African Juniper,Afrika Ardıç , Juniperus procera

African Juniper,Afrika Ardıç , Juniperus procera

African Juniper,Afrika ArdıçOrtak İsim (ler): Afrika Ardıç

Bilimsel Adı: Juniperus procera

Dağıtım: Doğu Afrika

Ağaç Boyutu: boyunda 100-120 ft (30-37 m), 4-5 ft (1,2-1,5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 34 £ / ft 3 (535 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .44, .54

Janka Sertlik: 890 £ f (3.960 N)

Kopma Modülü: 11.660 £ f / içinde 2 (80.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.463.000 f / içinde 2 (10.09 GPa)

Kırma Gücü: 7160 £ f / içinde 2 (49.4 Mpa)

Çekme: Radyal: 3.3%, Teğet:% 5.0, Volumetrik: 8.3% T / R Oranı: 1.5

Renk / Görünüm: Veri yok.

Tahıl / Doku: veri yok.

Rot Direnç: veri yok.

İşlenebilirlik: Veri yok.

Koku: Bir hoş, sedir gibi kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Özellikle Afrika Juniper için bildirilen herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmasına rağmen, içinde birkaç diğer türler Juniperus cinsine cilt ve / veya solunum yollarında tahrişe neden bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Veri yok.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değil, ama yakın tehdit ediliyor gibi IUCN tarafından bildirilmektedir. Teknik olarak bir savunmasız ya da nesli tükenmekte olan türlerin Kırmızı Listesi kriterlerini karşılayan, ancak eleme yakın ve / veya yakın gelecekte hak kazanabilirsiniz değildir.

Juniperus procera 6

Ağaç demografi bir statik veri seti dendrokronolojik teknikleri ve matris modelleme uygulanarak analiz edildiJuniperus procera Etiyopya kuru yayla orman nüfus. Altı kalıcı örnek araziler çapları ve 11 kök disklerin bir stok için kurulmuş dendrokronolojik analiz için toplandı. J. procera yağış mevsimsel değişikliklere tepki olarak konsantrik yıllık büyüme katmanları oluşturmak için kanıtlanmıştır. Matris modeli için Belirsizlik analizi parametre tahminlerinde değişikliklere onun sağlamlığını ortaya koymuştur. temel sonuç nüfus artış hızı 10 ve 40 cm DBH arasındaki büyüme veya ağaçların hayatta değişikliklere çok duyarlı olduğunu oldu.Orman yönetimi için bu bu orta büyüklükteki bireyler korumalı ve hasat için daha az kullanılan gerektiğini ima eder. Bu çalışma, ilginç sonuçlar kolayca diğer alanlar için ya da diğer türler ile kabul edilebilir nispeten basit bir yaklaşım kullanılarak elde edilebilir belgelemektedir. Bununla birlikte, matris modelleme ağaçların doğurganlık ve (özellikle küçük bireyler için) hayatta kalma ve daha tutarlı stoklar hakkında daha kesin bilgi gerektirir. Ağaç halkası analizi için bu söylenebilir J. procera Etiyopya yüksek zamansal çözünürlüğe sahip ağaç büyüme ve yağış arasındaki ilişkiyi araştırmak için bir potansiyele sahiptir.

Kullanım 

Ahşap Juniperus procera (ticari adı: Afrika kalem sedir) yaygın bina (hem inşaat ve astar), doğrama, döşeme (şerit ve parke), mobilya ve çatı zona, çit direkleri, su gibi dış işler her türlü için kullanılır arklar ve iletim direkleri. Kenya’da odun da yangın sopa, arı kovanı ve tuz olukları yapmak için kullanılır. Juniperus procera küçük miktarlarda dolap astarları için kullanılan ise ahşap, kalem ve toplarda penholder tutanlara üretimi için Avrupa ve Kuzey Amerika’ya ihraç edildi. Aynı zamanda gemi ve tekne bina, tarım aletleri, müzik aletleri, oyma, fıçılar, oyuncak ve yenilikleri, tornacılık, drenaj panoları ve gıda kapları için uygundur. Bu kaplama ve kontrplak, sunta ve parçacıklı pano yapımı için kullanılabilir ve pulpwood olarak edilebilir. Ahşap odun olarak ve odun kömürü yapmak için kullanılmaktadır.

Kabuğu çatı zona ve arı kovanı kaplama için kullanılmaktadır. Talaş esas damıtılmış Esansiyel yağ (‘sedir ağacı yağı’, ‘sedir yağı’) sabun ve parfüm kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Yana Juniperus procera aşırı koşullarda yetişebilen, toprak koruma ya da iyileştirme ve Eritre, Etiyopya ve Kenya’da örneğin erozyon kontrolü için ormansızlaşmış alanlarda ekimi yapıldığı. Ayrıca yararlı bir gölge ağacı ve sık sık bir süs ağacı olarak ve tarlalar dikilir.Geleneksel Afrika tıbbında, zemin, genç Dallar bir infüzyon bağırsak kurtlarına karşı alınır. Romatizma olan insanlar yanmış Dallar ve tohum kozalakları dumanına maruz bırakılarak tedavi edilir. Duman da balgam söktürücü olarak solunur. Zemin kurutulmuş yaprakları, insan ve hayvanların yaraların üzerine uygulanır. Yapraklar ilave edildiği üzere bir sıcak banyo ateş tedavisinde kullanılır. Reçine, bir uyarıcı olarak kullanılır ve ülser uygulanır. Bark macerations sarhoş ve doğum kontrol ajanları gibi bir vajinal yıkama olarak uygulanan vardır. Tohum kozalakları bir kaynatma bir sudorific ve emmenagogue olarak kullanılmaktadır. Ince öğütülmüş kuru genç dalları bir kaynatma ise, su ile karışık mide bozukluğu olan atlar ve katırlar için zoraki olarak kullanılan yaprakları doğranmış ve veterinerlik, içinde develerin kaşıntı karşı bir ilaçtır. Juniperus procera gibi, tören ve dini önemi vardır o Meskel geleneksel ortodoks töreninde özellikle Eylül kullanılan Etiyopya, bazı bölümleri.

İlgili Türler:

Timsah Ardıç (Juniperus deppeana)

Aromatik Kırmızı Sedir (Kurşun kalem ardıcı)

Güney Redcedar (Juniperus silicicola)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates