Mountain Mahogany,(Cercocarpus ledifolius).,Dağ Maun

Mountain Mahogany,(Cercocarpus ledifolius).,Dağ Maun

mountain-mahogany-endgrainMountain Mahogany ,Dağ Maun (Cercocarpus ledifolius)

Ortak İsim (ler):Mountain Mahogany, Dağ Maun

Bilimsel Adı:  Cercocarpus spp.

Dağıtım:  Batı Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Meksika,Batısında Wyoming, Arizona ve New Mexico California Washington, – Batı K. Amerika.

Ağaç Boyutu:  boyunda 10-20 ft (3-6 m), 1 ft (.3 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  69 £ / ft 3 (1.110 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .93, 1.11

Janka Sertlik:  3200 £ f (14.230 N)

Çekme:  Radyal:% 2.3, Teğet:% 4.4, Volumetrik:% 6.8 T / R Oranı: 1.9

Renk / Görünüm:  öz odun kırmızımsı kahverengi. Diri odun soluk sarı veya pembe, her zaman keskin sınırlı formu odun olduğunu. Diri odun ve öz odun hem de renk yaş karartmak eğilimindedir.Dağ maun açık yapısı ve dallanma deseni ile çekici bir dökmeyen ya da yaprak döken çalı veya ağaçtır.Yapraklar Form olarak içe dönük veya dişli kenarlı altında yukarıda ve genellikle beyaz veya grimsi yeşil renktedir. Dağ maun küçük meyve ve sonbaharda bir tüylü, kuyruğu gibi tüy formunu alır.

Tahıl / Doku: Çok ince, hatta doku; Mükemmel doğal parlaklık.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

422rfdsfggws

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Endgrain: Yaygın gözenekli veya yarı-halka gözenekli; yalnız ve radyal katları, bazen sadece yalnız; Bazen farklı büyüklükte gözenekler gevşek / kırık satır halinde düzenlenmiş küçük gözenekler, çok sayıda çok sayıda; Mineral / sakız mevduat bazen mevcut; görünür ya da yok değildir parankim; dar ışınları normal aralık.

Rot Direnç: veri yok.

İşlenebilirlik: s yoğunluğu ve direnç kesme hesabına çalışmak zor eğilimindedir. Iyi kapatır.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Dağ Maun ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Dağ maun nadir değil, ama çok nadiren kereste için hasat edilir. Küçük boyutu, dağlık konumu ve aşırı yoğunluk pratik ulaşamayacağı bu ahşap koydu. Küçük dönüm boşlukları bazen satışa görülmektedir. Fiyatları yerli parke için oldukça yüksek olmasını bekliyoruz.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsbggggdgdggd

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları:  Odunlar, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap nesneleri.ahşap renkli kırmızımsı olan (dağ Maun dolayısıyla ortak adı) ve son derece zordur. Yerli Amerikalılar balıkçılık ve kazma için oklar, mızraklar için odun kullanılır.

Yorumlar: Değil ile karıştırılmamalıdır gerçek maun olarak Swietenia  cinsi, Dağ Maun ilgisiz tür, son derece yoğun ahşap arasında (hariç, Amerika Birleşik Devletleri yerli ağaçlar arasında çok yoğun verimli olan Çöl Ironwood .Çoğu kez sadece bir çalı ya da küçük ağaç, bu yoğun ahşap genellikle yüksek rakımlarda bulunur, ve hasat genellikle keskin testere ile belirlenen hobi sınırlıdır.Cercocarpus ledifolius , ya da kıvırmak yapraklı Dağ Maun, gerçek maun değil: Bu ayrım Meliaceae, maun aile ağaçları aittir. Bu çalı, yavaş büyüyen ağaç Rosaceae aittir, ya da aile gül; ortak adı suda battı bu ağacın, yoğun, ağır ahşap türemiştir; ayrıca, yapraklar kıvrılmaya eğilimindedir. cins için bilimsel adı Yunanca ve anlamına gelen “kuyruklu meyve.”Bu çalı ağaçları standı bazı minyatür Afrika savana görünümünü sunar. yüksek dağlık kesimlerde kayalık, çakıllı yamaçlarda, biraz su ve bol güneş: Büyük Cercocarpus ağaçların çarpılmış şekiller diğer birçok uzun boylu bitkiler için düşmanca onların yaşam, hakim. Tipik olarak, bitki 1-4 temel gövdelerine sahiptir; mayo genellikle yeşillik tarafından gizlenmiş değildir. Bu bitkinin tohumları kuyrukları var görünüyor: çiçek stigma rüzgar destekli tohum dağıtmasına kolaylaştıran bir bulanık “kuyruk” oluşturarak, tohum bağlı kalır ve sertleşir. Yaprakları 1/2 2 inç uzunluğunda, ufacık ve uzamış, ve sık sık yaprak kenarları midvein içe doğru kıvırın. İlkbahar döneminde, bitki çiçek küçük, beyazımsı-sarı çiçekler; çiçek en görünür kısmı stamens vardır.

catssffgsgdg

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç nedeniyle darlığı ve twistedness için kereste için uygun olmasa da, (nedeniyle güç ve dayanıklılık için) Yerli Amerikalılar gibi yeraltı gıdalar extricating için yay, mızrak uçları, ve özel sopa gibi küçük, el yapımı öğeler için kullanılır. Yerli insanlar da çeşitli hastalıkların tedavisinde, özellikle kabuğu ağaç tıbbi olarak kullanılır. Kabuğu Bölüm çay hoş bir tat vermek için Ephedra ile kaynatılır; Cercocarpus kabuğu çay da ve gül rengi bir boya yapmak için olduğu gibi, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Bu (kısmen çıplak gövdeleri ve gür üstleri açıklayabilir) hayvanları tarama için iyi yem ve yaban hayatı için kış kapak sağlar.Sert ağaç da mükemmel (gerçi nadir) yakıt ve Comstock döneminde kokusu cevher kullanıldı. Ayrıca barbeküler için iyi olduğu söyleniyor. Dağ Maun California chaparral yetişen bir çalı ya da küçük yapraklı bir ağaçtır. Bu 12 ft olmak büyüyebilir. (4 m.) Boyunda. kabuğu grimsi, pullu, ve kareli. Bu ağacın dal parçaları gerekçesi ve yan dallar genellikle, gibi teşvik parlak kırmızı kahverengi içerir ve ilk, kıllı nihayet kül veya kırmızımsı gri ve pürüzsüz bir. Bu taç çok geniş yetişir, ve o sıska bir sırım ağaçtır.Maun yaprakları ve ucunda bir tüylü kuyrukları var tek küçük kuru meyveler loblu etti. Yaprakları kısa kaynaklanıyor dönüşümlü büyür, ve loblu olan, kösele,-yeşilimsi gri düz damarlı renkli. Yumuşak bulanık kıllar üst ve yaprakların alt hem de kapsamaktadır. Çiçekler küçük ve kısa Spurs sonunda tek başına ya da fasiküller büyür. Mart-Haziran arası Onlar çiçek.

MMahogany

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ana adaptasyon (hayatta kalmak için küçülüyor) dwarfing olduğunu. Bu, çünkü şiddetli kuraklık cüceler iklim değişiklikleri ve kötü toprak. Bu ağaç bir balta (bunun en pirzola alarak öldürülmüş olamaz), kuraklık veya yangın tarafından öldürülen olamaz çünkü yenilmez gibi görünüyor, bu yüzden adını “galeta” verildi. Yangınlar genellikle ağacın üst öldürmek ama ağaçlar chaparral diğer çalılar gibi çabuk yakmak yok. Onlar kendi kök taç yeni büyüme lahanası ve bir yangından sonra hızla büyür. dağ maun su tasarrufu için sıcak, kurak mevsimde yapraklarını kaybeder. Navahos dua sopa olarak beyaz çiçekleri ile ince dallar kullanın. kolayca kıymık değil çünkü Navaho distaffs kulpları muhtemelen bu ağaçtan vardır. Navahos ondan zar yapmak yüzden zor.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catssfgsgg

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağ Maun tehlikeye değildir. Aslında bu büyük alanları kapsar. Bu Oregon, Baja California, Channel Islands, Güney Dakota, Utah, Texas, Oklahoma, Arizona ve Meksika bulunabilir.Dağ Maun (Cercocarpus) Amerika Birleşik Devletleri batı bölgelerinde geliyor. Yoğunluğu ve headjoints yapmak için çeşitli gereksinimlerini karşılamak Birleşik Devletleri birkaç yerli ağaçlar vardır. Flutemaking için yaşlı dağ maun uygun adet özel günler için değerlidir. ahşap rengi sıcak, derin kahverengi ve çok çekici; ortak maun çok benzer görünüyor ama iki ilgili değildir. sesi çok esnek ve renkli.

wgh006_-_hand_bowl

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates