Mazı ağacı ,Thuya,(burl),(Tetraclinis articulata),Thuya (burl), Sandarac, sandarac Sakız Ağacı,De citre Bois Thuya de Barbarie,Alerce

Mazı ağacı ,Thuya,(burl),(Tetraclinis articulata),Thuya (burl), Sandarac, sandarac Sakız Ağacı,De citre Bois Thuya de Barbarie,Alerce

thuyaburlMazı ağacı,Thuya (Tetraclinis articulata)

Ortak İsim (ler):  Thuya (burl), Sandarac, sandarac Sakız Ağacı,De citre Bois Thuya de Barbarie,Alerce, Arartree, Alerce ( Britannica Online ), sandarac sakız ağacı, gharghar [Malta], thuya d’Algérie, thuya de Barbarie, bois de titre Berberi çardak-vitae, Alerce; Akdeniz Alerce; Ağaç kavunu ahşap ağaç; ve Afrika ardıç .

Bilimsel Adı: Tetraclinis articulata

Dağıtım:  Atlas dağ bölgesi, Aralığı Açıklama:Tetraclinis articulata kuzey Fas, Cezayir ve Tunus yaygın ve aynı zamanda Malta ve İspanya’da Cartagena yakınındaki iki küçük relictual subpopülasyonunun vardır. Fas’ta altı bölgelerde bulunur: 1-Rif dağların; 2-Doğu Fas; 3-Doğu Orta Atlas; Merkezi plato ve doğu Meseta 4-Vadi; 5-Batı, Orta Atlas ve yüksek Atlas; 6- Anti-Atlas. Karşısında Kuzey Afrika Tetraclinis ormanlık 600.000 ‘den fazla Fas olmak üzere yaklaşık 1 milyon hecatres kapsayacak şekilde tahmin edilmektedir. Cezayir, (Öncelikle Fas, yanı sıra Malta ve Güney İspanya .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMazı ağacı ,Thuya, (burl)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Thuya Burl (Tetraclinis articulata) Kuzey Fas, Tunus ve Cezayir’de özellikle oluşur. Ama Tetraclinis ulusal ağaç güney İspanya ve Malta, küçük popülasyonlarda. Tetraclinis bir Gliederzypresse ve aynı zamanda Berberthuja adlandırılır. O nadiren 15m yüksekliğe ulaşır, 40 cm bir çevresi kadar daha sık 6-8 m.Bu tütsü ve cila için arzularını dile geri dönüşümlü reçine incitmek kaynaklanmaktadır. Kök bölgesi burls meydana gelen özellikle kaplama sektöründe, yüksek talep. burls özelliği de kabilenin ölümünden sonra saygın bir boyuta büyümek olduğunu. bulmak ve kabile hiç kolay feat yokluğu ile yumrular kurtarmak,ahşap , çok yağlı, tam kolay özelleştirme işleme ve kaplama olmadığı. Bu ahşap tahıl ve işleme aldatıcı koku güzelliği ama yine bir sürü yapar.

Ağaç Boyutu:  boyunda 20-50 ft (6-15 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  42 £ / ft 3 (680 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .56, .68

Janka Sertlik:  1160 £ f (5.140 N)

Kopma Modülü:  13.600 £ f içinde / 2  (93.8 Mpa) *

Elastik Modülü:  1800.000 lb f içinde / 2  (12.41 GPa) *

Güç Kırma :  7750 £ f / içinde 2  * (53.4 MPa)…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMazı ağacı ,Thuya, (burl)979

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Habitat ve Ekoloji:Tetraclinis 1,800 m asl yakın deniz seviyesinden değişmektedir. İspanya’da bu 30 500 m asl ve 30 ve Malta’da 200 m arasında gerçekleşir. Yelpazesini yağış çoğu yerinde yılda 300-500 mm arasında değişmektedir. O büyüyor yere bağlı olarak, diğer türlerin bir dizi oluşur. Yetişkin ağaçlar genellikle Baltalık tarafından yangınlar cevap; tekrarlanan yangınlar tohumdan rejenerasyon önlemek ve sonunda yetişkin öldürebilir.

Çekme:  Radyal:% 4.5, Teğet:% 5.1, Boyuna: 3.3%, Volumetrik:% 12.9, T / R Oranı: 1.1 **

** Büzülme değerleri burl ahşap içindir

Renk / Görünüm: Renk genellikle orangish veya kırmızımsı kahverengidir. Renk koyu kırmızımsı kahverengi bir ortama yaş karartmak eğilimindedir. Neredeyse her zaman ihraç ve küçük ticari değeri düz veya unfigured ahşap ağacın kökünden gelen burls olarak sattı.

Hububat / Doku: Burl blok frekans ve düğüm kümeleri boyutu değişebilir, ancak tane ya da daha az düzensiz / döndürülmüştür olup. Bir orta ile doku ve iyi bir doğal parlaklığını ince….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMazı ağacı ,Thuya, (burl)45

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Rot Direnç:  dayanıklı olarak Anma; İyi böcek / delici direnci….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Çoğu diğer burls gibi, Thuya burl çalışmak zor olabilir, ve bakım koparma önlemek için alınmalıdır. Çoğu şekillendirme / rendeleme işlemleri yırtık tahıl neden olur, ve çok keskin aletlerle elle yapılmalıdır. Sands ve bitirir iyi.

Koku: Thuya bir çok farklı, sedir gibi kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Thuya göz ve deri tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMazı ağacı ,Thuya, (burl)333

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İnsan Kullanımları:Tarihsel ahşap (madenlerde kullanım için) ve evlerin yapımı için Klemensleri yapımında kullanılmıştır. Nedeniyle sıradışı tahıl ve zengin renk, çapak-ahşap (Mazı-çapak olarak bilinir) son yıllarda özellikle mutfak eşyaları ve ev süs eşyaları için giderek daha popüler hale gelmiştir. Bazen 450 kilo aşan ağırlığında Büyük burls, yangın, otlatma ya da kesme aşağıdaki tekrarlanan Baltalık bir sonucu olarak yeraltı üretilmektedir. Fas kilit tehditler ahşap ihracat yasağı hükümeti açmıştır. Sandarac sakız olarak bilinen ahşap, reçine, içki yapmak için kullanılan ve Fas’ta zor doğum için bir çare olarak kullanılır. Bu kramplar, roundworm, tenya ve uykusuzluk tedavisi de dahil olmak üzere diğer birçok kullanımları vardır.

Fiyatlandırma / Durumu:  En sık kök burls olarak sattı. Fiyatları özellikle çok sayıda sıkı paketlenmiş burl gözleri sergileyen endam prim parçaları üzerinde, çok yüksek olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir. Ancak, Malta ve İspanya’da küçük alt popülasyonlar hem bölgesel tehlike altında bulunmaktadır.

Ortak Kullanım Alanları:  oymalar, kaplama, dekoratif kutular, objeler döndü, ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Yorumlar:  Ağaç eskiden Mazı cins sınıflandırılmıştır ve koku çok benzer olmasına rağmen, Tetraclinis cinsinin tek türü olan Sedir gibi ağaç Western Red Cedar ( Mazı occidentalis ) . Malta Milli ağacı. Bazen Thyine veya Citron ahşap denir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMazı ağacı ,Thuya4334

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Thuya Burl, ayrıca Citron Burl veya Thyine Ahşap Fas menşeli en “Kutsal Kase” burl ormanda biri olarak kabul edilir denir. Bu burls buldukları hasat uzun zamandan beri ağaçlarıyla kök topları kum altında gömülü olarak onları bulmak için zenginleştirilmesi gerekir. burl odun rengi turuncu-kırmızı bir altın kahverengi siyah renk tonu kırmızımsı-tan değişir.Bu ahşap, çok aromatik ve yağ uzun geleneksel tıpta kullanılır olmuştur. Bir kozalaklı bir ahşap olmasına rağmen nispeten yoğun ve kırılgandır. Burls çok nadir ve pahalı, küçük olma eğilimindedir, ancak bazen bu çarpıcı ahşap Mills sunabiliyoruz.Bu Malta içinde sandarac sakızı İngilizce ağacı ve gharghar denir Malta ulusal ağaçtır. Onun Araar adı Arapça’dan gelir ve böylece yaygın Kuzey Afrika’da denir.

Genetik çalışmalar Malta, Kuzey Afrika ve Kıbrıslı ağaçların genomu ile karşılaştırıldı Murcia ve sonuçları kopya yapılmıştır. Şaşırtıcı anlamlı farklılık bulundu. Bu onların farklı popülasyonlar altı uzun ayrılmış milyon yıl taşımak rağmen Cupressaceae Tetraclinis articulata, büyük bir homojenlik ve genetik istikrar sunar izler.

Kuzey Afrika (Fas, Cezayir, Tunus ve Melilla) ve adada küçük yerlerde İber Yarımadası (Murcia ilinde Cartagena Dağları), güneydoğusundaki Araar mevcut dağılımı Malta ve adanın Kıbrıs açıkça konuşuyor onun Miyosen kökenli. Meraklı Aslında 24 asırlık özellikle Hinojos’taki Coto del Rey (Huelva) içinde Doñana Milli Parkı’nda Tetraclinis articulata, 16 yüksekliğinde metre ve 2 ’62 metre gövde çevresine kadar bazı, bir grup çok 1997 yılında keşfedildi Cartagena daha büyük. Onun yaşı göz önüne alındığında, onun büyüklüğü ve adam tarafından dikildi olan belirtileri olmaması, aşağıda belirtildiği doğal olduğunu, Tetraclinis büyük ormanlar adam. Elinde yoğun ormansızlaşma önce vardı ne bir iz  Doñana içinde Tetraclinis articulata.

Sandarac (veya sandarach ) bir olan reçine , küçük selvi gibi ağaç elde Tetraclinis articulata . Ağaç Güney Fas bölümünde önemli varlığı ile Afrika’nın kuzeybatı özgüdür Atlas Dağları .Ağacın gövde üzerine reçine doğal sızar.Ayrıca kabuk üzerinde kesikler yaparak elde edilir.Havaya maruz kaldığında katılaşır.Bu küçük katı cips, saydam ve hassas bir sarı belirti sahip şeklinde ticaret geliyor.Fas sandarac kökeni ana yeri olmuştur.

b313f39f99c877cb13fa0c8ce4c72d5d

Sandarac (veya sandarach ) bir olan reçine , küçük selvi gibi ağaç elde Tetraclinis articulata

Tarihsel, özellikle Geç Ortaçağ ve Rönesans döneminde, sandarac yapmak için kullanılan vernik . “Vernik” Rönesans İtalya’da (İtalyanca konuşulan zaman vernice ) genellikle sandarac demek. Copal ve diğer reçineler o kadar eşit derecede iyi, daha az pahalı cilalanması malzemeleri yerinden. Yine sandarac vernik hala tablolar ve antikalar üzerinde bir koruyucu kaplama olarak kullanılmak üzere bugün değerlidir. Bu, sert, parlak ve dayanıklı bir ceket verir. vernik reçine eritilmesi ve (örneğin), bezir yağı ile karıştırılması ile elde edilir. Sandarac reçine miktarı, yaklaşık 150 ° C’de erir. renksiz veya hafif san bir sıvı anlamına gelir. Onun özgül ağırlığı yaklaşık 1.04 olduğunu.

schale-thuja-maser

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Reçine ve vernik yanı sıra, kelime sandarac reçine üreten ağaca başvurabilir. Tamamen ayrı olarak, antik Yunanlılar ve Romalılar kelime kullanılan sandarac başvurmak için arsenik sülfür , özellikle kırmızı arsenik sülfit . Ortaçağ Latince terim sandarak demek kırmızı kurşun yanı sıra kırmızı arsenik sülfür. kelimenin reçine / vernik anlamı 16. yüzyılın başlarında Arapça Avrupa’ya geldi. Yunan ve Ortaçağ Latin anlamı bu anlam ayırt etmek için, zaman zaman içinde “Arap sandarac” veya “sandaracha Arabum” olarak adlandırılan Yeni Latin yazıları.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates