Rengas, (Gluta spp.),Borneo Gülağacı,( Melanorrhoea spp.),Straight maun, siyah vernik ağacı,Hekakoro

Rengas, (Gluta spp.),Borneo Gülağacı,( Melanorrhoea spp.),Straight maun, siyah vernik ağacı,Hekakoro

rengas-sealedRengas ,Borneo Gülağacı,Hekakoro,(Gluta spp.)

Ortak İsim (ler): Rengas, Borneo Gülağacı,Hekakoro, Gluta, Lingas, Rak, Thayet thitsi, Thitsi, Borneo gül, Straight maun, siyah vernik ağacı

Bilimsel Adı: Gluta spp. ve Melanorrhoea spp.

Dağıtım:  Hindistan’dan Papua Yeni Gine, Okyanusya ve Güneydoğu Asya, Burma, Kamboçya, Çin, Hindistan, Endonezya, Laos, Malezya, Filipinler, Tayland, Vietnam

Ağaç Boyutu: boyunda 100-130 ft (30-40 m), 2-4 ft (0,6-1,2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 48 £ / ft 3 (765 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .63, .76

Janka Sertlik: 1720 £ f (7.650 N)

Kopma Modülü: 13.100 £ f / içinde 2 (90.3 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.915.000 f / içinde 2 (13.20 GPa)

Kırma Gücü: 8380 £ f / içinde 2 (57.8 Mpa)

Çekme:  Radyal:% 2.9, Teğet:% 5.3, Volumetrik:% 8.2 T / R Oranı: 1.8….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

RengasTigerRenk / Görünüm: Diri odun neredeyse beyaz bir çakmak pembemsi-kahverengi ise cebire, koyu çizgiler derin bir kırmızı. Öz odun ışık ve havaya maruz kalma üzerine koyulaşacaktır. Diri, özellikle bazı kişilerde son derece rahatsız edici olduğu söyleniyor.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Genel Özellikler: cebire derin kan kırmızı, maruz koyulaşır, koyu renk bantları çizgili; oldukça geniş Türlerin çoğunda, neredeyse beyaz diri odun açık pembe kahverengi. Doku orta kaba oldukça ince; düzensiz tahıl düz; karakteristik koku ya da tat olmadan; Çoğunlukla parlaklık olmadan. Bark ve ahşap iyice kurutulur kadar devam güçlü bir rahatsız edici özsuyu içerirler.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tahıl / Doku: genellikle düz veya hafif düzensiz tahıl orta doku cezası vardır.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme orta gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; Mevcut tyloses; nedeniyle marjinal parankiminde büyüme halkaları farklı; lens olmadan zor görünür ışınları; parankim, vasicentric bantlı.

Rot Direnç: , termitler ve diğer böceklere karşı dirençli olsa orta dayanıklı olarak Anma.

İşlenebilirlik: Ciddi nedeniyle yüksek silika içeriği kesme aletleri dulls. Aksi takdirde, ahşap çalışmak oldukça kolay ve iyi yapıştırıcılar ve bitirir.

Alerjiler / Toksisite: Rengas sap kabarcıklar, yaralar ve zehirli sarmaşık benzer tepkiler, yanı sıra ateş ve bazı kişilerde anayasal etkilere neden cilde güçlü tahriş olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  dönüm veya zanaat boşlukları gibi Bazen mevcut. Fiyatlar bir ithal parke için üst aralığı orta olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik:  Rengas CITES Ekler listelenen değildir ve Gluta cinsinin çeşitli türleri en az endişe olarak IUCN tarafından rapor edilmektedir; Bir istisna Gluta papuana nedeniyle bir doğal aralığında düşüş ve sömürü nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olduğu bildirilen Yeni Gine, endemik bir tür.

imagesfddfOrtak Kullanım Alanları:Lambri, Tornacılık, oymalar, Kaplama, Gemi İnşa, Tekne yapımı, İç Döşeme, Doğrama, Mobilya, İnşaat malzemeleri, kano, Sandalyeler, Sandıklar, Gizli parçalar (Mobilya), Çekirdek Stok, Dekoratif kaplama, Masaları, Yemek odası mobilyaları, Dowell pimleri , Dowells, Çekmece yanları, Excelsior, Figürlü kaplama, Güzel mobilya, Taban lambaları, Mobilya bileşenleri, Mobilya kareler veya hisse senedi, Hatracks, İç inşaat, Mutfak dolapları, Lifeboats, Oturma odası suit, doğrama, Kalıplarda, Ofis mobilyaları, Düz kaplama, Radyo, stereo, TV kabinleri, rustik mobilya, Tabureler, Masalar, Kırpma, Yardımcı mobilya, lambri, dolaplar, Ağaç işleri…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Bu Rengas kabini ve diğer projeler için mükemmel ve yakışıklı ahşap olduğunu, ancak ağaç, ormancılar ve son kullanıcılar arasında çok yüksek rahatsız edici olduğunu bu gözünden düştüğünü rapor edilmiştir. özsuyu urushiol (Poison Ivy bulunan aynı allerjen) içerir, ve hala odun kurutulduktan sonra bile bazı duyarlı kişilerde tahriş olabilir ve bazı ahşap ahşap yüzeyine bitirir ile sap da anlaşılmak yapabilirsiniz.

Dayanıklılık: Öz odun genellikle termit saldırı son derece dayanıklı, sadece orta dayanıklı ve olmamak rapor; Toz-sonrası böceği saldırı diri odunu savunmasız.

Ahşap Toz:Ahşap sawed olduğunda Ahşap toz maruziyeti yontma, rendelenmiş, yönlendirilebilir veya kumlu, oluşur. etkilerinin şiddeti ve maruz kalma süresi ve bunu parçacıkların boyutuna bağlı olarak değişir. Gözlerde Parçacıklar tahrişe neden olabilir ve deri kıvrımları ahşap toz toplama terleme ve kimyasalların ağırlaştırılmış olabilir ve tahriş ve enfeksiyona yol açar. Bu etkiler vakum toz çıkarılması, koruyucu maske ve giysi ve iyi kişisel hijyen uygulamaları ile azaltılabilir.

Bazen Borneo Gülağacı yakından doğru Rosewoods (Dalbergia cinsi) ile ilişkili değildir, ancak bunun yerine (bu zehirli sarmaşık içerir) Anacardiaceae familyasına içerdiği olarak anılacaktır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ürün Kaynakları:Bu türden malzeme, çevreye karşı duyarlı kaynaklarından elde edilir olmadığı henüz bilinmemektedir. Melanorrhoea ve Gluta cinslerinde bazı türler karıştırıldı ve ticari ismi Rengas altında bir araya pazarlanan olduğu bildirilmektedir.

Ağaç Veri:İndeksi 20-40 inç (50-100 sm) bir gövde çapı, 100-120 feet (30 m, 36) bir yükseklik elde etmek için rapor edilmiştir. Gövdeleri şeklinde düzensiz bir silindir arasında değiştiği rapor edilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Diri Renk:Diri odun bazen sarı çizgili, renkli açık pembe kahverengi neredeyse beyaz tarif edilir. Olgun ağaçlar 3-inç kadar, çoğu türlerde oldukça geniş ve genellikle keskin öz odun gelen tahdit edilmiştir.

Heartwood Renk:Öz odun düz biçilmiş Douglas-köknar yüzeyinde benzer olduğu bildirilen bir rakam üreten koyu renk alternatif bantları ile, kırmızı, parlak. Öz odun bazen sarı çizgiler var. Uzun süreli maruz kalma sıcak, maun, kırmızı-kahverengi renk canlı kırmızı renk aşağı sesleri, ama güçlü güneş ışığına maruz kalma ile solmaya eğilimindedir.

catsscvvvvxccParıltı    :Ahşap yüzey parlaklık oldukça düşük olduğu bildirilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Hizmet Hareketi:Boyutsal kararlılık çok iyi olduğu bildirilmiştir ve terbiyeli odun kullanımının iyi şeklini tutmak bildirilmiştir.

Doğal Dayanıklılık:Öz odun dayanıklılık orta olarak değerlendirilmiştir ve ahşap termitler tarafından saldırmak için biraz duyarlı olduğu bildirilmiştir. Diri odun kolayca toz sonrası böceği tarafından saldırıya uğradı. ayakta ağaç ambrosia-böceği saldırıya maruz olduğu bildirilmiştir. Direnç emprenye için odun tedavi koruyucunun tepkisiz olduğu bildirilmiştir, ancak diri geçirgen ve kolayca tedavi edilebilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Etkisi köreltme :Kesici kenarların matlaştırmadan nedeniyle silika içeriği oldukça ağır olabilir.

 Kesme Direnç   :Tecrübeli ahşap testere çok zor olduğundan, yeşil durumda Dönüşüm öne sürülmüştür. Zorluk derecesi türleri ile değiştiği bildirilmektedir.

Rendeleme:Rengas tezgahları iyi yanıt fakat hızla için silis içeriği sıkıcı kesici kenarlar eğilimi olduğu bildirilmiştir. ahşap pürüzsüz bir yüzey giymiş olabilir.

Polisaj   :ahşap bir yüksek lehçe almaya bildirilen ve aşırı doldurma gerektirmez. Ahşap Siyah sap repolishing gerektirebilir cilalı yüzeyler aracılığıyla anlaşılmak için bir eğilimi vardır. Yeterli aradan sonra Repolishing (2 ila 3 yıl önerdi) sorunun dikkat çekmek için bildirilmiştir.

Buhar Bükme    :ahşap nedeniyle aşırı reçine eksuda buhar bükme için uygun olduğu bildirilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

El Aletleri Tepki :Rengas el aletleri ile düzgün bir yüzey elde etmek için çalışma bildirilmektedir.

Zehirli Bileşenler:Kabuğu ve odun Sap bazı kişilerde son derece rahatsız edici olduğu bildirilmiştir. özsuyu ahşap havada kurutulmuş ve cilalı yüzeyler aracılığıyla sızabilir sonra bile devam bildirilmiştir.

Silika İçeriği:Rengas ahşap genellikle bazı işleme işlemleri etkileyecek kadar yüksek miktarlarda silis içerdiği rapor edilir.

Dayanıklılık Özellikleri    :türler bükme ve kırma düşük mukavemet özelliklerine sahip ve şok yüklere karşı sertlik ve direnç çok düşüktür. Bu orta sert ve giyen ve marring dayanıklıdır. Rengas ağır ve yoğundur.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

bbcbcb

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates