Subalpin Fir ,Köknar , Abies lasiocarpa

Subalpin Fir ,Köknar , Abies lasiocarpa

subalpine-fir

 Subalpine Köknar (Abies lasiocarpa)

Aşağıda Daha fazla resim görüntüle

Ortak İsim (ler): Subalpin Köknar

Bilimsel Adı: Abies lasiocarpa

Dağıtım: doğu Kuzey Amerika Dağlık bölgeler

Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 33 £ / ft 3 (530 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .31, .53

Janka Sertlik: 350 £ f (1.560 N)

Kopma Modülü: 8.420 £ f / içinde 2 (58.0 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.324.000 f / içinde 2 (9.13 GPa)

Kırma Gücü: 4910 £ f / içinde 2 (33.9 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.6, Teğet:% 7.4, Volumetrik: 9.4% T / R Oranı: 2.8

Renk / Görünüm: cebire açıkça öz odun ayırt edilmez soluk diri odun ile kırmızımsı kahverengi, genellikle beyazdır.

Tahıl / Doku: Tahıl üniform, orta-iri dokusuyla, düzdür.

Endgrain: Reçine mevcut canals; latewood geçiş kademeli, renk kontrast ortamına earlywood; trakeid çapı orta-büyük.

Rot Direnç: böcek saldırılarına az direnç, çürüme direnci konusunda bozulmaz olmayan dayanıklı olarak Anma.

İşlenebilirlik: Genellikle kolay hem el ve makine aletleri ile çalışmak. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: yeşil bazı parçaları bir tatsız koku olabilir ama genellikle, hiç bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, köknar Abies cinsine cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Subalpin Fir inşaat kereste olarak kullanılır ve genellikle daha genel bir etiket altında ladin ve çam diğer türler ile gruplanmış ve satılan  ladin-çam köknar , ya da sadece  SPF . Köknar kereste açık, quartersawn, ya da diğer tür özel kesim daha pahalı olması muhtemeldir olsa fiyatları, böyle bir programı kereste için ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: İnşaat kereste, kağıt (bilançolar), kontrplak ve diğer yardımcı ahşap amaçlar.

Yorumlar: Köknar (Subalpin Fir dahil) batı ABD’de birincil türler beyaz köknar grubuna ait tüm farklı gruplar ayrılmıştır.

Abies lasiocarpa özgüdür dağların arasında Yukon , British Columbia ve batı Alberta bölgesindeki Batı Kanada ; ve güneydoğu için Alaska , Washington , Oregon , Idaho , batı Montana , Wyoming , Utah , Colorado , New Mexico , Arizona , kuzeydoğu Nevada ve Trinity Alps ve Klamath Dağları kuzeybatı yılında Kaliforniya yılında Batı Amerika Birleşik Devletleri .

Bu güneyindeki 2,400-3,650 metre (7,870-11,980 ft), (nadiren uzak kuzey deniz seviyesine kadar) aralığında kuzeyindeki 300-900 metre (980-2,950 ft) den, yüksek irtifalarda oluşur aralık; yaygın olarak ve hemen aşağıda bulunan ağaç hattı .

Içinde subalpine köknar Olimpik Ulusal Park Içinde subalpine köknar Mount Rainier National Park

Bu orta ölçekli bir ağaç 1 m çapında bir gövde yukarı, ve bir çok dar konik taç ile son derece uzun boylu 40-50 metre (130-160 ft), 20 metre (66 ft) uzun boylu büyüyen,. Kabuk genç ağaçlarda, pürüzsüz gri, ve ile reçine kabarcık, yaşlı ağaçlar kaba ve çatlaklı veya pullu olma. Yaprakları düz iğne gibi, 1.5-3 santimetre (0,59-1,18 inç) geniş bir şerit ile yukarıda uzun, glaucous yeşil stoma ve altındaki iki mavi-beyaz stoma bantları; Taze yaprak izleri kırmızımsı. Onlar ateş üzerinde helezoni düzenlenmiştir, ancak yaprak bazlar çekimi altında az veya hiçbiri, kenarlarına ve ateş üstünde düzenlenmiş olması bükülmüş. koniler , dik olan ince sarı-kahverengi tüylenme, kahverengi olgunlaşma ve kanatlı serbest bırakmak için dağılmakta uzun, koyu siyahımsı-mor 6-12 santimetre (2,4-4,7 olarak) tohum erken sonbaharda.

Sahil Aralığı Subalpin köknar Abies lasiocarpa dar anlamda, meydana gelen türlerin tipik şeklidir Pacific Coast Aralıkları , Olimpiyat Dağları ve Cascade Range güneydoğu Alaska (den Panhandle dağlar) güneyinde California.

Rocky Dağları Subalpin köknar çok yakından ilgilidir ve tartışmalı durumu, çeşitli ayrı bir tür olarak kabul edilen Abies bifolia bir şekilde, çeşitli Sahil Aralığı Subalpin köknar ve Abies lasiocarpa var. bifolia tipik gelen, ya da seçkin değil A. lasiocarpa tüm. Bu meydana Rocky Dağları güneydoğu Alaska (Doğu dan Alaska Range Colorado güney). Öncelikle farklılık reçine kompozisyonu ve sarı-kahverengi olmak taze yaprak izleri, kırmızımsı değil. Kuzey Amerika Flora ayrı bir türün (aşağıda, dış bağlantıları bakınız) gibi davranır; USDA içinde içeren A. lasiocarpa ayrım yapmadan.

Corkbark köknar Abies lasiocarpa var. arizonica Arizona ve New Mexico oluşur. Bu kalın, farklıdır mantarlaşır kabuğu ve daha güçlü glaucous yaprakları. Reçine bileşiminde bu yakın olan A. bifolia tipik daha A. lasiocarpa olsa kombinasyonu “Abies bifolia var. arizonica” resmen yayınlanmamıştır. Kuzey Amerika Flora içinde içeren A. bifolia ayrım gözetmeksizin; USDA farklı bir çeşitli gibi davranır A. lasiocarpa . çeşidinde ‘Compacta’ kazanmıştır Kraliyet Bahçıvanlık Cemiyeti ‘nin Bahçe Başarı Ödülü kazanmıştır.

türler:

Avrupa Gümüş Köknar (Orta Avrupa göknarı)

Pasifik Gümüş Köknar (Abies amabilis)

Balsam Köknar (Abies balsamea)

White Fir (Gümüş göknar)

Büyük Göknar (Abies grandis)

Kaliforniya Kırmızı Köknar (Abies magnifica)

Noble Köknar (Abies procera)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

× SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ? (+90539 396 18 61)
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates