Spotted Gum,Benekli Sakız,Corymbia maculata, (syn Okaliptüs maculata.)

Spotted Gum,Benekli Sakız,Corymbia maculata, (syn Okaliptüs maculata.)

Corymbiamaculata

 

 Benekli Sakız (E. globulus)

Ortak İsim (ler):  Benekli Gum

Bilimsel Adı:  Corymbia maculata (syn Okaliptüs maculata.)

Dağıtım:  Avustralya (Yeni Güney Galler kıyı bölgeleri)

Ağaç Boyutu:  boyunda 100-165 ft (30-50 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  59 £ / ft 3 (940 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .71, .94

Janka Sertlik:  2330 £ f (10.360 N)

Kopma Modülü:  20.550 £ f / içinde 2 (141.8 MPa)

Elastik Modülü:  £ 2.867.000 f / içinde 2 (19.77 GPa)

Kırma Gücü:  10.410 £ f / içinde 2 (71.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 6.3, Teğet:% 9.9, Volumetrik:% 16.3, T / R Oranı: 1.6

Renk / Görünüm: Veri yok.

Tahıl / Doku: veri yok.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Benekli Sakız cilt tahrişine ve döküntüleri neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Yorumlar:  ağacın yumuşak grimsi-beyaz kabuğu pul dökülen çünkü Yani göze çarpan noktalar bırakarak, adını. Bu tür içinde eskiden Okaliptüs cinsi ve 1995 yılında Corymbia cinsine taşındı.

İlgili Türler:

Limon kokulu Gum (Corymbia citriodora)

Kırmızı Bloodwood (Corymbia gummifera) Benekli sakız, yapısal dış ve iç uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir prim Avustralyalı parke olduğunu.

Diğer İsimler:  Limon kokulu Sakız, Irongum Benekli, Okaliptüs maculata, Corymbia citriodora, Okaliptüs citriodora, Corymbia Henryi, Okaliptüs Henryi

Benekli sakızı, yapısal dış ve iç çeşitli uygulamalar için ideal bir ahşap yapım, çarpıcı bir görünüm ve doğal dayanıklılık ve gücü yüksek derecesi ile Avustralya’nın prim yerli sert ağaçlarından biridir. Dünya çapında değeri Mimarlar ve tasarımcılar sakız kendi arka biçilmiş tane yapısı için ahşap, çekici işaretler ve canlı renk paleti gördü.

Benekli sakız güney Queensland batı bölgelerde bazı oluşumu ile, Queensland kuzey yaylalarda kuzeydoğu Victoria, Avustralya’nın doğu kıyısında büyümek dört türün ortak adıdır. Bu türlerden keresteleri Avustralya’da genellikle mevcuttur. Bu türler ağaçlar kendi karakteristik benekli görünüm vererek, yamalar saçılır pürüzsüz kabuğu düz, ince gövdeleri var.

olarak benekli sakız anılacaktır tür görünüm de ğil dayanıklılık sınıfı veya diğer özellikleri değişir. odun koyu kırmızı-kahverengi tonlar kadar açık kahverengiden değişmektedir. Diri odun rengi hafif kahverengi genellikle beyazdır. dalgalı tahıl varlığı cazip bir keman geri rakam üretebilir. Ahşap biraz yağlı hissediyorum, işleme ve sıkıcı yardımcıları bir özelliğe sahiptir. 18mm kalınlığında veya büyüktür Benekli Sakız bileşenleri çalı-yangın tehlikesi bulunan alanlarda inşaatlarında kullanılan yangın geciktirici tedavi gerekmez.

Benekli sakız gibi iskele ve köprü inşaatı, demiryolu traversleri, çapraz kol ve maden ahşap gibi mühendislik uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu tür direklerde, çerçeveleme, döşeme, astar, zemin kaplaması ve kaplama gibi bina uygulamaları, bir dizi için uygundur. Tespit zamkı da kaplama ve kontrplak üretiminde kullanılır. Diğer uygulamalar kolları, polo sopa ve dalış panoları tekne yapım, aracı içerir ve uygulamak. Diğer türlere oranla daha Taninlerin-through kanamaya daha az eğilimli olduğu gibi diğer Avustralyalı sert ağaçların karşılaştırıldığında, benekli sakız minimal bir boyama ahşap olduğunu. Benekli sakız da oyma ve WOODTURNING için iyi bir ahşap olduğunu.

ORTAK UYGULAMALAR

Benekli sakız gibi iskele ve köprü inşaatı, demiryolu traversleri, çapraz kol ve maden ahşap gibi mühendislik uygulamalarında kullanılmak uzun bir geçmişi vardır. Bu tür direklerde gibi yapısal bina üyeleri de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için kullanılır ve çerçeveleme, döşeme, astar, zemin kaplaması ve cephe için. Ayrıca tekne üretimine kullanılan ve yüksek darbe kuvvetleri tabi araç ve uygular kolları için kullanılan birincil Avustralya kereste mesafesindedir. Benekli sakız uygun bir oyma ve WOODTURNING kereste ve hem iç ve dış mekan mobilya imalatında kullanılır. Benekli sakız açık mobilya s İŞLENEBILIRLIK

Nedeniyle doğal yağlanma iyi sakız makineleri Benekli ve standart parçaları ve tespitleri ile kereste kullanarak hiçbir zorluk yoktur. En yüksek yoğunluklu türler gibi, işleme ve yüzey hazırlama yapıştırma hemen önce yapılmalıdır. Benekli sakız kolaylıkla boya, leke ve cila kabul eder. Bu nedenle, boyanmamış ahşap yüzeyler üzerinde akan su bir sonucu olarak, boya ya da tuğla oluşma olasılığı daha düşük olan boyama, çoğu diğer okaliptüs daha düşük bir tanin muhtevasına sahiptir.

corymbia_maculata-01-small

Mimari Çatı Kafes

Mimari ahşap çatı makasları, güçlü bir görsel etki yaratmak. Genellikle ‘katedral tavanın’ sistemlerinin bir parçası olarak kullanılan, kereste seçilen tema ve stil uygun hafif veya ağır belirtilebilir. Bitirmek, onlar doğal bırakılabilir veya yağlı lekeli olabilir, boyalı veya çok süslü. Seçim sadece bireysel stil ve tasarım tercihleri ​​ile sınırlıdır.

Decking

Kereste zemin kaplaması, fonksiyonel, pratik ve estetik olan mekanlar yaratır. Doğru tasarımı ve bakım ahşap güverte gelecek yıl için zevk olacak bir açık yaşam alanı oluştururken, herhangi bir ev ya da iş için değerli bir katkı yapacaktır.

 Kapılar

Kereste, iç ve dış kapılar hem en popüler ve üstün malzeme seçenekleri biridir. Katı veya mühendislik keresteden imal olsun, gücü ve yapısal performans ödün vermez birçok şık ve pratik seçenekler vardır. Bir ayırt edici ahşap kapı, aynı zamanda herhangi bir ticari veya yerli binaya değer katan, görsel etki yaratabilir.

Dış Merdiven

Dış mekan uygulamaları için, kereste lider malzeme seçenekleri biridir. Dış merdiven uygulamalarında Kereste kullanımı dış ortam ile sorunsuz harmanlayarak doğal güzellik kılıflı güç ve dayanıklılık yapıları oluşturur.

Dış Cephe Kaplama

kereste doğal itiraz, çok yönlülük ve gücü dış cephe için üstün bir seçim yapar. Şartname, planlama, tasarım ve bitim işlemleri sayesinde, kereste kaplama üstün gücü, akustik ve termal performans bina yaratır ama aynı zamanda güzellik, stil ve doğal temyiz bir yer oluşturur sadece.

0ğğk-

Döşeme

Yapısal veya bitmiş döşeme uygulamaları için olsun, kereste dayanıklılık, çok yönlülük ve uyum sunuyor. sıcaklık, kuvvet ve ahşap döşeme doğal güzelliği iç ayarları çeşitli kalıcı ve popüler kanıtlamıştır.

Çerçeveleme

İnsanlar basit barınaklar inşa başladığından beri, ahşap çerçeve birçok türde yapıların şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ahşap doğramaların en popüler türlerinden biri hafif ahşap yapı olarak bilinir.

 İç Merdiven

Kereste gücü, güzellik ve dayanıklılık iç merdivenler arayan tasarımcılar için tercih edilen malzeme olmalıdır. Burada anlatılan inşaat prosedürü ya geleneksel ya da çağdaş yapı en genel tip merdiven için geçerlidir.

İç Lambri

Onlar şık olarak Kereste lambri sıcak olarak iç oluşturur. Yaygın bir MDF veya kontrplak substratı kullanılarak, iç ahşap lambri, doğal ve çok yönlü ve sağlam doğal ahşap paneller ya veya işlenmiş ağaç ürünleri yaprak gibi geliyor

Yapısal Kereste Direkleri

Kereste direkleri yanal kuvvetlere karşı düşey yükler için destek ve direnç sağlamak için yapısal inşaat kullanılmaktadır. Sadece yapısal işlev hizmet değil, kereste direkleri genellikle doğal çevre ile uyum amaçlı mimari tasarımlar tamamlayan inşaat onların kullanımı ile, birçok estetik yararlar sağlamaktadır.

Kereste Profiller

Profiller her türlü iç estetiğini arttırmak ve güzellik ve ihtişam odaklanarak tasarımlar için kek üzerine krema olarak işleyen, çok yönlü ve uzun ömürlüdür.

 Kereste Portalı Çerçeveler

Büyük açıklıklı ve sütun ücretsiz iç gerektiren binalar için, kereste portalı çerçeveleri en estetik çözümlerden biridir sağlamak. Modern mühendislik teknolojisi kullanarak, portal çerçeve tasarımı oldukça etkin, verimli ve ekonomik bir yapı ürünün içine kereste dönüştürür. Bu uygulama kılavuzu portal çerçeve yapıların özellikleri, imalat ve montaj kereste kullanarak sürecinde kapsamlı bir bakış sağlar.

BENEKLI SAKIZ

Benekli sakız genellikle yüksekliği 35-45 m ve 1-1,3 m ulaşmak, olumlu sitelerde iyi yetişir bir türdür göğüs yüksekliğinde çapı olağanüstü büyük ağaçlar 70 m ulaşan ve 3 m dbh aşan, (dbh). Yoksul sitelerde yüksekliğinde 20-35 m 0,7-1,2 m çaplı olabilir. Bu tür doğal Queensland Maryborough İlçesi’nde Victoria-Yeni Güney Galler sınırına Avustralya’nın doğu kıyısında uzun boylu, açık-orman oluşumuna açık ormanda oluşur. Deneme dikimleri kutup kereste Batı Avustralya’nın güney-batı kurulmuştur.

 Ahşap açıklaması [daha fazla bilgi]

Heartwood koyu kahverengi açık kahverengi ve diri soluk ve geniş en fazla 8 cm. doku bir interlocked tahıl ile, orta kaba ve dalgalı tahıl sık varlığı cazip ‘üreten örümcek ‘tahıl. Ahşap biraz yağlı ve sakız damarları yaygındır.

 

Ağaç yoğunluğu ;

Yeşil yoğunluğu yaklaşık 1150 kg / m3, hava-kuru yoğunluk yaklaşık 970 kg / m3, ve temel yoğunluğu yaklaşık 790 kg / m3 dür.

Çekme ;

Önce Teğet ve radyal çekme Yenileme sırasıyla 6.1 ve 4.3 yüzde, ve sırasıyla yüzde 5.0 ve 3.7 yenileme sonra.

 İşlenebilirlik ;

Ahşap çalışmak zor değildir. Baharatsız ahşap alüminyum çivi ve vida biraz aşındırıcı ve fenolik tipi yapıştırıcılar yapıştırma yaparken yüksek çıkarıcılar içeriği bir sorun olabilir. İyi bağlama için 200 C üzerinde bir yaklaşık 1000 kPa basınç ve sıcaklıklar genellikle ihtiyaç vardır. Düşük nem içeriği tercihen 8 ve 10 yüzde arasında, aynı zamanda arzu edilir olmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates