Sheoak, (Allocasuarina spp.), Agoho,arbol de hierro,Avustralya beefwood,Eisenholz, Filaopinheiro-da,pinheiro-da

Sheoak, (Allocasuarina spp.), Agoho,arbol de hierro,Avustralya beefwood,Eisenholz, Filaopinheiro-da,pinheiro-da

sheoaksealedSheoak (Allocasuarina spp.)

Ortak İsim (ler): Sheoak, Agoho (Filipinler), arbol de hierro (İspanyolca-Galapagos), Avustralya beefwood (İngilizce), Avustralya-çam (İngilizce), plaj o-meşe (İngilizce), sığır ahşap ağaç (İngilizce), , horsetailtree (İngilizce) Ironwood bois de fer (Fransızca), casuarina, sahil, o-meşe (İngilizce), (Almanca) Eisenholz, Filao (Fransızca) (İngilizce), nokonoko (Fiji), pim d’Australie (Fransızca), pinheiro-da-Australia (Portekiz), pino australiano (Porto Riko), Strandkasuarine (Almanca), ıslık-çam (İngilizce)

Bilimsel Adı: Allocasuarina spp. ve Casuarina spp.

Menşei: Avustralya, Güney Hindistan, Endonezya, Pasifik Adaları, Malezya, Madagaskar ve Tahiti. Sıcak ve kurak iklime sahip bölgelerde kıyısında bulunur.

Yerli:Angola (Angola); Anguilla; Arjantin; Aruba; Avustralya; Bahamalar; Bangladeş; Belize; Benin; Bermuda; Butan; Bolivya, Çokuluslu Devletleri; Bonaire, Sint Eustatius ve Saba; Botsvana; Brezilya; İngiliz Hint Okyanusu Toprakları; Brunei Darussalam; Burkina Faso; Burundi; Kamboçya; Kamerun; Kanada; Cayman Adaları; Orta Afrika Cumhuriyeti; Çad; Şili; Çin; Kolombiya; Komorlar; Kongo; Kongo, Demokratik Cumhuriyeti; Kosta Rika; Fildişi Sahili; Küba; Curaçao; Cibuti; Dominika; Dominik Cumhuriyeti; Ekvador; Mısır; El Salvador; Ekvator Ginesi; Eritre; Etiyopya; Fiji; Fransız Guyanası; Fransız Polinezyası; Gabon; Gambiya; Gana; Grenada; Guadeloupe; Guam; Guatemala; Gine; Gine-Bissau; Guyana; Haiti; Honduras; Hindistan; Endonezya; İran, İslam Cumhuriyeti; İsrail; Jamaika; Japonya; Kenya; Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti; Kore Cumhuriyeti; Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti; Liberya; Madagaskar; Malavi; Malezya; Maldivler; Mali; Martinik; Moritanya; Mauritius; Mayotte; Meksika; Mikronezya, Federe Devletleri; Montserrat; Mozambik; Myanmar; Namibya; Nepal; Yeni Kaledonya; Nikaragua; Nijer; Nijerya; Kuzey Mariana Adaları; Umman; Pakistan; Palau; Panama; Papua Yeni Gine; Paraguay; Peru; Filipinler; Porto Riko; Katar; Réunion; Rusya Federasyonu; Ruanda; Saint Kitts and Nevis; Lucia; Aziz Martin (Fransızca bölümü); Saint Pierre and Miquelon; Saint Vincent ve Grenadines; Sao Tome ve Principe; Suudi Arabistan; Senegal; Seyşeller; Sierra Leone; Singapur; Sint Maarten (Hollanda kısmı); Solomon Adaları; Somali; Güney Afrika; Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları; Güney Sudan’ın; Sri Lanka; Sudan; Surinam; Svaziland; Çin Tayvan, İl; Tanzanya, Birleşik Cumhuriyeti; Tayland; Doğu Timor; Togo; Trinidad ve Tobago; Turks ve Caicos Adaları; Uganda; Birleşik Arap Emirlikleri; Amerika Birleşik Devletleri; Uruguay; Vanuatu; Venezuela, Bolivar Cumhuriyeti; Viet Nam; Virgin Adaları, İngiliz; Virgin Adaları, ABD; Yemen; Zambiya; Zimbabve…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsSheoak6

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 50-130 ft (15-40 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık:  47 £ / ft 3 (750 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,59, .75

Janka Sertlik: 2190 £ f (9.730 N)

Kopma Modülü:  15.230 £ f / içinde 2 (105.0 MPa)

Elastik Modülü:  £ 1.549.000 f / içinde 2 (10.68 GPa)

Kırma Gücü:  6820 £ f / içinde 2 (47.0 Mpa)

Çekme: Radyal: 4.0%, Teğet: 10.8%, Volumetrik:% 14.8, T / R Oranı: 2.8..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

sheoak1

Uzun sarkık dalları ince ağızları onbinlerce oluşur. yaprakları yaprak dişleri sona branchlet kaburgalar, indirgenir. Bu azaltılmış yapraklar ağızları boyunca eşit aralıklı eklemlerde bulunan kıvrımları meydana gelir. Bu yeşil ağızları yaprakları aynı gıda verme rolü (fotosentez) gerçekleştirmek, ancak terlemeyi azaltarak, su kayıpları tasarruf.

Renk / Görünüm: cebire koyu siyahımsı çizgiler bazen kahverengi kırmızımsı pembe. Biraz iyi tanımlanmış diri odun hafif sarımsı kahverengi. Çok büyük medüller ışınları quartersawn yüzeylerde dantel gibi desen üretmek.

Tahıl / Doku: Tahıl düz hafif kenetlenmiş etmektir. Doğal parlaklık bir orta miktarda Düzgün orta doku.

Endgrain:  Yaygın gözenekli; sadece yalnız; özel düzenleme, birkaç büyük gözenekler; parankim diffüz-in-agrega, bantlı; yakın agrega ışınları aralığı lens olmadan görünmez dar ışınları, sık sık çok geniş

Rot Direnç:  Bazı orta dayanıklı ve dayanıklı olsa türüne bağlı olarak, birçok dayanıklı olmayan olarak derecelendirilir değişir. Çoğu tür böcek saldırısına karşı hassastır.

İşlenebilirlik: (. Quercus spp) Daha yoğun türleri çalışmak zor olabilir, ve meşe gibi sert ağaçların iç karşılaştırıldığında genel çalışma özellikleri subpar kabul edilir de bitirir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Sheoak ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Değil yaygın ithal ve nadiren kullanılabilir. En yaygın döşeme plakalar ve dönüm boşlukları olarak görülmektedir. Dantel desen ile Şekilli adet daha pahalıdır..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsSheoak2

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanımları :Casuarina yaygın kıyı ıslahı, erozyon kontrolü, tanen, hamuru, kereste ve yakıt, üçüncü dünya ülkelerinde özellikle ikincisi için (Duke 1983; Elfers 1988) dikilir. Casuarina kez aşınmış alanların geri kazanılması için ABD’de kullanılan, fakat birçok arazi o yerli bitki ve hayvanlar (Little, & Snyder 1992 yılında Skomen 1989) tehdit nedeniyle yöneticiler kullanımını kınıyoruz. Bazı Afrika ve Asya ülkeleri bu (Vietmeyer 1986, 1992 Snyder). Çölleşmeyle mücadele için kullandığınız ahşap kirişler, tekne yapımı, elektrik direkleri, çitler, mobilya, maden sahne, kürekler, pavings, kazıkları, çatı zona, alet sapları için kullanılır , vagon tekerlekleri ve Klemensleri (Elfers 1988, Küçük ve Snyder 1992 yılında Skomen 1989). Yeni Gine tepe kabileleri kullanmak Casuarina toprağa azot geri dönme. Yapraklar, çinko klorid yöntemiyle aktif karbon hazırlanmasında kullanılmıştır. Küçük kullandığı onun kabuğu (Elfers 1988) sabun ve boya çıkarma yapmak için odun külü içerir. Casuarina türleri tıbbi değeri var; büzücü kabuğu ekstresi ishal ve dizanteri için bir çare olarak kullanılabilir ve bir boğaz rahatlatmak yardımcı olur.

catsSheoak5

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Habitat ve Ekoloji:Davranış kuzey üreme popülasyonları göçmen ve Afrika’da popülasyonları yerel hareketler mevsimsel yağış ilişkin (del Hoyo yapabilir, ancak bu türlerin çoğunluğu sedanter olan ark . 1992). ıslah zamanı tropik yağmurlar (del Hoyo sırasında meydana genellikle coğrafi olarak değişir, ancak ark ., 1992, Kushlan ve Hancock, 2005). türler genellikle Yemleri ve tek yuva (del Hoyo oldukça toprak ve bir ark . 1992, Kushlan ve 2005 Hancock), bazen de 5-15 çiftleri gevşek aralıklı tek tür gruplarının iç içe, hatta birkaç yüz büyük üreme toplamalar içinde (300-500) (del Hoyo ark . 1992) çiftleri (2005 Hancock Kushlan ve). Habitat türleri ormanlık su marjları için bir tercih (Hancock ve Kushlan 1984, Kushlan ve 2005 Hancock) gösterir gibi mangrov kaplı kıyıları ve nehir ağızlarında gibi veya yoğun odunsu bitki saçak göletler, nehirler, göller ve akarsu (Hancock ve Kushlan 1984, del Hoyo ark . 1992, Kushlan ve Hancock 2005). Diğer uygun habitatlar nehir bataklık, kanallar, yapay göletler, tuz-daireler (Kushlan ve 2005 Hancock), çamur yatakları, gelgit bölgeleri, maruz mercan resifleri (del Hoyo dahil ark . 1992), sazlıklar, çimenli bataklık, otlaklar, pirinç-alanları ve diğer sular yetiştirme (del Hoyo ve ark ., 1992).Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77 Diyet onun diyet (del Hoyo, menzili üzerinde önemli ölçüde değişir ve diğ ., 1992), fakat, genellikle ağırlıklı olarak balık oluşur (del Hoyo ve diğ ., 1992, Kushlan ve 2005 Hancock) yanı sıra, amfibi (del Hoyo ark . 1992) (örneğin kurbağa) (Kushlan ve 2005 Hancock), böcekler (del Hoyo ark . 1992) (örneğin su böcekleri, çekirgeler ve yusufçuk) (Kushlan ve 2005 Hancock), örümcekler, sülükler, kabuklular (örneğin yengeç ve karides), yumuşakçalar (del Hoyo ark . 1992), solucanlar, halkalı solucanlar, kuşlar (Kushlan ve 2005 Hancock), küçük sürüngen ve fareler (del Hoyo ark . 1992). Damızlık sitesi yuva bir küçük iyi ağaç veya çalı (şubelerine arasında gizli Dallar (Kushlan ve Hancock 2005) yerleştirilen sığ yapısı özellikle mangroves Rhizophora spp. ve Avicennia spp., veya Allocasuarina spp. Myoporum spp. Callistemon spp., Hibiscus spp. Casuarina spp. Syzygium spp. ve Inga spp.) (Kushlan ve 2005 Hancock) suyun yüzeyinin üstünde 0,3-10 m veya yerden (del Hoyo ve ark  1992).

catsSheoak7

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları:  Döşeme, kabini, araç kolları ve diğer torna nesneler. Sert, güzel taneli, kırmızı ahşap el sanatları ahşap potansiyeli erken yerleşimciler tarafından tanındı. Onun nitelikleri anne ülkeye ihracat pazarı sağlamıştır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77 Burada sadece son derece değerli projeler üzerinde idareli kullanılacak, bir değerli ahşap gibi tedavi edildi. Böyle kaliteli mobilya belge kutuları veya kakma özellikleri gibi küçük eserler, bu ithal O-meşe hazırlanmış edildi.Ahşap gücü balta sapları ve diğer araç kolları işçiliği için sömürgeciler için yararlı olduğunu kanıtladı.

Yorumlar: yakından gerçek meşe (Quercus cinsi) ile ilgili değil, ortak adı Sheoak etimolojisi belirsizdir. Meşe ve Sheoaks Hem quartersawn yüzeylerde benzer bir ışın-flecked görünüme sahip.

Geleneksel Aborjin Kullanımı:O-meşe halk mızrak yapmak için kullanıldı. İç kabuğu ve diri odun talaşı suya batırılmış ve sıvı toothaches için gargara.Aborijin kabileleri kurtçukları çekmek için She-meşe kütükleri kullanılır. gövde dere ve kurtçukları çekmek için nehirlere atılmış. Bunlar hasat ve çiğ veya pişmiş.onlar sıcak, kuru manzara ile uzun mesafelerde seyahat gibi, genç She-meşe kozalakları, kuru ağız salvia teşvik çiğnenmiş edildi.Gövde toplanan dışkıları çiğnenebilir veya yemek öncesinde jöle oluşturmak için ılık su ile eritilir…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsSheoak8

Uzun sarkık dalları ince ağızları onbinlerce oluşur. yaprakları yaprak dişleri sona branchlet kaburgalar, indirgenir. Bu azaltılmış yapraklar ağızları boyunca eşit aralıklı eklemlerde bulunan kıvrımları meydana gelir. Bu yeşil ağızları yaprakları aynı gıda verme rolü (fotosentez) gerçekleştirmek, ancak terlemeyi azaltarak, su kayıpları tasarruf.

İlgili Türler:

Avustralya Buloke (Allocasuarina luehmannii)…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

× SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ? (+90539 396 18 61)
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates