Monterey Cypress,(Cupressus macrocarpa),Monterey selvi, Monterrey,Cipres de California, Cipres Monterrey,Limon Çamı,Limon Selvi,Limoni Selvi

Monterey Cypress,(Cupressus macrocarpa),Monterey selvi, Monterrey,Cipres de California, Cipres Monterrey,Limon Çamı,Limon Selvi,Limoni Selvi

monterey-cypress-wt (1)Monterey Cypress (Cupressus macrocarpa)

Ortak İsim (ler):  Monterey Cypress,Monterey selvi, Monterrey,Cipres de California, Cipres Monterrey,Monterey selvi,Monterey-çam, Cipresso di Monterey,Cipres Monterrey, Cyprès de Lambert, Cyprès de Lambert, Cyprès de Monterey, cyprès de Monterey, Monterey-Zypresse, Montereyi ernyos ciprus, Cipresso della Kaliforniya, Cipresso di Monterey, Limon Çamı,Limon Selvi,Limoni Selvi

Bilimsel Adı:  Cupressus macrocarpa

catsMonterey Cypress,(Cupressus macrocarpa),33

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tanım: Monterey selvi sütunlu olduğunda veya genç koni biçimli bir dökmeyen kozalaklı, ancak geniş ve yaşlandıkça yayılıyor olur. Sürekli deniz meltemleri ve tuz sprey tabi örnekler bükülmüş ve çarpılmış vardır. Bir koruda, denize sıfır mesafede, o uzun boylu, düz ağacın içine geliştirir, bu 8 ft (2.4 m) gövde çapı boyunda 100 ft (30 m) alabilirsiniz. minik yapraklar ölçek gibi, manşonları ile adpressed, yaklaşık 1 / 16. (1.5 mm) uzunluğunda ve limon kokulu vardır. Onlar dik veya tüy gibi tüyleri yaymak büyür. koniler 8-10 sıkı uydurma terazi ile, bir inç çapında bir buçuk (4 cm) hakkında, neredeyse küresel, tan hafiftir.Birkaç çeşitlerin uzun başak gibi yatay dalların ve altın yapraklı ‘Aurea’ de dahil olmak üzere seçilmiştir; 16 dar konik ‘Goldcrest’, ‘(5 m) boyunda ve parlak altın yaprakları vardır; Uzatılmış yaprakları ve dalları ağlayan bulunur Aurea Saligna ‘; Düşük kalır ve bir zemin örtüsü olarak kullanılır ‘Beaufront’; ve sonunda kısa bir gövde üzerinde yükselir yayılan, düz tepesinde höyük oluşturan tuhaf ‘Greenstead Muhteşem’. Bir gölgelik 20 ft (6 m) boyunda genişliğinde 5 sadece süre ft (1,5 m) geliştirilmesi bildirilmektedir.Monterey Cypress, Cupressus macrocarpa 50 ‘için yaprak dökmeyen bir ağaçtır, sahili (batı veya doğu) görüş içinde. 8 ft olarak kısaltıldı çit ve en iyi olabilir. Damla sulama ile yetiştirilen ve bir sahil rüzgâr siperi olarak en değerli zaman C. macrocarpa Monterey Körfezi güney ucundaki noktaya yerli, canker duyarlıdır. Bu ağaç çok az veya hiç su kumlu topraklarda iç Tamam yaşamıştır.

Limon Selvi – Limoni Selvi – Limon Çamı – Cupressus macrocarpa ‘Goldcres’

Limon servi veya limoni selvi olarak bilinir. Latince ismi Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’dir. Parlak sarı-yeşil rengi, dik büyüme özelliği, hoş kokulu yaprakları ile bahçe düzenlemelerinde oldukça çok kullanılmaktadır. Yıllar içerisinde orta boylu bir ağaç haline gelebilen limon servi, çoğu zaman çit işlevini görmesi için sıra halinde dikilir ve budanır. 10 yaşında bir limoni selvi 3-4 m uzunluğa ulaşır. Ana vatanı Kaliforniya olan limon servi, bütün Akdeniz ülkelerinde rahatlıkla yetişebilmektedir. Aşırı soğuk kışları olan illerimiz haricinde ülkemizde her yerde yaşayabilir. (-10 derecenin altında yaşayamaz.) Limon servi yapraklarını kışın dökmez, güneş ister, koyu gölgeye dikildiği zaman yaprakları daha koyu yeşile dönebilir.Haftada bir kez yıkanıp seviyor.  Yeşil bitki örtüsü, ve gri kabuğu ile bu nadir bitki, hükümdar kelebek için koruyucu yaşam sağlayabilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Monterey Cypress,(Cupressus macrocarpa),

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım:  Kaliforniya merkezi sahilinde endemik; Kuzey Amerika ve Avrupa’da ekili

Ağaç Boyutu:  boyunda 50-82 ft (15-25 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  32 £ / ft 3 (515 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .42, .51

Janka Sertlik:  620 £ f (2.750 N)

Kopma Modülü:  11.770 £ f / içinde 2 (81.2 Mpa)

Elastik Modülü:  £ 1.133.000 f / içinde 2 (7.81 GPa)

Kırma Gücü:  5710 £ f / içinde 2 (39.4 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.5, Teğet:% 6.3, Volumetrik:% 8.5 T / R Oranı: 1.8

Renk / Görünüm: Heartwood bir soluk sarımsı veya kırmızımsı kahverengidir. Dar diri odun soluk ve genellikle açıkça öz odun gelen demarcated olduğunu.

Tahıl / Doku: küçük knot daha düzensiz tane desen oluşturarak, bazen mevcut olmasına rağmen Tahıl, genellikle düzdür. İyi bir doğal parlaklık İnce, üniform doku.

imageooo

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Endgrain:  Reçine mevcut canals; kademeli latewood geçiş, orta, düşük renk kontrast earlywood; orta küçük trakeid çapı; parankim diffüz.

Rot Direnç:  orta dayanıklı olarak Anma; böcek saldırı karışık direnç.

İşlenebilirlik: Kolay Genel knot civarında alanlar sorunlu olabilir ama, el ve makine aletleri ile çalışmak. Bend buhar Bildirildi zor. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Kullanım: Monterey selvi çok tuz hoşgörülü ve rüzgar süpürüldü olur ve yakışıklı düzensiz bir şekil geliştirir sahil dikimleri için mükemmel bir seçimdir. Genellikle bir rüzgar sonu ya da ekranı yaratmak için bir grup yetiştirilir ve bir çit oluşturmak için budanmış olabilir. İdeal koşullar altında, Monterey selvi, yoğun içine 40 ft (12 m) sadece on yıl içinde uzun boylu ağaç büyüyebilir. Birçok çeşidi ve melezleri özellikle bitki çok popüler İngiltere ve Yeni Zelanda’da, geliştirilmiştir. (Örneğin ‘Goldcrest’ gibi) küçük çeşitlerin kaplarda yetiştirilir. Monterey selvi bonsai için yaygın olarak kullanılır. bonsai örnekleri o kadar çekici kılan bükülmüş ve budaklı formu Monterey selvi doğal geliyor.

catsMonterey Cypress,(Cupressus macrocarpa90

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özellikler: Kızılderili Costanoans (aslında Kaliforniya’da! Doğmuş Kaliforniyalılar) romatizma tedavisi için Monterey selvi yeşillik bir kaynatma kullanılır. Miwok, Sierra Nevada, aynı şey için ilgili türler kullanılan; belki ona bir şey var? Bu çok nadir bitki şifalı değere sahip olduğu bulunmuştur ilk kez olmaz. Gerçek selvi (karıştırmayın Cupressus baldcypresses (batı Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’dan) Taxodium . SE ABD ve Meksika) Cupressus glabra ve Cupressus sempervirens Florida’da peyzaj bitkisi olarak yetiştirilen cinsinin diğer iki üyesi olan ve benzeri sıcak iklimlerde. Montery selvi de Leyland’ın selvi (olarak bilinen intergeneric melez ana türlerinden biridir Cupressocyparis Leylandii yaygın örneklerin, ekranlar ve makaslanmış çitlerin olarak yetiştirilen), popüler bir manzara çalı (veya ağaç).

Koku: En selvi Cupressus cinsinin ayrı, kokulu kokusu var.

ÖZELLIKLER: Yaklaşık 36 metre Orta büyüklükte bir ağaç. Olgun, kabuğu kalın olduğu belirgin yivli gövde, genellikle yüzeyde beyazımsı hale altındaki kırmızımsı kahverengi vardır. Yetişkin yeşillik yakından birçok küçük koyu yeşil ölçekler oluşur appressed manşonları, ama. düzleştirilmiş değil Çocuk gibi yeşillik fazla iğne değil appressed . Uzun sarı ve knobbly şube ipuçları doğan yaklaşık 3 mm’ye kadar erkek kozalakları. Kadın koni da terminali , rozet zaman olgun 8-14 terazi ile bir yuvarlak kahverengi koni haline ilk benzeri. Koni başına Genellikle 10-20 küçük tohumlar ölçekli

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Monterey Cypress cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: sık satışa görmedim, Monterey Cypress bazen yardımcı amaçları için mevcut yerel / hasat edilir. Fiyatlar bir iç yumuşak ahşapta yüksek olması muhtemeldir.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak IUCN Kırmızı Listesi’nde üzerinde listelenen değil. Bu nedeniyle kısıtlı doğal aralığı savunmasız olarak listelenir. (Ancak, türler yaygın olarak doğal aralığının dışında yetiştirilen olmuştur, ve savunmasız durumu yalnızca kendi doğal aralığında ağaçları doğal olarak meydana gelen için de geçerlidir.)

Ortak Kullanım Alanları: Yardımcı kereste, çit direkleri, müzik aletleri (flamenko gitar), mobilya, tekne yapım, ve nesneleri döndü.

Yorumlar:  Monterey ilçe, California kıyılarına Endemik, bu ikonik ağaç tüm dünyada yetiştirilen olmuştur ve birçok çeşitler de dahil olmak üzere, bugün mevcut Leyland Cypress Monterey Cypress arasında -a çapraz Alaska Sarı Sedir .

catsMonterey Cypress,(Cupressus macrocarpa)444

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanım ve Ticaret: Selvi Bu tür yaygın bir kereste ağacı olarak bazı Afrika ülkelerinde, California ve dünyada tanıttı, ama çoğunlukla bir süs ağacı olarak argiculture ve bahçecilik hem rüzgar barınak kemer olarak hareket etmek. tarlaları kapalı yetişen ağaçlardan odun doğrama ve mobilya için de kullanılabilir. Ağaç derece rüzgara dayanıklı ve tuzlu okyanus rüzgar hoşgörülü ve kolayca kuraklık veya zararlılar tarafından etkilenmez. Bir çit bitkisi olarak kullanımı büyük ölçüde Monterey Cypress ebeveynlerden biri olduğu kuvvetli bahçe hibrid Leyland selvi tarafından almıştır. Özellikle sarı-yeşil yaprakları ile birçok çeşidi formları, geliştirilmiştir. Bu doğa (neredeyse) dünyada en yaygın ekilen kozalaklı arasında Kaliforniya Monterey County, sınırlı iki kozalaklı biri olduğunu unutmayın ilgi çekicidir; diğer türler ise Pinus radiata .

İlgili Türler:

Alaska Sarı Sedir  (Cupressus nootkatensis)

Gowen Cypress  (Cupressus goveniana)

Leyland Cypress  (Cupressus x leylandii)

Akdeniz Cypress  (Cupressus sempervirens)

Meksika Cypress  (Cupressus lusitanica)ypress (Cupressus macrocarpa)

Monterey Cypress (Cupressus macrocarpa)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates