Tornillo ,(Cedrelinga catenaeformis), cedrorana, iacaica, Paric, yacayac, donceder (Surinam)

Tornillo ,(Cedrelinga catenaeformis), cedrorana, iacaica, Paric, yacayac, donceder (Surinam)

tornillo (2)Tornillo (Cedrelinga catenaeformis)

Ortak İsim (ler):  Tornillo, cedrorana, iacaica, Paric, yacayac (BR), tornillo (PE),cedrarana ,cedro-branco , cedroarana ,cedromara (RO),cedrorama ,taperibá,ACU , tornillo, Lacaica, Parica, Yacayaca (Brezilya).cedrelinga, iacaica, paricá, yacayacá Adro-rana (Brezilya), tornillo, cedro tornillo (Peru), donceder (Surinam).

Bilimsel Adı:  Cedrelinga catenaeformis

Tornillo (Cedrelinga catenaeformis) Pilot adı: Tornillo Menşei: Güney Amerika ağaçlar Bilimsel adı (ler): Cari isim (ler): Kabuğu açıklaması: Kereste açıklaması: Fiziksel özellikler: belirtilen özellikler olgun hale ahşap ilgilidir. Bu özellikler kaynak ve ahşap büyüme koşullarına göre önemli ölçüde değişebilir. Mecanic özellikleri: belirtilen özellikler olgun hale ahşap ilgilidir. Bu özellikler kaynak ve ahşap büyüme koşullarına göre önemli ölçüde değişebilir. *: nem% 12; 1 Mpa = 1 N / nm² Doğal dayanıklılık: diri odun ile ilgili özellikle söz hariç, dayanıklılık özellikleri olgun hale duramen ahşap ilgilidir; Diri odun hep duramen vis-a-vis ahşap bozulması biyolojik ajanlara göre daha düşük dayanıklılık sahip olarak kabul edilmelidir…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cedrelinga catenaeformis11

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım:  Tropikal Güney Amerika, Peru Loreto ve Huanuco İllerinde Dolaylı; yamaçlarda veya yamaçlarda ve Brezilya’nın Amazon bölgesinde nemli toprakta en sık karşılaşılan.

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-115 ft (20-35 m), 3-6 ft (1-1,9 m) gövde çapı Bu ağaç, genellikle 40 m boyunda, yuvarlak gövde var. Kalın, kötü ya da görünür kökleri peri-geliştirdi. Kabuğu Yüzey Dalgalı ve coriacean koyu kahverengi, olduğunu. Ölü kabuğu dışında dikdörtgen levhalar görünür kökleri üzerinde gelir. Ahşap gemi inşa, marangozluk için iyidir. Onlar azot fixe çünkü kökleri toprağı zenginleştirmek. Meyve macaws, papağan ve siyah örümcek maymunlar tarafından yenir…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsCedrelinga catenaeformis22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık:  35 £ / ft 3 (555 kg / m 3 )..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,47, 0,55

Janka Sertlik:  950 £ f (4.230 N)

Kopma Modülü:  9.870 £ f / içinde 2 (68.1 Mpa)

Elastik Modülü:  £ 1.574.000 f / içinde 2 (10.86 GPa)

Kırma Gücü: 5950 £ f / içinde 2 (41.1 Mpa)…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsCedrelinga catenaeformis44

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Genel Özellikler: cebire altın cila ile kahverengi soluk; belirgin koyu kırmızı damar hatları ile işaretlenmiş; açık renkli diri odun içine yavaş yavaş birleştirme. Doku kaba; karaca taneli; koku ve kuru örneklerinde yoktur tadı, ama taze kesilmiş ahşap çalıştığı bir nahoş koku yayarlar bildirilmiştir. Sıkıştırma hataları ortak bir kusur vardır.

 Ağırlık: Temel özgül ağırlığı (fırınlamak ağırlık / hacim yeşil) yaklaşık 0.53 Brezilya’da toplanan malzeme ve 0,41 Perulu hisse senedi için olduğu bildirildi. Hava-kuru yoğunluk, sırasıyla, 40 ve 31 pcf.

Çekme: Radyal:% 3.8, Teğet:% 6.9, Volumetrik:% 11.3, T / R Oranı: 1.8

Renk / Görünüm: Heartwood kızarana kadar hafiftir. Çok büyük, açık gözenekler de yüzeyleri facegrain için telaffuz damarlı bir görünüm vermek. Diri sık görülmez ve solgun renk yavaş yavaş koyu öz odun içine geçişler.

Tahıl / Doku: Tahıl düz hafif kenetlenmiş etmektir. Orta doğal parlaklık ile Kaba, düzgün doku.

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; özel düzenleme, çok az çok büyük gözenekler; Ortak kahverengi mineral / sakız mevduat kırmızımsı; parankima vasicentric; oldukça yakın normal aralığı dar ışınları.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsCedrelinga catenaeformis55

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Rot Direnç: orta dayanıklı olarak Anma; zavallı böcek direnci.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Kolay el veya makine araçları ile çalışmak, henüz dolayı düşük yoğunluklu ve kenetlenmiş tane var, bulanık yüzeyler bazı işleme operasyonlarından neden olabilir. Ekstra zımpara ya da çok keskin aletler düzgün bir yüzey elde etmek için gerekli olabilir. , Açar yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku: yok karakteristik koku. (Yeşil kereste rağmen bir tatsız kokusu olabilir.)

Genel Özellikler: odun pembemsi gri açıkça hafif diri odun gelen demarcated değil. Koyu damar hatları ile Şekil. Tahıl dalgalı, doku kaba, nahoş koku ıslak, kendine özgü tat olmadan, kurutulmuş zaman kaybolan.

Yoğunluk: hafif ahşap, 520 kg / m3 ve yeşil yoğunluğu 900 kg / m3% 12 nem içeriğine yoğunluğu.

Kurutma: Hiçbir kusurları ile hava kurur. Kolay ve nispeten hızlı fırın-kuru.

İşlenebilirlik: testere, planın, çivi ve vida orta kolay. Iyi bitirir. Buhar bükme özellikleri fuarı olarak puan.

Dayanıklılık: mantar ve böceklere karşı dirençli orta.

Koruma: odun ve diri zor hatta basınç vakum sistemleri ile, su bazlı koruyucu çözümleri ile korunacak.

Kullanım Alanları: marangozluk, tekneler, kontrplak, dilimlenmiş kaplamalar, kutuları ve kasalar, mobilya ve diğerleri.Ahşap, pencere ve kapılar için ahşap çerçeveler, hatta tabakası yapıştırılmış gibi, iç ve dış orta trafik inşaat kereste olarak kullanılır; doğrama, paketleme, hafif araç yapıları için geleneksel mobilya yanı sıra bahçe mobilyaları, içinde. Ayrıca iç ve dış cephe kaplaması ahşap kalıp olarak bilinen, o kullanılabilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsCedrelinga catenaeformis65

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Teknik Bilgi:ticari olarak bilinen:. Beyaz Maun, Güney Kiraz, Tornillo veya Cedro Rana mekanik özellikleri ve istikrar nedeniyle kapı üretimi için çok uygun bir ağaç türüdür. nem çevredeki değişir zaman ahşap ani veya şiddetli boyutlu değişiklikleri uğramaz.

Alerjiler / Toksisite: Tornillo ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  ağacın büyük boyutuna rağmen, Tornillo kereste gibi sadece ara sıra kullanılabilir ve daha sık küçük zanaat veya dönüm boşlukları olarak görülüyor. Fiyatlar bir ithal parke için ılımlı vardır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, İnşaat / yarar ahşap, kağıt ve (pulpwood) nesneleri döndü.

catsCedrelinga catenaeformis87878

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Tornillo dünyanın herhangi bir ticari ahşap büyük gözeneklerinin bazıları yer alır. 200 mikrometre Yukarıdaki şey çok büyük kabul edilir, ancak Tornillo en damar çapları yaklaşık 500uM için yukarı, 300 veya 400 mikrometre üzerinde rutin vardır! Bu büyük gözenekler, tüm facegrain yüzeylerde ince koyu damarlar görünen gözenekleri, ona eşsiz bir açık doku verir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates