Apple – Elma,(Malus domestica),Crab Apple, yabani elma,Orchard Apple, Omena, Tarhaomenapuu, Pommier Cultive, Kultur-Apfelbaum, sagwanamu, jabloko, Яблоко, manzana, manzano, jablonja, mela, Melo,

Apple – Elma,(Malus domestica),Crab Apple, yabani elma,Orchard Apple, Omena, Tarhaomenapuu, Pommier Cultive, Kultur-Apfelbaum, sagwanamu, jabloko, Яблоко, manzana, manzano, jablonja, mela, Melo,

catselmaElma (Malus domestica),

Ortak İsim (ler): Elma, Crab Apple, yabani elma,Orchard Apple, Omena, Tarhaomenapuu, Pommier Cultive, Kultur-Apfelbaum, sagwanamu, jabloko, Яблоко, manzana, manzano, jablonja, mela, Melo,pommier commun,  ringo

KÖKENİ Malus domestica , YETİŞTİRME VE TARİHİ:cinsinin çeşitliliği merkezi Malus doğu Türkiye, Anadolu’nun güneybatı Rusya bölgesidir. Elmalar, muhtemelen erken çiftçiler tarafından binlerce yıllık bir süre içinde seçim yoluyla düzeldi. Büyük İskender M.Ö. 300 yılında Anadolu’da bodur elma bulma ile yatırılmaktadır; Yunanistan’a geri getirdi bu iyi dwarfing anaçların atalarıdır olmuş olabilir. Elmalar 1600 yılında sömürgeciler ile Kuzey Amerika’ya getirildi ve bu kıtada ilk elma bahçesi New England kökenli itibaren 1625. yılında Boston’da yakın olduğu söylendi, elma öncülerinden olan batı taşındı, John Chapman (takma Johnny Appleseed) ve 1700 ve 1800 sırasında misyonerler. 1900’lerde, Washington eyaletinde sulama projeleri başladı ve elma lider türler olduğu multi-milyar dolarlık meyve endüstrisinin gelişimini sağladı. Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

20mApple - Elma22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bilimsel Adı: Malus spp. (Malus domestica, Malus sieversii, Malus sylvestris, vb)

Dağıtım: En ılıman iklimlerde boyunca Bulundu

Ağaç Boyutu: boyunda 13-30 ft (4-9 m), 1 ft (.3 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 52 £ / ft 3 (830 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .61, .83

Janka Sertlik: 1730 £ f (7,700 N)

Kopma Modülü: 12.800 £ f / içinde 2 (88.3 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.270.000 f / içinde 2 (8.76 GPa)

Kırma Gücü: 6030 £ f / içinde 2 (41,6 Mpa)

Çekme: Radyal: 5.6%, Teğet: 10.1%, Volumetrik: 17.6%, T / R Oranı: 1.8

Renk / Görünüm: cebire kahverengi / derin kırmızı bir ışık kırmızımsı ya da grimsi kahverengi arasında değişebilir. Apple tane bazen benzer renk koyu ve açık bantlar, çizgileri görülür Zeytin . Diri bir soluk krem rengi.

Tahıl / Doku:  Tahıl (gerçi ağacın bazı bölümlerinde de vahşi olabilir) düzdür. Çok ince, düzgün bir doku ile yakından benzeyen Cherry .

Endgrain: Yaygın gözenekli; earlywood bölgede artan sıklıkta meydana eğilimi küçük çok küçük gözenekler; sadece yalnız; Büyüme farklı yüzük; lens olmadan genellikle görünmez ışınları; değil, tipik görünür lens ile parankim.

Rot Direnç: Elma Öz odun çürümesine olmayan dayanıklı olarak değerlendirilmiştir.

İşlenebilirlik: Elma nedeniyle yüksek yoğunluk çalışmak için biraz zor olabilir, ve işlenecek zaman kolayca yakabilir. Elma yapıştırıcılar, lekeler, bitirir, ve iyi döner.

Gülgillerden, insan vücuduna faydalı meyveler veren Elma ağacının anavatanı Asya’dır. Dünyada en çok tüketilen meyve türü olan elmanın 25 türü ve 6 bin kadar çeşidi vardır. Türkiye’de de pek çok bölgede bulunmaktadır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsApple - Elma32

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Elma Ağacının Özellikleri:Boyu 7-8 m’ye kadar çıkan elma ağaçlarının, türe göre, koyu griden çok pembe renge kadar değişen silindirik muntazam gövdeleri vardır. Dalları, odun ve meyve dalı ile obur dallar olmak üzere üç gruba ayrılır. Kabuğu türlerine göre kalın ya da ince ve farklı renklerdedir. Meyve türlerinin ayırt edilmesini sağlayan en belirgin özellik, kabuğun rengidir. Tesbih yapımında, ağacın gövdesi ve dalları kullanılabilir.

Elma Ağacının Bulunduğu Yerler:Elmanın ilk olarak Kuzey Anadolu’da, Güney Kafkaslar, Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya dolaylarında ortaya çıktığı sanılmaktadır. Tüm dünyaya da buradan yayıldığı düşünülür. Türkiye’de ise Amasya, Orta Karadeniz çevresi başta olmak üzere Niğde, Nevşehir, Konya, Isparta ve Burdur illerinde yetişir.

Koku: Apple çalışmış edilirken bir soluk, tatlı kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Apple ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Apple kereste şeklinde nadiren mevcuttur ve genellikle mevcut olduğunda çok küçük boyutlarda sadece görülür. Olası oldukça pahalı olması ve genellikle sadece küçük projeler ve özel uygulamalar içindir.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: İnce mobilya, araç kolları, oyma, çekiç başları, öğeleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap nesneleri.Ağaç – Sert, kompakt, ince taneli. Tornacılık, alet sapları, bastonlar vb için kullanılır

Yorumlar: Elma yüksek büzülme oranına sahiptir ve hizmet mevsimsel hareketin büyük miktarda yaşar. Onun görünüşü ve doku yakından Kiraz, başka meyve ağacı benzer. Ancak Apple daha belirgin ağır ve zor Cherry , ve dönüş için mükemmel.

Ağaç vahşi atası bugün bulundu Orta Asya, kaynaklanmıştır. Istenen özelliklerine aralığında elde edilen elma fazla 7.500 bilinen çeşidi vardır. Aynı anaç yetiştirilen çeşitlerin zaman bile, onların verim ve ağaç nihai boyutu değişir. Farklı çeşitler ılıman ve subtropikal iklimlerde için kullanılabilir. Ticari popüler elma çeşitlerinde, yumuşak ama gevrek. Modern ticari elma yetiştiriciliğinde istenen diğer nitelikler renkli deri, nakliye, depolama uzun yeteneği, yüksek verim, hastalık direnci kolaylığı vardır.

catsApple - Elma433

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

Apple Tree Türleri: Elma Ağacı Türleri Listesi

 • Ambrosia Elma Ağacı, yarı bodur elma ağacı
 • Anna Elma Ağacı, Güney eyaletlerinde yetiştirilen popüler bir elma ağacı
 • Antonovka Elma Ağacı, popüler Rus elma ağacı çeşitli
 • Bu tür turta, elma şarabı, meyve suyu ve elma gibi elma ürünleri yapmak için ödüllü Cortland Elma Ağacı,
 • Onların renkli, kokulu bahar çiçekleri için ünlü Yengeç Elma Ağacı,
 • Golden Delicious Elma Ağacı, Kendine döllenen, mükemmel pişirme elma üretiyor
 • Granny Smith Elma Ağacı, tart ve lezzetli meyve üretir
 • Honeycrisp Elma Ağacı, gevrek, sulu elma üreten bir dayanıklı ağaç
 • Ev bahçeleri için elma ağacı büyümek kolay Spartan Elma Ağacı,

Ağacı, yabani atası, Alma, bugün hala bulunduğu Batı Asya, kökenli. Istenilen özelliklere bir dizi ile sonuçlanan elma fazla 7.500 bilinen çeşidi vardır. Çeşitler aynı anaç yetişen bile, bunların verim ve ağacın nihai boyutu değişir.

Elma en az 55 milyon ton yaklaşık 10 milyar dolarlık bir değere sahip, 2005 yılında dünya çapında büyütüldü. Çin, bu toplamın yaklaşık% 35 üretti. Amerika Birleşik Devletleri dünya üretiminin fazla% 7.5 ile, ikinci önde gelen üreticisidir. İran Türkiye, Rusya, İtalya ve Hindistan izliyor, üçüncü sırada.

Elma geniş, sık sık yoğun twiggy taç ile, uzun boylu 3 ila 12 metre (9,8-39 ft) ulaşan, küçük ve yaprak döken bir ağaç oluşturur.

Elma Ağacı Çiçeği

Apple Tree: Blossom Flower of Apple Trees

Elma çiçekleri, ya da çiçek çapı pembe yavaş yavaş kaybolur belirti, beş yapraklı, ve 2.5 ile 3.5 santimetre (0.98 ila 1.4) ile beyaz. Meyve sonbaharda olgunlaşır ve çapı genellikle 5-9 santimetre (2.0 ila 3.5) ‘dir. Meyve merkez beş noktalı yıldız, 1-3 tohum içeren her karpelin düzenlenmiş beş carpels içerir.
Elma genellikle mistik veya yasak meyve gibi, birçok dini gelenekler görünür. Din, mitoloji ve masallardaki elma belirlenmesi sorunlardan biri kelime “elma” çilek dışındaki bütün (yabancı) meyve, için genel bir terim olarak kullanılan olduğunu, ancak geç olarak 17. yüzyıla kadar fındık dahil.

Tekvin Kitabı’nda yasak meyve tespit olmamasına rağmen, popüler Hıristiyan geleneği Havva onunla paylaşmak için Adem’i coaxed bir elma olduğunu düzenledi. Bu (aynı zamanda Yunan mitolojisinde dayalı alternatif yorumların bazen bir nar ile elma yerine) İncil sahneleri içine Yunan mitolojisinin öğeleri ekleyerek Rönesans ressamlarının sonucu olabilir. Bu durumda Eden isimsiz meyve Hesperides Bahçesi’nde altın elma hikayesinin etkisi altında bir elma oldu.

Sonuç olarak, Adem ve Havva’nın hikayesi, elma bilgi, ölümsüzlük, günaha, günah içine adamın sonbahar ve günah kendisi için bir sembol haline geldi. Latince, “elma” ve “kötülük” için kelimeler (malum “bir elma”, malum “bir kötülük, bir talihsizlik”) benzer. Bu ayrıca İncil’deki “yasak meyve” olarak yorumlanır hale elma etkilemiş olabilir. İnsan boğazda gırtlak çünkü Adem boğazda yasak meyve yapıştırma neden olduğu bir kavramı Adem elması adı olmuştur. Cinsel ayartma sembolü olarak elma erkekler arasında, belki ironik bir damar içinde cinselliği ima etmek için kullanılır olmuştur.

Doğada, elma tohum oldukça kolay büyür. Ancak, çoğu çok yıllık meyve gibi elma normalde aşılama tarafından eşeysiz yayılır. Fide elma yerine bu özelliklere sahip yeni bir elma oluşturmak için ailelerinden DNA devralmasını daha olmasıdır “aşırı heterozygotes”, bir örnek, çünkü bu, bazen radikal, ebeveynleri yerine farklıdır.

Verimlilik yoksul yıllarda sıfıra yakın olabilir ama olgun ağaçlar genellikle, her yıl elma 40 ile 200 kilogram (88-440 lira) ayı. Elma dalları arasında uyacak şekilde tasarlanmış üç-noktalı merdivenleri kullanılarak hasat edilmektedir. Cüce ağaçlar yılda meyve yaklaşık 10 ila 80 kilogram (22-180 pound) taşıyacak.

Ağaçlar fungal ve bakteriyel hastalıklara ve zararlı haşerelere bir dizi duyarlıdır. Birçok ticari bahçeleri meyve kalitesi yüksek, ağaç sağlığı ve yüksek verim sağlamak için kimyasal spreyler agresif bir programı takip. Meyve bahçesi yönetimi bir eğilim organik yöntemlerin kullanılmasıdır. Bu geleneksel tarım daha az agresif ve doğrudan yöntemleri kullanın. Bunun yerine, genellikle uzun vadede ağaca tehlikeli ve zararlı olduğu gösterilmiştir güçlü kimyasallar, püskürtme, organik yöntemler teşvik veya caydırma belli döngüleri ve zararlıları içerir. Belirli bir haşere kontrol, organik yetiştiriciler yerine düpedüz ağacın etrafında doğal biyokimya onu öldürüyor, ve onunla onun doğal yırtıcı refah teşvik olabilir. Organik elma genellikle düşük kozmetik görünüşe sahip, geleneksel olarak yetiştirilen elma daha aynı veya daha fazla tadı var.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsApple - Elma55488

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

DÜNYA VE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ELMA ÜRETİMİ

Dünya üretimi (2010/2011 sezonu) 61.852.452 ton (MT) ya da üzerinde 136.000.000.000 £ oldu. Elmalar 98 ülkede ticari olarak üretilmektedir. Ek Dünya veriler Birleşmiş Milletler İstatistik Bölümü Gıda ve Tarım Örgütü (FAOSTAT) elde edilebilir. Aşağıdaki butonu kendi web sitesine götürecektir.

Top 10 ülke

(Dünya üretiminin%)

 1. Çin                     –  %  48                6. Hindistan    -% 3
 2. ABD                    -%     6                 7. Fransa           -% 2
 3. Türkiye              -%     4                 8. İran               -% 2
 4. İtalya                   -%    3                  9. Brezilya        -% 2
 5. Polonya              -%    3                10. Şili                – % 2

Tarım Ulusal Tarım İstatistikleri Hizmet Birleşik Devletleri Bakanlığı (USDA Ag İstatistikleri) 9500000000 £ de 2011 ABD elma kırpma tahmin. Bu tahmini 29 Devletleri’nde tahmin edilmektedir elma üretimine dayalıdır. sanayi değeri 1950000000 $ olduğunu. Ortalama 24.1 ¢ / lb fiyatlarını almak ABD’de 7.500 elma yetiştiricileri, yaklaşık vardır. Apple dönüm şu anda 363.000 olduğunu ve ortalama verim dönüm başına 611,9 kile oldu. (Sırayla) elma durumları Lider: WA, NY, MI, PA, CA Ek ABD verileri USDA Ag İstatistikleri web sitesi (butonunun altında) elde edilebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates