Mountain Hemlock,Dağ Hemlock ,Tsuga mertensiana

Mountain Hemlock,Dağ Hemlock ,Tsuga mertensiana

Tsuga mertensiana, Mountain Hemlock, OregonDağ Hemlock (Tsuga mertensiana)

Ortak İsim (ler): Dağ Hemlock

Bilimsel Adı: Tsuga mertensiana

Dağıtım: Kuzey Amerika Kuzeybatı sahil

Ağaç Boyutu: boyunda 65-130 ft (30-40 m), 3-4 ft (1-1.2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 33 £ / ft 3 (530 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .42, .53

Janka Sertlik: 680 £ f (3,030 N)

Kopma Modülü: 11.500 £ f / içinde 2 (79.3 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.330.000 f / içinde 2 (9.17 Mpa)

Kırma Gücü: 6440 £ f / içinde 2 (44,4 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.4, Teğet:% 7.1, Volumetrik:% 11.1, T / R Oranı: 1.6

Renk / Görünüm: Heartwood açık kırmızımsı kahverengi. Diri renk biraz daha açık olabilir, fakat genellikle öz odun ayırt edilmez. göze çarpan büyüme halkaları flatsawn yüzeylerde ilginç tahıl desenleri sergileyebilir.

Tahıl / Doku: Tahıl kaba, düzensiz bir doku ile, genellikle düzdür.

Endgrain: Reçine mevcut canals; latewood genellikle kademeli geçiş, renk kontrastı oldukça yükseğe earlywood; trakeid çapı orta-büyük.

Rot Direnç: çürüme direnci ile ilgili olmayan dayanıklı ve böcek saldırı da duyarlı olarak Anma.

İşlenebilirlik: Genel çalışma özellikleri dips ve düzensiz yüzeyleri oluşturabilirsiniz zımpara, iyi, fakat yumuşak earlywood ve sert latewood arasındaki eşitsizlik. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Mountain HemlockKoku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Dağ Hemlock cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Birçok ağaç ulaşılması zor olduğundan, Dağ Hemlock onun yakın akrabası, yaklaşık olarak yoğun hasat edilmez Batı Hemlock neredeyse aynı coğrafi dağılımı bulunan başka baldıran türü olduğunu,. Dağ Hemlock Batı Hemlock aynı inşaat amaçlı kullanılır; fiyatları yerli yumuşak ağaç için ılımlı olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Kutular, palet, sandık, kontrplak, çerçeveleme ve diğer inşaat amaçlı.

Yorumlar: Dağ Hemlock Kuzey Amerika (Doğu ve Batı Hemlock) iki temel baldıran türünün biraz daha ağır ve zor. Karşılaştırıldığında Doğu Hemlock (Tsuga canadensis) , her iki türün sıkı aralıklı büyüme halkaları olabilir ama, Dağ Hemlock genellikle, dar büyüme halkaları vardır. (Mountain Hemlock anatomik Batı Hemlock’dan çok benzer.)

Geçen yüzyılda baldıran kabuğu ahşap daha bazen değdi. Deri tabaklama ve kürk işleme sanayileri yüksek tanik asit içeriği için baldıran kabuğu talep etti. Gizler ve tannik asit çözeltisi ile aşılanmış derileri yumuşak ve güçlü hale gelir. Trajik, doğu Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da baldıran ve standları sonra, kendi kabuğu soyulmuş ölüme terk edildi.

Bu baldıran kendi kereste olarak geldiğini ahşap çerçeve ev inşaat ’40s patlama kadar değildi. Ve sonra doğu baldıran West Coast kuzeni hammadde sağladı. Oregon, Washington ve (tür olgun kıyı orman yüzde 60 temsil) British Columbia Bugünkü baldıran kereste ev yapımı ve doğrama üreticileri beslemeleri. Hemlock hatta bazı sertağaçlar düşük bir maliyetle, ama güçlü, kolay iş mobilya stoku olarak para için koşmak verir. Aslında, bu yumuşak ağaç aslında yaşla birlikte daha büyür!

p_hemlockprofile

Mountain Hemlock

Ahşap kimlik

1847 yılında botanikçi Stephen L. Endlicher cins isim ile baldıran vaftiz Tsuga . Japonca kelime onun, kısa, düz, ve efsane aykırı olmayan zehirli iğne atıfta bulunarak “porsuk yapraklı,” anlamına gelir.

Doğu baldıran (Tsuga canadensis) Gürcistan ve batı Minnesota Great Lakes devletler arasında güney Kanada köklerini bitkiler. Bazen Pasifik baldıran denilen Batı baldıran (Tsuga heterophylla), Kuzey Kaliforniya Alaska’dan nemli kıyı aralıkları büyür, ve aynı zamanda Idaho ve Montana dağ yamaçlarını tırmanıyor.

Sadece 250 yıl içinde çapı 80 uzun boylu ‘ve 36 “haline gelir – – doğu göreceli daha büyük boyuta Büyüyen. 150 olabilir batı baldıran büyük, net kereste kereste endüstrisinin kalan birkaç kaynaklarından birini temsil Ağaçlar 100 yaşında ’24 “çaplı uzun boylu.

Her iki baldıran türlerinin kabuğu rengi kahverengi tarçın-kırmızı görünür ve geniş, derin sırtlar vardır. Tohum taşıyan kahverengi kozalakları şube sürgünlerin ucunda filiz.

Her iki türün de neredeyse homojen devetüyü renkli baldıran en öz odun ve diri sonuçlar arasında çok az renk varyans. Batı baldıran ahşap doğu akrabası daha fazla (ayak küp başına yaklaşık £ 29, kuru) ağırlığındadır. Batı baldıran da zor, güçlü, daha düzgün taneli ve reçine-ücretsizdir.

Çalışma özellikleri

Sen el veya elektrikli el aletleri ile kolayca baldıran çalışabilirsiniz. Kesen Ancak, bir koparma bekliyoruz.

ahşap kulpları vidalar ve bir sorun olmadan tüm yapıştırıcılar kabul eder. Onun düz tahıl ve ince doku, ipeksi, yansıtıcı pürüzsüzlük kumları ile Batı baldıran. Batı çeşitli reçine ücretsiz olduğundan, doğu türlerden daha tatmin edici sonuçlar ile herhangi bir boya, leke, ya da açık yüzey kabul eder. Koruyucu tedavi olmadan açık havada ya baldıran türlerini kullanmayınız.

Ağaç işlemeler kullanır

İnşaat sektörü artık baldıran ile, kınına ve zemin çerçeveleri. Mills pencere, çerçeve ve panel kapı, pervaz, ve paneller içine odun açın. Nedeniyle gücü ve aşınma direnci için, baldıran da güvenilir merdivenler ve merdiven bileşenlerini olur.

Işleme ve bitirme kolaylığı baldıran mobilya ve dolaplar için parke için giderek daha popüler bir alternatif yaptık. Saha ve reçine eksikliği de saunalar kuru ısı baldıran ideal kılar.

İlgili Türler:

Doğu Hemlock (Tsuga canadensis)

Batı Hemlock (Tsuga heterophylla)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates