Balau, (Shorea laevis ridi.), Burck, Sabah ve Sarawak,Bangkirai

Balau, (Shorea laevis ridi.), Burck, Sabah ve Sarawak,Bangkirai

balaQu_woodBalau (Shorea laevis ridi.)

Ortak İsim (ler): Balau,Sabah ,Sarawak,Bangkirai,bangkirai, benuas, damar laut, simantuk, poöti (Indonesia), bangkirai (The Netherlands), yellow balau (Peninsular Malaysia), selangan batu, selangan batu kumus, balau kumus, tekam (North Borneo, Sarawak), gisok, malayakal, yakal (The Philippines), aek, las-tao, chan (Thailand), song-da (Vietnam).Balau, Balua, Baloo

catsBalau 355

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bilimsel Adı: Shorea spp.Shorea laevis ridi,Shorea atrivernosa Sym., S. foxworthyi Sym., S. gisok Foxw., S. glauca King, S. laevis Ridl. (= S. laevifolia (Parijs) Endert), S. maxwelliana (v. Sl. ex Foxw.) Sym., S. spec. div. Sectie: Shorea, Neohopea İsimlendirme vb DIPTEROCARPACEAE. S. balangeran (Korth). Burck, S. Collina Ridl., S. guiso (Blco.) Bl. (Syn .: S. vulgaris Pierre eski Lanessan, S. longipetala Foxw., Dipterocarpus guiso Blanco, Anisoptera guiso , A.DC.) S. kunstleri Kral, S. ochrophloia EJS eski Sym.,. Ticaret ve yerel isimler: Kırmızı balau (DE, MY), gujio (PH), semayur (MY-Sar), belangeran (ID), selangan batu merah (MY-sab / sar.). Değil yönetmelikleri CITES koruma altına.Selangan batu çeşitli türleri tarafından üretilir, temel olarak S. laevis ve S seminis.Red selangan batu S guiso esas olan. Balau genellikle Malezya iki tip, yani balau ve kırmızı balau ayrılır. Balau Shorea atrinervosa, S. elliptica, S. foxworthyi, S. glauca, S. Laevis’den, S. ve S. maxwelliana submontana esas üretilir. Yaygın turba gömülmek ormanlarda hariç Maylasia genelinde dağıtılan. Onlar tepelik alanlarda özellikle bol.PEFC (Batı Malezya), VLC (Sabah / Doğu Maylasia), Üçüncü Taraf KOK & FSC Endonezya (Bangkirai olarak da bilinir)

Ağaç. Coğrafi dağılım: Endonezya, Malezya, Filipinler

Dağıtım: Güneydoğu Asya

map_of_ShoreaBalau

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tanım: Sarı Balau – Bangkirai – güverte inşaat uygundur, çok dayanıklı parke, olduğunu. Bu ahşap zemin kaplaması için İngiltere’de en popüler türlerden biridir. Altın kahverengi, hafif kahverengi ve soluk kırmızımsı-kahverengi sıcak renklerin bir karışımı ile, Sarı Balau doğal bir ortamda güzel oturup benzersiz bir renk yelpazesi sunmaktadır. Sarı Balau olduğunu , son derece dayanıklı ve köprüler, iskele, döşeme, ağır mobilya ve zeminini de dahil olmak üzere ağır inşaat her türlü için uygundur. Aşınma, yıpranma ve ezik dayanıklıdır. Hatta tropik ortamlarda, çürüme, böcek ve mantar saldırı Çok dayanıklı.Doğal dirençli ateş. Sarı Balau Decking olduğunu bakımı kolay Standart nüfuz petrol zengini bu “Tik” rengi korumak için ya da bir gümüş gri patina için hava için mühürsüz bırakın bitirir kabul eder.Cinsinin kahverengi ahşap sarı ağır için Standart Malezya adı, Shorea(Dipterocarpaceae). Uygulanan Yöresel adları şunlardır Balau çeşitli sıfatları ile (Malezya Yarımadası) selangan batu No 1 (Sabah), selangan batu burada listelenen için çok sayıda (Sabah ve Sarawak) ve diğer lokalize isimler. Başlıca türleri şunlardırS. atrinervosa S. foxworthyi S. glauca, S laevis S. Bu malzemenin, S maxwelliana S. submontana ve S. sumatrana . Diri odun açık renkli ve keskin sarı veya gri-kahverengi ve maruz kalma derin kahverengi koyulaştırır odun, gelen tanımlanır.Balau tropikal parke olduğunu. Bu zengin tropikal yağlar ve reçine ile ağır yüklü bir çok yoğun sıkı taneli ahşap. Balau Balau Tik çok benzer özelliklere sahiptir, ancak Tik kıyasla çok daha düşük maliyetle, çok sert ahşap ve çok dayanıklıdır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bangki65

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 150-200 ft (45-60 m), 3-6 ft (1-2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 53 £ / ft 3 (850 kg / m 3 )

catsBalau 14

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,69, .85
Janka Sertlik: 1600 £ f (7.120 N)
Kopma Modülü: 17.730 £ f / içinde 2 (122.3 MPa)
Elastik Modülü: £ 2.457.000 f / içinde 2 (16.95 GPa)
Kırma Gücü: 10.280 £ f / içinde 2 (70.9 Mpa)
Çekme: Radyal:% 5.5, Teğet: 10.1%, Volumetrik: 15.7%, T / R Oranı: 1.8
Renk / Görünüm: koyu kırmızımsı kahverengi, soluk saman rengi değişen: Renk türlere bağlı olarak oldukça değişken olabilir. odun açık kahverengi veya sarımsı kahverengi giderek kahverengiye dönüşür.odun daha açık renkli diri odun, “genellikle 4 cm kalınlığında 2-2 cm, olduğunu. Doku: Ağaç Doku, genellikle biraz kaba, ya da kaba kaba ince değişir.
Tahıl / Doku: Büyük gözenekler orta ile bir kaba doku vardır. Tahıl bazen kilitlenir.
Rot Direnç: türler arasında yüksek değişken; direnç çürüme ile ilgili olarak dayanıksız olarak kabul edilir ve aynı zamanda böcek saldırısına karşı hassastır edilmelidir.
İşlenebilirlik: Genellikle sert nedeniyle yüksek yoğunluklu, çalışmak. Bazı türler, ahşabın silika mevcut olan az miktarlarda araçları üzerinde hafif bir köreltme bir etkiye sahip olabilir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.Çapraz kesim için zor orta zor resaw kolay ve kolay. Planya zor kolay ve rendelenmiş yüzey orta pürüzsüz pürüzsüz.
Koku: yok karakteristik koku.
Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, içinde Balau Shorea cinsi göz, boğaz ve deri tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

balau (1)78

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu: Balau yaygın hasat ve dünya çapında yaygın olarak mevcuttur. Bu orta İthal olmasına rağmen fiyatlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik: Balau CITES Ekler listelenen değil, ama Shorea cinsinin birçok türü IUCN Kırmızı Listesi’nde bulunmaktadır. Shorea türlerinin çoğunluğu eleştirel doğal aralık ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 80’in üzerinde bir nüfus azalması, nedeniyle yok olma tehlikesi altındaki listelenir.
Ortak Kullanım Alanları: Kontrplak, kaplama, genel inşaat, döşeme, yanı sıra diğer genel yarar amacıyla bir dizi.Balau yaygın inşaat sektörü içinde kullanılan, dayanıklılığı göz önüne alındığında, Asya’ya bir parke yerli. Son yıllarda önemli ölçüde yüksek son müşterileri bahçe deck kullanım için özellikle uygun hale özelliklerini tanıma ile, Avrupa ve Amerika’da hem popülaritesi artmıştır. Onun renklenme de orta kahverengi olan ışık, kereste pazarının ön plana getirdi ve kumlu kırmızı / portakal o göz alıcı, çağdaş bir görünüme, özellikle ıslak verir. Güzel renklenme Balau parke zemin kaplaması nedeniyle güzel bir bahçe ya da manzara tamamlanır.
Yorumlar: Bazen de “Lauan,” ahşap olarak anılacaktır Shorea cinsi çok yaygın güneydoğu Asya’da kullanılan ve fark türler arasındaki çeşitliliği bir bolluk var: farklı çalışma özellikleri, görünüşleri ve mekanik mukavemet değerleri ile her, meranti (Lauan) için beş ana gruplardır: Işık Kırmızı Meranti , Koyu Kırmızı Meranti , Beyaz Meranti , Sarı Meranti ve Balau . Bu sayfanın en üstünde listelenen gücü ve mekanik değerleri karşılık gelen grup içinde türlerin bir avuç ortalamasını temsil etmektedir.Ayrıca denilen Filipin maun, meranti “true” maun olarak kabul edilir ne hiçbir ilgisi Swietenia ve Khaya cins.Ahşap kalın boyutlarda önemli kusuru ile çok yavaş kurur, ancak bozulma ciddi değil. Denetleme ve bölme şiddetli olabilir ve mevcut sallar genişletmek yükümlüdür. Forumlar fırınlanması önce kurutulmuş kısmen hava olmalıdır.

Dayanıklılık 1:Çok dayanıklı ve böcek veya mantar saldırı muaf. Koruma tedavisine son derece dayanıklıdır.

Dayanıklılık 2:Gücü Sınıf = D70; m3% 12 mc Ağırlığı = 880-995 kg; elastikiyet modülü 12% mc = 19000 N / mm2; Dayanıklılık = Çok Dayanıklı.

Shorea spp. subg. Rubroshorea (Kırmızı Balau)

catsBalau (Shorea spp.)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Genel. Kırmızı (karanlıkta) temelde kahverengi Heartwood. Diri renk öz odun rengi farklı . Yoğunluk 0,75-0,92 g / cm³ .Gemiler. Ahşap. gözenekli-diffüz gemiler birçok radyal satırları, (2-3 damarlar) yaygın olarak kısa. Ortalama teğet damar çapı 125-190-255 mikron. Gemilerin ortalama sayısı / 2-4 mm². Delik plakaları basit. Intervessel çukurları alternatif, ortalama çapı (dikey) 6-10 mikron, vestured ve vestured değil. Keskin sınırlı ya da basit görünen indirgenmiş sınırları ile ya da damar-ışını çukurları çukurları intervessel benzer bitişik elemanlar aynı tipte dikey açılı veya yatay veya yuvarlak ya da tek taraflı bileşimi ve kabadır. damarlarda Tyloses mevcut , thinwalled.Trakeler ve lifler. Vasküler veya vasicentric trakeler yaygın olarak. Lifler çok kalın duvarlı . Fiber duvarları radyal esas kısıtlı çukurlar, basit inceden sınırlanmıştır için. Lif olmayan bölmeli .Eksenel parankim. Eksenel parankim bantlı (parankim bantlarında gömülü eksenel reçine kanalları). Eksenel parankim bantları marjinal (veya görünüşte marjinal) değil . Eksenel parankim nadiren apotracheal veya paratrakeal. Apotracheal eksenel parankim yaygın ve dağınık-in-agrega. Eksenel parankima vasicentric, aliform ve tek taraflı paratrakeal. Aliform parankim pastil. Teller gibi Eksenel parankim. Eksenel parankim iplikçik 4-6 başına hücre ortalama sayısı.Işınları. Rays 4-8 başı teğet mm, multiseriate (aynı zamanda sadece birkaç varsa), 2-4 hücreleri geniş. Büyük ışınlarının yüksekliği genellikle 500 mikron 1000 veya yaygın 1000’in üzerinde mikron. Rays oluşan iki ya da daha fazla hücre tipleri (heterocellular) . Marjinal satır, dik veya kare hücreleri çoğunlukla 1 marjinal satır veya dik veya kare hücreleri çoğunlukla 2-4 marjinal satır veya dik veya kare hücrelerin fazla 4 marjinal satır ile sınırlı kare ve dik hücreleri ile Heterocellular ışınları. Kılıf hücreleri yok .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

HAVA KURUTMA: Ahşap mevsim çok yavaş, kusurların ana kaynakları olarak ağır sonu denetimi ve bölme, orta yüzey kontrol ve boyama ile. 38 mm kalınlığında levhalar 8-10 ay sürer iken 13 mm kalınlığında levhalar, kuru hava 4 ay sürebilir.

ÇEKME:Çekme radyal büzülme% 1.8 ortalama ve teğet daralma% 3.7 ortalama ile, yüksek.

KUSUR: Öz odun çok nadiren sıkıcı böcekler tarafından saldırıya, ama diri odun, ancak, toz böcekleri tarafından sirayetinin yükümlüdür edilir. Süngerimsi kalp ve sıkıştırma hataları büyük, biraz aşırı olgunlaşmış ağaçların (Thomas, 1958) dışında sıradışı. Bazen, katılaşmış reçine ile dolgu maddesi kullanılmış reçine cepleri bulunabilir. Anormal miktarda içi kanallar ile doku ve oldukça uzun bir mesafe, uzunlamasına şekilde uzanan bir tanjant bölge de bulunabilir.

catsBalau 25

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanımı : gücü ve dayanıklılık görünümünde yüksek, ahşap-turvy özellikle nemli koşullarda ve toprak ile temas, ağır inşaat için kullanılan. Bu tür inşaat, vücut çalışma aracı, kutup arabaları, silindir akslar, kdv bina köprüler, demiryolu traversleri, elektrik direkleri, döşeme, deniz inşaat, tekne yapımı (dümen, kürek, kutup, omurgaların ve kaburga), başkaları arasında kullanılır ve diğer kaplar.Ahşap, ağır inşaat, deniz inşaat, gemi ve tekne yapımı (omurgaların, keelsons ve çerçeve), kazık, kiriş, kolon (ağır), köprüler, rıhtım, soğutma kulesi (yapısal eleman), demiryolu traversleri her türlü için uygundur Araç organları (çerçeve ve zemin tahtaları), tekne yapımı, kontrplak, doğrama, dolap yapımı, tokmalar, çamurluk destekleri, kapı ve pencere çerçeveleri, merdiven (taşıma, newel ve Stringer), paletler (ağır ve kalıcı tip), araç kolları (darbe ), telgraf ve elektrik iletim direkleri ve çapraz kolları, mesajlar, kirişler, kirişler, döşeme (yoğun trafik), zemin kaplaması ve ağır mobilya.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

DOĞAL DAYANIKLILIK.Bu ahşap odun doğal dayanıklı, ama diri odunu mantar istilası yükümlüdür. Mezarlığı testi, işlenmemiş numunelerde (50 mm x 50 mm x 600 mm) altında balau kumus Hitam ( S. maxwelliana) , bu Yarımada Malezya test en dayanıklı ahşap birini (Jackson yaptı 15.8 yıl ömrünü verdi 1965). Jackson tarafından kaydedilen diğer test sonuçları şunlardır S. laevis (8 yıl) ve S. glauca (7 yıl). Testlerin bir sonraki seride, Dahlan ve Tam (basın olarak) bildirdi S. laevis Böylece Jackson. tarafından elde edilen sonuçları teyit 7.4 yıl süren Balau nedenle son derece dayanıklı olarak sınıflandırılan bazı türler ile dayanıklı sınıfa yerleştirilir. Tedavi edilen örnekler balau laut (50 mm x 50 mm x 600 mm) 11 yıllık ortalama ömrü verdi. Işlenmemiş demiryolu traversleri (125 mm x 237 mm x 1.950 mm)  balau kumus ve balau laut sırasıyla 15 yıl ve 11 yıl en az sürdü.

catsBalau 75

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Güçlü yönleri :  Kereste Bangkirai de güçlü ve sert ahşap türleri içerir. şiddeti doğası da o kadar kolay gevrekliği yüksek düzeyde eşlik yüzeyinde kılcal çatlaklar görünür. Ayrıca, odun genellikle bangkirai iğne deliği bulunur. Genellikle çatlak ve pim delikleri ahşap dolgu ile kaplı olabilir. Yapısal olarak, gücünü azaltmaz iğne deliği ahşap kendisi Bangkirai. Çünkü kuvvetli, ahşap genellikle ahşap çatı gibi ağır inşaat malzemeleri için kullanılır. Vb tahta, açık döşeme / zeminini olarak bina / dış trim dış için sık sık malzeme seçimi hava dayanıklı ahşap türü de dahil olmak üzere Ahşap bangkirai,Katlı yapılar. Katlı yapı mevcut , katlı değil ışınları , eksenel parankim katlı,Salgı yapılar. Hücreler arası kanallar mevcut uzun teğet çizgiler ve kısa teğet çizgiler, eksenel tip.Mineral kapanımlar. Kristaller , mevcut prizmatik, bulunan eksenel parankima hücreleri . Kristal içeren eksenel parankima hücreleri odacıklı ve odacıklı değil. Hücre ya da bölme bir ortalama kristallerinin sayısı. Kristal normal boyutuna ve genişlemiş (idioblasts) hücreleri içeren.Shorea guiso alt cinsi aittir Shorea ama nedeniyle kırmızı rengin kırmızı Balau olarak işlem görmektedir; Burada tarif edilen başkalarına karşı crystalliferous odacıklı parankima hücreleri bu türün bol miktarda bulunmaktadır . Silika gözlenmedi .Fiziksel ve kimyasal testleri. Heartwood çıkarıcılar su sızabilir değil .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bir veranda mobilya Soru: Balau karşı Tik

Tik, genellikle “egzotik” yüksek kaliteli rahat mobilyalar ithalat, ve iyi bir nedenle kabul edilir.   Tik bir ömür boyu sürmelidir; bu unsurları dayanıklı, ve bir milyon dolar gibi görünüyor.   Tik yıllardır civarında olacak bir şey için bir satın alma kararını verirken beklediğiniz sıcaklık ve güzellik sunuyor.

Tik popülerlik 1900 yılında yükseldi ve yavaş büyüme ormanlar ve yağmur ormanları tükenmiş hale gelmiş bir sonucu olarak.   Bu yalnızca Teak fiyatı havai fişek hizmet.   tik ürünleri için bir pazar inşa etmişti Akıllı Tarımcılar ve işadamları, için “çiftlik karar “Sorumlu bir programda Tik ağaç dikmek ve bir ürün olarak bu değerli ahşap dikkate.   Yaygın Plantation yetiştirilen Tik, yavaş büyüme ağaç çözüldü hasat üzerinde sorununa. olarak anılacaktır   gibi iyi çiftçiler, onlar hızlandırmak için ağacın melez formları geliştirdi ve büyüme döngüsü kadar verimi artırmak.

Büyüme döngüsü hızlandırdı Ne yazık ki, bazı özellikleri bu yüzden azalmış edildi derece saygı.   elementlerden ahşap korumalı ve büyümeye yıl sürdü zengin tropikal yağlar, azalmıştır.   Sonuç olarak, Plantation Tik aynı ürün değil Tüm Teak en iyileri arasında kabul edildi gibi Temizle Birmanya Teak gibi Teak diğer çeşitleri gibi bazı.

catsBalau 85

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Son on yılda bir yeni (yeni ABD) tropikal parke sahneye çıktı ve popülerlik. Büyüyor     güçlü ve daha dayanıklı olarak Kereste Konseyi tarafından derecelendirildi aynı Pasifik-Asya bölgesinde yetişen Balau, Tik.   Balau. Tik sahip kullanılan zengin tropikal yağlar sunan bir yavaş büyüme ağacı   onlar Tik ile öğrenilen ders ile, Balau ahşap bir sorumluluk yönetilen nakit olduğunu.   İşte Balau gerçek güzelliği … o Tik ve gibi görünüyor Tik maliyetleri. ne bir kısmını maliyeti   , Yani, daha dayanıklı, daha güçlü var Tik gibi görünüyor ve daha az. maliyeti   dezavantajı? var Peki   , bu makineye zor çünkü birçok üretici henüz Balau kullanırken değil, daha hızlı testere bıçakları dışarı giyer daha fazlasını gerektirir fırın kurutma işleminde zaman ve pazar yıldır budur “Tik”, değil.

Balau Malezya kökenli bir parke ve şimdi yaygın tüm dünyada kullanılmaktadır,kereste doğal olarak çok dayanıklı ve iyi tedaviyi kabul etmez. Beton veya çelik gibi aynı – Balau zemin kaplaması A sınıfı yangın derecesi sahiptir.Ahşap zamanla yavaş yavaş siyah mürekkep benzer işaretler neden Demir ve çelik ile temas halinde olduğunda, asidik reaksiyonları ortaya çıkar. Ağaç genellikle “iğne deliği” olarak adlandırılan küçük delikler dağınık deseni ile kereste bırakır Pinhole Matkap böceği tarafından saldırıya uğrar. Bu saldırı sadece ağaç şeklinde oluşur veya günlükleri taze kesilmiş zaman. Bu Balau benzersiz bir özelliğidir ve herhangi bir şekilde ahşap gücünü etkilemez. Knot mevcut olabilir, fakat genellikle ses vardır.Ahşap zamanla koyu kahverengi döner Sarımsı renkte açık kahverengi, açık kahverengi olduğunu. Reçine cepler ortaya çıkabilir. Bu ahşap leke nadiren gerekli – tatmin edici parlak olabilir.Çakma imkansız ve ön-delme zor vidaları kullanarak esastır. (Paslanmaz çelik vida kullanılması tavsiye edilir.) El aletleri ile İşlenebilirlik zordur, ancak makineler oldukça iyi. Doğal çekme oluşur, bu nedenle tolerans izin verilmelidir.

catsDECK

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:
Koyu Kırmızı meranti (Shorea spp.)
Işık Kırmızı meranti (Shorea spp.)
Beyaz meranti (Shorea spp.)
Sarı meranti (Shorea spp.)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates