Makore,Douka,(Tieghemella heckelii),Kiraz Maun,( T . heckelii ) Bakü (Gana), Makore (Fildişi Sahilleri); ( T . africana ) Douka, Ukola (Gabon).

Makore,Douka,(Tieghemella heckelii),Kiraz Maun,( T . heckelii ) Bakü (Gana), Makore (Fildişi Sahilleri); ( T . africana ) Douka, Ukola (Gabon).

Makore25Makore , Douka,(Tieghemella heckelii)

Ortak İsim (ler): Makore,Kiraz Maun,( T . heckelii ) Bakü (Gana), Makore (Fildişi Sahilleri); ( T . africana ) Douka, Ukola (Gabon).Bakü, Okola, butusu, dumori,abacu, makori (GH), aganokwe, aganope (NG), kondofindo.Okola,Abacu,Abaku, Agamokwé, Bako,Bakü,Balata,Dzurutu,Gwah,Kersen, mahonie,Makori,Oban Maun,Okala   

Bilimsel Adı: Tieghemella heckelii, T. africana

Dağıtım: Batı ve Orta Afrika (Sierra Leone Gabon),Birlikte Sierra Leone güney Cabinda Kamerun, Gabon ve bulunmuştur Her iki tür de; yaygın olarak yüksek yağmur ormanlarında dağıtıldı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

20mAgamokwé, Bako,Bakü,Balata,Dzurutu,Gwah,Kersen, mahonie,Makori,Oban Maun,Okala   

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Batı Tropikal Afrika : Fildişi Sahili , Gana , Liberya , Nijerya , Sierra Leone

Ağaç Boyutu: boyunda 180-200 ft (55-60 m), 4-6 ft (1.2-1.8 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 43 £ / ft 3 (685 kg / m 3 )

Genel Özellikler: Heartwood pembe Pembe veya kırmızı kahverengi; . 2 ila 3 diri odun geniş, beyazımsı veya hafif pembe, net bir şekilde çizilmediği. Orta Doku ince; genellikle düz tahıl; parlak; bazen çekici bir hareli figürü ile. Zaman nemli demir ile temas halinde leke sorumlu.

Tieghemella heckelii (diğer adıyla Bakü veya Kiraz Maun ) cinsinin bir ağaç türü olan Tieghemella bitki ailesinde Sapotaceae . türler oluşur Kamerun , Fildişi Sahili , Gabon , Gana , Liberya , Nijerya ve Sierra Leone ve tehdidi altındadır habitat kaybı ve sömürü üzerine. Bu ahşap ağaç türleri boyunda 45 metre ve çapı 1.2 metreye kadar büyüyebilir.

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .55, .69

Janka Sertlik: 1200 £ f (5,350 N)

Kopma Modülü: 16.330 £ f / içinde 2 (112.6 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.552.000 f / içinde 2 (10.71 GPa)

Kırma Gücü: 8290 £ f / içinde 2 (57.2 Mpa)…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMakore,(Tieghemella heckelii)33

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kurutma ve Büzülme: küçük kusuru ile oran orta yavaş olarak kurur. Fırın programı T10-D4S 04/08 için 4/4 hisse senedi ve T8-D3s (T. heckelii) önerilir. Küçülme yeşil fırınlamak için; % 6.2 ile 4.7 radyal;teğet 6,8% 8,0 kadar; % 10.6 11.0 hacimsel. Hizmet Hareket küçük olarak değerlendirilmiştir.

Çalışma Özellikleri: Yüksek silika içeriği özellikle kuru ahşap kenarları, kesme küntleşme nedenleri; el ve makine aletleri, iyi kaplama özellikleri, iyi bitirir, iyi yapıştırma özelliklerine sahip oldukça iyi çalışıyor. İnce toz burun ve boğazda tahriş veya yanmalara neden olabilir.

Dayanıklılık: Heartwood termit saldırı son derece dayanıklı ve dirençlidir; Toz-sonrası böceği saldırı Diri odun sorumlu.

Koruma: Heartwood koruyucu tedavilere karşı son derece dayanıklıdır; Diri odun orta dayanıklıdır.

Kullanım Alanları: Mobilya, cabinetwork, doğrama, dekoratif kaplamalar, lambri, tekne yapım, yer döşemeleri, tornacılık, deniz kontrplak.Dış ve iç doğrama, Döşeme, Mobilya, dilimlenmiş kaplama, cabinetwork, Işık marangozluk, tekne yapımı, lambri, Köprüler (değil su veya toprak ile temas eden bölümü)) Bu ince mobilya, döşeme, kaplama yapmak için kullanılır ve nedeniyle dayanıklılığı o tekne yapımı için idealdir.

Çekme: Radyal:% 5.5, Teğet:% 7.7, Volumetrik:% 12.4, T / R Oranı: 1.4

Renk / Görünüm:  bazen hafif bir renk varyasyonu çizgiler ile cebire pembe veya kırmızımsı kahverengi,. Sarımsı Diri odun 2-3 santim genişliğinde olabilir, ve açıkça öz odun gelen tahdit edilmiştir. (Örneğin benekli veya kıvırcık gibi) Figürlü tahıl desenleri ortak bir olay vardır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMakore,(Tieghemella heckelii)2345

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Diğer Kullanımları: tohumundan yağ vücut ve saç bir merhem olarak tatbik ve sabun üretimi kullanılır.  Ağaç (. Khaya ve Entandrophragma spp) Afrika maun benzer, ancak doku incedir. Öz odun genellikle alev veya şerit şeklinde dekoratif bir figür ile, ipeksi bir parlaklık ile, pinkish- purplish- veya kırmızımsı-kahverengi; Çok belirgin kahverengi diri odun grimsi 8 cm pembemsi beyaz geniş bant için up demarcated edilir. tane bile düz ya da iç içe, doku ince ve olduğunu. Ahşap orta ağırlığı; orta sert; Bu termitler ve mantarlar iğne deliği deliciler ve toz böcekleri tarafından hasar bazen kaydedildi olmasına rağmen dirençli olmak, en dayanıklı Afrika ahşap biri olarak değerlendirilmiştir. Bu, ılık suda deniz zararlısı dayanıklı olmakla birlikte, ahşap, tropikal (özellikle acı) suların çok dayanıklı değildir. Ağaç nedeniyle silika varlığı çalışmak biraz zor – keserken köreltme etkileri orta şiddetli olan ve stelit uçlu testere dişlerinin tavsiye edilir; Bu boyama ve iyi sonuçlar verir parlatma, iyi bitirir; çivileme ve vidalama için ön sıkıcı bölme önlemek için tavsiye edilir; yapıştırma özellikleri iyidir; kereste tatmin edici soyulmuş olabilir. Öz odun, diri odun orta kolay hamile etmek çok zordur. Makore veya kiraz maun olarak işlem gören ahşap mobilya, iç ve dış inşaat, döşeme, kapı, araç çerçeveleri, spor malzemeleri, demiryolu traversleri, tornacılık ve heykeller kullanılır. Bu özellikle deniz kullanımlar için, sık sık kontrplak yüz için kullanılan bir iyi ve dekoratif kaplama yapar.

Tahıl / Doku:  kilitli veya dalgalı tahıl bazen mevcut olsa, Tahıl genellikle düz. İyi doğal parlaklık İnce hatta doku.

Endgrain: Yaygın gözenekli; ağırlıklı olarak 2-4 radyal katları orta gözenekler; tyloses ve diğer mevduat mevcut; büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünmez ışınları; parankima ağsı / bantlı.

Rot Direnci: Öz odun çok dayanıklıdır ve ayrıca böcek saldırısına karşı dirençlidir.

İşlenebilirlik: kilitlemeli tahıl ile bölümleri planlaması veya diğer işleme operasyonları sırasında koparma neden olsa Genellikle kolay, çalışmak. , Demir ile doğrudan temas koymak renksiz ve lekelenme zaman Makore tepki verecektir. Makore, aynı zamanda, yüksek silis içeriğine kesiciler üzerinde belirgin bir köreltme bir etkiye sahiptir. Bu matlaştırmadan etkisi yanında, Makore iyi döner, ve tutkal ve bitiş kolaydır.Bu çürümeye ve çoğu böcekler dayanıklı son derece dayanıklı ahşap,   aynı zamanda irade küçük düşürebilir kurur ve bir çok kararlı ahşap .. olduğunu . ahşap Silika mevcut araçları hızla künt neden  Ön sıkıcı vidaları kullanarak tavsiye edilir ya da . tırnaklar   . Bu yapıştırıcılar, lekeleri ve iyi bitirir   Not:  Bu ahşap toz boğaz, göz ve deri tahrişine neden olabilir.

catsMakore,(Tieghemella heckelii)4567

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koku: yok karakteristik koku.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Makore göz, boğaz ve deri tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için. Makore ahşap keserken burun ve solunum tahriş oluşabilir

Fiyatlandırma / Durumu:  kereste ve kaplama şeklinde mevcuttur. Fiyatlar bir ithal parke için orta aralıkta olmalıdır. Figürlü tahıl desenleri ile Kurulları ve kaplama çok daha pahalı olması muhtemeldir.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak IUCN Kırmızı Listesi’nde üzerinde listelenen değil. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 50’nin üzerinde bir nüfus azalması için tehlike altında olarak listelenir.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kontrplak, mobilya, dolaplar, döşeme, tekne yapım, müzik aletleri, nesneleri ve diğer küçük ahşap özel öğeler döndü. Makore veya kiraz maun olarak işlem gören ahşap, mobilya için kullanılan, dış ve iç yapı, döşeme, kapı, araç çerçeveleri, spor malzemeleri, demiryolu traversleri, turnery ve heykeller, ve deniz. kullanan özellikle, sık sık kontrplak yüz için kullanılan iyi ve dekoratif kaplama yapar ‘Baco olarak bilinen tohum çekirdekleri (kotiledonlar, Bir pişirme veya baharat bir yağ olarak yerel olarak popüler ve genellikle palmiye yağı tercih edilir dumori yağı “veya” Makore yağı “,”) olarak bilinen bir yenilebilir yağ açısından zengin olan ‘. Yağ, aynı zamanda beden ve saç için bir merhem olarak tatbik ve sabun üretiminde de kullanılır. meyve etli ve çok yapışkan hamuru bazen ökse olarak kullanılır. Kabuk blennorrhoea ve diş ağrısı tedavisi için bildirildiğine etkilidir ve Liberya genç tomurcuklar yılan sokması tedavi etmek için kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMakore,(Tieghemella heckelii)456733

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Üretim ve uluslararası ticaret: Makore uluslararası kereste pazarında işlem gören, ancak üretim nedeniyle doğal tribünden sınırlı kaynağı küçük. Genellikle (gelen ‘Douka’ ahşap ile birlikte işlem gören Tieghemella africanaPierre). Fildişi Sahili gelen Makore kereste ihracatı 1980’lerin başında ve 1980’lerin sonunda 6000 m³ 1960 28.000 m³ 70.000 m³ düşmüştür. 1994 yılında Gana ortalama ABD 510 $ / m³ fiyat ve ABD ortalama fiyat 780 $ / m³, döner soyulmuş kaplama için dilimlenmiş kaplama 3200 m³ hava kurutulmuş Makore Kesilmiş tahtaya 2100 m³ ihraç US $ 450 / m³ için ve eklemli kaplama ABD $ 1735 / m³ için. Fildişi Sahili Gana Makore kaplama 3500 m³ ihraç 2001 yılında 1994 yılında US $ 1800 / m³ kaplama 200 m³ ihraç etti.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMakore,(Tieghemella heckelii)56535353

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özellikler :Makore ve Douka odun özelliklerine ilişkin veriler literatürde ayrılamaz ve aşağıdaki açıklama geçerlidir Her iki türe. Ağaç (Afrika maun benzer Khaya ve Entandrophragma . spp), ama doku incedir. Öz odun genellikle alev veya şerit şeklinde dekoratif bir figür ile, ipeksi bir parlaklık ile, pinkish- purplish- veya kırmızımsı-kahverengi; Çok belirgin kahverengi diri odun grimsi 8 cm genişliğinde ve pembemsi beyaza up demarcated edilir. Tahıl düz veya iç içe, doku ince ve hatta. ahşap% 12 nem içeriği az 600-800 kg / m³ yoğunlukta orta ağırlıkta olduğunu. büzülme oranları orta düşüktür. Bir testte,% 90 ila% 60 hava nem içeriği ahşap büzülme% 1.1 radyal ve% 1.8 teğet oldu. Çekme% 12 nem içeriği yeşilden% 3.0 radyal ve% 4.5 teğet olduğu ve yeşil kuru 5,3-6,5% radyal ve 7,3-8,7% teğet fırın.Ahşap. Yavaş yavaş kurur rağmen Genellikle, kurutma, sorunlara neden olmaz % 12 nem içeriği ise, kopma modülü 96-165 N / mm², elastikiyet 9500-13,900 N / mm² modülü, tahıl 47-67 N sıkıştırma paralel / mm², 8-14 N / mm² kesme, bölünme 17-27 N / mm ve Janka yan sertliği 4940 N. ahşap nedeniyle silika varlığı çalışmak biraz zor; keserken köreltme etkileri orta şiddetli olan ve stelit uçlu testere dişlerinin tavsiye edilir. Odun iyi bitirir. Boyama ve iyi sonuçlar verir parlatma. Çivileme ve vidalama için ön sıkıcı bölme önlemek için tavsiye edilir. Yapıştırma özellikleri iyidir. kereste tatmin edici soyulmuş olabilir. Öz odun en dayanıklı Afrika ahşap biri olarak değerlendirilmiştir. Termitler ve mantarlar dayanıklıdır. İğne deliği deliciler ve toz böcekleri tarafından hasar bazen kaydedildi. Bu, ılık suda deniz zararlısı dayanıklı olmakla birlikte, ahşap, tropikal (özellikle acı) suların çok dayanıklı değildir. Öz odun emprenye etmek çok zordur, diri orta kolay. biçilmiş ahşap toz deri ve mukoza zarlarında tahrişe neden olabilir. Bu saponin varlığında veya kontak alerjen 2,6-dimetoksi-1,4-benzokinon neden olduğu ileri sürülmüştür. Bir çok hemolitik saponin ahşap izole edilmiştir; hidroliz o D-glikoz, l-ramnoz d-ksiloz verdi. Meyve hoş olmayan bir koku ve acı bir tadı, yapışkan ve suludur. çekirdek, ağırlık olarak yaklaşık% 60 yağ içerir. Yağ sarı yarı-akışkan, herhangi bir belirgin bir tat ya da lezzet (bazen hafif baharatlı) sahiptir, ve yaklaşık% 51 oleik asit,% 43 stearik asit,% 3.5 palmitik asit ve% 2.5 linoleik asit. oluşur

Yorumlar: Ayrıca Makore ile gruplandırılmış bazen Douka denilen Tieghemella africana vardır. Her iki orman birbirinin yerine kullanılmaktadır. Makore bazen yerine kullanılmaktadır (. Khaya spp) Afrika Mhaogany ve ahşap yakından maun (Meliaceae) ailesi türlerin veya cins hiçbiriyle ilgili değil olsa, ticari adı Kiraz Maun altında satıldı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Makore244

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates