Shagbark Hickory,Carya ovata

Shagbark Hickory,Carya ovata

Carya ovata, Shagbark Hickory

Shagbark Hickory Carya ovata

Ucunda kıvrık ince kesitler kapalı kabuk soyma, ortada takılıyken. Ahşap zor ve mobilya ya da parke zeminler yapmak için güzel bir renk varyasyonları vardır. Ağaç da füme etler büyük bir lezzet katıyor.Bu türün fındık yenilebilir. Yerli Amerikalılar kış kullanımı için fındık saklanır ve ekmek ve diğer gıdalar ile karıştırmak için onları ezilmiş. Yerli Amerikalılar fındık yağı pişirme, yağı da mosquiotes püskürtmek için kullanılan olabilir yaptı. özsuyu şurup haline getirilebilir.Tıbben, Yerli Amerikalılar taze genç sürgünleri buhar ve baş ağrısı tedavisi için nefes olacaktır. Kaynatma ve kabuğu poultices artrit kullanıldı.Ahşap ayrıca yay ve okları yapmak Kızılderililer tarafından kullanıldı.

HICKORY- CARYA OVATA, CARYA ILLIONOINENSIS

Mevcut türler Shagbark Hickory Pecan değişir. Beyzbol sopaları dönüm için prensip ahşap kez, Hickory White Oak benzer özelliklere sahiptir: Ana istisna o öz odun için diri odun daha büyük bir orana sahip olduğunu varlık. Bu renk daha fazla grafik yapar. Orta Kahverengi çizgili renkli ışık.

Shagbark Hickory

Bilimsel Adı: Carya ovata

Dağıtım: Doğu Amerika Birleşik Devletleri

Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 50 £ / ft 3 (800 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,64, 0,80

Janka Sertlik: 1880 £ f (8.360 N)

Kopma Modülü: 20.200 £ f / içinde 2 (139.3 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.160.000 f / içinde 2 (14.90 GPa)

Kırma Gücü: 9210 £ f / içinde 2 (63.5 Mpa)

Çekme: Radyal: 7.0%, Teğet: 10.5%, Volumetrik:% 16.7, T / R Oranı: 1.5

Renk / Görünüm: cebire kırmızımsı bir renk tonu ile, orta kahverengi ışık olma eğilimindedir; Diri odun bir soluk sarımsı kahverengidir. Zıt odun ve diri odun ile Kurulları bazen Calico Hickory olarak pazarlanan oluyor biraz rustik bir görünüm oluşturun.

cats

Tahıl / Doku: Tahıl orta doku ile olsa bazen dalgalı, genellikle düzdür.

Endgrain: Yüzük-gözenekli; Tek bir aralıklı satırda büyük çok büyük earlywood gözenekler, küçük latewood orta 2-3 yalnız ve radyal katları gözenekler, birkaç; Ortak tyloses; parankima ağsı (Pekan cevizi grubunda gerçek hickory grubunda earlywood satır eksik, ancak mevcut bantları); dar ışınları, yakın mesafeler.

Rot Direnç: Öz odun çürümesine ilişkin bozulmaz olmayan dayanıklı ve aynı zamanda böcek saldırı çok duyarlı olduğu değerlendirilmektedir.

İşlenebilirlik: Zor koparma kesme kenarları keskin tutulması değilse işleme operasyonları sırasında ortak olmak, çalışmak için; Ağaç kesici kenarlar künt eğilimindedir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi. Iyi buhar bükme yanıt verir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Shagbark Hickory ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Hickory ve Pecan (Çeşitli türleri Carya cinsi ), tipik olarak birbirine karıştırılır ve sadece Hickory olarak satılmaktadır. Fiyatlar yerel durumuna bağlı olarak, orta aralık genellikle düşük bulunmaktadır. Hickory fiyatları gibi diğer yardımcı Sertağaç benzer karşılaştırmak gerekir Red Oak veya Yumuşak Akçaağaç .

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Aracı kolları, merdiven basamakları, tekerlek konuşmacı, döşeme, vb

Yorumlar: Hickory Amerika Birleşik Devletleri ormanda yerli en zor ve en güçlü biridir. Ortalama olarak, Hickory, yoğun sert ve ya daha zor White Oak veya Sabit Akçaağaç . gücü veya şok direnci önemli olduğu ahşap yaygın olarak kullanılır.

Shagbark Hickory düşen gerçek-Hickory gruplama , ve bir halka-gözenekli ahşap olarak kabul edilir. Hickory mukavemet özellikleri büyüme halkalarının aralığı önemli ölçüde etkilenir. Genel olarak, daha geniş aralıklı büyüme halkaları ile hızlı büyüyen ağaçlar, ahşap, sert, ağır olma eğilimindedir, ve daha yakın birlikte halkalar var daha yavaş büyüyen ağaçlardan odun daha güçlü.

Mukavemet ve sertlik uygulamalara ilave olarak, Carya türlerinin ağaç ayrıca yanmış ve bazen odun sobaları için yakacak odun olarak kullanılan çok yüksek bir ısıl enerji içeriği vardır. Buna ek olarak, Hickory da gıda ilave tat verme duman, et pişirmek mangal kömürü olarak kullanılır.pwb1-

Hickory (Carya ovata)

Ağaç:   Hickory 140 ft kadar büyüyebilir, 4 ft çapı..

Ahşap:   Diri kahverengi ile renklendirilmiş, beyaz, ve öz odun kırmızımsı kahverengi solgun. Ahşap gücünü ve şok direnci için bilinir.

Çalışma Özellikleri : Hickory makine ve tutkal zor kabul edilir. Bu bölmek eğilimindedir ama iyi çivi tutar.

Kullanım : Takım kolları, mobilya, kabini, merdiven basamakları, dübel, döşeme, kaplama, kontrplak (beyzbol sopaları, kayaklar ve okçuluk ekipmanları dahil) spor malları.

İlgili Türler:

Bitternut Hickory (Carya cordiformis)

Mockernut Hickory (Carya tomentosa)

Küçük hindistan cevizi Hickory (Carya myristiciformis)

Pekan (Carya illinoinensis)

Amerikaya özgü küçük ceviz Hickory (Carya glabra)

Shellbark Hickory (Carya laciniosa)

Su Hickory (Carya aquatica)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates