Persimmon,Trabzon hurması,Hurma, Beyaz Abanoz,

Persimmon,Trabzon hurması,Hurma, Beyaz Abanoz,

persimmonTrabzon hurması (Diospyros virginiana)

Ortak İsim (ler): Hurma, Beyaz Abanoz

Ortak Trabzon hurması (Diospyros virginiana), olarak da adlandırılan Simmon, possumwood ve Florida Trabzon hurması, toprak ve sitelerin geniş bir yelpazede bulunan orta büyüklükte bir yavaş büyüyen bir ağaçtır. En iyi büyüme Mississippi Nehri Vadisi’nin alt topraklarında olduğunu. Ahşap taneli yakın ve bazen de sertlik ve güç gerektiren özel ürünler için kullanılır. Trabzon hurması, ancak çok daha iyi meyveler için bilinir. Onlar insanlar gibi yemek için yaban hayatı birçok türün tarafından zevk edilir. parlak kösele yaprakları trabzon hurması ağacı peyzaj için güzel bir hale, ancak kolayca nedeniyle kökte nakledilen değildir.

Bilimsel Adı: Diospyros vırgınıana Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Doğu Amerika Birleşik Devletleri, Ortak Trabzon hurması güney Florida, güney Connecticut ve Long Island bulunur; batıya merkezi Pennsylvania, güney Ohio, güney Indiana, Iowa ve güneydoğu merkezi Illinois aracılığıyla; ve güney Texas Colorado Nehri Vadisi doğu Kansas ve Oklahoma ile. Bu Appalachian Dağları ana aralığında, ne de Allegheny Platosu üzerinde meşe-hickory orman Çeşidi çok yer, ancak, büyümek değil. Onun en iyi gelişme Mississippi Nehri ve kolları zengin alt topraklarında ve kıyı nehir vadileri (9) bulunmaktadır.Genellikle bir çalı büyüme ile terk alanları kapsayan ve yolların ve çitler iki tarafın fışkıran, Güney Atlantik ve Körfez ülkeleri içinde son derece yaygındır. Genellikle terk ve soyulmuş ekili büyümeyi başlatmak için ilk ağaç türüdür. Bu iyi, yüksek güneşlenme ve düşük su temini bir ortama adapte edilir.

Ağaç Boyutu: boyunda 60-80 ft (18-24 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 52 £ / ft 3 (835 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .74, .83

Janka Sertlik: 2300 £ f (10.230 N)

Kopma Modülü: 17.700 £ f / içinde 2 (122.1 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.010.000 f / içinde 2 (13.86 GPa)

Kırma Gücü: 9170 £ f / içinde 2 (63.2 Mpa)

Çekme: Radyal:% 7.9, Teğet: 11.2%, Volumetrik:% 19.1, T / R Oranı: 1.4

Trabzon huSrması

Renk / Görünüm: Çok geniş diri odun sarımsı-kahverengi soluk bir beyaz. Renk yaş karartmak eğilimindedir. Çok ince odun (genellikle geniş 1’den az “) abanoz benzer siyah koyu kahverengi, olduğunu. (Persimmon aynı genus- olan Diospyros- doğru ebonies gibi).

Tahıl / Doku: Tahıl düzgün bir orta-iri dokusuyla, düzdür.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Endgrain: Yarı-halka-gözenekli; orta-büyük earlywood gözenekler bazen latewood orta-küçük gözenekler, kırık sıralar oluştururlar; 2-3 yalnız ve radyal katları; büyüme halkaları genellikle farklı; lens olmadan görünmez ışınları; parankim vasicentric, dağınık-agrega-in ve (ağsı ve marjinal) bantlı.

Rot Direnç: Trabzon Hurması olduğunu neredeyse tüm olmak o bozulabilen olarak değerlendirilmiştir, diri ve böcek saldırıya hassastır.

İşlenebilirlik: Genel işlenebilirlik so-so. Trabzon hurması genellikle el aletleri iyi yanıt verir, ancak uçağa zor olabilir ve beklenenden daha hızlı kenarlarını kesme köreltir. Açar ve bitirme.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Kullanımı ve Yönetimi:Ortak trabzon hurması nemli, iyi drene, bottomland veya kumlu topraklarda tercih ama aynı zamanda çok kuraklığa ve kent-hoşgörülü.Alkali toprak da dahil olmak üzere herhangi bir site koşulları hakkında kendi adaptasyon gerçekten inanılmaz bir ağaç. Bu gönüllü ağacı olarak eski alanları kolonize görüldü ama kuru sitelerinde yavaş büyür. Meyvesi, bazı çeşitlerin olgunlaştırmak için don tedavi gerekmez, ancak genellikle don sonra olgunlaşır bir yenilebilir meyve olduğunu. Olgunlaşma önce, ancak, meyve kesinlikle buruk ve yenilebilir değildir. Çoğu Amerikalı çeşitlerin uygun meyve hem erkek ve dişi ağaçları gerektirir.

Bir veranda veya kaldırımda düşerse dağınık meyve temizleme dışında, ortak Trabzon hurması bakım oldukça kolay ve daha dikilmiş olabilir. Sümüklü meyve kaldırımlar düşmek ve insanların kayma ve düşmeye neden olmaz nerede bulun. Nakli nedeniyle kaba-dallı kök sistemine zor olduğundan, Trabzon hurması ağaçları balled ve burlapped zaman genç ya da kaplardan dikilmelidir. ahşap golf kulübü başkanları için kullanılan ve çok sert ve neredeyse siyah edilir.

Persimmon_plank_full

Diospyros vırgınıana,Trabzon hurmasıKoku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Hurma cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: kereste şeklinde yaygın olarak kullanılabilir değil, Trabzon hurması bazen küçük bloklar veya torna boşlukları görülebilir. Fiyatları yerli türler için yüksek olmasını bekliyoruz.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Trabzon hurması kayalık yamaçlarda ve nemli ya da çok kuru yerlerde nehir dipleri çok kuru, steril, kumlu ormanlık gelen koşullar muazzam bir aralıkta yetişir.Toprağın hemen hemen her tür büyür ama en sık bulundu siparişler Alfisol toprakları, Ultisols, Entisollar ve İnseptisoller topraklarda büyüyor.

Ortak Kullanım Alanları: Torna nesneler, golf kulübü başkanları, kaplama, ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Kayda değer Özellikleri:Trabzon hurması uzun boylu ’35-60 büyür yuvarlak oval taç ile yaprak döken bir ağaçtır.Bu Florida ve Texas güney Connecticut Kansas özgüdür. Missouri, genellikle kayalık veya kuru açık ormanda, kireçtaşı ormanlarını, çayırlık, çalılıkları, terk edilmiş alanlar ve yol kenarlarında (Steyermark) boyunca oluşur. Bu dikdörtgen bloklar halinde kırık çünkü kendine özgü kalın, koyu gri kabuğu kışın tanımlamak için en kolay ağaçlardan biridir.Bitkiler (ayrı erkek ve dişi ağaçlar), genellikle ikievcikli vardır, ancak bazı ağaçlar mükemmel çiçekler var. Yeşilimsi-sarı çiçekler, beyaz, kokulu çiçekler erkek kümeler görünen ve dişi çiçekler yalnız görünen ile, ilkbahar geç çiçek. Yenilebilir Trabzon hurması meyveleri (çapı 1-2 “) kırmızımsı-mor renk bir turuncu sonbaharda olgunlaşır ve kış içine ağaç üzerinde devam edebilir. Eliptik yaprakları (2-6 “uzun) için oval yukarıda koyu yeşil parlak, ve sonbaharda (mor nadiren kırmızımsı) sarımsı-yeşil açın. Trabzon hurması meyve yeşil oldukça buruk olduğunu, ancak üzerine olgunlaşma tatlı olur ve ağaç kapalı yemiş olabilir. Meyve genellikle şuruplar, jöle, dondurma veya yaş pasta olarak kullanılmaktadır. Olgun meyveler nakliye / satılık çok yumuşak. Hurma yaprak çay yapmak için kullanılabilir. Trabzon Hurması abanoz ailesinin bir üyesidir. ahşap, son derece sert ve golf kulübü başkanları, bilardo ipuçları yapmak için kullanılan ve ayakkabı sürer olmuştur. Cins ismi Yunanca gelen Dios (ilahi) ve Pyros ilahi meyve anlamı (buğday ya da tahıl).

Yorumlar: Hurma ağaçları kendi ağaç meyveleri için çok daha yaygın bilinen ve değildir. Hurma doğru ebonies teknik ile ilgili olan (Diospyros cinsi), ve bu nedenle, bazen, “beyaz abanoz.”

Trabzon hurması ağaç ılıman türler için, ağır sert ve güçlü. Mükemmel şok sahiptir ve aşınma direnci, ancak çok yüksek bir büzülme oranına sahiptir ve hizmet önemli hareketi karşılaşabilirsiniz.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

2009No3InHome600pxAmerikan Trabzon Hurması için cins isim “Tanrıların Meyve” anlamına gelmektedir. Bu genellikle sonbaharda açılan yaprakları sonra ağaca asmak lezzetli altın portakal meyve bir referanstır. Ne zaman olgun, bu meyveler çok tatlı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ama tam olarak olgunlaşmış olmalıdır. Çok yakında bir yemek çalışırsanız, ağzını olasılıkla tanik asit acı tadından pucker olacaktır. Ancak bir olgun meyve, gerçek bir muamele. Yerli Amerikalılar onları relished ve yabani türkiye, mockingbirds, geyik, rakun, tilki, sincap, tavşan, ve diğer yaban hayatı için popüler bir yiyecek vardır. Bunlar, puding, korur, bira ve konyak içine yapılabilir ve aynı zamanda kış yemek için kurutulabilir.

Çoğu Amerikan Trabzon hurması ağaçları erkek veya kadın vardır, ancak bazı kendini verimli bulunmaktadır. fidanlıklar büyük olanları üreten özel çeşitlerin satmak olsa meyve, tipik çapı yaklaşık bir inç vardır. özellikle yaban ağaçlarının üzerinde bir kırpma boyutu, genellikle her yıl değişir.

O olgunlaşır, ve cilt kırışmaya başlar gibi bir meyve yumuşak olur. Yaban hayatı rekabeti önlemek için, onlar yumuşatmak başlar hemen sonra, erken bir kaç gün onları almak ve onları bir pencere pervazına olgunlaşma bitirmek sağlayabilirsiniz. Bazı insanlar ilk sabit don sonrasına kadar olgun alamadım söylüyorlar, ama bu her zaman doğru değildir. Meader sıcak iklimlerde orta-Ağustos gibi erken ilk olgun meyve üretebilir denilen bir öz-verimli bir çeşittir.

catsdsfsgfgs

Bu ağacın meyve rengi normalde turuncu olmasına rağmen, bazen neredeyse siyah çok koyu meyve vardır türlerin nadir doğal olarak meydana gelen bir form var. Bu form denir Diospyros vırgınıana atra . Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Onun meyve taşıyan potansiyeline ek olarak, Amerikan Trabzon hurması çekici bir orta boy bahçesinde ağaç yapabilirsiniz. Büyük sarkık yaprakları o yumuşak bir görünüm vermek, ve olgun ağaçlar karanlık damalı kabuğu kış faiz sağlar. çan şeklinde dişi çiçekler bal arıları için bir çekici, krem-sarı, çok kokulu, ve mükemmel bir nektar kaynağıdır.

Birkaç ağaçların bir gruplaşma iyi vahşi yaşam dikim yapabilirsiniz. ağaç, sert ve uyarlanabilir hızla büyür ve derin musluk kökü o iyi kuraklık direnci verir. Bu gölgede hayatta, ama büyür ve meyve güneşte iyi olabilir. İyi toprak ve güneşli bir konumda dikilen fideler yaklaşık 6-8 yıl içinde meyve vermesini başlayabilir.

Yaban hayatı bu kadar etkili bir şekilde tohumlarını dağıtan Çünkü, Amerikan Trabzon hurması hala bazı bölgelerde oldukça yaygındır. Ama diğer bölgelerdeki türler kıt hale gelmektedir. Trabzon hurması solgunluk (denilen bir hastalık Cephalsporium diospyri ) üst Güney’de bazı yabani ağaçları öldürdü ve diğer bölgelerine yayılmış olabilir.

İlgili Türler:

Siyah ve Beyaz Abanoz (Diospyros spp.)

Seylan Abanoz (Diospyros ebenum)

Gaboon Abanoz (Diospyros crassiflora)

Saç yağı Abanoz (Diospyros celebica)

Malezya Blackwood  (Diospyros ebonasea)

Mun Abanoz  (Diospyros mun)

Trabzon 33hurması

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

× SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ? (+90539 396 18 61)
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates