Blue Mahoe,(Talipariti elatum),Mavi Mahoe,Küba Bast

Blue Mahoe,(Talipariti elatum),Mavi Mahoe,Küba Bast

blue mahoeMavi Mahoe ,Mavi Mahoe (Talipariti elatum)

Ortak Ad (lar): Mavi Mahoe,Küba Bast

Bilimsel Adı: Talipariti elatum (syn Hibiscus Elatus.)

Tanım:Talipariti elatum , ağacı onun düz gövde, geniş yeşil yaprakları ve ebegümeci benzeri çiçekler ile oldukça çekici. Genellikle 20 metre (66 ft) veya yüksekliği daha fazla ulaşmak, oldukça hızlı büyüyor. o olgunlaştıkça çekici çiçek turuncu kırmızı ve nihayet koyu kırmızı parlak sarı giden, renk değiştirir.isim Mahoe Bir Carib kelimesinden türemiştir. ‘Blue’ o farklı bir görünüm veren, cilalı ahşap mavi-yeşil çizgiler anlamına gelir.Mavi Mahoe Küba ve Jamaika özgüdür. Bu 1940’larda Porto Riko tanıtıldı. Çapı bir gövde 3 veya daha fazla ayaklar 115 feet yüksekliğe ulaşır. Yaprakları kadar 7 inç genişliğinde. Çiçekler kadar 5 inç genişliğinde ve öğleden sonra düşmeden önce turuncu ve kırmızı dönüm, sabah sarı. Meyveler birçok küçük tohum kurtarmak için en fazla 1.5 santim uzunluğunda ve beş bölümden açıktır. Bu çiçekler ve yıl boyunca düzensiz meyve üretir. yeşilimsi ve grimsi imalar ahşap mavi-mor, bu mobilya, tornacılık, oyma, yaylı çalgılar ve diğer el sanatları için kullanılır. şampuan olarak Hindistan’da kullanılan bir sümüklü havlamaya referans, sümüksü, yani, pariti ebegümeci atıfta ve tali: jenerik ismi iki kelimeden türemiştir. türün adı olgun ağacın büyüklüğüne atıfta bulunarak, uzun boylu demektir.Ebegümeci Elatus Küba ve Jamaika’ya özgü bir güzel ve hızlı büyüyen bir ağaçtır. Bu güzel çiçekler açar ve aynı zamanda kereste için yararlıdır. Bu Jamaika’nın milli ağacı olduğundan, kesinlikle gelecek nesiller için korunacaktır. Ağaç da adlandırılan çeşitli ağaçlardan biridir Mahoe bir Carib Hint kelimeden türetilmiştir, bu durumda, ve özellikle denilen mavi Mahoe onun ahşap mavimsi çizgiler vardır çünkü.

Dağıtım:  Küba ve Jamaika’ya Yerli; yaygın Karayipler genelinde ekilen,Talipariti elatum  Küba, Jamaika , ABD adaları özgüdür. Virgin Adaları ve Porto Riko, nemli alanlarda 1.200 metre (3,900 ft) kadar yükselme geniş bir yelpazede büyüyecek ve genellikle ağaçlandırma kullanılır. Bu Jamaika milli ağaçtır.

20mKüba BastBlue Mahoe,(Talipariti elatum)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 60-70 ft (18-21 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı,Düz 36 inç çapları ulaşma olumlu sitelerde, 12 ila 18 inç gövde çapları, 80 feet yüksekliğe kadar çıkabilir olgun örneklerinin kaynaklanıyor. Onun nispeten hızlı büyümenin sürdürülebilir orman yönetimi için son derece uygun bir aday Mahoe yapar. Yaprakları uzun saplı kalp şeklinde çiçek büyük ve huni şeklinde, genellikle kırmızı, ama bazen sarı veya turuncu bulunmaktadır.

Ortalama Kurutulmuş Ağırlık: 47 £ / ft 3 (755 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .62, .75

Janka Sertlik: 1.420 £ f (6320 N)

Çekme:  Radial:% 2.1, Teğet:% 4.9, Üçboyutlu:% 7.1, T / R Oranı: 2.3

Renk / Görünüm: Heartwood bazen yeşil, mavi, veya mor çizgiler, genellikle grimsi veya renkli kahverengi zeytin, renk çok çeşitli olabilir. dar diri odun soluk sarı ve açıkça öz odun gelen demarcated edilir. Mavi Mahoe mavimsi bir renk tonu sergileyebilir (taze ve ayrışmamış halde) genel gri öz odun görünümü ile çok az ormanda biri ve belki de sadece piyasada mevcut ahşap olduğunu. Mahoe ağaçtan ağaca renk büyük ölçüde değişebilir, mavi tonu yıllarca tahammül eğilimi yok. ahşap kahverengi, mor, gri ve bluey-Yeşiller tonları zamanla dönüşür.

Hububat / Doku: Tane genellikle düz ya da basık ve orta doku düzgün bir para cezası ve düşük doğal parlaklık ile kilitlenir.

catsBlue Mahoe,(Talipariti elatum)88

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Endgrain: Yaygın gözenekli; belirli düzende geniş gözenekler orta (orta sayısız birkaç); yalnız ve radyal katları ya da 2-4 kümeleri; Büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünmeyen ışınlar; parankiminde yaygın-in-agrega, vasicentric.

Rot Direnç: Raporlar çok dayanıklı ilişkin çürüme direnci orta dayanıklı değişir. Ayrıca böcek saldırılara karşı dirençli olduğu bildirildi.

İşlenebilirlik: Kolay Genel hem el ve makine aletleri ile çalışmak. , Açar yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku: çalışılan sırasında Mavi Mahoe karakteristik bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Mavi Mahoe hapşırma neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: aşırı sömürü Geçmiş bu kereste çok az kullanılabilirliği yol açmıştır. Şu anda, Mavi Mahoe çok nadiren doğal aralığının dışında ihraç edilir, ve ahşap genellikle çok küçük parçalar halinde kullanılabilir. Fiyatlar ithal bir parke yüksek olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlue Mahoe,(Talipariti elatum)Ortak Kullanım Alanları: Dolap, mobilya, açık nesneler, oymalar, müzik aletleri, kakma, kakmacılık, ve İç Döşeme.Mavi Mahoe yaygın dolap yapımında ve ayrıca resim çerçeveleri, kaseler ve ahşap oymalar gibi dekoratif objeler yapmak için kullanılan bir güzel ve dayanıklı ahşap olduğunu.Odun müzikal kaliteye sahip ve geleneksel Cuatros, ud, bir tür yapımında kullanılmıştır. İnce kutuları, mobilya, kakma işleri, zemin, ayrıntılar, parçaları, nefis takılar, heykeller ve antik tahta oyunları çevirdi olmuştur ve talep Mahoe dönüştürülmüş olması. Mimarlar, mobilya yapımcıları, tasarımcılar, sanatçılar ve ahşap severler bu ahşap ile çalışan bir cazibe bulacaksınız. Bu ince zımparalama ve torna nitelikleri ve ince bitmiş ahşap doğal bir parlaklığa sahiptir. Odun genellikle mavi, ancak kahverengi değil. Bazı kereste olarak hepsi sadece küçük bir parça kombine, gri, yeşil, siyah, mavi ve mor renklerde olabilir. Büyüyen koşullar renk varyasyonları sorumlu olabilir ama bu henüz kanıtlanmamıştır.

Diğer Kullanımları: Kabuk, renk açık doku oldukça yumuşaktır ve yenerek ayrılabilir birçok tabakadan oluşur. İç kabuğu, tuz ve tuzlu su [çok dayanıklı olduğu bildirilmektedir ipi ve kablosu, yapımında kullanılan. Genç ağaçların kabuğu lifleri yapmak iyi halatlar, dantel gibi iç kabuğu Havana puroları yuvarlak demetleri bağlama malzemesi olarak kullanılan kendi varlığının gelen Küba kabuğu olarak bilinen bir anda oldu. Öz odun temelde grimsi kahverengi veya zeytin, ancak çoğu zaman zengin mor, metalik mavi ve zeytin çizgiler alacalı, ya da düz zeytin yamalar ile ayrılır. En iyi form koyu yeşil alacalı mermer cilalı bir görünüm, var .Diri odun dar ve neredeyse beyazdır. tahıl oldukça düz; Doku ortamı biraz kaba etmek; parlak yüzey; hiçbir belirgin koku veya tecrübeli ahşap mevcut tat . Odun orta derecede ağır; çok zor, ama çok zor gül ağacı olarak (Amyris balsamifera); zor;  [çok dayanıklı].  Çok esnek ve Avrupa’nın en iyi kül tüm karakterler var, ama lif [daha dayanıklı ve daha uzun olduğu söyleniyor]. Kolayca çalışır, ancak iyi bir cila [ulaşmak için özellikle bakıma ihtiyacı vardır]. İyi renk ahşap mobilya vb için, Marangoz kullanılır, çok taşıyıcı ve arabası iş için, inşaat amaçlı olarak kullanılan ve demiryolu traversleri için, aynı zamanda iyi bir zona verimleri. Kullanılması da silah stokları, taşıma direkleri, gemi dizlerinin ve olta için o yapılır.

Yorumlar: Mavi Mahoe kaliteli bir mobilya ahşap gibi ödüllü oluyor Jamaika, ulusal ağaçtır. Ne yazık ki, bu ağaç çok düşük arz şimdi ve sadece seyrek (çok küçük boyutlarda ve miktarlarda) görülür. Belki mavi bir öz odun rengi sahip yakın geliyor dünyadaki tek ticari sert ağaçlarından biri.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlue Mahoe,(Talipariti elatum)78

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates