Tambootie ,(Spirostachys africana),Afrika maun ağacı, Afrika sandal, Cape sandal ağacı,baş ağrısı ağacı, atlama fasulye ağacı, muconite. , Tamboti, Tumtamboti. (En) . Sandalo Africano., Sandalo. (PO) . Msarakana. (Sw)

Tambootie ,(Spirostachys africana),Afrika maun ağacı, Afrika sandal, Cape sandal ağacı,baş ağrısı ağacı, atlama fasulye ağacı, muconite. , Tamboti, Tumtamboti. (En) . Sandalo Africano., Sandalo. (PO) . Msarakana. (Sw)

tamboTambootieti-texTambootie (Spirostachys africana)

Ortak İsim (ler): Tambootie ,(Tambuti, Tambotie) , Sandalo, Tamboti (İng.), tambotie (Afr.), umThombothi (Zulu), Modiba (Kuzey Sotho),umThombotsi (Siswati),Ndzopfori (Tsonga),Morukuru (Setsvana),Muonze (Tshivenda),Afrika maun ağacı, Afrika sandal, baş ağrısı ağacı, atlama fasulye ağacı, muconite, Tamboti, umtamboti, umtamboti. (En) . Sandalo Africano., Sandalo. (PO) . Msarakana. (Sw)

Bilimsel Adı: Spirostachys africana

Açıklama :Gövde: Fotoğraf G NicholsSpirostachys africana yüksekliği 18 m’ye kadar büyüyebilir. Ağaç sık onun her yerinden sızar toksik sütlü lateks için bilinir. Onun karakteristik kabuğu, siyah kalın, kaba ve özenle uzunlamasına sıralar halinde düzenlenmiştir düzenli dikdörtgen bloklar halinde çatlamış karanlık kahverengi. Yapraklar, alternatif basit ve 70 x 35 mm ve kenar boşlukları ince dişli vardır. Genç, kırmızı yaprakları genellikle ilkbaharda yaşlı, yeşil yaprakların arasında görülebilir. Eğer çiçekleri çoğunlukla erkek ve bir kaç dişi çiçekler taşıyan, 15-30 mm uzunluğundadır. dişi çiçekler, her başak üssünde bağlıdırlar. Yeni yapraklar görünür önce Çiçekli Ağustos-Eylül gerçekleşir. Erkek çiçekler altın renkli dişi çiçekler kan kırmızı ise nedeniyle polen göründükleri gibi bu bitkinin çiçekli sivri görünümü sıradışı. meyve, üç-loblu ve ne zaman olgun (Ekim ile Şubat) sıcak yaz günlerinde duyulabilir bir ses patlayan açılır bir kapsül. haline tohumlar daha sonra havaya santimetre atlamak için tohum neden küçük bir gri güve, larvaları ile enfekte çünkü Tamboti ‘atlama fasulye’ ağaçlardan biridir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsTambootie1

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtımın :Spirostachys africana kuzeyde Tanzanya Güney KwaZulu-Natal doğal olarak gerçekleşir. Bu Lowveld yaygındır ve tüm toprak tipleri oluşur. En sık nehirler veya streambanks boyunca birkaç büyük ağaçlar gruplar halinde görülür, ama aynı zamanda küçük ağaçların büyük gruplar halinde uzayabilir. Bu ağaç aynı zamanda Lesotho dışındaki tüm güney Afrika ülkelerinde büyüyen bulunabilir.Ağaç Boyutu: boyunda 30-50 ft (9-15 m), 1-1.5 m (30-46 cm) gövde çapı.

Özellikler  :Öz odun koyu işaretler ve çizgiler ile koyu kahverengi kahverengi ve belirgin sarı, 2.5-5 cm genişliğinde diri odun soluk beyazımsı arası demarcated. tahıl, düz biraz dalgalı doku orta ince ince, ve hatta olduğunu. ahşap yağlı yüzeyi ile güzel bantlı rakam ve saten gibi parlaklık vardır. Bu Doğu Hint sandal ağacı (andıran, bir kokulu, baharatlı kokusu vardır Sandal ağacı uzun yıllar sürebilen L.),.Ahşap% 12 nem içeriği 910-1090 kg / m³ yoğunlukta, çok ağır, ve sert. Hava yavaş yavaş kurur. 2.5 cm kalınlığında Kurulları bir yıl hakkında kalınlığında 10 cm kuru ve kurulları havalandırmak için yaklaşık 7 ay sürer. Bitiş denetimi yaygındır, ancak ahşap genellikle bozulma çok sorumlu değildir. küçülme oranları kuru 2,1-3,5% radyal ve 4,0-6,7% teğet fırın için yeşilden, düşük. Kuruduktan sonra, ahşap hizmet orta kararlıdır. % 12 nem içeriğinde, kopma modülü 102-108 N / mm², elastisite 8600-9210 N / mm² modülü, tahıl 57-60 N / mm² sıkıştırma paralel olduğunu kesme 16 N / mm² ve Janka yan sertliği 8940 N. ahşap gördüm zordur, özellikle yeşil ağaç, ama çalışmak için daha kolaydır. Hızla testere dişleri köreltir. testere toz dişlere sakızlı ve sopalarla olduğunu. log merkezine yakın ağaç gördüm son derece zor olabilir. İyi sorunsuz ve kalıpları uçaklar. Delme ve Zıvana önemli çaba gerektiren ve çivileme ön sıkıcı sonra mümkündür. Torna mükemmel sonuç verir. Zımpara nedeniyle yağlı ahşap yüzeyi zordur. ahşap mantarlar, termitler ve ahşap deliciler dayanıklı ve dirençlidir. Bu koruyucu karşı çok dayanıklıdır. talaş gözlerde ve solunum yolları için son derece tahriş edicidir. Duman baş ağrısı ve solunum organları şikayetleri neden tahriş edicidir, çünkü odun de yakacak olarak uygun değildir,lateks tahriş ve cilt iltihabı ve kabarcıkların neden olabilir. Bu zaman Gözle temas halinde özellikle zararlıdır. Ciddi tasfiye ve kusmaya neden olabilir. Bu diterpenlerin karmaşık bir karışımını içerir. Kabuk ekstreler testlerde antibakteriyel aktivite ve genotoksisite göstermiştir. Deneyler toz kabuğu börülce biti (nüfusu bastırılmış olduğunu gösterdi Cailosobruchus maculatus saklanan börülce tohumlarında). kabuğu diterpenleri, Triterpenoids, tanen, antosiyaninler ve saponinler içerir. Çeşitli diterpenleri öz odun izole edilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsTambootie23

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Spirostachys africana Güney Afrika’nın sıcak bölgelerinde meydana gelen, bir düz, açık gövde ile orta ölçekli (yaklaşık 10 metre boyunda) yapraklı bir ağaçtır. Odunu Tamboti, tambotie, tambootie veya Tambuti olarak bilinir. Gitar yapımında kullanılan bu ağaç, belki bir köprü için kullanılacak, ancak, ahşap çok yüksek doğal yağ içeriğine sahiptir ve bazen bazı yapıştırma problemlerini oluşturmaktadır. Normalde mobilya yapımında, yapıştırıcı ile birlikte bir sabitlenmiş zıvana ve tennon eklem gibi bir kilitleme sistemi çeşit, bir eklemde.Genellikle su kenarlarında ya da acı daire ve kumlu topraklarda, yaprak döken ormanlık tek tür çalılıklarda yetişen tercih ediyor.

Ortalama Kuru Ağırlık: 60 £ / ft 3 (955 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .81, .96

Janka Sertlik: 2480 £ f (11.010 N)

Kopma Modülü:  14.890 £ f / içinde 2  (102.7 MPa)

Elastik Modülü:  £ 1.487.000 f / içinde 2  (9.08 GPa)

Kırma Gücü:  8920 £ f / içinde 2  (61.5 Mpa)….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsTambootie34

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Çekme: Radyal:% 2.8, Teğet:% 5.4, Volumetrik:% 8.2 T / R Oranı: 1.9…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Renk, genellikle boyunca siyah çizgiler, koyu kırmızımsı kahverengi bir kızarana kadar değişmektedir. Soluk sarı diri odun keskin öz odun sınırını çizmek. Bazen düşündüm adet ince benekli tahıl desenleri ile görülecektir.

Tahıl / Doku: Tambootie ince, hatta doku ile düz bir tahıl (zaman zaman dalgalı olabilir ama) sahiptir. Ahşap yardımı içindeki doğal yağlar bunu bir yüksek doğal parlaklık verir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme orta gözenekler; yaygın 2-4 radyal katları; Öz odun sakız mevduat bazen mevcut; büyüme halkaları belirsiz; hatta el lens ile görünür, (tek hücreli geniş) sadece uniseriate değil ışınları; El lens genellikle görünmez parankim.

Rot Direnç: Tambootie öz odun çok dayanıklı olarak puan, hem de böcek saldırısına dayanıklıdır.

tambootie 4 web

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Genel, Tambootie iyi çalışma özelliklerine sahiptir ve yüksek yoğunluğu rağmen, işleme operasyonları iyi cevap verir. Ancak, kesiciler üzerindeki etkisini köreltme şiddetli orta. Ayrıca, çünkü doğal yağlar varlığı, ahşap kum zor olabilir. Tutkal, döner, ve iyi bir yüksek doğal lehçe almak mümkün bitirir.

Koku: o da oldukça güçlü olsa Tambootie, tatlı ve hoş olarak tarif ediyor kalıcı bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: ayakta Tambootie ağacından sap cilde son derece rahatsız edici. Ağaç ve talaş da göz ve deri tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Aşırı durumlarda, mesleki maruz Tambootie en talaş elde edilen körlük raporlar olmuştur. odun yanan oluşturulan duman da zehirli olduğunu, ve ishal sonucu, böyle bir odun üzerinde pişmiş etler kontamine bilinmektedir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsTambootie456

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu: Tambootie nispeten küçük bir ağaçtır, çünkü onun değerli ahşap daha az yaygın hale gelmektedir. Fiyatlar bir ithal Afrika odun için oldukça yüksek olmasa gibi bölgedeki diğer egzotik ağaçlar, gibi yüksek Pembe Fildişi ya da Afrika Blackwood .

Tambootie – (spirostachys africana) – aynı zamanda Afrika Sandal, Tamboti, tambotie, tambootie veya ağır, güçlü, yoğun egzotik ahşap Tambuti olarak da bilinir. Zor zımpara yapmak, yağlı bir doğası vardır, ama lehçe kuyu yok ve vernik olabilir. Bu dönüm ve mobilya için popüler bir ağaç türüdür, onun kalp-rot eğilimli olmasına rağmen, koyu çizgiler, saten gibi parlaklık ve kırmızımsı-kahverengi güzel, yoğun ve dayanıklı kereste, mobilya sektöründe ödüllendirildi Son derece güzel kokulu, tatlı, baharatlı kokusu. taze kesilmiş zaman yağlı ahşap beyaz, zehirli lateks sızar ve Tambootie yakıt yakmak campfires et veya alevlerin veya kömürlerin üzerinde ızgara diğer gıda kirlenmesine neden zararlı dumanlar çıkarabilir. bir balık zehiri olarak kullanılan lateks, ok-ipuçları uygulanır ve yerli boyları tarafından bir müshil olarak kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsTambootie654

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tambootie sert ahşap; parlak ve sandal ağacı daha tatlı, güçlü, kalıcı ve hoş kokusu ile. Ahşap kesildikten sonra bu hoş koku uzun sürecek. Bunun yapılmış mobilya parçası uzun süre için büyük bir oda kokusu olabilir. Çünkü sınırlı miktarlarda ve ağacın noksanlık, bu nadir ahşap ve bu nedenle çoğunlukla oyma, lüks mobilya, tornacılık ve meraklı için kullanılan küçük fantezi makale ve yüksek dereceli mobilya aradı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

092Tambootieambootie

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

İnsan kullanımları:Çok çarpıcı bir kez daha siyahımsı öz odun için değerli ve soluk diri odun – Geçmişte, büyük ağaçlar zor ama ağır mobilya yapmak için söküldü. sütlü lateks zehirli ve son derece tahriş edicidir. Yakacak olarak kullanılan odun toksik dumanlar, ciddi hastalığa sebep olabilir. lateks yakalamak için daha kolay hale çıban ve diş ağrısı tedavisinde ve balık stupefy için kullanılmıştır. Kökleri ve kabuğu özleri mide ülseri ve böbrek rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Ahşap adet bir böcek kovucu olarak hareket etmek giyim arasında konabilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

IMG_1934

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanım  :Ahşap dekoratif doğrama, mobilya ve dolap çalışmaları için yüksek talep olduğunu, ve oymalar ve tornacılık için. Ayrıca mesaj, kiriş ve çatı çıtaları ev yapımında kullanılmak üzere takdir ve kolye için kokulu boncuk yapmak. Ağır döşeme, maden sahne, gemi inşa, oyuncaklar, yenilikleri, tarım aletleri ve müzik aletleri için uygundur. Ayrıca yakacak odun olarak kullanılır, fakat zehirli duman yemek pişirmek için kullanılan edilmemelidir; dalları kokulu fenerler yapmak için kullanılmıştır. odun kömürü üretimi için takdir edilmez.,kökler, ağaç kabuğu ve lateks yaygın geleneksel tıpta kullanılır. Kök decoctions sıtma, kabızlık değil, aynı zamanda ishal, öksürük, belsoğukluğu ve baş ağrısı tedavisi için alınır ve bunlar oftalmi tedavi gözlerinin içine düştü. Bark decoctions ve küçük dozda infüzyon kabızlık tedavisinde değil aynı zamanda ishal, mide ülseri ve böbrek şikayetleri, öksürük ve göz şikayetleri tedavi etmek, ve kan arındırmak için müshil olarak kullanılır. Kurutulmuş kabuğu çocuklarda döküntüleri uygulanır. Toz kabuğu antelmintik olarak alınır. Su içinde sulandırılmış bulunan lateks emetik ve müshil olarak alınır ve lateks diş ağrısı karşı ve Kâğıda halinde tatbik edilmektedir. Ahşap böcek kovucu olarak hizmet vermektedir oysa Ayrıca, kurtçuklar öldürmek için sığır yaralar uygulanır. Kabuğu veya lateks tıbbi amaçlar için uygulandığında son derece dikkatli gereklidir. Birkaç komplikasyonlar aşırı dozda neden ve hastaların ölümüyle sonuçlanan kaydedildi. Özler, HIV ile enfekte olmuş hastalarda kandidiyazis gibi fırsatçı ağız enfeksiyonların tedavisinde kullanılır ve bunlar güçlü mantara-karşı etkinliğe sahip olmasına rağmen bu, antiretroviral maddelerle etkileşimi olabilir, çünkü, bunlar dikkatle kullanılması gerekir. kabuğu balık zehiri, ve ok başları için zehir avcılık gibi lateks olarak kullanılmıştır. Yaprak decoctions oftalmi tedavi gözlere uygulanır. Namibya yağ ile karışık toz yağlı ahşap, saç içine ovuşturdu olmuştur ve aynı zamanda parfüm olarak kullanılmıştır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsTambootie678

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanım ve kültürel yönleri:Yakalamak için daha kolay hale ahşap mobilya iyi üretiminde kullanılan ve zehirli lateks geleneksel balık stupefy için kullanılır. ahşap talaş gözlere zararlı ve hatta körlüğe neden olabilir. Ağaç da ondan silah stoklarını veya okları yapmak, böylece güçlü. Duman zehirli ve kömürlerin üzerinde et kavrulmuş yenir ise ishale neden olur çünkü yakacak olarak uygun değildir. Ağaç Mozambik değerli bir ahşap olarak sınıflandırılır.Ahşap hala geleneksel eskrim, kulübe kirişleri, baston ve kolye için kullanılır. kokulu ahşap güzel kremsi beyaz diri odun ve öz odun koyu kahverengi ile düşündüm edilir. Lateks insanlar için çok zehirli olmasına rağmen, geleneksel tıbbi kullanım, örneğin, taze lateks bir damla ağrı kesici olarak bir acı dişe uygulanır var. kabuğu mide ağrıları tedavi etmek için kullanılır, ancak büyük dozlarda iç organlara zarar verir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsTambootie8866

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Tambootie lüks mobilya ve diğer yüksek uç uygulamalar için kullanılan, dekoratif parke olarak Afrika’da ödüllendirildi. Sık sık (Afrika ve Asya’da aromatik ağaç türlerinin herhangi bir sayıda kapsayabilir belirsiz bir terimdir) Sandal için bir yedek olarak kullanılır.Gerçekten ele ve diğer olursa olsun bir kişinin alerjik direniş, özenle çalıştı için Tambootie birkaç ormanda biridir lâzım ormanda-toksisite doğal aralığı boyunca iyi bilinir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates