Sitka Ladin, Sitka Spruce ,(Picea sitchensis), tideland ladin, sahil ladin, Menzies ladini

Sitka Ladin, Sitka Spruce ,(Picea sitchensis), tideland ladin, sahil ladin, Menzies ladini

catsSitka Ladin, Sitka SpruceSitka Ladin, Sitka Spruce ,(Picea sitchensis)

Ortak İsim (ler): Sitka Ladin, tideland ladin, sahil ladin, Menzies ladini

Bilimsel Adı: Sitka ladini,(Picea sitchensis)

Sitka ladini (Sitka ladini), tideland ladin, sahil ladin ve sarı ladin olarak da bilinen, dünyanın en spruces en büyüğü ve Kuzey Amerika’nın kuzeybatı kıyılarında tribünlerde en önemli orman ağaçlarının biridir. Bu kıyı türler nadiren çok nemli deniz, hava ve yaz sisler büyümesi için gerekli olan nemli koşulların korumak için yardımcı gelgit, gelen bulunur. Alaska Kuzey Kaliforniya onun aralığının en boyunca, Sitka ladin, batı baldıran ile ilişkili (Tsuga heterophylla) büyüme oranları Kuzey Amerika’da en yüksek arasındadır yoğun stantlarda. Bu kereste, kağıt hamuru, ve birçok özel kullanımlar için değerli bir ticari ahşap türüdür.

Tanım:Ağaç 80 m boyunda ve buttressed tabanından düz gövde ve yatay dalların açık, konik taç ile 500 cm dbh. Koyu morumsu kahverengi pullu plakalı olma, pürüzsüz, gri renkli, ince kabuğu. Biraz sarkık Şubeler; Dallar, peglike üsleri ile kaba tüysüz oldukça şişman, pembemsi kahverengi,, asılı değildirler veya biraz. Tomurcuklar kırmızımsı kahverengi, 5-10 mm, apeks yuvarlak. İğneler (1.2), 1.5-2.5 (3) cm yassı ya da genel olarak ağıza sahip, açık sarı-yeşil üst yüzeye mavi-yeşil (acı keskin) oldukça sert daha koyu yeşil, (düşük yüzey yuvarlak veya hafif açısal) kesitte üçgen çok dar ya da eksik bantlar, 15-25 mm uzunluğunda sırt ile ayrılmış göze çarpan stoma bantları, apeks sivri, koyu yeşil, alt yüzey sarımsı. Koniler 5-9 (-10) cm uzunluğunda silindirik, saplı kısa yeşil veya kırmızımsı, vade sonunda dalları uçlarında, açılış ışık turuncu-kahverengi, kolye soluk tutkunu olgunlaşma ve kısa bir süre sonra düşen yumurtlamak. Koni terazi değişken, eliptik için dar elmas şeklindeki, tohum-kanat izlenim ötesinde 4-8 mm uzanan tepe oldukça ince ve esnek 15-22 × 12-16 mm, apeks erose de marjı,. 2 N = 24 ( Peattie 1950 , Taylor, 1993 ). Bürgü 7-8 mm uzunluğunda ve çok nadiren hafif bazal ölçeklerde kadar 0.5 mm exserted, herhangi ladin uzun ölçek.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

cats(Picea sitchensis)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Kuzeybatı Kuzey Amerika, Sitka ladin Kuzey Kaliforniya’da 39 ° N’ye southcentral Alaska enlem 61 ° N kuzey Pasifik kıyısında dar bir şerit halinde yetişir. genişlik ve yükseklik hem de aralığının en kapsamlı kısmı dar bir şerit anakara ve Alexander Takımadaları birçok adaları dahil doğu-batı aralığı yaklaşık 210 km (130 mil) için uzanır güneydoğu Alaska ve Kuzey British Columbia, içinde Alaska ve British Columbia Queen Charlotte Adaları  içinde. Prens William Sound Alaska Körfezi boyunca kuzey ve güneydoğu Alaska batı, aralık deniz kenar dik dağlar ve dağ eteği buzullar tarafından sınırlandırılmıştır. Prens William Sound içinde, aralık yine birçok deniz adaları dahil yaklaşık 105 km (65 mil) kadar genişler. Batıya, aralık tekrar daralır. Aralık güneybatısındaki ilerlemeye devam nerede Kodiak Takımadaları adaları Cape Kubugakli Cook Inlet genelinde ve Shelikof Boğazı boyunca uzanır.Güney British Columbia, aralık dar anakara şerit ve deniz adaları kapsar, ancak en iyi gelişme Vancouver Adası’nın kuzey ucunda ve batı tarafında oluşur. Vancouver Island ve güney Washington’a anakaraya doğu tarafında, aralık denize bakan yamaçları ve vadi tabanlarında sınırlı olma eğilimindedir.Washington’da, aralık dar anakara doğu vadiler kadar Puget Sound çevresindeki Gürcistan Boğazı boyunca şerit, ve Olimpiyat Yarımadası üzerinde içerir. Olimpiyat Yarımadası’nın batı tarafında, aralık geniş kıyı ovaları ve kıyı dağ yamaçlarında içerecek şekilde genişletir. Bu, Washington ve Oregon kıyılarında güneye daraltır ama büyük nehirler boyunca birkaç kilometre içeride uzanır. Kuzey Kaliforniya’da, aralık daha zayıflatılmış ve süreksiz olur. Mendocino County, CA, bir disjunct nüfus aralığında güney sınırını işaretler.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77Ağaç Boyutu:  boyunda 130-160 ft (40-50 m), 4-6 ft (1.2-1.8 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

cats(Picea sitchensis)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 27 £ / ft 3 (425 kg / m 3 )..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .36, .42

Janka Sertlik: 510 £ f (2,270 N)

Kopma Modülü: 10.150 £ f / içinde 2 (70.0 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.600.000 f / içinde 2 (11.03 GPa)

Kırma Gücü: 5550 £ f / içinde 2 (38.2 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.3, Teğet:% 7.5, Volumetrik: 11.5%, T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm:  sarı beyaz krem / dan Aralıkları; Öz odun bazı durumlarda ince bir pembe-kırmızı bir renk sergileyebilir. Diri odun açıkça itibaren demarcated değil. Bazı parçaları Bearclaw-belli belirsiz bir ayının pençeleri çizikler benzeyen denilen özel bir tane desen sergileyebilir.

Tahıl / Doku: Sitka Ladin para cezası, hatta doku ve tutarlı bir düz tahıl vardır.

Özel Kullanımları:Yüksek mukavemetli-ağırlık oranı ve net kereste rezonans nitelikleri yüksek kaliteli piyano için sondaj kurulları gibi özel kullanımlar için geleneksel Sitka Ladin ahşap değerli yaptık nitelikler vardır; gitar yüzler; merdivenler; Deneysel hafif uçak yapımında kullanılan parçaları; ısmarlama veya geleneksel tekneler için kürekler, döşemeleri, direkleri, ve direkler; Rüzgar enerjisi dönüşüm sistemleri ve türbin kanatları.

Endgrain: Orta büyüklükte reçine kanalları dağıtım sayıda ve değişken, (diğer ladin daha büyük) seyrek; yalnız veya birkaç teğet gruplar; latewood geçiş kademeli, renk kontrast ortamına earlywood; trakeid çapı orta-büyük.

Rot Direnç: cebire çürümesine dayanıklı hafif dayanıklı olarak değerlendirilmiştir…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

cats(Picea sitchensis)45

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Kolay sürece mevcut hiçbir knot olduğu gibi, çalışmak. Kapalı gözenek yapısı nedeniyle lekeli olan zaman kötü (lekeli ve tutarsız) sonuçlar verebilir ama Tutkal ve bitirir de,. Bir zımpara mühürleyen, jel leke, ya da toner Ladin boyama önerilir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Ladin Picea cinsine bir şekilde bildirilmiştir hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece deri tahrişine ve / veya solunum bozuklukları sayılabilir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: İnşaat notu ladin ucuz ve bulmak kolay. Ancak, eski büyüme ve / veya quartersawn net adet ücretsiz gelen knot-can daha pahalı. Enstrüman dereceli Sitka Spruce Quartersawn kütük kolayca kurulu-ayak başına maliyet açısından tüm en yerli sert ağaçların maliyetini aşabilir.

Habitat ve Ekoloji:Sitka ladini yaklaşık genellikle, tidewater Alaska ve British Columbia sarp dağ tarafına kadar gelen oluşur 900 m rakım (en yüksek rekor 1,189 m), her zaman yakın hava okyanusa için. topraklar genellikle kalın humus tabakası ile değişebilir. İklim 3750 mm 1300 mm den çok nemli, yıllık yağış miktarı ise, kışları (genellikle sadece 200 m üzerinde kalır kışın kıyı Alaska kar) orta vardır. Vancouver Island ve Washington’da Olimpiyat Yarımadası’nda bu ladin onun en büyük boyutunu ulaşır. Genellikle ile karıştırılır Tsuga heterophylla (gölge toleranslı rakip), Pseudotsuga menziesii ve Boylu mazı , diğer ilgili kozalaklı olan Kamesayperis lawsoniana (yerel), Xanthocyparis nootkatensis ve Abies amabilis yerini yüksek rakımlarda, Tsuga mertensiana veya A. lasiocarpa; Alnus rubra nehirler ve yanında Acer macrophyllum bahçeleri ortak geniş yapraklı ağaçlar.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

cats(Picea sitchensis)896

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Kullanın ve Ticaret:Sitka Ladin kendi cinsinin en büyük ağaca büyür ve kabaca 43º ve 62º N Pasifik Okyanusu boyunca arasındaki kıyı ormanları bol miktarda bulunur. Bu büyüme oranları eski büyüme standları, gerçekten muhteşem boyutlarda diğer türlerin bu ve aşan bir çok değerli kereste ağacı. Bu ağır (: daha önce kesilmiş asla orman bunun anlamı, dünyanın bu bölümünde) eski büyüme gibi doğal tribünden net kesimler giriş (hala) ‘dir. Daha küçük boyutlar, kağıt endüstrisinde gitmek, ama büyük ağaçlar gibi küçük uçak, direkler ve gemiler için direkler, kürek tekneler, merdivenleri kürekler, ve müzik aletleri sondaj kurulları olarak inşaat ve özel kullanımlar için değerlidir. Sitka Ladin yaygın tür tepeler ve İrlanda ve İskoçya dubalar gibi serin ve ıslak iklimlerde yoksul asit topraklarda plantasyon ormancılıkta kullanılan olmuştur; Bu ahşap hamuru ahşap kullanılır. Bahçecilik daha az kullanılmasını bulur; örnek ağaçlar gibi büyük parklarda en dikimleri 19. yüzyıla aittir ve sadece çeşitlerin sınırlı sayıda çoğunlukla, cüce formları üretilmiştir. Serin ve nemli iklim gerektirir.

Kullanım:kıyısında yaşayan Aborijin insanlar yoğun Sitka ladin kullanılır. Kökleri, onlar güzel su geçirmez şapka ve sepet moda. Kökler ayrıca halatlar, balıkçılık hatları için malzeme temin ve kutuları ve sepetleri dikmek için sicim,yerli insanlar tekneler, zıpkın ve olta takımı su geçirmez kalafat ve yumuşatılmış adım kullanılır. Saha da, yanıklar için etkili bir ilaç temin kaynar, ve diğer cilt tahriş edici.Sitka ladin, hafif, yumuşak ve nispeten güçlü ve esnek olan ahşap, için değerlidir. Bu genel inşaat, gemi inşa ve kontrplak için kullanılır. Ahşap mükemmel akustik özelliklere sahiptir ve piyano ve keman ve gitar gibi diğer müzik aletleri sondaj panoları yapmak için kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

cats(Picea sitchensis)7889

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Notlar:Sitka ladin sık ladin böceği ev sahipliği yapmaktadır. kurdu ağacın üstündeki tomurcuk kendi yumurtalarını bırakır. Yeterince sıcak ise, sonunda yumurta yumurtadan yeni büyüme wilts ve ölür. Serin okyanus meltemleri ve yaz sis buğday biti caydırmak ve Sitka ladin serbestçe büyümeye izin.Sitka ladin şimdi yaygın olarak yetiştirilen Britanya ve Kuzey Avrupa‘da, içine girmiştir.

Ortak Kullanım Alanları: Kereste, kutular / sandık, mobilya, doğrama, uçak parçaları, enstrüman Ses Tahtası, tekne yapım (direkler ve direkler), rüzgar türbin kanatları, ve iyi bir mukavemet-ağırlık oranına sahip bir ahşap malzeme ihtiyaç hemen hemen her uygulama . çok yönlü ve çalışması kolay – bu ağaçtan ahşap en kaliteli. “Aralama” (plantasyon alınan küçük ağaçlar) ahşap ve uzun selüloz lifleri beyaz renk olarak kağıt yapımında özellikle değerlidir güçlü ama yumuşak kağıt yapmak ,Sitka ladin ahşap bugün ,Tekne ve gemi yapımı, paletler, ambalaj kutuları, tahta üretimi ve kağıt yapım uçak çerçeveleri ve planör için kullanılır

Nerede ve nasıl Sitka Ladin büyümek demek?:Bu kozalaklı doğal Kuzey Amerika’nın batı kıyısında yetişir. Bazı diğer ağaçlara göre çok hızlı bir büyüme oranına sahiptir. Bu, nispeten kısa bir süre içinde kereste yüksek hacimli elde anlamına gelir. Ormancılar büyüme veya verimi modelleri geliştirdik. “Verim sınıfı” rakam her yıl büyüme için ağaç türlerinin her hektar için ortalama metreküp büyüme vardır. Sitka ladini 14 (hektar başına yılda 14 metreküp) bir verim sınıfı vardır; Meşe, bir Sitka ladin sadece maksimum kereste potansiyeline ulaşmak için 40 -60 yıl boyunca büyümeye ihtiyacı düşük zaman açısından 4. olarak olabilir. Bir meşe kadar sürebilir ve 150 yıldır.Sitka Ladin, özellikle yayla yerlerde kereste ticari olarak yetiştirilen olmuştur. Derin nemli ve iyi drene topraklar büyüme için en iyi ve böylece amortisör ve yüksek sitelerde ülkenin Kuzey ve Batı gelişir. Tohumlar son derece iyi ve büyük oranlarda büyümeye Bu kozalaklı doğal olarak düştü; Bu “doğal yenilenme” Birçok Orman sitelerinde teşvik edilmektedir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

s-l640(Picea sitchensis)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Sitka Ladin olağanüstü sertlik-ağırlık oranına sahiptir, ve ticari geniş bir kullanım yelpazesine bu kereste kredi, büyük, düz taneli parçalar mevcuttur.

İlgili Türler:

Siyah Ladin (Kara ladin)

Engelmann Ladin (Picea engelmannii)

Norveç Ladin (Picea abies)

Kırmızı Ladin (Picea Rubens)

Beyaz Ladin (Ak ladin)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates