Balsam Fir,Göknar,Abies balsamea

Balsam Fir,Göknar,Abies balsamea

balsam-fir

Balsam Köknar (Abies balsamea)

Ortak İsim (ler): Balsam Köknar

Bilimsel Adı: Abies balsamea

Dağıtım: Kuzeydoğu Kuzey Amerika

Ağaç Boyutu: boyunda 40-65 ft (12-20 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 25 £ / ft 3 (400 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .33, .40

Janka Sertlik: 400 £ f (1.780 N)

Kopma Modülü: 8.800 £ f / içinde 2 (60.7 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.387.000 f / içinde 2 (9.57 GPa)

Kırma Gücü: 5000 £ f / içinde 2 (34.5 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.9, Teğet:% 6.9, Volumetrik: 11.2%, T / R Oranı: 2.4

Renk / Görünüm: cebire açıkça öz odun ayırt edilmez soluk diri odun ile kırmızımsı kahverengi, genellikle beyazdır. Renk yaş karartmak eğilimindedir.

Tahıl / Doku: Tahıl üniform, orta-iri dokusuyla, düzdür.

Endgrain: Reçine mevcut canals; Çok kademeli latewood geçiş, renk kontrast ve orta earlywood; trakeid çapı ortamı.

Rot Direnç: böcek saldırılarına az direnç, çürüme direnci konusunda bozulmaz olmayan dayanıklı olarak Anma.

İşlenebilirlik: Genellikle kolay hem el ve makine aletleri ile çalışmak. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, köknar Abies cins ciltte tahrişe, özellikle Balsam Köknar neden olduğu bildirilmiştir (Abies balsamea) . Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Balsam Fir inşaat kereste olarak kullanılır ve genellikle daha genel bir etiket altında ladin ve çam diğer türler ile gruplanmış ve satılan ladin-çam-köknar , ya da sadece SPF . Köknar kereste açık, quartersawn, ya da diğer tür özel kesim daha pahalı olması muhtemeldir olsa fiyatları, böyle bir programı kereste için ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: İnşaat kereste, kağıt (bilançolar), kontrplak ve diğer yardımcı ahşap amaçlar.

Yorumlar: Balsam Köknar bir favori Noel ağacı türüdür, ve reçine geleneksel amacıyla bir dizi için kullanılan Kanada balsamı, yapmak için kullanılır.

Köknar ait Batı Amerika Birleşik Devletleri’nde ilköğretim türler ile, farklı gruplar ayrılmıştır beyaz köknar Balsam Köknar doğu Kuzey Amerika’da tek ticari türlerin olurken, grup.

Köknar birçok türü gibi rakip diğer yumuşak odun türler mükemmel sertlik-ağırlık oranları, var Sitka Ladin (düşük yoğunluk ve göreceli yüksek kombinasyonu bilinen elastisite modülü ).

map_balsamfir

YETİŞDİĞİ BÖLGELER

 

30 yaşındayken başlayan köknar her 2-4 yıl iyi tohum bitkileri üretir. Rüzgar olgun ağaçların 80-200 ayaklar için tohum dağılır. Yeterli nem varsa, tohumlar hemen her fidanlık üzerinde çimlenir ve fide tam güneş ışığı sadece yüzde 10 ile birkaç yıl için hayatta kalacaktır. En iyi tohum yatağı bazı gölge ile orta dokulu mineral toprak olduğunu. Hiçbir gölge ile Kalın duff yoksul bir tohum yatağı olduğunu. Duff fidanlık artıracaktır içermektedir çizerek.

Köknar çok gölge toleranslı olduğu için, özellikle nemli-ıslak sitelerde, düzensiz yaşlı stantlarda yönetilebilir. Avans rejenerasyon yeterli değildir ve nerede artık köknar windfirm (kuvvetli rüzgar dirençli) olarak bilinen yerde yüzde 60 taç kapak bırakarak, iki aşamalı bir siper hasat kullanın.

Balsam köknar da alternatif veya ilerici şerit veya yamalar diskaro bile yaşlı stantlarda yönetilebilir. Siper sistemi köknar avans yenilenmesi de kesim öncesinde kurulan çürüme, rüzgar, ya da ladin fidesi kurdu ya da nereden aşırı mortaliteye neden olur netliklerini kullanın. Dik şeritler kesin ve hakim rüzgar, doğru ilerlemektedir. Her iki taraftan tohumlama ile geniş üç zincirler veya rüzgar koğuş tarafında sadece ekim genişliğinde iki zincirlerine kadar kesilmiş şeritler.

Balsam köknar kavak altında yetişir nerede, sadece titrek kavak kesme balsam köknar yayınlayacak, ancak meşcere kavak rejenerasyon lehine olacak Hasat Aşırı çizgi avans rejenerasyon büyümesini engelleyen ve bir fideliklerde üzerinde çok fazla gölge sağlayacaktır. Tam ağacı savrulma ile eğik çizgi azaltın.

Balsam köknar nadiren nedeniyle düşük piyasa talebi ve doğal tohumlama yoluyla rejenerasyon göreli kolaylığı dikilir.

Saha koşulları ve mevcut ağaç türleri karışımı bağlı olarak, bir balsam köknar standı diğer orman türlerine dönüştürülebilir. Bazı kavak ile köknar olgun standında, seçik dağınık köknar ile kavak kaybedenler bir tavır üretmek için. Peşin köknar rejenerasyon seyrek ise, tohum taşıyan köknar 02:58 zincirleri içinde yer hasat alanları. Firs kavak ile büyüyecek. Kavak olgunlaştı sonra, uzun büyüme köknar korumak için dikkatli olmak, titrek kavak kesti. Bazı kavak iki tür standı sürdürülmesi, açıklıklar yeniden olacaktır. Köknar olgun zaman, diskaro ile döngüyü tekrarlayın.

Nerede kağıt huş altında bir understory köknar formları, köknar serbest bırakmak için huş seçik. Ladin tomurcuk kurdu sorunlarını azaltmak için, ilerici şeritler veya küçük yamalar diskaro bazı overstory huş korumak. Yeni stand bir huş bileşeni sağlamak için, dağınık açıklıklar toprak incitmek ve üç zincirleri içinde tohum taşıyan birches bırakın. Bir balsam fir en az 3-5 kağıt huş tohum ağaçları ile bir dönüm standı, ilerici şeritler ya da küçük yamalar Standı diskaro veya siper kesimi kullanarak bir huş bileşeni muhafaza edebilirsiniz. Cut 1-2 zincir genişliğinde şeritler ve yamalar bir dönüm veya daha az. Köknar ve huş için fidelikler hazırlamak için hasat alanının yaklaşık yüzde 50 incitmek. Tüm ağaç savrulma toprak donmuş veya kar siteyi incitmek olacaktır kapsamında değildir zaman. Yaklaşık sekiz yıl hasattan sonra, ince yeni stand köknar ve huş karışımı yönetmek için.

6a00e552722125883301543209fb5a970c-800wi

ARILARIN KOLAYCA İŞLEYEBİLDİĞİ AĞAÇ

crowns

Şeker akçaağaç site indeksi parke önceden üreme yeterli ise parke üretimi ve seçik olgun köknar lehine köknar peşin rejenerasyon kontrolü, daha büyük 55 olduğu kuzey parke bir balsam köknar bileşeni ile duruyor. Yeterli çorap 3-4 metre boyunda 5.000 parke fidan veya 1.000 fidan iki santim DBH dört etmektir. Parke üretimi yeterli değilse, sert ahşap lehine iki veya daha fazla siper hasat olarak köknar kaldırın.

(Az 55 şeker akçaağaç sitesi indeksi) daha az iyi drene parke sitelerde diğer sert ile birlikte balsam köknar yönetmek. Bunlar kötü drene sitelerde biraz kötü drene siteleri ve siyah kül ve kırmızı akçaağaç sarı huş (artı Michigan ve Wisconsin doğu baldıran) içerir. Sadece bilançolar büyümek için, köknar avans büyüme yeterince dolu ve kullanım siper hasat nerede seçik olmadığı durumlarda. Bilançolar ve sawlogs hem büyümek için, genç, ince köknar ve sert ağaç istenen karışımı elde etmek için duruyor. Sonra yaş yaklaşık 50 at köknar hasat ve onlar (kabaca yaş 100) olgun kadar sertağaçlar bırakın. Sert ağaçlar olgun yukarıda tarif edildiği gibi, her tür yeniden. Köknar yüksek oranda arzu nerede Seçim kesim uygundur.

Köknar kuru sitede çam meydana geldiği çam teşvik etmek hasat sırasında, köknar ortadan kaldırmak Balsam köknar nemli-kuru sitelere kuru (genellikle kumlu topraklarda) üzerine çam oluşur durumlarda, çam hasat sırasında tüm köknar ortadan kaldırarak (çok kuru sitelerde veya kriko çam) kırmızı çam teşvik.

Balsam köknar genellikle olgun beyaz çam bir understory nemli-ıslak sitelere nemli duruyor oluşturur. Bu understory doğal bir yaşam alanı veya estetik artırabilir, ancak kereste üretimi için köknar beyaz çam veya diğer kozalaklı yenilenmesini kolaylaştırmak için çıkarılmalıdır.

Köknar ladin beyaz ile karıştırılır nemli-ıslak sitelere nemli günü, ladin nedeniyle yüksek ahşap değeri, uzun ömür ve ladin tomurcuk kurdu yaprak dökümü daha fazla tolerans tercih edilir. Olgun köknar standı üç metre veya daha uzun bir dönüm olan 500’den fazla iyi dağıtılmış beyaz ladin varsa, ladin serbest, ancak günlük zararı en aza indirmek için dikkat çekmek için standı seçik. Ladin rejenerasyon yeterli değilse, kullanım siper kesme ve kazıma ya ladin veya clearcut standı ve beyaz bitki ladin teşvik etmek. Aralama sırasında yeni stand büyüdükçe, ot dışarı köknar.

Balsam köknar kuzey beyaz sedir ve ladin siyah ile karıştırılır siteleri ıslak nemli-ıslak, köknar bileşeni en aza indirmek. Yayın beyaz sedir ve ladin için iyi bir fidanlık oluşturmak için odunsu enkaz ve istenmeyen küçük ağaçlar ve çalılar ortadan kaldırmak için hasat siteleri yakmak.

cutsup2Hafif, açık renkli ahşap.

Douglas-köknar odun ayırt gerçek köknar denilen gerçek köknar, Kuzey Amerika’da 40’dan fazla türün oluşur, ancak sadece yedi tür ticari kereste üretmek. Doğu Kuzey Amerika’da, Alberta Newfoundland, güney Wisconsin ve New York’a uzanan bir ana türler … köknar (Abies balsamea) bulunmaktadır. kereste çoğunluğu Kanada olduğu; köknar New Brunswick resmi bir ağaçtır.

Kıtanın batı tarafında, ticari köknar kereste türleri subalpine köknar (A. Lasiocarpa), Kaliforniyalı kırmızı köknar (A. Magnifica), büyük köknar (A. Grandis), asil köknar (A. Procera), Pa-ve ülkeye özgü olan Gümüş köknar (A. Amabilis) ve beyaz köknar (A. concolor). Ağaçlar kolayca ayrı türlere ayrılabilir rağmen, bir kez kereste oyulmuş, tüm köknar ahşap hem görünüyor.

Balsam fir ince sivri gibi ucu sonlanan bir dar piramidal taç ile, kuzeydoğu ibreli türlerin en simetriktir. (90 metre boyunda ve 2-1 / 2 metre çap) çok daha büyük ağaçlar iyi büyüyen sitelerde özellikle görülür rağmen tipik köknar ağacı, uzun boylu yaklaşık 60 metre ve çapı 1-1 / 2 feet. Bazı balsam köknar ağaçları, 200 yaşında. Iğneler uzun süre taze kalmak gibi balsam köknar Noel ağaçları için popüler bir seçimdir. Noel ağaçları için, ağaçlar yerine büyümeye izin daha yıllık makaslanmış olacağını “vahşi.”

Mobilya, inşaat kereste (2×4, 2×6), yonga ve kağıt hamuru için kullanılan ahşap kullanılır. İnşaat 2×4 kereste Kuzey Amerika’da bir yerel kereste bahçesinde satın alındığında çoğu zaman, kereste sınıfı damga tür ladin, çam ve köknar bir kombinasyonudur SPF olduğunu gösterecektir; Bu gruplama köknar balsam köknar, aynı zamanda Kanada köknar veya doğu köknar denir.

Ahşap kendisi sıvı biraz geçirmez. Bu durum, özellikle su bazlı lekeleri, terbiye etkileyebilir.

Gerçek köknar gelen reçineden kontakt dermatit bazı raporlar vardır. Ağrı kesici, antiseptik ve iyileştirici merhem: Bu rağmen, köknar reçinesi de bazı tıbbi (biz garanti etmiyoruz) özelliklere sahip olduğu bildirilmektedir. Çay demlendi zift öksürük, kalp sorunları, soğuk algınlığı, kulak ağrıları, romatizma, baş ağrısı ve tedavi için varsayalım.

İlgili Türler:

Avrupa Gümüş Köknar (Orta Avrupa göknarı)

Pasifik Gümüş Köknar (Abies amabilis)

White Fir (Gümüş göknar)

Büyük Göknar (Abies grandis)

Subalpine Köknar (Abies lasiocarpa)

Kaliforniya Kırmızı Köknar (Abies magnifica)

Noble Köknar (Abies procera)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates