Malezya Blackwood,(Diospyros ebonasea)

Malezya Blackwood,(Diospyros ebonasea)

malaysian-blackwoodMalezya Blackwood (Diospyros ebonasea)

Ortak İsim (ler):  Malezya Blackwood

Tanım:Malezyalı Blackwood – Diospyros ebonasea – muhteşem spiderweb özellikleri ve güzel siyahlar, yeşiller, kahverengiler ve kırmızımsı tans ile abanoz ahşap olduğunu. Uzun bir bas ile akçaağaç sürdürmek gibi kuru ve temiz. Çok güzel ve iyi dengelenmiş bir ses. Macassar abanoz , gitar arkaları ve iki taraf için en iyi bilinen abanoz olduğunu. Gibi ağır değil gitar diğer kısımlarında kullanılan siyah ebonies olarak, bu fingerstyle veya flatpicking için güzel bir yanıt vardır. Abanoz gitar sürdürmek bas gücü bir sürü ve sadece doğru miktarda var gibi görünüyor. Siyah / Beyaz Abanoz – Diospyros embryopteris – Malezyalı Blackwood gitar ve diğer projelerin her türlü için uygundur bir prim tonewood olduğunu. En Rosewoods daha yoğun, sürdürme, camsı musluk sesi Afrika Blackwood karşılaştırmalar çekiyor. Ama biraz daha az kırılgan ve Afrika Blackwood aksine, ahşap çoğu (ayrıca, Afrika Blackwood gerçek bir gül ağacı olduğunu, Malezya Blackwood değildir) çekici karanlık çizgileri vardır. Genel boyama ince kırmızımsı kahverengi ve / veya yeşil tonlar tarafından vurgulanan siyah ve koyu gri renklerle, Ziricote benzer.

Bilimsel Adı:  Diospyros ebonasea * Doğrulanmayan bilimsel adı

Dağıtım: Malezya Endemik

Ağaç Boyutu: Kullanılabilir veriler yok

Ortalama Kuru Ağırlık:  72 £ / ft 3  (1,155 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC):  .89, 1.15

Janka Sertlik:  3180 £ f  (14.140 N) *….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMalezya Blackwood2

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Heartwood neredeyse siyah bir orta kahverengi arasında değişir. Genellikle siyah damarlanma ve kontrast kahverengi veya kırmızımsı çizgiler. Öz odun bir yeşilimsi renk tonuna sahip olabilir. Keskin sınırlı Diri odun rengini tan bir soluk sarı, ve genellikle en parçalar üzerinde mevcut. Böcek delikler, özellikle diri odun olarak, yaygındır.

Tahıl / Doku: Tahıl, çok ince, hatta doku ve iyi bir doğal parlaklık ile, genellikle düzdür.

Endgrain:  Yaygın gözenekli; özel bir düzenlemede, büyük gözenekler medyum; 2-4 ortak radyal katları ile, yalnız; maden yatakları mevcut; büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünmez ışınları; parankima ağsı, vasicentric.

Rot Direnç: Kullanılabilir veriler yok; Diospyros cinsinin diğer gerçek ebonies gibi çok dayanıklı büyük olasılıkla.

İşlenebilirlik:  kesiciler etkisi köreltme nedeniyle yüksek yoğunluğu, çalışmak oldukça zor eğilimindedir. ahşap kurutma sırasında da kontrol ve bölme eğilimli, ve kurutma kusurları nadir değildir. Buhar viraj zor olma eğilimindedir. Iyi kapatır.Diri odun tan sarı solgun. tahıl genellikle düz ve çok ince, hatta dokuya sahiptir. Odun iyi bir doğal parlaklığını verir.uç tane dağınık gözenekli olduğunu. Malezya Blackwood yüksek yoğunluğu ve köreltme etkisi nedeniyle çalışma oldukça güçtür. Buhar viraj çok zordur.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, abanoz  Diospyros cinsi  bir şekilde bildirilmiştir  hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz, cilt ve solunum tahriş vardır. Makalelerine bakın  Ahşap Alerjiler ve Toksisite  ve  Ahşap Toz Güvenliği  fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Nadiren mevcut, Malezya Blackwood, çok pahalı gerçek abanoz herhangi bir katı-siyah parça kadar pahalı. ahşap genellikle gitar setleri, ya da küçük dönüm boşlukları olarak satılmaktadır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok. Bilimsel adı Ancak,  Diospyros ebonasea doğrulanmamış olan, ahşap aslında farklı türler olabilir. Birçok Diospyros türleri savunmasız ve tehlike olarak listelenmiştir.

Ortak Kullanım Alanları:  Akustik gitar, nesneleri, bıçak sapları ve kakma döndü.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMalezya Blackwood1

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Bu ağaç Diospyros cinsi bir gerçek abanoz olarak sınıflandırılır şekliyle blackwood, gereksiz mütevazı unvan olabilir, ve bu fiyat ve kıtlık tam o yansıtmaktadır. Ancak, gerçek bilimsel adı  Diospyros ebonasea  henüz olarak, tamamen asılsız olduğunu. Büyük olasılıkla başka bilinen Diospyros türlerinin daha var. Bununla birlikte, ahşabın yaygın ve bilimsel isimleri anlamsal tuhaflıklar rağmen, Malezya Blackwood başına bir sınıfta benzersiz desenleri ve renk ile son derece güzel bir parke kalır.Malezyalı Blackwood iyi gitar her türlü için uygundur bir prim tonewood olduğunu. Birkaç iyi bilinen yüksek uç luthiers bir favori haline gelmiştir ve onun popülaritesi artıyor. En Rosewoods daha yoğun, sürdürme, camsı musluk sesi Afrika Blackwood karşılaştırmalar çekiyor. Ama biraz daha az kırılgan ve Afrika Blackwood aksine, çoğu setleri çekici koyu çizgiler var (ayrıca, Afrika Blackwood gerçek bir gül ağacı olduğunu, Malezya Blackwood değil). Genel boyama ince kırmızımsı kahverengi ve / veya yeşil tonlar tarafından vurgulanan siyah ve koyu gri renklerle, Ziricote benzer.

Malezya Blackwood da akustik gitar için tercih edilir, ve mükemmel bir tonewood olduğu söyleniyor.

İlgili Türler:

Siyah ve Beyaz Abanoz  (Diospyros spp.)

Seylan Abanoz  (Diospyros ebenum)

Gaboon Abanoz  (Diospyros crassiflora)

Saç yağı Abanoz  (Diospyros celebica)

Mun Abanoz  (Diospyros mun)

Trabzon hurması (Diospyros virginiana)

gtyege

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates