New Guinea Walnut,Yeni Gine Ceviz ,(Dracontomelon mangiferum),Ava Basuong,Batuan Bau Burroa, Chinyok Cinkuang ,Dahu Damoni ,Dao, Dau, Dau ,e Dau uding, ,Ehoi,Habaş Jaap, KaiH, KaiH laki Kamarag ,Kasai bukit ,Kasuang Kawilu L,akus ,Lamis Laup, Laup mon Layo Lup Lupigi ,Makau Maliyan ,Yeni Gine ceviz ,Ngabauk, Ngasobar, Noyer de la,Nouvelle-Guinee Onomba ,Pasifik ceviz Paldao ,Papua Yeni Gine ceviz ,Papuanuss ,Payakoson ,Prachao

New Guinea Walnut,Yeni Gine Ceviz ,(Dracontomelon mangiferum),Ava Basuong,Batuan Bau Burroa, Chinyok Cinkuang ,Dahu Damoni ,Dao, Dau, Dau ,e Dau uding, ,Ehoi,Habaş Jaap, KaiH, KaiH laki Kamarag ,Kasai bukit ,Kasuang Kawilu L,akus ,Lamis Laup, Laup mon Layo Lup Lupigi ,Makau Maliyan ,Yeni Gine ceviz ,Ngabauk, Ngasobar, Noyer de la,Nouvelle-Guinee Onomba ,Pasifik ceviz Paldao ,Papua Yeni Gine ceviz ,Papuanuss ,Payakoson ,Prachao

paldaoNew Guinea WalnutNew Guinea Walnut,Yeni Gine Ceviz ,(Dracontomelon mangiferum)

Yeni Gine Ceviz (Dracontomelon mangiferum) 

Dracontomelon dao (Blanco) Merr. & Rolfe

SYNONYM(S) : Comeurya cumingiana Baill., Dracontomelon cumingianum (Baill.) Baill., Dracontomelon edule (Blanco) Skeels,  Dracontomelon mangiferum (Blume) Blume, Dracontomelon puberulum Miq., Dracontomelon sylvestre Blume, Paliurus dao Blanco, Paliurus edulis Blanco, Paliurus lamiyo Blanco, Pomum draconum Rumph., Pomum silvestre Rumph., Poupartia mangifera Bl. ,CHINESE :   人面子    Ren mian zi ,DUTCH :  Drakeboom   ,ENGLISH : Argus pheasant tree, New Guinea walnut, Pacific walnut. ,FRENCH :   Dracontomelon.,GERMAN :  Drachenapfel  ,MALAY :  Basuong (Indonesia), Dahu (Indonesia), Sarunsab, Sengkuang (Kalimantan), Sěngkoewang (Malaysia),  Unkawang.,TAGALOG :  Dao, Paldao.,THAI :  Dao, โกซังกวน  Goh sang guan,  กะโค Ka-kho (Gakoh), พระ เจ้าห้าพระองค์  Phra chao ha phra ong, สะ กวน Sa guan,  แสนตาล้อม  Saen taa lom, ตะโก Ta goh, ตะกู  Tagoo,  ซังกวน Sang kuan. ,VIETNAMESE :  Chi sấu, Sấu.,UNIDENTIFIED :  Laup, Maliyan, Mon, Nga bauk.Dahu, dau, rau, (Jw); basuong, cikuang, dau uding, dau ödemeyle, ehoi, Jaap, losyon tepe, sengkowang, singkuwang (SMT); dahu, sengkuang, singkuwang, talansep (KLM); KaiH, KaiH erkek, Layo, rao, rau takau (SLW); kasuang, rau (NTT); kawilu, lakus, ngasobar, Rau, sakuan (Mlk); basuong (IJ).

DİĞER ÜLKELERDE ADI :Sengkuang (Sb); Lamis, lupigi, kamarag, kaya, Maliyan, Makao, Habaş, burroa (PI); LAUP (PNG); Yeni Gine ceviz (PNG, İngiltere, ABD); Papuanuss (Gm); dao, paldao (Fr, Gm, bu, Nl, Pl, Sp, Sw, İngiltere, ABD); Pasifik ceviz (İngiltere, ABD); Noyer de la Nouvelle-Guinee (Fr); Senai (Bu Nl, Sp, Sw).

catsDracontomelon mangiferum85

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

BÖLGESEL DAĞITIM :Bütün Sumatra, Batı Kalimantan, Doğu Kalimantan, Sulawesi, Batı Java, Java Doğu, Bali, Nusa Tenggara, Maluku, Irian Jaya.

Habitat :şube ücretsiz gövde 10-25 m uzunluğunda 40 m ağaç yüksekliği kadar, kadar 100 cm, düz çubuk şeklinde bir çap, yüksek 3 m’ye kadar payandaların. dış deri hafifçe soyulması, kahverengi-gri veya kahverengi-kırmızı, sığ yivli oldu.

GENEL ÖZELLİKLER Renk :renkli odun çizgili ve koyu gri görüntü kahverengi-gri açık gri. Sarı öz odun pembe sözde sözde ve yarı-sahte-gri, 2.5-5 cm genişliğinde. Doku ziyade kaba veya kaba ahşap. lif Tarifleri düz bazen inişli çıkışlı, uymak. ahşap yüzeyi kaygan. cilalı ahşap yüzey.daire erken ahşap daha, ahşap sonu bazen daha yoğun ve renkli eski temizlemek için puslu büyür.Pori, çoğunlukla yalnız, bir kısmını teğet düzlem, 190-210 μ çapında, mm² başına 4-6 frekansına 2-4 kısa çizgiler gibi görünüyor radyal ve kaba katılmak, basit perforasyon alanı. paratrakeal parankim tam bir kılıf oluşturan gözenek etrafında düzgün, bazen şerit biçimli apotrakeal parenkim. orada ,Parmaklar heteroselular, 1-3 seriat, 42-48 μ genişlik, yükseklik 490-550 μ, mm başına 5-7 sıklığı,uzunluğu elyaf D. çapı, duvar kalınlığı ve lümen çapı 3.0 μ μ 11.0 1.390 μ 17 μ mangiferum.

Bilimsel Adı:  Dracontomelon mangiferum

Tanım:Ağaçlar fazla 20 m boyunda; ağızları inceden tomentose gri. Sapı ve nervürlü rachis, seyrek tüylü; Yaprak 30-45 cm, 11-15 alternatif broşürler ile imparipinnately bileşik bıçağı; 2-5 mm petiolule broşür; broşür bıçak subcoriaceous, dikdörtgen, alttan üste boyutu artan 5-14,5 × 2,5-4,5 cm, taban geniş, marj bütününü, apeks acuminate Cuneate veya yuvarlak, inceden saç beyaz tutamlar halinde olan alt yüzüne, hem yüzeylerde yaprak orta damarı boyunca tüylü damar axils, her iki yüzeylerde 7-9 çift, ağsı venation belirgin yan damarlar. Çiçek paniculate, koltuk altı veya terminal, 10-23 cm, inceden gri tüylü. Pedicel 2-3 mm, inceden tüylü. Sepals, eliptik-ovate için 3.5-4 × ca. ovate 2 mm, her iki yüzeyinde dakika grimsi sarı tüylenme ile, geniş. Beyaz mızrak şeklinde veya dar dikdörtgen yaprakları, yaklaşık Tüysüz 6 × 1.7 mm, 3-5 koyu kahverengi damarlı, anthesis’e de kıvrık. 10 organlarındaki; filamentler yaklaşık 3,5 mm; anterler yaklaşık 1.5 mm. Disk loblu, dalgalandırmak. Yumurtalık tüysüz, 2.5-3 mm; tarzı yaklaşık 2 mm arasındadır. Drupe yaklaşık 2 cm yaklaşık Çap 2,5 cm, vade sonunda sarı.; çap sıkıştırılmış, 1.7-1.9 cm endocarp., 5-loküler ya 3- ya da kürtaj ile 4-loküler. Fl. Nisan-Mayıs, fr. Haziran-Kasım..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsDracontomelon dao veya sengkuang ağaç Anacardiaceae ailesi, mango gibi aynı aileye aittir. türlerin ticari adı Pasifik Ceviz ve o 7

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

isimleri Dracontomelon mangiferum Blume ve D dao (Blanco) Merrill & Rolfe bu türe misapplied edilmiştir.

Dracontomelon dao veya sengkuang ağaç Anacardiaceae ailesi, mango gibi aynı aileye aittir. türlerin ticari adı Pasifik Ceviz ve o Kamboçya, Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya, Myanmar, Papua Yeni Gine, Filipinler, Solomon Adaları ve Tayland nehir ve kireçtaşı ormanları yerli. türler adı dao Tagalog, Filipinler ortak dilinde ağacın adından alınır. Sengkuang ahşap dilimlenmiş kaplama, mobilya, dolaplar ve tablolar için kullanılır.Genç yapraklar ve turşu meyve yenilebilir. Sengkuang 40 metre yüksekliğe ulaşan büyük bir ağaç dönüşebilir. Sengkuang nesli tükenmekte olan bir koruma statüsü ulaşmıştır. Sengkuang ağaçların bir satır Geleneksel Melaka Evi önünde, frim futbol sahası yakınında görülebilir. Onlar olgun olarak, meyveler yaygın Asya’da taze yenen sengkuang (tatlı şalgam) yumrulu kök benzeyen, kahverengi karartmak zaman genç değişen vade seviyelerinde Meyve, Mayıs 2012. Yeşil ayının son haftasında fark edildi.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsDracontomelon dao veya sengkuang ağaç Anacardiaceae ailesi, mango gibi aynı aileye aittir. türlerin ticari adı Pasifik Ceviz

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım:  Güneydoğu Asya,Burma, Endonezya, Malezya ,Papua Yeni Gine ,Filipinler ,Tayland,..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu:  boyunda 100-120 ft (30-37 m), 5-7 ft (1.5-2.1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  39 £ / ft 3 (625 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .50, .62

Janka Sertlik:  910 £ f (4.040 N)

Kopma Modülü:  12.620 £ f / içinde 2 (87.0 Mpa)

Elastik Modülü:  £ 1.672.000 f / içinde 2 (11.53 GPa)

Kırma Gücü:  6730 £ f / içinde 2 (46.4 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.5, Teğet: 6.8%, Volumetrik:% 10.3, T / R Oranı: 1.9

Renk / Görünüm: bazen kırmızımsı, grimsi veya yeşilimsi döküm, ışıktan orta kahverengi aralıkları. Yaygın siyah çizgiler ile Koyu kahverengi. Gri diri odun geniş pembe genellikle öz odun gelen demarcated. Quartersawn yüzeyleri kırık şerit şerit şekil sergiler.

Tahıl / Doku: Tahıl kenetlenmiş ve düzensiz olduğunu. Orta İyi doğal parlaklık ile doku kaba.

Rot Direnç: bozulabilir olmayan dayanıklı olarak Anma; zavallı böcek direnci.

İşlenebilirlik: Her iki el ve makine aletleri ile iyi sonuçlar. Onun kilitlemeli tahıl rağmen, koparma diğer ormanda gibi sorunlu değil. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsNew Guinea Walnut78

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

KURUTMA :Ahşap önemli kusurları olmaksızın dahil olmak üzere Dahu kurutulur. Doğal Kuruma ,2.5 cm kalınlığında Kurutma kurulu% 14 nem içeriği yaklaşık 61 gün sürecek kadar.

VENIR VE KONTRAPLAK :Kaplama Ahşap D. mangiferum kolayca 1.5 mm kaplama kalınlığı için 91 ⁰ bir soyma açısı ile ön olmadan ve iyi bir kaplama oluşturur. veneer .Kontrplak Japonya standart gereksinimlerini karşılayan ureaformaldehida üretmek kontrplak ile kaplama Yapıştırma D. mangiferum .

ÇALIŞMA :Ahşap işlemek için kolay ve cilalı DAHU ve oluşan tornacı ve iyi sonuçlar zımparalanmış olabilir. Test sonuçları ahşap işleme özellikleri D. mangiferum, oluşturulan delinmiş, ve iyi sonuçlar bir kare delik yaptı ve zımparalanmış olabilir, iyi sonuçlar orta ile rendelenmiş ve turner edilebileceğini göstermiştir.dahu Ahşap panoları, kutuplar için kullanılan ve çatı, sandık, kaplama ve kontrplak altında kirişler olabilir, dolap, mabel, mal Torna ve duvar panelleri, bazen de tekne yapmak için kullanılan (değil kutusunda) maçları sapı.Dahu genellikle kuru, düz arazi üzerinde ya da bazen kil veya kayalık toprak üzerinde, sular nehir kenarında büyür. Bu tip deniz seviyesinden 1,900 metre yüksekliğinde yağış A tipi ile ıslak iklim gerektirir. doğal yenilenme az ve birincil ormanda dağılmış bulunmaktadır. Yapay gençleştirme sık yapılmaz. Tohumlar güneş Dahu ekilen ve% 25 20% oranında büyüme çimlenme oranına sahip olmalıdır. Alanında Dikim., Kök güdük çapı ile sapları ve her 10 cm kökleri uzunluğu 0.5 cm yapılabilir ,ağaçları ve çiçek açan meyve yıl boyunca neredeyse Dahu, Kasım-Şubat arası bir olgun meyve vardır. Islak meyve kg başına 72 yumurta veya litre başına 38 tane sayısı. Meyve uzun saklanabilir olamaz.

Alerjiler / Toksisite: Paldao ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Neredeyse her kaplama olarak sattı. Fiyatlar bir ithal ahşap ılımlı vardır.

 Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

 Ortak Kullanım Alanları: Döşeme, Gemi İnşa, Tekne yapımı, Dolap, Kaplama, Kontrplak, bilançolar, Müzik aletleri, Doğrama, Mobilya, Yatak odası suit, Kano, Sandalyeler, Sandıklar, Gizli parçalar (Mobilya), Çekirdek Stok, Dekoratif kontrplak, kaplama Dekoratif, Masaları, harika yemek Oda Mobilya, Ev döşeme, Dowell pimleri, Dowells, Çekmece yanları, Drum sopa, Excelsior, Fabrika döşeme, Figürlü kaplama, Güzel mobilya, Taban lambaları, Mobilya bileşenleri, Mobilya kareler veya hisse senedi, Hatracks, Mutfak dolapları, Lifeboats, Oturma odası suit , Ofis mobilyaları, Organ boruları, Parke döşeme, Piyano tuşları, Piyano, Düz kaplama, Selüloz / Kağıt ürünleri, Radyo, stereo, TV kabinleri, rustik mobilya, Sondaj panoları, Tabureler, Yapısal kontrplak, Alt-döşeme, Masalar, Yardımcı mobilya, Yardımcı kontrplak, Keman, Keman yay, dolaplar.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsNew Guinea Walnut88

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Diğer Kullanımları:Öz odun neredeyse siyah bantlar veya ince çizgiler düzensiz koyu kahverengi ile sık sık, ceviz kahverengi yeşilimsi-sarı, gri ise; daha fazla ya da daha az net pembemsi veya grimsi belirti ler diri odun soluk sarı 10cm genişliğinde bant kadar ayırt olduğunu. tahıl kaba ve hatta, parlak, dalgalı tahıl bazen kaba keman-geri figürü üreten doku orta kaba, düz veya kilitli olduğunu. Ahşap çok dayanıklı değil, orta ağır, yumuşak. Bu kaplamalar, mobilya, kontrplak, kutular, iç trim ve hafif çerçeveleri maçları için kullanılır.

AĞAÇ VERİLERİ :Ağaçlar 72-84 inç (180-210 cm) gövde çapları, büyük olabilir vade sonunda 120 feet (36 m) yükseklikleri ulaşmak bildirilmektedir. Düz ve 65-80 feet (22 metre 24) olarak satılabilir uzunlukları ile, iyi biçimli sapları.Geniş diri odun, soluk sarı pembemsi veya grimsi ve açıkça öz odun gelen tahdit edilmiştir.Öz odun turuncu bir döküm gri-kahverengi arka plan rengi vardır. Yüzey siyah bantlama düzensiz, koyu kahverengi gösterir.tahıl orta quartersawn yüzeylerde kırık çizgili şekil üreten, kilitli ve dalgalı.doku hatta orta ve olduğunu.ahşap yüzeyi parlak olduğu bildirilmiştir. Karakteristik koku ya da tat vardır.Tecrübeli madde kullanımında orta derecede bir hareket gösterdiği de rapor edilmiştir.Öz odun Deacy orta derecede dirençli olarak değerlendirilmiştir. Bu termit saldırıya karşı olduğu bildirildi, ancak deniz kurtlarının saldırısına karşı savunmasız olduğunu. Direnç emprenye için ahşap koruyucu tedaviye genellikle dirençli olduğu bildirilmiştir.Yorumlar,Yeni Gine Ceviz gerçek bir ceviz değildir. Etkisi köreltme,Kesici kenarları etkisi köreltme ılımlı olduğu bildirilmiştir.Kesme direnci düşük olduğu bildirilmiştir, ve odunlar zorlanmadan edilir,ahşap torna dahil olmak üzere en işleme operasyonları, uçağa ve iş kolay olduğu bildirilmiştir. Bu ılımlı kenarları kesme etkisi köreltme ile, el ve makine araçları oldukça iyi yanıt verir. Araçlar pürüzsüz, temiz yüzeyler elde etmek için çok keskin tutulmalıdır,Yapıştırma özelliklerinin tatmin edici olduğu rapor edilmiştir,Çivileme özellikleri iyi olduğu rapor edilmiştir,ahşap oldukça iyi vida bildirilmiştir,Parlatma özellikleri tatmin edici olduğu rapor edilmiştir.Boyama yetenekler tatmin olduğu rapor edilmektedir,materyal orta buhar bükme özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir. Kurutma kolaylığı,Ağaç kolayca kurumaya bildirdi, ancak küçük boyutta malzeme düşmesine önlemek için dikkat gerektirir. Hızlı kurutma kereste tahrif ve kontrol neden olabilir, ve ince stok kurutma sırasında çözgü olabilir. T / R Oranı,1.92 diğer kurutma bilgi ve teğetsel ve radyal yönde gerçek çekme verileri ile birlikte kullanıldığında, bu gösterge daha anlamlı olacaktır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsNew Guinea Walnut99

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Doğru değil ile karıştırılmamalıdır ceviz olarak Juglans görünümü yüzeysel ceviz benzer gerçi cins, Yeni Gine Ceviz, küçük botanik orantılıdır.

İlgili Türler:

Paldao (Dracontomelon dao)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates