Northern White Cedar, Kuzey Beyaz Sedir, Doğu Mazı,(Thuja occidentalis), Eastern Arborvitae,Amerikan arborvitae

Northern White Cedar, Kuzey Beyaz Sedir, Doğu Mazı,(Thuja occidentalis), Eastern Arborvitae,Amerikan arborvitae

northern-white-cedar-1Kuzey Beyaz Sedir,Northern White Cedar, Eastern Arborvitae (Thuja occidentalis)

Ortak İsim (ler): Kuzey Beyaz Sedir, Doğu Mazı,Amerikan Mazı, Mazı, Cedar Yaprak Yağı, Cèdre, Cèdre Blanc, Cèdre Blanc de l’Est, Cèdre Blanc du Nord, Cèdre Commun, Doğu Mazı, Doğu Beyaz Sedir, Hackmatack, Huile de Feuilles de Cèdre, Kuzey Beyaz Sedir, Bataklık Cedar , Thuga, Mazı ağacı, occidentalis Thuja, Thuya, Thuya du Canada, Thuya d’Batı, Life, Beyaz Sedir Ağacı.Amerikan arborvitae,thuier Cèdre, Cèdre-thuya batı,doğu whitecedar,Amerikan ya da doğu arborvitae,seoyangcheugbaeg,bei mei Xiang bai

Eşanlamlı (ler): Mazı occidentalis . f malonyana , Mazı ağacı occidentalis . var Fastigiata , Mazı ağacı occidentalis . var nigra , Mazı ağacı occidentalis . var Pyramidalis

Tanım: Boyunda 25 metre ve genellikle tek bir düz saplı ve konik taç ile 100 cm dbh için monoecious ağaçlar, ancak katman ile üretebileceği ve bu birden kaynaklanıyor doğurabilir. Kırmızı kahverengi, yaşla birlikte gri dönüm 6-9 mm kalınlığında, lifli kabuğu, çatlak, uzak, uzun, ince şeritler halinde geliyor. Manşonları basık, yelpaze şeklinde spreyler yaprakları taşıyan, basık. Ölçek gibi, 1-4 mm uzunluğunda ve 1-2 mm genişliğinde, sivri, branchlet ipuçları yakın yan yapraklar üzerinde göze çarpan bezleri ile, üst ve alt hem donuk sarı-yeşil bırakır. 1-2 mm uzunluğunda Polen kozalakları, kırmızımsı. Tohum kozalakları, plazmatositler, yeşil 8 tohumların toplam veren odunsu bereketli ölçekler iki çift, kahverengi 9-14 mm uzunluğunda olgunlaşan. Tohumlar kırmızı-kahverengi, uzun (kanatları dahil) 4-7 mm. 2 n = 22 ”

cats(Thuja occidentalis)334343

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Batı Mazısı (Thuja occidentalis) da doğu beyaz sedir, Arborvitae ve bataklık-sedir denir. Fransız kaşif Cartier iskorbüt tedavisinde ağacın yaprakları nasıl kullanılacağını Kızılderililer öğrenince isim arborvitae ya da “hayat ağacı” 16. yüzyıldan kalmadır. Michigan rekor ağacı dbh 175 cm ve yüksekliği 34 m (113 ft) ölçer. rot- ve termit dayanıklı tahta, su ve toprak ile temasta olan ürünler için temel olarak kullanılmaktadır. Ağaç değerli barınak sağlar ve kış deeryards içinde göz ve yaygın ekilen süs olduğunu.

Bilimsel Adı: Thuja occidentalis

Dağıtım: Kuzeydoğu Kuzey Amerika,Kuzey beyaz sedir ana aralığı Kanada’nın doğu yarısında ve ABD’nin komşu kuzey kesiminde güney kesiminde boyunca uzanır. Özellikle, St. Lawrence Körfezi’nde James Körfezi ve Güneydoğu Manitoba merkezi Ontario aracılığıyla güney kesiminde Anticosti Island batıya doğru uzanır; sonra güneye Michigan Gölü’nün güney ucu etrafında dar bir saçak merkezi Minnesota ve Wisconsin aracılığıyla; Daha sonra doğu güney Michigan, güney New York, merkezi Vermont ve New Hampshire ve Maine aracılığıyla. türler de kuzeybatı Ontario yerel yetişir, orta-batı Manitoba, güneydoğu Minnesota, güney Wisconsin, kuzey-merkezi Illinois, Ohio, güney New England, ve batı Kuzey Carolina ve doğu Tennessee güneye batı Pennsylvania Appalachian Dağları.

map_of_Thuja_occidentalis

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Konum:Doğu beyaz sedir,Mazı ağacı occidentalis , Minnesota, Ohio, New York güney Nova Scotia ve Quebec, batı Manitoba ve gelen NE, Kuzey Amerika ve kuzey New England özgüdür.İzole popülasyonları Pennsylvania, Virginia, West Virginia ve Kuzey Carolina Appalachian Dağları yüksek zirvelerinden bazılarına oluşur. Vahşi Doğu beyaz sedir genellikle bataklık ve genellikle kireçtaşı ile ilişkili nötr veya alkali topraklarda, ıslak ormanlar, yetişir.

Etnobotanik: Çoğu türler Thuja sık Latin, arborvitae olarak bilinen “hayat ağacı”. 1536 yılında Fransız kaptan Jacques Cartier Kanada’ya keşif yaptığı ikinci yolculuğuna oldu. O 110 denizcilerin bir ekip ve o iki yıl önce ilk yolculuğunda almış Huron erkek bir çift ile St. Lawrence Nehri yukarı kalkmıştı. Taze meyve veya sebze olmadan denizde ay sonra, mürettebat, iskorbüt bir potansiyel olarak ölümcül C vitamini eksikliği acı. Yolda Vatikan’a, o Atlantik geçişi sırasında onları kuşatılmıştı olduğu ciddi iskorbüt saldırı, hayatta kalmak için ne bekliyor, kendi köyünde iki yerliler bıraktı. Daha sonra Cartier köyüne döndü ve iki erkek tamamen iyileşti bulundu. O tedavi sağlandı nasıl ona göstermek için yerliler başvurdu ve doğrayın ve yaprakları kaynatın nasıl gördü Mazı occidentalis mürettebat iyilileştirecek ilaca ayıklayın. O bitki “hayat ağacı” olarak adlandırılır ve Avrupa’ya tanıtılan ilk Kuzey Amerika ağaç yapma, ev örnekleri getirdi .Henry David Thoreau, içinde “Allagash ve Doğu Şubesi,” Maine yerli Amerikalılar bu tür kullanılır nasıl yoğun yazıyor. Bu kullanımlar pek az kullanımları ile birlikte halat takımları (kabuk), minder (dalları), ve çatı (zona), dahil.Mazı occidentalis yaygın süs silvikültür kullanılan ve 120’den fazla adlandırılmış çeşitlerin sahiptir 1993 Chambers ).Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Thuja occidentalis)76654

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 50-65 ft (15-20 m), 1,3-2 m (0,4-0,6 m) gövde çapı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77
.

Ortalama Kuru Ağırlık: 22 £ / ft 3 (350 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .29, .35

Janka Sertlik: 320 £ f (1,420 N)

Kopma Modülü: 6.500 £ f / içinde 2 (44.8 Mpa)

Elastik Modülü: 800.000 £ f / içinde 2 (5.52 GPa)

Kırma Gücü: 3960 £ f / içinde 2 (27.3 Mpa)

Çekme: Radyal: 2.2%, Teğet:% 4.9, Volumetrik:% 7.2 T / R Oranı: 2.2..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Thuja occidentalis)2223

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Habitat ve Ekoloji:Bu tür subarktik tayga-tundra arayüzünde kuzeyde bir coğrafi aralık dokunmadan kaplar ve güney o yaprak döken Angiosperm ormanların kemer içine iyice uzanır. Bu nedenle en yaygın olan kozalaklı, hem ilişkili Abies balsamea , Larix laricina kuzey bölgesinde, Picea mariana , L. laricina ve Pinus banksiana bataklık siteleri ve Pinus strobus ve Tsuga canadensis araziler ve anjiyospermlerinde ile ağırlıklı olarak Populus balsamifera , P. tremuloides , Betula papyrifera , B. alleghaniensis , kırmızı akçaağaç ve Fraxinus nigra ağaç katmanının ve Alnus rugosa , Acer spicatum , Cornus stolonifera ve Vaccinium spp. Çalı tabakasında. yükselti aralığı (10-) 150-600 It rakım (-670) m iyi bataklıklarında ve kuru zeminde eşit büyür, fakat her iki habitat aşırı önler olduğu; genellikle (zengin fens orman destekleyen) yüksek arazilerde ve alçak yüksek organik ve mineral içeriği ile alüvyal topraklarda kireçtaşı üzerinde topraklarda bol büyüyor. Bu tür aynı zamanda terk edilmiş alanlar ve otlaklar işgal etti. İklim özellikle aralık kuzeyindeki kısa bir büyüme sezonu ile, soğuk ılıman serin ve nispeten nemli.

Renk / Görünüm: dar diri odun neredeyse beyaz ise Heartwood, kahverengi ya da ten rengi soluk. Çok sayıda küçük knot ahşap yaygındır.

Tahıl / Doku: Tahıl para cezasına, hatta doku ile, genellikle düzdür. Orta doğal parlaklık.

Endgrain:  Reçine mevcut canals; latewood geçiş kademeli, renk kontrast ortamına earlywood; trakeid çapı çok küçük küçük; zonate parankim.

Rot Direnç: Çok dayanıklı ilişkin çürüme direnci dayanıklı olarak Anma; Ayrıca termitler ve toz böcekleri dayanıklı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Thuja occidentalis)0808

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Kuzey Beyaz Sedir iyi genel çalışma özelliklerine sahiptir, hem el ve makine aletleri ile kolayca çalışır. Ancak, ahşap o zavallı vida tutma yetenekleri veren, yumuşak ve zayıf hem de. Kuzey Beyaz Sedir yapıştırıcılar ve bitirir iyi.

Koku: çalışılan sırasında Kuzey Beyaz Sedir ayrı (orta gerçi) sedir gibi kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Kuzey Beyaz Sedir ciltte tahrişe, burun akıntısı, yanı sıra astım benzeri semptomlara neden olduğu bildirilmiştir. USDA tarafından bildirilen ABD’ye yerli en alerjik ormanda arasında olmak. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  kereste küçük boyutlarda Genellikle mevcut. Göster bir iç yumuşak ağaç için orta aralığı içinde olması gerekmektedir.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Thuja occidentalis)555

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Çit, mesajlar, zona, kazıklar, Kano, dış mekan mobilyaları, demiryolu bağları, ve kağıt (bilançolar),rot- ve böcek dirençli ahşap gibi rustik eskrim, mesajlar ve saunalar olarak su ve toprakla temas halinde ürünler için esas kullanılır. Diğer önemli ürünler kabin günlükleri, kereste, direkleri ve zona içerir. Daha küçük miktarlar, geri kalmış, kovalar patates varil, küvetleri, bağları ve tekneler (özellikle kano) kazık, lambri kullanılmaktadır. Son zamanlarda, beyaz sedir kraft hamuru yapımında kullanılan edilmiştir ve sunta için mükemmel görünür.Sedir yaprağı yağı dallar damıtılır ve ilaç ve parfüm kullanılır; dalları da çiçek düzenlemelerinde kullanılan ve yaygın ekilen süs vardır.Batı Mazısı tipi özellikle ağır kış aylarında deeryards için, yaban hayatı yaşam için değerlidir. Ağaç çok hem barınak beyaz kuyruklu geyik tarafından tercih ve göz edilmektedir. Beyaz sedir de ayakkabılı tavşan, kirpi, sincap ve kırmızı gibi memeliler tarafından kullanılmaktadır.mazı ağaçlarının kereste neredeyse, ağırlıksız gentile ve parfümlü olduğunu. Bu ağacın odun bölmek kolay olsa da, ayrışma esnek ve örnek güveler ve hatta zona savuşturmak sandıkları yapmak için sayısız amaçlar için kullanılır. Buna ek olarak, mazı ağaçlar kutupları çit olarak raylar mesaj olarak kullanılır. Mazı ağacı Plicata denilen belirli bir türün kereste yaygın gitar sondaj panoları yapımında kullanılır.Beyaz Sedir ağacı bataklıkları ve bataklık, ıslak alanlarda yaygındır. ortak adı “hayat ağacı” anlamına gelen “Mazı” dir. Kuzey beyaz sedir ağacı doğal böcek ve çürümeye dayanıklıdır.Olgunlaştıkça, güzel bir gümüş gri renge havalarda. Beyaz sedir düzgün bir şekilde boya ve leke kolları yumuşak bir ağaç türüdür. Ayrıca, çatlak, su ve dayanıklı ayrılmıştır. ahşap bu tip dayanıklılık muazzam. Beyaz sedir ağacı kullanılan zemin kaplaması, dış cephe kaplaması, zona, kapı mobilya, çit panelleri, bahçe malzemeleri, saunalar, tekneler, kano kaburga ve dışarı bile gemiler inşa beyaz sedir kullanın.

Yorumlar: ağaç şeklinde olarak, Mazı occidentalis yaygın Doğu Mazı-ya da sadece Mazı-ve yaygın olarak var olan farklı çeşitlere yüzlerce, süs ağacı olarak kullanılan şu şekilde ifade edilir.Belki de en yakın şey Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Beyaz Sedir çok hafif biridir ve ülkede ticari olarak mevcut ağaçların yumuşak yurt olduğunu Balsa için. Ancak bu ahşap büyük değer birçok dış uygulamalara kredi, hafifliği içinde sadece değil, çürümeye karşı dayanıklı olarak.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Thuja occidentalis)343

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özel Kullanımları: Kuzey beyaz sedir başlıca ticari kullanımlar rustik eskrim ve mesajlar için geçerlidir; diğer önemli ürünler kabin günlükleri, kereste, direkleri ve zona içerir. Daha küçük miktarlar, patates varil, küvetleri, kravat, tekneler (özellikle kano), tanklar, yenilikleri ve ahşap eşyaları geri kalmış kova, kazık, lambri kullanılmaktadır. Son zamanlarda, beyaz sedir kraft hamuru yapımında kullanılan edilmiştir ve sunta için mükemmel görünür. “Sedir yaprağı yağı” dalları damıtılmış ve ilaç ve parfüm kullanılır; dalları da çiçek düzenlemeleri kullanılmaktadır. Batı Mazısı tipi özellikle ağır kış aylarında geyik alanları için, yaban hayatı yaşam için değerlidir. Ağaç çok hem barınak beyaz kuyruklu geyik tarafından tercih ve göz edilmektedir. Fidan standları geyik gıda ve Michigan clearcut standları büyük miktarda başında gelen browse neredeyse 6000 kg / ha (5.340 £ / dönüm) saptanmış üretirler. Beyaz sedir de ayakkabılı tavşan, kirpi, sincap ve kırmızı gibi memeliler tarafından kullanılmaktadır. Çok tavşan tarafından tercih ve bazen de ağır kullanılmaktadır gibi onun göz, genel olarak değerlendirilmiştir. Beyaz sedir ortak yaz aylarında duruyor Kuşlar birkaç warblers (kuzey Parula, siyah boğazlı yeşil blackburnian, siyah-beyaz ve manolya), beyaz boğazlı serçe ve kinglets içerir. pileated ağaçkakan yaygın olgun beyaz sedirler boşluklar karıncalar üzerine beslemek için kazar. Batı Mazısı bazı göller ve turbalıkların etrafında cazip bir saçak oluşturur. Yüksek bazal bölgede, büyük ağaçlar ve çalılar ile küçük standlar özellikle caziptir. Ağacın sıradışı kabuğu ve yeşillik desenleri birçok orman kullanıcıları estetik çekici.Batı Mazısı ABD’de süs dikimleri  için yaygın olarak kullanılan bir Newfoundland artık ortak olduğunu ve 16. yüzyıldan bu yana Avrupa’da yetiştirilen olmuştur. Beyaz sedir bariyer ve barınak dikimleri  için özellikle yararlıdır ve bu güç hattı haklarının-of-way için tavsiye edilen birkaç iğne yapraklılar biridir.Genellikle hafif arazi eğimli büyür, çünkü Batı Mazısı bir dönüm koruyucusu olarak değerini sınırlıdır. Beyaz sedir hasat küçük ölçekte halen olmasına rağmen, Peatland sitelerinde diskaro yıllık su verimi veya su tabloları üzerinde çok az etkisi vardır. Hasat büyük ölçekte olmadıkça alabalık dere içinde akarsu akımı veya sıcaklıklarda Besin konsantrasyonları önemli ölçüde artış olmamalıdır.Doğu beyaz sedir, ağaç, yumuşak, çürümeye dayanıklı için değerlidir, kolayca kano kaburga, kızaklar, zona ve çit direkleri içine yapılır ahşap çalıştı.

Kullanım ve Ticaret: Lumbermen tarafından ‘kuzey beyaz sedir’ olarak bilinen bu türün, bir ahşap çürüklüğü dayanıklı özellikleri, bu açık kullanımlar için mükemmel bir ahşap olun. Bu rustik eskrim, bahçe kapıları ve tutuyor ve zona içerir. Küvetler ve varil gibi kanolar hala nedeniyle hafif bu ahşaptan yapılır. Daha sanayi kullanımları kraft hamuru ve yonga bulunur. Yaprakları geleneksel ateş ve öksürük bastırmak için bir kaynatma hazırlamak ve romatizma tedavisi için Kızılderili tıpta kullanılmıştır. Beyaz Sedir 1596 yılında İngiltere’ye tanıtıldı ve yaygın dekoratif ağaç olarak dikildi. Bahçecilik birçok ortak kullanılan çeşitler, hem ağaç formları ve bodur formları vardır. Bunlar taç şekli (genç bitkiler iken) ve yaprak rengi, yeni yeşillik sarı birçok tonları ile ikinci vurgulamaktadır. Bazı çeşitlerin yerine, normal decussately düzenlenmiş ölçeklerin iğne gibi seyir yıllardır çocuk yaprak şekilleri korur. Iyi kırpma alır gibi bu tür çitlerin kullanılabilir.

cats(Thuja occidentalis)22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kayda Değer Özellikleri: Mazı occidentalis yaygın Amerikan arborvitae, Doğu arborvitae, Doğu beyaz sedir veya Kuzey beyaz sedir olarak bilinen, doğu anavatanı dar-piramit (bazen geniş piramidal için olgunlaşan) yoğun, konik, genellikle tek gövdeli, yaprak dökmeyen bir ağaçtır ve Kanada merkez güney dağınık nüfusa sahip kuzey Illinois, Ohio ve New York’a daha güneye North Carolina Appalachians içinde. Olgun ağaçlar ‘zamanla vahşi uzun boylu, ama yetiştiriciliğinde genellikle 20-30 daha küçük büyümeye’ 40-60 ulaşmak uzun olabilir. Yeşil yapraklara Ölçek gibi aromatik, sarı-yeşil düzleştirilmiş spreyler görünür. Kırmızı-kahverengi kabuğu olgun dalları ve gövdeleri üzerinde pul pul olur.Cins ismi ardıç bir tür (Yunanca adı Juniperus .Belirli sıfat Western (Occidental) dünya demektir. Arborvitae (hayat ağacı) ortak adı ağacın yaprakları iskorbüt tedavisinde kullanılan olabileceğini yerli Amerikalılar öğrendi Kuzey Amerika’ya ilk Fransız yerleşimciler geliyor.

Yorumlar: uygun bir konumda dikilmiş ise, Kuzey Beyaz Sedir hoş bir koku ile yaprakları olan güzel bir ağaçtır. Onun ortak adı rağmen, bu ağaç daha yakından bir selvi veya ardıç, yerine gerçek bir sedir ile ilgilidir. Bu ağaç için bir başka ortak adı Amerikan Mazı olduğunu. Pek çok çeşitlerinin, boyut, şekil, yaprak rengine ve ısı tolerans değişir geliştirilmiştir.Asyatik de vardır Mazı ağacı spp. Illinois kendi naturalizing hiçbir kayıt olmasına rağmen sık sık, yetiştirilir. Genellikle, bu Asya türler Kuzey Beyaz Sedir daha az basık manşonları var ve bunların tohum koni özellikleri farklılıklar vardır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Batı Redcedar (Boylu mazı)

rttyuyrtu

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates