Mansonia,Mansonia altissima,Noce mansonia,Bete

Mansonia,Mansonia altissima,Noce mansonia,Bete

crop_wood-064Mansonia (Mansonia altissima

Ortak İsim (ler): Mansonia, Noce mansonia, Mansonia, Bete

Bilimsel Adı: Mansonia altissima, Mansonia altissima A. Chev., Mansonia nymphaeifolia Mildbr., Achantia altissima A. Chev. (Fam. Kakaogiller)

Dağıtım: Batı Afrika tropikal, Batı Afrika; Fildişi Sahili Liberya, Gana, Nijerya, Kamerun ve Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kuzey Kongo, doğu Gine

Ağaç Boyutu:  boyunda 100-130 ft (30-40 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı 20 m’ye kadar, knot ücretsiz, ancak nadiren yetiştirilen 90 cm, silindirik üzerinde bir çapa sahip bir gövde ile 35 m yüksekliğinde bir ağaç. Diri odun, küçük soluk kırmızımsı sarımsı olduğunu Öz odun daha sonra kırmızımsı kahverengi soldu, kahverengi siyah olur merkezinden sonra, mor kırmızı. Ahşap pek küçülür ve firma, taneli düz. doku gayet iyi. Ahşap Amerikan Ceviz benzer ve kısmen farklı renk tonları kendi damarlanma ile desenli. Bu sayede kendi dekoratif özelliklere sahiptir. gözenekler-orta ölçekli, dağınık ve çoktur.

Ortalama Kuru Ağırlık: 41 £ / ft 3 (660 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .54, .66

Janka Sertlik: 1290 £ f (5.740 N)

Kopma Modülü: 16.600 £ f / içinde 2 (114.5 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.570.000 f / içinde 2 (10.83 GPa)

Kırma Gücü: 7800 £ f / içinde 2 (53.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.4, Teğet:% 7.3, Volumetrik:% 10.2, T / R Oranı: 1.7

 

Renk / Görünüm: cebire genel çoğunlukla mülayim endam ile, sarımsı ya da grimsi kahverengi olma eğilimindedir. Renk hafifletmek ve ışığa maruz kalma ile solmaya eğilimindedir. Diri, neredeyse beyaz yaklaşık 1 ila 2 inç genişliğinde sarı, ve açıkça öz odun gelen tahdit edilmiştir.

Öz odun mantar, deliciler ve termitler dayanıklı olmak, çok dayanıklı; günlüklerinde diri odun iğne deliği borer ve longhorn böceği saldırılarına karşı hassastır. Öz odun koruyucu ile emprenye son derece dayanıklıdır, diri odun geçirgendir. ahşap işleme toz yüksek düzeyde neden olur ve bu işçiler için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir içinde. Toz reaksiyonları tekrarlanan maruz güçleniyor, dermatit, burun-kanama, boğaz tahrişi, astım ve egzamaya neden olabilir. Kalp sorunları da bildirilmiştir. Çöp şiddetli kontakt dermatit geliştirdi ve yavrusu bile öldü gibi Domuzlar talaş verilen. daha ince bir kaplama halinde odun toksinler, oksidasyona dirençli ve ısıya karşı kararlı olan; uzun yıllar boyunca etkin kalır. farelere oral yolla verildiğinde, ahşap bir etanolik özü hepatotoksik ve hematotoksik etkiler gösterdi. Kabuğu Etanol ve kloroform ekstreleri çeşitli memeliler karşı çok güçlü bir toksisite göstermiştir. Kabuğu özleri de büyümesini inhibe Mycobacterium tuberculosis . Çünkü onun antibakteriyel özellikleri, ticari antibiyotik yerine tavuk diyetler kabuğu küçük miktarlarda, gelişmiş yem dönüşüm oranları eklenmesi. kabuk gelen kardenolitler ilgili son derece zehirli bir bileşik mansonine içerir Digitalis gelen ve ouabain strophanthus . Onun aglikon strofantidin olarak tespit edilmiştir. Buna ek olarak yaklaşık 30 toksik glikositler tespit edilmiştir. ağaç içindeki glikozit, bir azulen türevi ve kinonlar bir dizi kaynaktan, mansonones A-I ve L adı verilen, izole edilmiştir. Mansonone bir talaş alerjik reaksiyonun ana nedensel ajandır. tohumlar da strofantidin ve nigrescigenin glikozitlerini içeren kardenolit glikositlerin çok sayıda içerir. Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme orta gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; nedeniyle Terminal parankiminde büyüme halkaları görünür; lens olmadan görünmez ışınları; parankim diffüz-in-agrega.

catsjkbkbl

Rot Direnç: Mansonia direnç çürümeye açısından çok dayanıklı, hem de termit ve böcek saldırı dayanıklıdır. Mansonia iyi açık hava koşullarına özelliklere sahiptir.

İşlenebilirlik: Sağlık (güvenlik bilgi bakınız) talaş en zararlı etkileri dışında, Mansonia hem el ve makine aletleri ile çalışmak kolaydır. Bu, yapıştırıcılar döner, ve iyi bitirir, hem de iyi buhar bükme özelliklerine sahiptir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Mansonia toksisite ve alerjik reaksiyonların ortaklığı açısından en kötü ağaç türlerinin biri olarak kısa listede. Mansonia bir olarak bildirilmektedir hassasiyetini ve en olağan tepkiler sadece göz ve deride tahrişe dahil olsa, ahşap tozu da bulantı, baş dönmesi, hapşırma, baş ağrısı, burun kanaması, enfekte parçalanmak ve astım gibi diğer etkileri, geniş bir yelpazede üretebilir benzeri belirtiler. Ayrıca, kabuğu ve odun hem de kalp rahatsızlıkları neden olabilir kardiyak zehirleri, içerdiği bulunmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

catsjlljbl

Fiyatlandırma / Durumu: kaplama şeklinde en yaygın olarak bulunan, Mansonia da bazen kurulu formunda bulunabilir. Fiyatlar bir ithal tropikal sert ağaç için orta aralıkta olma eğilimindedir.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kabini, mobilya, tekne yapım, ve nesneleri döndü.

Yorumlar: Mansonia zaman için bir alternatif olarak kullanılmaktadır Walnut nadiren Birleşik Devletler kabul ediliyor.Marangoz, Mobilya, tornacılık, dekoratif kaplama ve el sanatları için kullanılır. Ayrıca demiryolu antrenörler ve mağaza armatürleri ve kutular ve sandıklar için, kapı ve pencereler için yapımında kullanılır. İyi renkli ahşap Amerikan siyah ceviz benzer ve yaygın silah stoklarının ve kulpları, müzik aletleri ve hoparlör muhafazaları. Örne yerine, olarak kullanılan ahşap atık yemeklik mantar için bir substrat olarak kullanılabilir Pleurotus yumru-regium . Ön gözlemler fermente substrat büyükbaş hayvan yemi olarak bazı değere sahip olduğunu göstermektedir.Kabuğu çok zehirlidir ve güney-batı Fildişi Sahili bölgelerinde de büyük için mızrak tuzakları kullanılan çok etkili bir ok-zehir ana bileşeni olduğunu oyunu. Yelpazesini diğer bölümlerinde kabuğu çok ok zehirler bir bileşenidir. Kabuğundan Nijerya ve Gana Ürün cüzzam tedavisinde kullanılmaktadır. Bir kabuğu ekstresi sarhoş veya kök bir infüzyon bir afrodizyak olarak lavman olarak uygulanır. Bir kök kaynatma cüzzam karşı lavman olarak verilir. Dal kabuğu bir kaynatma yaws, uyuz ve frengi karşı bir hamam olarak uygulanır.

Mansonia görünüşe göre oldukça bol olduğunu tropikal Afrika’dan geliyor. Hiç ceviz ağacı ile ilgili değil rağmen, Afrika Ceviz denilen oldu. bu renk ölçüde hafif olsa da ahşap, Ceviz, aynı bazı özellikleri vardır. En azından, şimdiye kadar gördüğüm herhangi Ceviz daha hafif. Bir bıçakla Çalışma oldukça zor, ama mümkün. Ben o zor çalışmak istemiyordu, bu yüzden bu bir Foredom kullanılır. Orada oyma veya kumlama hiçbir sürpriz vardı ve o sadece güzel bitirdi.

Mansonia iyi açık hava koşullarına özelliklere sahiptir ve çürüme ve termit ve böcek saldırı dayanıklıdır. Ahşap en yaygın ama aynı zamanda Dolap, tekne yapımı, mobilya, kaplama için kullanılan, ve nesneleri açık. Bunu ben Ormancılık bazı gördüm çünkü, bloklar dönüm olarak kullanılabilir olduğunu biliyorum. Bu egzotik kereste tedarikçilerden kurulu şeklinde daha nadiren mevcuttur var. Fiyat muhtemelen tropikal egzotik ahşap orta aralığında olacaktır.

catsşjşjj

Çeşitli kaynaklardan göre, Mansonia toksisite ve advers reaksiyonların sıklığı açısından en kötü ormanda biridir. En yaygın reaksiyon basit cilt ve göz tahrişi, ama toz bildirildi bulantı, baş dönmesi, hapşırma, baş ağrısı, burun kanaması, enfekte parçalanmak ve astıma neden olabilir. kabuğu ve muhtemelen öz odun olarak adlandırılan, bir kalp zehir içeren  mansonin dijitalis benzer. Verilen, yüksek konsantrasyonda orada değil, ama bazı tür bir toz maskesi giymeden bu ahşap çalışıyor istemem.Ahşap toz veya talaş uzun süre temas iyi değil. Diğer bir deyişle,  bu ağaç ile çalışırken çok dikkatli olmak .Bütün bu dedi, ben herhangi bir etkisi fark etmedi. Ben oyma ve güç zımpara yaparken benim nefes giymek, ama elle zımparalama sırasında etmedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates