Norveç Maple ,Çınar yapraklı akçaağaç,Acer platanoides

Norveç Maple ,Çınar yapraklı akçaağaç,Acer platanoides

norway-mapleNorway Maple,Norveç Akçaağaç (Çınar yapraklı akçaağaç)

Scientific Name: Acer platanoides Bilimsel Adı:  Çınar yapraklı akçaağaç

Dağıtım: Avrupa ve Batı Asya; Ayrıca Kuzey Amerika

Ülkemizde de doğal olarak yetişen Çınar yapraklı akçaağaç (Acer platanoides) gelmektedir. Çınar yapraklı akçaağaçlar ülkemiz orman alanlarında genel olarak 500 m’den 2000 m rakımlara kadar doğal olarak yayılış göstermekte ve başlıca Trakya, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde bulunmaktadır. 20-30 m boy ve 6-10 m yuvarlak tepe tacına sahiptir. Gövde kabuğu uzunlamasına derin çatlaklı; sürgünleri parlak kahve ve tüysüzdür. Yaprakları 10-18 cm büyüklüğünde, 5 sivri loplu ve çınar yapraklarına benzer. Sonbahar renklenmesi açık sarı yada kırmızı; yeşilimsi sarı çiçekleri salkımımsı, meyveleri 4-5 cm uzunluğunda ve kanatlıdır. Yetişme ortamı istekleri açısından oldukça elastikiyet gösteren bu tür ayrıca donlara karşı da az duyarlıdır. Ancak yinede çok kurak ve sıcak bö Doğal yayılış alanı; Avrupa, Kafkaslar ve ülkemizde Trakya Marmara, Ege ve Karadeniz bölgeleridir. 500 – 1.900 metre rakımına kadar çıkar. Kuzeyde Norveç ve İsveç´ten başlar, doğuya doğru Pireneler, Urallar ve Kafkasya´ya kadar uzanır. Maksimum 20 – 30 metre boy yapar. Yaprakları yaprak döken cinsindendir. Bahar (Nisan) döneminde çiçeklenir. Çiçek rengi sarıdır ve çiçeklilik süresi bir aydır. Budamaya gerek duymaz. Sadece kurumuş, kırılmış, şekli bozulmuş ya da hastalanmış dallarının kesilip çıkarılması yeterli olur.

Meyvesi kanatlıdır. Tohumlar olgunluk evresinde koyu kahverengi, basık, tüysüz ve 3.5 – 5 cm. uzunluğunda uçucu iki kanada sahiptir. Kanatlar arası geniş açılıdır. Kökleri saçak kök şeklindedir. Tepe özelliği yuvarlak taçlıdır.Peyzajda kullanım alanları; Bordo renkli yaprakları ile dekoratif bir bitki olup, park ve bahçelerde soliter ve yol ağacı olarak kullanılır.

Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 3-5 ft (1.0-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  40 £ / ft 3 (645 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .50, .65

Janka Sertlik: 1010 £ f (4510 K) *

Özgül ağırlık dayalı * Tahmini sertlik

Kopma Modülü: 16.680 £ f / içinde 2 (115.0 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.538.000 f / içinde 2 (10.60 GPa)

Kırma Gücü:  8560 £ f / içinde 2 (59.0 Mpa)

Çekme: Kullanılabilir veriler yok

Acer platanoides L.: Çınar Yapraklı Akçaağaç

catsjgkgk30 m’ye kadar boylanabilen sık dallı, geniş ve yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Yaşlı gövdelerin kabukları oldukça kalın ve uzunlamasına derin çatlaklıdır. Tomurcuklar kırmızımtırak pembe renkli; çok sayıda pullarla örtülü ve çıplaktır. Yaprakların boyu 6-13 cm, uzun saplı ve 5 lopludur. Loplar sivri uçlu ve her lop ayrıca birkaç adet sivri tali lopçuklara ayrılır; dip tarafları yürek gibi oyuntulu, her iki yüzü de çıplak, ama alt yüz atlas gibi parlaktır. Sonbaharda yapraklar sarı, bazen kırmızı bir renk alır. Yaprak sapı 6-20 cm boyundadır, koparıldığında süt görünümünde bir sıvı salgılar. Yapraklardan önce açan sarı renkli çiçekler bir araya gelerek dik duran şemsiye tipi kurullar oluşturur. Meyveleri basık, tüysüz ve kanatlar arasında oldukça geniş bir açı bulunur.

Doğal yayılış alanı Avrupa, Balkanlar, Türkiye, Kafkasya ve Kuzey İran’dır. Değerli bir orman ağacı olduğu kadar güzel bir park bitkisidir. Rutubetli, derin toprakları sever.

Renk / Görünüm: Diğer çoğu sert ağaçların aksine, diri odun akçaağaç kereste en yaygın olarak odun yerine kullanılır. Öz odun koyu kırmızımsı kahverengi iken diri odun renk, hafif altın veya kırmızımsı kahverengi, neredeyse beyaz arasında değişmektedir. Norveç Maple da görülebilir kıvırcık veya kapitone tahıl desen.

Tahıl / Doku: Tahıl ince, düzgün bir doku ile, düzdür.

Kırmızı çınar yapraklı akçaağaç; kentsel yeşil alanlardaki yaban hayatına da olumlu katkılarda bulunmaktadır.

Meyve ve yapraklarında herhangi bir zehirlilik etkisi bulunmamaktadır (Güçlü, 1993). Dolayısıyla birçok kuş türüne hem besin kaynağı hem de yuva konumundadır (Burns and Honkala, 1990). Kırmızı çınar yapraklı

akçaağacın boylu ağaç transplantasyonuda oldukça kolaydır. Yetişme ortamı istekleri bakımından kanaatkar bir

tür olduğundan nakledildiği ortama hızla adapte olur. Özellikle sahil kesimlerindeki kuru ve tuzlu toprak koşullarına da dayanıklıdır

Rot Direnç: dayanıksız olarak Anma çürüme direnci açısından bozulmaz için.

İşlenebilirlik: akçaağaç gibi bir yönlendirici gibi yüksek hızlı kesiciler ile işlenmiş edilirken yakmak için bir eğilimi olmasına rağmen oldukça kolay, hem el ve makine aletleri ile çalışmak. , Açar yapıştırıcılar ve boyanması sırasında lekeler oluşabilir rağmen, iyi bitirir, ve bir ön-klima, jel leke veya toner bir hatta renk elde etmek için gerekli olabilir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Norveç Maple, diğer akçaağaç birlikte Acer cinsinin ciltte tahrişe, burun akıntısı, ve astım gibi solunum yolu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bu tür kıvırcık veya kapitone tahıl desen olarak figürlü parçalar çok daha pahalı olması muhtemeldir olsa çok orta, (bu tür Avrupa’ya özgüdür), yurt Müsait fiyatlı olmalı. Ayrıca zaman zaman Kuzey Amerika’da sınırlı bir bazda hasat.

jdl-acer-243

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kağıt (bilançolar), kutular, kasalar / paletler, müzik aletleri, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Yorumlar: Norveç Maple özellikle 20. yüzyılın ortasında sırasında Hollandalı Elm Hastalığı kayboldu birçok karaağaçlar bir yerine, bir gölge ağacı olarak Kuzey Amerika boyunca dikilmiş oldu. Ancak, hızlı büyüme, yoğun gölge ve sığ kökleri, türler beri bir proficiently istilacı türler olmak üzere kendisini göstermiştir.

Norveç Maple sert ve yumuşak akçaağaç arasındaki muğlak oturur. (Düzgün, o ne. Sert ve yumuşak akçaağaç bölümü öncelikle olduğunuz yumuşak akçaağaç çeşitli diğer türlerden Sert Maple ayırt etmek anlamına Kuzey Amerika kategorizasyon .) Norveç Maple en yakın ilişkisi taşıyan Saha Maple , bir ara sertlikte başka bir Avrupa türler .

Birçok Stradivarius ve diğer eski İtalyan keman Norveç Maple inşa edildiği şüpheleniliyor.

figuredR59lp3

İlgili Türler:

Büyük sert Akçaağaç (Acer macrophyllum)

Siyah Akçaağaç (Acer nigrum)

Box Elder (Dişbudak yapraklı akçaağaç)

Saha Akçaağaç (Acer campestre)

Sert Akçaağaç (Acer saccharum)

Kırmızı Akçaağaç (Acer rubrum)

Silver Maple (Acer saccharinum)

Çizgili Akçaağaç (Acer pensylvanicum)

Çınar Akçaağaç (Acer pseudoplatanus)

Ambrosia Maple

Birdseye Maple

Kıvırcık Akçaağaç

Kapitone Maple

Yumuşak Akçaağaç

Spalted Akçaağaç

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates