American Hornbeam,Amerikan gürgen, Mavi Kayın

American Hornbeam,Amerikan gürgen, Mavi Kayın

american-hornbeamAmerikan Gürgen (Amerika gürgeni)

Ortak İsim (ler): Amerikan gürgen, Mavi Kayın

Bilimsel Adı: Amerika gürgeni

Dağıtım: Doğu Amerika Birleşik Devletleri

Ağaç Boyutu: boyunda 35-40 ft (10-12 m), 1.5-2 ft (0,5-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 49 £ / ft 3 (785 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .58, .79

Janka Sertlik: 1780 £ f (7.920 N)

Kopma Modülü: 16.300 £ f / içinde 2 (112.4 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.693.000 f / içinde 2 (11.68 GPa)

Kırma Gücü: 6500 £ f / içinde 2 (44.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.7, Teğet:% 11.4, Volumetrik:% 19.1, T / R Oranı: 2,0

Renk / Görünüm: En kurulları ve kereste tamamen diri odun oluşması ile Gürgen en diri odun, çok kalın. Renk neredeyse beyazdır. Soluk sarımsı kahverengi öz odun açıkça diri odun sınırını çizmek değil.

ljjjlp

Tahıl / Doku: Tahıl para cezasına, hatta doku ile, düzdür.

Endgrain: Yaygın gözenekli; genellikle radyal veya diyagonal bir düzenlemede, küçük gözenekler, (bazen dendritik düzenlemede); yaygın 2-4 radyal katları; bazen mevcut tyloses; büyüme halkaları belirsiz; , lens olmadan görünür lens olmadan bazen mevcut ve açıkça görünür çok daha büyük agrega ışınları ile değil, küçük ışınları; parankimi yaygın-agrega olarak, (marjinal) bantlı.

Rot Direnç: Gürgen direnç çürümeye açısından bozulmaz olmayan dayanıklı olarak puan, hem de böcek saldırı duyarlı olduğunu. Ancak, Gürgen mükemmel aşınma direnci ve aşınma vardır.

İşlenebilirlik: Genel olarak, gürgen yoğunluğu ve dayanıklılığı nedeniyle çalışması zor olarak kabul edilir. Ancak, para cezası ve hatta tahıl ile birleştiğinde, bu aynı yoğunluk, mükemmel bir dönüm ahşap yapmak. Lekeler, yapıştırıcılar ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Gürgen cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Değil, tipik nedeniyle küçük boyutu kereste ticari hasat, Gürgen satılık çok sık görülmez. Ağaç fiyatları doğal aralığı boyunca ılımlı olmalıdır.

t32

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: yakacak odun, tekerlekler, kolları, şaftlar ve diğer küçük ahşap parçalar.

Yorumlar: Bu teknik yakın Kayın kadar ilişkilidir, fakat Betulaceae aile olan Birch yakından benzerlik taşımaktadır olmamasına rağmen Amerikan gürgen bazen bir “mavi Kayın” olarak adlandırılır. Ayrıca, bu ailede bir şekilde ilişkilidir Hophornbeam ( Ostrya virginiana ) .

Gürgen ağaçlarının gövdeleri daha köşeli ve yönlü ziyade mükemmel dairesel görünebilir hala bazen endgrain işlenmiş kereste büyüme halkaları belirgin olduğu, yivli edilir.

American_Holly

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates