Western Larch,Larix occidentalis

Western Larch,Larix occidentalis

western-larchBatı Karaçam (Larix occidentalis)

Ortak İsim (ler): Batı Karaçam

Bilimsel Adı: Larix occidentalis

Dağıtım: Kuzeybatı Kuzey Amerika

Batı karaçam kuzeybatı Montana, kuzey ve batı orta Idaho, kuzeydoğu Washington ve güneydoğu British Columbia Üst Columbia Nehri havzasında yetişen; Washington ve kuzey-orta Oregon Cascade Dağları’nın doğu yamaçlarında; ve Mavi ve Wallowa güneydoğu Washington Dağları ve kuzeydoğu Oregon.

Ağaç Boyutu: boyunda 100-180 ft (30-55 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 36 £ / ft 3 (575 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .48, .58

Janka Sertlik: 830 £ f (3,690 N)

Kopma Modülü: 13.000 £ f / içinde 2 (89.7 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.870.000 f / içinde 2 (12.90 GPa)

Kırma Gücü: 7620 £ f / içinde 2 (52.6 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.5, Teğet: 9.1%, Volumetrik: 14.0%, T / R Oranı: 2,0

catsWestern Larch

Batı karaçam (Larix occidentalis), bir yaprak döken kozalaklı, ayrıca tamarack ve batı tamarack denir; daha az yaygın olarak kullanılan isimler, hackmatack dağ karaçam, karaçam ve Montana (17). Bu larches büyük ve cinsinin en önemli ahşap türdür. Batı karaçam kereste, ince kaplama, direkleri, kravat, maden ahşap ve ahşapla kullanılır.

Western Larch

Renk / Görünüm: Heartwood kırmızımsı kahverengi, sarı arasında değişmektedir. Dar diri odun sarımsı beyaz ve net bir şekilde öz odun gelen tahdit edilmiştir. Flatsawn bölümler büyüme halkaları karakter ve ilginç desen bir sürü sergileyebilir. Knot yaygın fakat genellikle küçük.

Tahıl / Doku: Tahıl genellikle düzdür. Doku yağlı veya yağlı hissediyorum ile orta-kaba.

Endgrain: Küçük reçine kanalları, dağıtım seyrek ve değişken; yalnız veya birkaç teğet gruplar; earlywood ani geçiş, yüksek renk kontrastı latewood için; trakeid çapı orta-büyük. (Büyüme halkaları daha Batı Larch genellikle dar çamı

Rot Direnç: çürüme direnci ile ilgili Orta dayanıklı.

Westernee Larch

İşlenebilirlik: Çoğu el ve makine işlemleri iyi sonuçlar üretir. Ancak, Batı Karaçam silika içeriği yüksek olan ve kesme kenarları künt olacaktır. Ayrıca, çünkü yumuşak earlywood ve sert latewood arasındaki eşitsizlik, zımpara dips ve düzensiz yüzeyleri oluşturabilirsiniz.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, ahşap türleri Larix cinsi ciltte tahrişe, yanı sıra kovan ve deri lezyonları neden bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Batı Karaçam ağaçları yakından ilişkili daha büyük büyümek çamı , ve türlerin yanı sıra çok daha ticari önemlidir. Batı Karaçam sık Douglas Fir ile karıştırılır ve inşaat kereste olarak satılan ve baş harfleri ile damgalanır “DF-L.” Fiyatlar ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir. Hazar Ahşap İşleme Merkezi.

Western Larchrr

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kontrplak, kağıt (bilançolar), yonga, tutkal-laminat kirişler, inşaat kereste ve döşeme.

Yorumlar: Batı Karaçam en önemli ticari olan Larix Kuzey Amerika’da türler. 830 lb Janka sertliği ile, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde en zor Angiospermaelerin biri f kadar zor -Yaklaşık Amerikan Elm .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates