Tatajuba, (Bagassa guianensis),Amapa rana, Amarelo, Amarelao,kaw udu, Cow-wood, Garrote, Gele bagasse,

Tatajuba, (Bagassa guianensis),Amapa rana, Amarelo, Amarelao,kaw udu, Cow-wood, Garrote, Gele bagasse,

tatajuba123Tatajuba (Bagassa guianensis)

Ortak İsim (ler): Tatajuba, Amapa rana, Amarelo, Amarelao, Bagaceira Bagasse Bagasse juane, İnek-ahşap, Garrote, Gele küspe,

Diğer yaygın isimler: Amapa rana, Amapa-rana, Amaparana, Amarelao, Amarelo, Bagaceira, Bagaceiro Bagasse Bagasse jaune Bagasse juane, Bois küspe, Bois jaune, Bois Vache, İnek-ahşap, Gale küspe, Garrote, Gele küspe, Jawahedan, Katowar, Kaw oedoe, Odón, Odoun, Tatajuba, Tuwne, Yawahudan,Amapa rana, Amapa-rana, Amarelo, Bagaceira, Bagaceiro, Bagasse, Bagasse jaune,  Bois bagasse, Bois jaune, Bois vache, Cow-wood, (Surinam)- kaw udu- tatajuba.

Bilimsel Adı: Bagassa guianensis

Dağıtım: Orta Amerika, Latin Amerika, Kuzey Güney Amerika

map_of_Lithocarpus_densiflorus

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Brezilya : Brezilya – Amapa, Maranhao, Mato Grosso, Para, Rondonia, Roraima, French Guiana, Guyana, Suriname

Ülke:Brezilya, Fransız Guyanası, Guyana, Surinam türler Guianas ve Brezilya Amazon seyrek ortaya çıktığı bildirilmiştir.(Surinam kaw udu tatajuba)

Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 50 £ / ft 3 (800 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .68, .80

Janka Sertlik: 1720 £ f (7.650 N)

Kopma Modülü: 17.930 £ f / içinde 2 (123.7 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.752.000 f / içinde 2 (18.98 GPa)

Kırma Gücü: 11.440 £ f / içinde 2 (78.9 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.4, Teğet:% 5.9, Volumetrik: 9.6% T / R Oranı: 1.3..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBagassa guianensis23

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Renk ışığa maruz kaldığında bir altın ya da kırmızımsı kahverengi kararan parlak sarıdan altın sarısı taze biçilmiş odun aralıkları, bir. Soluk sarı-beyaz diri odun keskin öz odun gelen tahdit edilmiştir. Quartersawn yüzeyleri benzer çizgili bir rakam var Sapele en çizgili çok daha geniş olmasına rağmen, şerit şerit.

Tahıl / Doku: Bir orta, düzgün bir doku ile, tahıl Interlocked. Doğal parlaklık iyi bir miktar vardır.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme orta gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; bazen mevcut tyloses; büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünmez ışınları; parankima vasicentric, aliform (baklava).

Rot Direnç: Tatajuba böcek saldırı karşı iyi bir direnç ile, çürüme direnci açısından çok dayanıklı dayanıklı olduğu bildirilmiştir. Ancak, oldukça kötü ayrışma özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir var.

İşlenebilirlik: İyi bir genel işlenebilirlik, kilitli tahıl ile adettir (özellikle quartersawn yüzeyler) planya sırasında koparma riski oluşturabilecek olsa. Ayrıca, yüksek silis içeriği donuk normalden daha hızlı kesici kenarları anlamına gelir. , Açar yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku: yok karakteristik koku…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBagassa guianensis454

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Tatajuba cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bu doğal aralığı boyunca çok sık oluşmaz az bilinen Güney Amerika türdür. Çok sık kullanılabilir olması olası değildir. Fiyatlar bir ithal tropikal kereste için ılımlı olmasını bekliyoruz.

Ağaç Veri:Ağaç, iyi biçimlendirilmiş bole ve düz, şemsiye gibi taç ile, büyük ve unbuttressed olarak tarif edilir. Bu 20-24 inç (50-60 cm) bir gövde çapı, yaklaşık 90 feet (27 m) içindeki bir yüksekliğe ulaşır. Boles 60 ila 70 metre (18 m 21) uzun ve silindirik ve düzdür. kesildiğinde kabuğu tatlı, yapışkan lateks bol miktarda verir.Diri odun, dar görünüm sarımsı-beyaz, sarı, soluk ve keskin öz odun gelen tahdit edilmiştir.Taze kesilmiş odun rengi sarı ama bir parlak altın-kahverengi bu yaş, sık sık çizgiler, russet için,tahıl, düz kilitli veya düzensiz. Kilitlemeli tahıl, mevcut olduğu zaman, geniş bir şerit oluşturur,ahşap dokusu kaba orta kaba. Ahşap yüzey parlak olduğunu.Hiçbir belirgin koku ya da tat vardır.Ahşap iyi boyutsal stabiliteye sahip olduğu bildirilmiştir ve üretimden sonra iyi şeklini tutar. Odun hem de beyaz küf ve kahverengi çürüme mantarlara karşı dirençli olduğu bildirilmiştir. Denizcilik uygulamaları, bu tür deniz kurtlarının hafif dirençli olduğu bildirilmiştir, yani shipworms (Teredo’nun) ve Gribble (Limnoria). direnç emprenye emdirme işlemlerine dirençli olduğunu göstermektedir Tik (Tectona) benzer olduğu rapor edilmiştir Öz odun Bu tedavi etmek çok zordur.Ahşap ayrışma özellikleri zayıf olduğu bildirilmektedir,kabuğu tatlı, yapışkan lateks büyük miktarda içerir. Kesme Direnç,ahşap kesme düşük dirence sahiptir. Malzeme kesiciler üzerindeki etkisini köreltme orta hafif sarfetmek bildirilmiştir.Rendeleme özellikleri iyi olduğu bildirildi, ancak, varsa, bazı sorunlar yaratabilir, tahıl kilitlenir.Ahşap iyi bir dönüm niteliklere sahip olduğu bildirilmiştir.iyi ahşap kalıplar.Sondaj özellikleri iyi olduğu bildirildi.Zıvana özelliklerinin iyi olduğu bildirilmektedir.Ahşap oyma iyi niteliklere sahip olduğu bildirilmiştir.Ahşap zorlanmadan tutkal bildirilmiştir.Ön sıkıcı tavsiye edilir, ancak tırnak tutan özellikleri iyi olduğu bildirildi.Güçlükle vidalar. Bu vidalama önce ön delik önerilir. Vida tutma özellikleri iyidir.ahşap düz, temiz yüzeyler elde etmek için zımpara kolayca yanıt bildirilmiştir. Ahşap yüksek, parlak bitirmek için temiz ve parlatmak için bitirmek için bildirilmiştir.Odun iyi ve eşit bir şekilde boyamak için rapor edilmektedir.Ahşap aşırı zorlanmadan vernik almak bildirilmiştir,ahşap boyayı iyi almaya bildirilmiştir.Buhar bükme özellikleri iyi olduğu bildirildi.Ahşap orta daralma ile, kuruması için kolaydır. Kurutma oranı yavaş orta olduğu bildirilmiştir.Hafif kontrol ve bozulma kurutma sırasında oluşabilir.T / R Oranı  1.20 Bu teğetsel ve radyal yönde gerçek çekme verileri ile birlikte kullanıldığında, bu gösterge daha anlamlı olacaktır.

catsBagassa guianensis655

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kirişler, Tekne yapımı, Bina inşaatı, İnşaat malzemeleri, Kabin inşaatı, Kano, Sandalyeler, Sandıklar, Gizli parçalar (Mobilya), Beton kalıbı, İnşaat, Güverte, Masaları, Yemek odası mobilyaları, Dowell pimleri, Dowells, Çekmece yanları, Fabrika inşaatı Güzel mobilya, Ayaklı lamba, Form çalışmaları, Vakıf mesajlar, Çerçeveleme, Mobilya, Mobilya bileşenleri, Mobilya kareler veya hisse senedi, Hatracks, Ağır inşaat, Döşemeler, Mutfak dolapları, Lifeboats, Işık inşaat, Oturma odası suit, Maden ahşap, Ofis mobilyaları , Sundurma sütunlar, Radyo, stereo, TV kabinleri, Kaba inşaat, rustik mobilya, Gemi İnşa, Tabureler, Masalar, Yardımcı mobilya, dolaplar,Sivil ve deniz inşaat, marangozluk, Marangoz, alet sapları, mobilya, kapı, döşeme, dilimlenmiş kaplama ve diğerleri.

Diğer Kullanımları:Kabuğu lifli ve kesim tatlı, yapışkan lateks büyük miktarlarda . Öz odun baharat ve pozlama sonrası russet için parlak altın kahverengi olma, sık sık koyu çizgiler, ilk kesim sarı; sarımsı beyaz diri odun soluk sarı 4cm çapında bant – bu keskin dar, 2 tahdit edilmiştir. tahıl orta derecede kaba ve genellikle radyal yüzeyinde oldukça geniş çizgili şekil sunulması, kilitli orta. Büyüme katmanları belirsiz bulunmaktadır. Görmüş bir kez Koku ve tat belirgin değildir. ahşap, sert, ağır, elastik, çok güçlü, beyaz çürüklük ve kahverengi-rot hem mantarların direnç çok dayanıklı ve deniz kurtlarının tarafından hasar biraz dayanıklıdır. Bozulma ve kontrol hafif yüksek bir risk riski biraz yavaş mevsim. Kuruduktan sonra bu bir hizmet stabildir. Bu testereye kolaydır; radyal bölmek zor; yüksek bir parlak yüzey alır ve üretimden sonra iyice yerini tutar. Bu tekne ve gemi üyeleri için doğal virajlarda iyi kendisi verir. Ancak, ahşap sertlik hikori benzer ve az yoğun ormanda daha makineye daha fazla enerji gerektirir. Ahşap genel inşaat amaçlı, ağır inşaat, marangozluk, mobilya, bir deniz ve tekne yapımı için yerel kullanılır. Bu izolatör pimleri, kalaslar, tekne üretimine de zeminini ve çerçeveleme için muhtemelen uygundur, Mobilya ve cabinetwork için. Çünkü yüksek esneklik, aynı zamanda spor ekipmanları bazı türleri için uygun olabilir.

Drewniany taras Bangkirai umultowo Poznan_0

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Tatajuba ve parlak sarı rengi bazı ahşap karşılaştırmak neden oldu Yellowheart , ancak bu renk değişmez çok benzer, zamanla koyulaşır Osage Orange . Böylece, kakma ve diğer renkli süslemeleri için güzel bir parke olarak Tatajuba kullanımı engellenir ve kullanımları faydacı ziyade dekoratif aralığı içine daha düşmek.

Ürün Kaynakları:Bu türlerden ahşap sürdürülebilir yönetilen ya da diğer çevreye karşı sorumlu kaynaklardan elde olup olmadığını şu anda bilinmemektedir. Uluslararası Tropikal Kereste Örgütü (Itto) türleri kerestenin önemli bir kaynak olduğunu bildirir. kereste. Düşük miktarlarda ihraç edilecek bildirilen Tatajuba İtalya, Almanya, Hollanda, İngiltere, Brezilya içine ihraç edilecek rapor edilmektedir.

taras-z-drewna-egzotycznego-wrocław-legnica-15

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates