Blue Gum,Mavi Sakız, Tazmanya Blue Gum,Okaliptüs globulus

Blue Gum,Mavi Sakız, Tazmanya Blue Gum,Okaliptüs globulus

southern-blue-gum-s

Blue Gum (Okaliptüs globulus)

Ortak İsim (ler):  Mavi Sakız, Tazmanya Blue Gum

Bilimsel Adı: Okaliptüs globulus

Dağıtım:  Tazmanya ve Güney Avustralya; Ayrıca yaygın subtropikal bölgelerde yetişen tarlaları

Ağaç Boyutu:  boyunda 100-180 ft (30-55 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  51 £ / ft 3 (820 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .68, .82

Janka Sertlik:  2370 £ f (10.550 N)

Kopma Modülü:  19.530 £ f / içinde 2 (134.7 MPa)

Elastik Modülü:  £ 2.720.000 f / içinde 2 (18.76 GPa)

Kırma Gücü:  11.160 £ f / içinde 2 (76.9 Mpa)

Çekme: Radyal: 6.8%, Teğet: 12.8%, Volumetrik: 19.7%, T / R Oranı: 1.9

Renk / Görünüm: cebire hafif sarımsı kahverengi. Dar diri odun beyaz bir soluk gri / olduğunu. Benekli figürlü Kurulları bazen katı burl bölümler ve kaplama yanı sıra, görülmektedir.

Tahıl / Doku: Tahıl kaba doku düzgün bir ortamla, kilitlenir. Düşük doğal parlaklık.

Endgrain: Yaygın gözenekli; sadece yalnız; radyal / diyagonal düzenleme, çok az büyük gözenekler; bazen mevcut tyloses; parankima vasicentric; oldukça yakın aralığı lens olmadan görünmez dar ışınları.

Rot Direnç: duyarlı olsa böcek saldırı, orta dayanıklı olarak Anma.

İşlenebilirlik:  (özellikle quartersawn yüzeylerde) kilitlenmiş tahıl ile panoları sık sık planlanması ve diğer yüzey işlemleri sırasında koparma neden olsa da, el ve makine aletleri ile orta derecede iyi sonuçlar verir. Blue Gum iç gerilmeler ve kurutma pek çok güçlük sahip olma eğilimindedir, aynı zamanda kararlılık önemli olduğu uygulamalarda kullanılan dışında bırakan bir hizmet bir hareket büyük miktarda bulunur. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Blue Gum cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Plantation yetiştirilen kereste düzenli kullanılabilir (bazen “Okaliptüs” olarak basitçe satılır) ve orta derecede bir ithal parke için fiyatlı. Figürlü panoları ve burls çok daha pahalı olması muhtemeldir.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Blue Gum Form 1s

Ortak Kullanım Alanları: Yardımcı kereste, palet, kağıt (bilançolar), fenceposts, döşeme, kaplama, ve nesneleri döndü.

Yorum:  Bu hızlı büyüyen ağaç yaygın bir plantasyon Avustralya içinde türler ve diğer subtropikal iklimlerde olarak yetiştirilmektedir. Plantasyon yetiştirilen kereste orman yetiştirilen Blue Gum sert ve daha yoğun olmak, daha hafif ve yumuşak olma eğilimindedir. bir ahşap amacıyla hasat edilir olsa da ahşap esas olarak, kağıt hamuru ve yakıt için kullanılır. Blue Gum genellikle bir yardımcı kereste olarak kabul edilir.

Sarı Stringybark güney New South Wales ve Victoria doğu yetişen büyük parke türlerine bir orta. Belirgin solgun diri odun sarımsı-kahverengi öz odun sarı ağaç özellikleri. Onun tahıl ağırlıklı düz, ince orta ama bazen girift olduğunu. Sakız damarlar ve hata delikleri yaygındır.

Tarihsel, sarı Stringybark ticari uygulamalar odun yongaları gelen yığınları, direkleri, taşıyıcıları ve kütükleri şeklinde ağır inşaat değişmektedir. Onun kereste artık yaygın döşeme, zemin kaplaması ve mobilya için kullanılır. Mükemmel sonuçlar, pergola, adımlar ve el parmaklıklar gibi dış yapılar için elde edilmiştir. Uygun fırında kurutuldu, sarı Stringybark yapısal ahşap olarak kullanılabilir.

Bu ahşap orman yangını değerlendirmesi standardına önerilen değişikliklere göre değerlendirilen halinde değişmeden kalması bekleniyor AS / NZS 3837. göre test edildiğinde Tedavi edilmeyen sarı Stringybark ‘yangın geciktirici tedavi kereste’ eşdeğerdir.

ORTAK UYGULAMALAR

Sarı Stringybark kez ağırlıklı olarak ağır inşaat (kazık, kutuplar, taşıyıcıları, kütükleri) ve odun yongaları kullanıldı. Şimdi yaygın döşeme, zemin kaplaması ve mobilya için kullanılır. Mükemmel sonuçlar, pergola, adımlar ve el parmaklıklar gibi dış yapılar için bu ahşap kullanımı ile elde edilmiştir. Uygun fırında kurutuldu, sarı Stringybark yapısal ahşap olarak kullanılabilir.

İŞLENEBILIRLIK

Bu yerli parke makinaları ve kumlar de mükemmel döşeme üretmek için. Bu buhar bükme için uygun değildir. Ön sondaj çivileme ve vidalama için tavsiye edilir. Sarı Stringybark hali hazırda, standart kaplama ve lekeleri kabul eder ve iyi sonuç yağ bazlı yüzey ile elde edilebilir. Timber doğal yoğunluk göz önüne alındığında, poliüretan yapıştırıcılar yapıştırma için tavsiye edilir.

Decking

Kereste zemin kaplaması, fonksiyonel, pratik ve estetik olan mekanlar yaratır. Doğru tasarımı ve bakım ahşap güverte gelecek yıl için zevk olacak bir açık yaşam alanı oluştururken, herhangi bir ev ya da iş için değerli bir katkı yapacaktır.

Dış Raylar ve Korkuluklar

Bu kılavuz üye boyutları, bağlantıları ve dış uygulamalarda Korkuluk ve korkuluklar yapımı için uygun malzemeler hakkında genel bilgi sağlar. Yaygın tedavi yumuşak ağaç ve dayanıklı sert ağaçların inşa, onlar doğru özen ve dikkat ile, rahat onyıllar elemanları dayanacak korkulukları oluştururken, boya veya lekeler bir yelpazede bitmiş olabilir.

Dış Merdiven

Dış mekan uygulamaları için, kereste lider malzeme seçenekleri biridir. Dış merdiven uygulamalarında Kereste kullanımı dış ortam ile sorunsuz harmanlayarak doğal güzellik kılıflı güç ve dayanıklılık yapıları oluşturur.

Eskrim

O eskrim gelince, kereste doğal bir seçimdir. , Dayanıklı, güçlü ve güvenilir bir malzeme hemen hemen her dış manzara ve çevreye övgü. Temizle özellikleri, ayrıntılı kurulum ve uygun bakım herhangi bir ahşap çit gelecek yıllar için doğal ve kalıcı özellik sınırını ve arka düşüş sağlayacaktır göreceksiniz.

402725736_4aa16179e3_o

Döşeme

Yapısal veya bitmiş döşeme uygulamaları için olsun, kereste dayanıklılık, çok yönlülük ve uyum sunuyor. sıcaklık, kuvvet ve ahşap döşeme doğal güzelliği iç ayarları çeşitli kalıcı ve popüler kanıtlamıştır.

İç Raylar ve Korkuluklar

Doğal güzelliği ve doğal gücü ile, ahşap iç korkuluk yapımı popüler bir malzeme seçimdir. Yaygın tedavi Angiospermaelerin ve dayanıklı sert ağaçların inşa, iç korkuluklar ve korkuluklar genellikle en doğal sonucu elde etmek için açık bir cila ile bitmiştir.

Pergolalar

Bir ahşap pergola açık havada içine yaşam ve eğlence alanları genişletmek için bir pratik, fonksiyonel ve çekici bir yoludur.

Yapısal Kereste Direkleri

Kereste direkleri yanal kuvvetlere karşı düşey yükler için destek ve direnç sağlamak için yapısal inşaat kullanılmaktadır. Sadece yapısal işlev hizmet değil, kereste direkleri genellikle doğal çevre ile uyum amaçlı mimari tasarımlar tamamlayan inşaat onların kullanımı ile, birçok estetik yararlar sağlamaktadır.

Kereste Doğrama Ürünleri

Kereste doğrama ürünleri herhangi bir iç tasarım için, klasik benzersiz ve şık bir dokunuş sunuyoruz.

sfvsfİlgili Türler:

Kahverengi Mallee  (Okaliptüs dumosa)

Coolibah  (Okaliptüs Coolabah)

Deglupta  (Okaliptüs deglupta)

Cerrah  (Okaliptüs marginata)

Karri  (Eucalyptus diversicolor)

Lyptus ®  (Okaliptüs urograndis)

Messmate  (Okaliptüs obliqua)

Dağ Kül  (Okaliptüs regnans)

Kırmızı Mallee  (Okaliptüs oleosa)

Nehir Red Gum  (okaliptüs)

Gül Sakız  (Okaliptüs grandis)

Bataklık Maun  (Okaliptüs robusta)

Beyaz Kutu  (Okaliptüs hemiphloia)

Sarı Kutu  (Okaliptüs melliodora)

Sarı bir zamk  (Okaliptüs leucoxylon)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

× SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ? (+90539 396 18 61)
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates