Shortleaf Çam, (Pinus echinata),kısa-yaprak çam,çam shortstraw, güney sarı çam,çam Sarı, Ladin çam,biberiye çam, sarı çam.

Shortleaf Çam, (Pinus echinata),kısa-yaprak çam,çam shortstraw, güney sarı çam,çam Sarı, Ladin çam,biberiye çam, sarı çam.

shortleaf-pineShortleaf Çam (Pinus echinata)

Ortak İsim (ler): arkansas çam, arkansas kısa yaprak çam, arkansas shortleaf çam, arkansas yumuşak çam, sarı çam arkansas, boğa çam, çam carolina, orman çam, sert çam, kuzey carolina çam, kuzey carolina sarı çam, çam oldfield, çıralı çam , yoksul çam, biberiye çam, kısa yaprak çam, kısa yaprak sarı çam, çam shortleaf, shortleaf sarı çam, çam shortleaved, shortschat çam, çam shortshat, shortstraw çam, çizgi çam, güney sarı çam, ladin çam, sarı çam virginia sarı çam, sarı çam shortleaf, sarı sarı çam

Bilimsel Adı: Pinus echinata Shortleaf çam (Pinus echinata) güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde en önemli dört ticari kozalaklı biridir. Yerelinde bağlı olarak, türler de, sarı shortleaf, sarı güney denir shortstraw, oldfield, ya Arkansas yumuşak çam. Shortleaf çam toprak ve arazi koşullarının geniş bir yelpazede tahammül ve nispeten uzun bir süre için büyüme oranını korur. Ancak, türler diğer güney çam göre kurulmasından sonra ilk yıllarında daha yavaş büyürler. Shortleaf çam yelpazesini kuzey ve batı kesimlerinde yeniden en yaygın türdür.

Dağıtım: Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri, olsa da yaygın tarlaları üzerinde yetiştirilen,Pinus echinata ( Shortleaf Çam ) bir tür olan çam için yerli doğu Amerika Birleşik Devletleri güney dan New York , kuzey güney Florida batısında aşırı güneydoğuya doğru, Kansas , ve güneybatı, doğu ile Teksas . ağaç, bazen düz, bazen çarpık, düzensiz taç ile formda değişkendir. Bu ağaç 0,5-0,9 metre (1 ft 8 in-2 ft 11) bir gövde çapı 20-30 metre (66-98 ft) yükseklikleri ulaşır.Yaprakları birlikte iki ve karışık üç demetleri, iğne-gibidir, ve 7-11 santimetre (2,8-4,3 olarak) uzun. kozalakları bir enine salma ve kısa prickle ince pullarla 4-7 santimetre (1,6-2,8 olarak) uzun vardır. Onlar vade sonunda açık ama kalıcıdır.Shortleaf çam fidanları toprak yüzeyine yakın bir kalıcı J-şekilli sahtekar geliştirmek. Aksiller ve diğer tomurcukları sahtekar yakın oluşturan ve üst gövde yangın tarafından öldürülen veya kopmuş ise büyümeyi başlatmak.Bu çam kaynağı olan odun hamuru , kontrplak kaplama ve kereste çeşitli kullanımlar için. Shortleaf Çam güney ABD “biridir sarı “çam ; o da zaman zaman Güney Sarı çam veya Shortstraw Çam denir. Shortleaf Çam güney ABD sarı çam en büyük aralığı vardır.Bu çam sel ovaları ıslak kayalık araziler gelen habitatlar çeşitli kaplar. Sıklıkla hibritleşir ile doğal Loblolly Çam ve Pitch Pine kendi aralıkları kesişir.

Shortleaf Çam1Özel Kullanımları: Shortleaf çam esas olarak kereste, kontrplak, diğer yapı malzemeleri ve pulpwood kullanılır. Hatta kazık köklerin pulpwood kullanılmaktadır. türler yaygın Mississippi (68) içinde aşınmış topraklarda ekildi ama loblolly çam kadar çöp üretmek değildir ve bu nedenle bazı reklamasyon kullandığı için daha az istenebilir. Shortleaf çam bazen dökmeyen süs olarak ve kentsel alanlarda bir ekran olarak dikilir.shortleaf çam tohumları kuşlar ve küçük memeliler tarafından yenir. Sincap koni kesti ve koniler doğal  açmadan önce tohumları yemek olabilir. shortleaf çam saçaklar birçok hayvanlar için rüzgardan koruma ve soğuk sağlamak. Parke ormanlar dağılmış shortleaf çam standlar yaban hayatı için özellikle yararlıdır. Kırmızı kalp çürüklüğü ile Eski çamlar shortleaf (Phellinus pini) kırmızı-cockaded ağaçkakan  için birincil yuvalama ağaçları bulunmaktadır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tanım:“40 m Ağaçlar;. Gövde 1.2 m çap, düz, taç, konik yuvarlanmış belirgin reçine cepli Bark kırmızı-kahverengi, pullu-kaplama, plakaları Şubeler yayılma-artan;.. 2 yaşındaki ağızları ince (yaklaşık 5 mm veya daha az), pürüzlü, gri, kırmızı-kahverengi yaşlanma ve yapraklı kısmı. Tomurcuklar silindirik için oval, kırmızı-kahverengi, 0.5-0.7 (1) cm, reçineli altında çatlama, kırmızı-kahverengi, genellikle sarımsı yeşilimsi kahverengi. Yapraklar 2 fasikül başına, yayılan-artan, kalıcı 3-5 yıl, (5) 7-11 (13) cm x yaklaşık 1 mm düz, hafif bükülmüş, ince ağıza sarı-yeşil, tüm yüzeylere gri çizgiler, kenar boşlukları ince serrulate, tepesi aniden akut;. 2 yıl içinde olgunlaşan kılıf 0.5-1 (1.5) cm, taban kalıcı silindirik Polen kozalakları, 15-20 mm, mor-yeşil soluk sarı-Tohum kozalakları, semipersistent, yalnız ya. kümelenmiş, yayma, simetrik, lanceoloid veya dar 1cm gri, neredeyse sapsız veya sap üzerinde, açılış, oval-konik zaman açık, 4-6 (7) cm, kırmızı-kahverengi önce plazmatositler yaşlanma, adaxial yüzeylerde koyu sınır zıt eksik terazileri distalde; umbo kısa, şişman, keskin prickle için uzun ile, merkezi. Tohumlar elips; Vücut yakl Neredeyse siyah gri 6 mm; kanat 12-16 mm. 2 n = 24 Birkaç benzer türler vardır. (genellikle birkaç yıl boyunca ağaç üzerinde tutulan çok büyük koni kültürlerinde sunulmuştur), kısa iğneler ve küçük koni oldukça belirgindir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Shortleaf Çam3Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 35 £ / ft 3 (570 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,47, .57

Janka Sertlik: 690 £ f (3,070 N)

Kopma Modülü: 13.100 £ f / içinde 2 (90.3 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.750.000 f / içinde 2 (12.10 GPa)

Kırma Gücü: 7270 £ f / içinde 2 (50.1 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.6, Teğet:% 7.7, Volumetrik:% 12.3, T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm: cebire, diri odun sarımsı beyaz kırmızımsı kahverengi olduğunu.

Tahıl / Doku: Düz orta doku bir para cezası ile taneli.

Endgrain: Büyük reçine kanalları, çoğunlukla yalnız, çok sayıda ve eşit olarak dağıtılır; earlywood ani geçiş, yüksek renk kontrastı latewood için; trakeid çapı orta-büyük.

Rot Direnç: odun çürüme direnci düşük orta olarak değerlendirilmiştir.

İşlenebilirlik: reçine sakız kadar araçları ve zımpara kağıdı tıkayabilir Genel rağmen, Shortleaf Çam, çoğu araçları ile oldukça iyi çalışıyor. Bu kenarları kesme bir orta matlaşma etkisi vardır. Shortleaf Çam yapıştırıcılar ve bitirir iyi.

Koku: En türler arasında paylaşılan bir ayrı koku var Pinus cinsi .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Shortleaf Çam7Alerjiler / Toksisite: çam çalışma bazı kişilerde alerjik deri reaksiyonları ve / veya astım benzeri semptomlara neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Habitat ve Ekoloji: Pinus echinata çoğunlukla yaklaşık büyüyen, SE Amerika Birleşik Devletleri genelinde geniş bir yelpazesi ile bir ova çam Ca. Appalachian Dağları eteklerinde 150 m kadar It asl 600 m Mississippi Vadisi ve Deltası yanı sıra Meksika ve Atlantik Okyanusu’nun Körfezi boyunca oldukça geniş dar kıyı şeridinde yoktur, ve Florida en doğru uzamaz. Bu öncelikle böyle kuzey sınırında 10º C yıllık ortalama sıcaklık Isoline ve güney sınırı olarak bir yıl içinde daha az ya da eşit dağıtılmış 1.000 mm üzerinde yıllık ortalama yağış gibi iklimsel faktörler, sınırlı olduğunu gösterir. Bu toprakların büyük bir çeşitlilik üzerinde büyür, ama en kumlu balçık veya siltli tınlı doku ve iyi drenaj nemli tutma kapasitesine sahiptir. Bu tür neredeyse saf standları oluşturabilir rağmen, çoğu site o yapraklı ağaçlar, özellikle meşe (tarafından başarılı olacak Quercus ince toprak kaya üzerinde yer hariç spp.). Orada P. echinata çeşitli Angiosperm-egemen orman ve ormanlık türleri küçük bileşeni oluşturur. Ayrıca, ilişkili olabilir P. taeda yelpazesini bölgelerinde en az çok benzer bir dağılımına sahiptir, ancak, bir ıslatıcı yaşam alanı oluşur.

Kullanın ve Ticaret: Shortleaf Pine SE Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir ticari kozalaklı türdür ve doğal standları ve tarlaları hem kereste istismar edilmektedir. Ahşap turuncu veya sarımsı kahverengi öz odun ve kremsi sarı diri odun ile mükemmel kalitede, biridir; demiryolu traversleri, inşaat kereste, lambri, kontrplak, mobilya, ve kraft kağıt hamuru ve kağıt hamuru eriterek gibi kapalı bitirme için kullanılır; İkinci ürün kağıt sanayi besler. Plantasyon kereste çoğu yoğuruma gider. Orada başlıca dikim için sınırlı bir kullanımı ve kentsel alanlarda bu çam otoyollar (büyük karayolları) veya endüstriyel alanlardan yerleşim alanlarını kapalı ekrana dikilir. Bu tür bahçecilik az öneme sahiptir ve nadiren bahçelerde dikilir.

Fiyatlandırma / Durumu: mütevazı bir fiyat için inşaat kereste yaygın olarak kullanılabilir olmalıdır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Shortleaf Çam ağır yapımında kullanılan, örneğin: vb köprüler, kirişler, direkleri, demiryolu bağları, ayrıca kontrplak, odun hamuru ve kaplamalar yapmak için kullanılır.

Yorumlar: Shortleaf Çam güney sarı çam grup olarak kabul edilir ve diğer bu grubun türler (paylaşır birçok özellikleri Longleaf , Slash ve Loblolly gibi bir varlık olarak Pine):-güç sert, yoğun ve mükemmel bir sahip -Ağırlık oranı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Shortleaf Çam8Kayda değer Özellikleri:Çoğunlukla Ozark bölgesinde, kuru kumlu veya kayalık arazilerde meydana geldiği Shortleaf çam Missouri özgüdür. Biraz yaşla birlikte genişleyen bir kısa piramidal taç ile bir orta ölçekli, hızlı büyüyen çam. Tipik 50-60 ‘yetiştiriciliğinde uzun boylu, ama 100 büyüyecek’ büyüdükçe kayıtları ‘140 üzerinde mevcut olan, vahşi uzun boylu. Koyu mavimsi-yeşil iğneler (3-5 “uzun) iki demetleri görünür. Silindirik kahverengi kozalakları (1,5-2,5” uzun) ağaç 20 yaşında ulaşıncaya kadar genellikle üretilmez. echinata prickle uçlu referans dikenli anlamına gelir koni ölçekler. Olgun ağaçlar üzerinde pullu plakaları Cazip kırmızımsı-kahverengi kabuğu. Bu kereste, kontrplak ve (kağıt için) odun hamuru içeren çeşitli amaçlar için hasat derin Güney önemli bir kereste ağacı. Oleoresins terebentin yapmak için ayıklanır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Açıklama:En yaygın dağıtılan güney çam, Shortleaf 80 ila 100 metre yükseklikleri ve 1 ½ 3 metre çapı ulaşmak büyük bir dökmeyen bir ağaçtır. Onun koyu mavi-yeşil iğneler iki (nadiren üç) demetleri meydana, ve ince ve esnek. Bu sıkıcı kahverengi konik veya yıllarca ağacı (bu ağaç için iyi bir tanımlama özelliği olduğunu!) Genellikle küçük piramit şekilli taç ile uzun bir açık gövdesini sahip ısrar uzunluğunda 2 ½ inç kadar oval koniler üretir.

 Kullanım:Güney Yellow Pine olarak belirlenen güney Amerika Birleşik Devletleri’nde dört türlerden biri. Bu orman ürünleri ticaretinde hepsi çok önemli ahşap türleri vardır. Onun ahşap iyi kereste, kontrplak ve ahşapla için kullanmak uygundur. Aynı zamanda bir süs olarak bazen kullanılmaktadır.

Özellikler:geniş aralıklı bireyler olarak yetişen bu ağaç zamanla oldukça görkemli olabilir. Bir çocuk. Olarak hasar varsa kök boğazı filiz yeteneğine sahiptir birkaç çam biri olan UYARI Bu ağaç manikürlü çimler üzerine koniler ve küçük dalları bırakarak, biraz dağınık olabilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yapıştırma ve İşleme :Güney çam yapıştırıcılar tamam, ama her yıl halka koyu renkli kısmı birçok standart “mobilya tipi” yapıştırıcılar ile tutkal zordur; iyi sonuçlar bazı PUR yapıştırıcılar ile bildirilmiştir. Fenol-formaldehit gibi daha pahalı yapıştırıcılar, aynı zamanda iyi çalışır. Kereste Her zaman olduğu gibi 160 F. üzerindeki sıcaklıklarda kurutulmuş edilmemiş ise iyi yapıştırma yüzeyleri düz ve doğru olması gerekir yapıştırma, yoğun türler ile elde edilir.Açık renkli kısmı çok yumuşak iken, her halkanın koyu renkli kısmı, çok zor çünkü İşleme oldukça zordur. Bıçaklar çok keskin ve yem oranları mütevazı olmalıdır. Aşırı besleme veya kaldırma yumuşak lifleri içine sert liflerini itecektir. Zaman ve nem ile, bu alanlarda geri pop ve bir dalgalı ya da oluklu yüzey verecektir. yüzde 8 nem içeriği daha düşük en iyi ahşap olacak makinesi; Aslında, 9 ya da 10 oranında daha iyidir.Tahıl yetiştirme ve gumming zımpara önlemek için, zımparalama aşırı basınç kaçının.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Çam kereste, farklı çam ağaçları yapılan yumuşak ahşap. Yapımında yaygın olarak kullanılan çam kereste dört ana tipi vardır. Beyaz çam yumuşak, hafif ahşap. Deal evlerin iç kullanılan bir ağaç yüzey vardır. Şeker çam, bir çok amaçlı ahşap kabul, iç ve dış kullanılmaktadır. Ayrıca sarı çam denilen Güney çam, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olanıdır. Birçok bina kodları çam inşa evler gücü ve istikrar uygun düzeyde sağlamak için kademeli gerektirir. Amerikan Yumuşak ahşap Kereste Standart PS 20-99 1999 yılından bu yana çam sınıflandırma uygulanmıştır standarttır.

Çam Kereste Farklı Sınıflar Güney Sarı Çam Sınıflandırma Kuralları Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Shortleaf Çam9Çam kereste

Talimatlar

1-Eğer notu istediğiniz çam kereste tür belirleyin. Çam kereste kullanılacağı nasıl uygun “, hiçbir stres notu kereste” “görünümü kereste” veya kabul edilebilir. Terbiye için kullanılan keresteler görünüm kereste olarak kabul edilir. Bu mobilya imalatında kullanılan ve tipik olarak sınırlı bir düğüm ile çok ince taneli da sahiptir. Altyapı istikrar için kullanılan çam hiçbir stres kereste olarak kabul edilir. Bu görünüm kereste ince kalitesini sahip değildir.

2-“Görünüm kereste” ve içine kereste ayırın “hiçbir stres kereste.” Bu, birkaç knot ve kusurları görünüm kereste olarak sınıflandırılır olmalıdır. Görünüm kereste notları harf ve isimleri kombinasyonları ayrılır. sınıflarda dört tarafı yüzüne demektir Superior, Prime, A, A seçeneğini, B, B Seç, B & BTR olarak da adlandırılan B ve Daha İyi, C, C Select, D, D Seç ve S4S içerir.

3-A & A Select olarak herhangi knot, böler, ya da diğer görünür kusurları yok görünüşünüzü kereste, sınıflandırır. Birkaç kusurları ile kereste sınıflandırmak, ama B & B Select olarak neredeyse mükemmel. Küçük knot ile kereste sınıflandırmak, bu C daha küçük knot, ve D & D Select olarak birkaç küçük lekeleri C & C sınıflandırır kereste gibi tek bir tarafta mükemmel olabilir.

4-Senin hiçbir stres kereste sınıflandırır. Adet kaç knot veya lekeleri varsa, No.1 İnşaat olarak işaretlemek. No 2 Standart olarak boyamak kolay daha knot, fazla lekeleri, ile parçaları sınıflandırır. No. 3 Yardımcı olarak boyamak kolay değildir knot, lekeleri, böler, parçalar ile sınıflandırır. No 4 Utility gibi büyük bölünmeler ve çatlaklar ve büyük kullanışsız alanlara sahip parçaları sınıflandırır. Birçok knot, birçok lekeleri, birçok bölünmeler, virajlı, atık alanlarının olarak boyamak kolay değil ile parçaları sınıflandırır.

Türleri:Yumuşak ve sert: kurallara göre, ahşap iki temel tipi vardır. Hardwoods yapraklarını her yıl kaybetmek ağaçlar olarak sınıflandırılır; softwoods kozalaklı veya yaprak dökmeyen vardır. Böyle o derecelendirilmesi için kurallar kendi setleri vardır Doğu Kırmızı Sedir, gibi bazı istisnalar vardır. Kırmızı Sedir bağlı olarak gelişen böcekler iter doğal yağ dolaplar için, bir kaplama olarak kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Kimlik

Değerlendirme semboller kereste bireysel parçalara üzerine damgalanır.

Temizle Yüz Kesme: best of the best, her iki tarafta tüm açık panoları

FAS: açık ama bazı çok küçük bölünmeler içerebilir

FAS BİR YÜZ (MMD): FAS aynı ama sadece bir tarafta

seçer veya No.1 Common: Bir 75 bir tarafta% net yüz

sayılı 2 Yaygın: bir tarafta% 66.3 net yüz

sayılı 3 Yaygın: bir tarafta% 33.3 net yüz

Sınıf veya Ses Çelikler Aşağıda kurulu% 80’den fazla kusurları, çek, bölünmeler vardır, knot küçük ahşap solucan delikleri dolu ama hala ahşap sağlam bir parçası: Ses Kurtlu

 Sınıf Göre Sınıflandırma:Kereste 1 1 Sınıf 5. arası bir ölçekte derecelendirilir yapımında kullanılan kereste olduğunu. Genellikle orta büyüklükteki knot vardır ve kolayca siding ve mobilya yapımında idealdir, boyanır. Evre 2 benzer amaçlar için kullanılır, ancak daha büyük bir düğüm vardır. Sınıf 3, bazen bölme işaretleri taşıyan, düşük-kaliteli ahşap olduğunu. Bu notu genellikle bu tür kasalar veya Zeminde gibi, olmayan kozmetik iş için kullanılır. Sınıf 4 ahşap kadar kesilmiş olması gerekir, yani, kusurlar daha belirtileri gösteren, bu yüzden, aynı zamanda, Zeminde olarak iş için kullanılır. Sınıf 5 en kötü kalite ve tipik alanları dökün böyle kaba dışarı beton gibi ıskarta projeler için kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Shortleaf Çam10

 İlgili Türler:

Avusturya Çam (Pinus nigra)

Karayip Çam (Pinus caribaea)

Doğu Beyaz Çam (Pinus strobus)

Jack Pine (Pinus banksiana)

Jeffrey Çam (Pinus jeffreyi)

Khasi Çam (Pinus kesiya)

Toparlak Çam (Pinus Flexilis)

Loblolly Çam (Pinus taeda)

Lodgepole Pine (Pinus contorta)

Longleaf Çam (Pinus palustris)

Maritim Pine (Pinus pinaster)

Ocote çam (Pinus oocarpa)

Patula Çam (Pinus patula)

Pinyon Çam (Pinus edulis)

Pitch Çam (Pinus rigida)

Gölet Çam (Pinus serotina)

Kızılçam Çam (Pinus ponderosa)

Radiata Çam (Pinus radiata)

Kızılçam (Pinus resinosa)

Kum Çam (Pinus clausa)

İskoç Çam (Pinus sylvestris)

Slash Çam (Pinus ELLIOTTII)

Spruce Pine (Pinus glabra)

Sugar Pine (Pinus lambertiana)

Sumatra Çam (Pinus merkusii)

Table Mountain Pine (Pinus pungens)

Batı Beyaz Çam (Pinus Monticola)

Virginia Çam (Pinus virginiana)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates