Pumpkin Ash,(Fraxinus profunda),Dişbudak,Kabak Kül

Pumpkin Ash,(Fraxinus profunda),Dişbudak,Kabak Kül

ashuıPumpkin Ash,Dişbudak,Kabak Kül,(Fraxinus profunda)

Ortak İsim (ler): Dişbudak ,ASH,Pumpkin Ash,Kabak Kül

Bilimsel Adı: Fraxinus profunda

Tanım:Bu nadir güney kül türler sadece 1990 yılında Ontario keşfedildi ve sadece ıslak, bataklık alanlarda küçük cepler bulunabilir. Yünlü kaynaklanıyor ve yaprakların alt kısmında ışık saç Red Ash benzer, Kabak Kül diğer küllerinden ayırt edilebilir. Kabak Kül kabaklar benzeyen, ıslak habitatlarda şişme eğilimi olgun ağaçlar, üsleri onun ortak adı alır. Bu kül de çok daha büyük yapraklar ve meyveler ile de değildir farklıdır. Kabak Kül bildiriler 25 cm kadar büyür.Birçok kuş ve memeliler mutlu kışın Samaras (kanatlı tohumlar) (8cm kadar) büyük yemek. tohumlar çimlenmeye için serin, ıslak koşullarda birkaç ay gerektirir.

Kabak kül (Fraxinus profunda), kırmızı kül denilen, bataklık ve genellikle bir şiş ya da kabak şeklindeki popo geliştirir alt toprakların büyük bir ağaçtır. Yönetimi ve kullanımı için, diğer külleri aynı muamele edilir. tohumlar kuşlar tarafından yenir ve geyik dallarda göz atın.

Dağıtım:Kabak kül kuzey Florida güney ve güneydoğu Maryland Virginia Atlantik Kıyı Ovası başta, bataklık marjları ve nehir dipleri boyunca yerel bulundu ve batı Louisiana edilir. Aynı zamanda Güneydoğu Missouri ve Arkansas kuzeydoğu yoluyla güneye, güney Illinois ve Indiana Mississippi ve Ohio Nehri vadilerinde yetişir. Onun aralık, ancak oldukça süreksiz olduğunu.

map_of_Fraxinus_profundaPumpkin Ash

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

KUZEY AMERİKA (Kontrol ABD & Kanada koruma statüsü içinde NatureServe Explorer veritabanı) Doğu Kanada : Kanada – Ontario [sw] Northeastern ABD : Amerika Birleşik Devletleri – Indiana, Michigan [s.] , New Jersey, New York , Ohio [sw] , Pensilvanya [nw] Kuzey-Orta Amerika : Amerika Birleşik Devletleri – Illinois [. s] , Missouri [se] Güneydoğu ABD : Amerika Birleşik Devletleri – Alabama, Arkansas, Delaware, District of Columbia , Florida [n.] , Gürcistan, Kentucky [. w] , Louisiana, Maryland [s.] , Mississippi, Kuzey Karolina, Güney Karolina , Tennessee , Virginia [se]

Şekil ve Dağıtım:Kabak kül mükemmel yetişme koşulları ile sitelerde kadar 5 metre gövde çapı, 130 metre yüksekliklere ulaştı, büyük bir ağaçtır. Ağaç yetiştirme sezonu iyi yüzeyde su orada duruyor alanlarda iyi yetişir. Bu alanlarda, ağaç genellikle şiş veya kabak şeklindeki tabanı geliştirir. taç geniş kalın dalları ile, yuvarlanır. 

Kabak kül tabanlarına ve bataklık ıslak topraklarda yetişir ve güneydeki ilçeler ve güney Illinois Wabash Nehri boyunca mevcut. Bu kel selvi ve tupelo ile sık görülür. 

İlginç Gerçekler:isim kabak kül genişlemiş tabanı veya artan sezonun en ıslak kalır sitelerde büyüyen yaparken ağaç geliştirir ki “popo” dan türetilmiştir. Bu genişleme şeklinde kabak ve muhtemelen buttresses ve selvi dizlerinin gibi olabilir – bu peaty, ıslak, ve genellikle kararsız toprakta yatmaktadır ağacın, ekstra stabilite sağlar. Kabak kül kuraklık ve yangın duyarlıdır. Bu kadifemsi-kıllı dallar ve genellikle dişsiz yaprakları var Illinois tek kül olduğunu.

catsPumpkin Ash545

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 50-65 ft (15-20 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 36 £ / ft 3 (575 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .48, .58

Janka Sertlik: 990 £ f (4.400 N)

Kopma Modülü: 11.100 £ f / içinde 2 (76.6 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.270.000 f / içinde 2 (8.76 GPa)

Kırma Gücü: 5690 £ f / içinde 2 (39.2 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.7, Teğet:% 6.3, Volumetrik: 12.0%, T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm: Odun koyu tonları da görülebilir olsa, açık kahverengi renk, bazen satılan Zeytin Ash . Kabak Kül daha renkli biraz daha koyu olma eğilimindedir Beyaz Ash (Fraxinus americana) yukarıda betimlenen.

Tahıl / Doku: meşe benzer doku kaba bir orta vardır. bazen kıvırcık veya figürlü panolar bulunabilir olsa tahıl, hemen hemen her zaman düz ve düzenli.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Rot Direnç: cebire bozulabilir olarak puan ya da çürümeye konuda sadece biraz dayanıklı olduğunu. Kül da böcek saldırısına karşı dayanıklı değildir.

İşlenebilirlik:  el veya makine araçları ile iyi sonuçlar üretir. Iyi buhar bükme yanıt verir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsPumpkin Ash78

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koku: çalışılan zaman farklı, orta tatsız koku verir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Ash Fraxinus cinsi ciltte tahrişe ve akciğer fonksiyonlarında azalmaya neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Kül yurt mevcut en pahalı programı Sertağaç arasında; o benzer karşılaştırmak gerekir meşe fiyat açısından.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: alet sapları gibi Döşeme, doğrama, kutular / sandık, beyzbol sopaları ve diğer torna nesneler.Kabak kül, yüksek kaliteli fabrika kereste ve boyut malzemesi üreten ve önemli bir kolu kaynak ve stok uygulamak olduğunu. meyve ahşap ördek ve birçok diğer kuşlar tarafından yenir. Beyaz kuyruklu geyik, genç dallar ve yapraklar göz atın.Kabak kül ağır, güçlü, sert ahşap vardır. Takım kolları ve tarım uygular kabak kül yapılır. Kabak külü de kutuların üretimi, kağıt hamuru ve yakıt için kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Kabak Kül türlerin bir avuç biridir Fraxinus cinsi ticari kereste olarak kullanılmaktadır. Oldukça güçlü veya ilgili olarak yoğun değil Beyaz Ash (Fraxinus americana) .

catshjdjhf

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kayda değer Özellikleri: Fraxinus profunda yaygın kabak kül denilen, uzun boylu ‘(125 sık sık az’) 60-80 zamanla olgunlaşır dar açık taç ile bir büyük yapraklı ağaç türüdür. New York’tan güney Florida ve Louisiana Missouri dağınık nüfus yerli olmasına rağmen, kabak kül en sık, bataklık, floodplains, ıslak zemindeki, nehir vadileri ve alçak alanlarda ıslak yerlerde nemli büyüyen bulundu özellikle gelen Mississippi ve Ohio nehri boyunca bir güney Indiana güney merkezi Arkansas ve Florida dilenmek güney Virginia güneydoğu kıyı düzlüğünde. Missouri, devlet (Steyermark) uzak güneydoğu köşesinde bataklık ova bölgelerine özgüdür. Genellikle kel selvi, bataklık Kavağı ve su tupelo aynı alanlarda büyüyen görülür. Onun yağışlı yerlerde, özellikle ayakta su büyüyen sezon içine de kalır sitelerinde, bu ağacın gövde kel selvi biraz anımsatan bir biçimde taban (şişmiş veya buttressed (genellikle ortak adından da anlaşılacağı gibi şekilli kabak) olur bkz Taxodium distichum ). 7-9 eliptik her (9-18 “uzun) Kabak kül özellikleri büyük bileşik yaprakları, yukarıda yeşil ve soluk kıllı altında sarımsı-yeşil broşürler lanceolate için. Yapraklar sonbaharda mor kırmızıya bronz açın. Kabak kül süslenerek önemsiz yeşilimsi erkek ve Nisan-Mayıs aylarında görülen kadın çiçeklerle, (ayrı erkek ve dişi ağaçlar) öncelikle dioik. Kadın ağaçlar, (3 kanatlı Samaras “uzun) meyveleri üzerinde kümeler sarkık Ağustos-Ekim ayında olgunlaşır.Fraxinus profunda ve Fraxinus tomentosa eşanlamlıdır. Şu anda, Steyermark (Missouri Flora) bu ağaç listeler F profunda , ancak Kraliyet Bahçıvanlık Cemiyeti olarak listeler F. tomentosa .Kabak Kül ıslak habitatların nadir büyük bir ağaçtır. Bu bataklık ve Kıyı Ovası nehir ve dere kıyısında ve nadiren de Kuzey Carolina alt Piedmont ve Dağları bulunur.

Habitat ve ekoloji : Temelde ıslak bottomland sitelerinde oluşur. Sadece Kankakee County, Illinois ve Indiana Starke ve Porter ilçelerinden bilinmektedir. Kankakee İlçe örnek Kankakee Nehri Momence zemindeki bulundu.Aksi takdirde, düşük Wabash Nehri ve Ohio Nehri kanalizasyon oluşur. Güney Illinois ve aralık diğer bölümlerinde bu floodplains ve bataklıklarda oluşur.

catskkhlk

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sorunlar: Zümrüt kül kurdu Asya’ya özgüdür. İlk Şimdi kuzeydoğu ve üst Midwest ek devletlerin bir dizi yayıldı, ve yaymaya devam etmesi bekleniyor 2002 yılında ABD (güneydoğu Michigan) keşfedildi. Zümrüt kül kurdu genellikle istila sonra 3-5 yıl içinde kül ağacı öldürecek. Istilası bir kez oluştuğunda, bu kabuk altında beslemeleri ve ahşap içine delikleri bu zararlının yok etmek çok zordur. Bu delici artık Kuzey Amerika’da kül tüm türler için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Kabak kül ağaçları kül kurdu, lila kurdu, marangoz solucan, istiridye kabuğu ölçek, yaprak madenciler, dahil olmak üzere ek böcek bir takım sorunlar genellikle duyarlı webworms, kül sawflies ve kül yaprak kıvrılma yaprak biti düşer. Potansiyel hastalık sorunları mantar yaprak lekeleri, külleme, pas, antraknoz, pamukçuklarına ve kül sarılar bulunmaktadır. Genel kül düşüş aynı zamanda bir husustur. Gevrek dalları yüksek rüzgarlar ve kar / buz hasarlara karşı hassastırlar.

Benzer türler : Chicago Bölgesi’nin diğer kül türleri Fraxinus profunda’da daha az ya da benzer. Fraxinus americana lapa lapa, pullu, ya da soyulma olduğunu soluk veya beyazımsı undersides, yükseltilmiş yaprak izleri ile çırpı ve (cari yıl büyüme hariç) dal yüzeyi ile kısa saplı broşürler alarak farklıdır. Ayrıca, kendi meyve kanat büyük tohum boşluğunun tabanına kapsamaz. Fraxinus nigra sapsız bildiriler sahiptir ve meyve kanat hemen hemen düz bir tohum boşluğun tabanına kadar uzanır. Fraxinus pennsylvanica bazen yoğun tüylü sürgünler vardır, ve onun yaprakları F. profunda’da olanlar gibi, uzun, geniş, ya da kösele değildir. Fraxinus quadrangulata kare Dallar vardır, ve onun meyve kanat ve tohum boşluğunun tabanı etrafında uzanır.

WoodsA1y

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

İlgili Türler:

Siyah Kül (Fraxinus nigra)

Blue Ash (Fraxinus quadrangulata)

Avrupa Kül (Fraxinus yonga)

Yeşil Kül (Fraxinus pennsylvanica)

Oregon Kül (Fraxinus latifolia)

Beyaz Kül (Fraxinus americana)

Zeytin Kül

Bataklık Kül

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

× SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ? (+90539 396 18 61)
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates