Mimosa,Silktree,Gülibrişim,Albizia julibrissin

Mimosa,Silktree,Gülibrişim,Albizia julibrissin

mimosa 1b s25 plhMimosa (Gülibrişim)

Akasya mollis. Akasya julibrissin.

Ortak İsim (ler):  Mimosa, Silktree, Mimoza, Silktree, Mimosa Ağacı, Silktree, Farsça ipek ağacı, pembe siris

Başlangıçta Çin, Mimoza ya İpek ağaçtan 1745 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne tanıtıldı ve öncelikle bir süs olarak kullanılmak üzere 18. yüzyıldan beri yetiştirildi. Mimosa nedeniyle kokulu ve gösterişli çiçekler popüler süs kalır. Nedeniyle büyümeye ve yollar ve rahatsız alanlara boyunca yeniden yeteneği, ve kolayca yetiştirme kaçan sonra kurmak için eğilimi, mimoza Florida’nın Egzotik Pest Bitki Konseyi tarafından invaziv Kategori II olarak kabul edilir.

Albizia spp. en az 9 Albizia türler de dahil olmak üzere aile (Leguminosae syn) Fabaceae baklagil, bezelye, fasulye veya ailesinin. Buna ek olarak, bir ya da daha yaygın adlarıyla da daha çoğunun tümü ya da bir parçası olarak mimoza 6 farklı cinslerden en azından bir 9 spieces vardır. Bu Mimosa biuncifera Mimosa polycarpa ve Jacaranda mimosifolia çok muhtemel maddeleri içerir. Ben özellikle belirtilmedikçe bu sayfada temsil hiçbir fikrim yok. Mimosa, ne olursa olsun türler, genellikle çapı yaklaşık 2 metre ulaşabilirsiniz mütevazı ölçekli süs gölge ağacı çok küçük kurulları gibi çeşitli yerellerde bazen mevcuttur, ancak yaygın olarak kullanılabilir değil kereste olarak (canlı ticari olarak değil). Dünya çapında birçok sıcak iklimlerde yetişir. Bildirilen, portakal suyu içeren kokteyl “mimoza”, adı, Gümüşi akasya, Avustralya çeşitli dayalı, yapraklar olan sarı parlak.” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

cats24646

Tanım

Mimosa 20-40 metre boyunda büyüyebilir ve orta ölçekli ağacın küçük bir yaprak döken, olduğunu. Bu baklagil (Fabaceae) bitki ailesinin bir üyesidir ve azot sabitleme yeteneğine sahiptir. Genç renkli kireç yeşil, dönüm açık kahverengi ve lenticels ile kaplı kaynaklanıyor ise kabuğu açık kahverengi ve pürüzsüz. Yapraklar dönüşümlü şube başına 20 ila 60 broşürler sahip düzenlenmiş ve bipinnately bileşik (6 ila 20 inç uzunluğunda) vardır. Yaprak düzenleme Mimosa-eğrelti benzeri veya tüylü bir görünüm verir. Mimoza çiçekli Temmuz ile Mayıs gerçekleşir. Pom-pomesque çiçekler cari yıl Dallar üssünde, terminal kümeler halinde karşılanır. çiçekler yaklaşık 1 ½ inç uzunluğunda, renkli kokulu ve pembe. Meyve, düz ve bakla, birçok baklagiller bir özelliğidir. Bölmeler saman rengi ve uzun bir parça halinde inç ½ 5-10 açık kahverengi bir oval şekilli tohum içeren 6 inç boyundadır. Bölmeler genellikle kış ayları boyunca bitki üzerinde devam etmektedir. Asya (İran Japonya), Mimoza ya İpek Ağacı Yerli bir hızlı büyüyen, tipik bir yayılma, basık, genellikle şemsiye gibi taç ile 20 ila 40 metre boyunda bir vazo şeklinde yetişen orta ölçekli yaprak döken ağaç küçük. Bu görünüm gibi hassas, dantelli, eğrelti, (Hassas broşürler geceleri dokunulduğunda kadar yakın ve) var (20 “uzun) kendi bipinnate bileşik koyu yeşil yaprakları için olduğunu belirtti. İpeksi, pembe kabarık Ponpon blum, çapı iki santim, bir uzun yaz çiçek için muhteşem bir manzara oluştururken sonundan eylül Haziran bolca görünür. Çiçekler kokulu ve Kelebekler, Arılar ve Hummingbirds çok caziptir. ” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

cats54545454

Mimoza hem vejetatif ve tohum çoğalır. Tohumlar çimlenme için kazıma gerektirir. Bu özellik tohumu yıllarca atıl kalmasını sağlar. Normal tohum ebeveyn bitkinin yakınında dağılmış; Bununla birlikte, bahsedilen tohumlar, su ile dağıtılabilir. Vahşi tohumların sindirim ve boşaltım yoluyla mimoza yayılmasına katkıda bulunur. Ağaçlar çabuk resprouting ve büyütme neden geri kesmek zaman vejetatif üreme oluşur.” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

Bilimsel Adı:  Gülibrişim

 Dağıtım:  Asya Yerli; yaygın bir süs olarak dikilen

 

Ortalama Kuru Ağırlık:  34 £ / ft 3  (540 kg / m 3 )

 

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC):  .44, .54

 

Janka Sertlik:  770 £ f  (3,430 N)

 

Yükseklik: 20-40 metre

 

Yayılması: 20 ila 30 metre

 

 

Renk / Görünüm:  Renk derin altın veya kırmızımsı kahverengi açık kahverengi arasında değişir. Diri odun soluk sarı ve öz odun gelen tahdit edilmiştir. Renk yaşla birlikte kararır.

 

Tahıl / Doku:  Bir kaba, iyi bir doğal parlaklık ile biraz dengesiz doku vardır.

 

Endgrain:  Yarı-halka-gözenekli; yalnız ve radyal katları; orta, az aşağı sınıflandırma büyük çok büyük gözenekler; bazen mevcut kahverengi mevduat kırmızımsı; parankima vasicentric, pastil, birleşen ve marjinal; Normal aralık orta ışınları.

 

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Mimoza Solunum yollarında tahrişe neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

 

Fiyatlandırma / Durumu: Değil tipik kereste ticari hasat. Parçalar satış formu hobisi ya da küçük özel hızar için bazen kullanılabilir. Fiyatlar bir iç parke için üst aralığı orta olmalıdır.

 

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

 

Ortak Kullanım Alanları:  açık nesneler ve mobilya.

cats2565

 

Yorumlar:  Mimoza birçok yerel bir süs ağacı olarak dikmiştir. Bazı bölgelerde bir istilacı türler olarak kabul kısa ömürlü ağaç olma eğilimindedir. Gözenekli yaygın olan diğer egzotik türler Albizia aksine, Mimoza olma eğilimindedir yarı halka gözenekli ılıman bölgelerde yetişen, özellikle.

 

İlgili Türler:

 

Albizia (Albizia ferruginea)

Lebbeck  (Albizia lebbeck)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates