Chinaberry,(Melia azedarach),Tespih ağacı,Zamzalak,Pers lila, Chinaberry, boncuk ağaç , syringa, beyaz sedir, mwarubaini (Kiswahili), lirası (Luganda), Dwele (Luo)

Chinaberry,(Melia azedarach),Tespih ağacı,Zamzalak,Pers lila, Chinaberry, boncuk ağaç , syringa, beyaz sedir, mwarubaini (Kiswahili), lirası (Luganda), Dwele (Luo)

chinaberry-sealed-gwChinaberry ,Tespih ağacı,(Melia azedarach)

Ortak İsim (ler): Chinaberry,Tespih ağacı,Zamzalak,Pers lila, Chinaberry, boncuk ağaç , syringa, beyaz sedir, mwarubaini (Kiswahili), lirası (Luganda), Dwele (Luo),Chinaberry Çin-berry Çin berry Chinaberrytree gururu-of-Hindistan şemsiye ağaç beyaz sedir,‘ilinia (Hawaii),’ Inia, alelaila (Porto Riko), amargoseira-do-Himalaio (Portekizce), (Fransızca) à chapelets arbre, bakain (Fiji), Chinaberry (İngilizce) , chuan liang zi (Çin), dake, Hint leylak (İngilizce), (Almanca) Zedrachbaum, Jazmin (İspanyolca), Lelah (Pohnpei), lilas (Fransızca), lilas de l’Inde (Fransızca), lilas de Perse indischer ( ) Fransız, lilas des Indes (Fransızca), tespihağacı ağacının (İngilizce), margosier (Fransızca), melia (İspanyolca), para’isu (Guam) Paraiso (İspanyolca), Farsça leylak (İngilizce), persischer Flieder (Almanca), petit lilas (Fransızca), prais (Yap), gururu-of-Hindistan (İngilizce), Sendan (Japonca), Sichuan pagoda ağacı (İngilizce), sili, sita (Tonga), syringa berrytree (İngilizce), tili (Niue) , tira (Cook Adaları), şemsiye ağacı (İngilizce), beyaz sedir (İngilizce)

catsChinaberry,(Melia azedarach),Tespih ağacı,Zamzalak332 Bilimsel Adı: Melia azedarach,M. azedarach . var japonica (G. Don) Makino; M. azedarach var. sempervirens L .; M. candollei A. Juss .; M. floribunda Carriere

Dağıtım: Güney Asya, Avustralya ve Okyanusya,Hangi içinde yerler tespih ağacı olan vatandaşlığa orta ve güney Avustralya’nın parçaları, güney Avrupa, güney ve doğu Afrika, Güney Amerika, Meksika, Orta Amerika, Karayipler, dahil tropikal güney Amerika ve birçok Pasifik adaları.lıman ve tropik Asya (Çin, Japonya, Hindistan, Sri Lanka, Endonezya, Papua Yeni Gine) ve Avustralya ve Solomon Adaları

map_of_MeliaChinaberry,(Melia azedarach),Tespih ağacı,Zamzalak

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

GENEL DAĞITIM: Chinaberry Kuzey Amerika’da bir yerel olmayan bir ağaçtır. Bu merkez Kaliforniya kuzey Virginia ve batı, güney Amerika Birleşik Devletleri boyunca meydana . Ayrıca Utah, Oklahoma, Missouri ve New York oluşur . Bu Nevada [otoyol dikim için tavsiye edilmiştir ve orada meydana gelebilir. Ayrıca Hawaii ve Porto Riko oluşur . Güney ormanları, tahmini kapak Gürcistan, Alabama, Mississippi ve doğu Texas [en büyük olan , Veritabanı Bitkiler Amerika Birleşik Devletleri içinde Chinaberry dağılımının haritasını sağlar.

Chinaberry yaygın dünyada ekili olduğu için, yerli dağıtım belirsiz bir . Chinaberry güneydoğu Asya, özellikle orta ve batı Çin’e yerli olarak kabul edilir, kuzey Hindistan (tarafından yorum ), Himalaya bölgesi  tarafından yorum , Burma ve Malezya . Ayrıca tropikal Avustralya’da özgüdür. Kuzey Amerika’da ek olarak, Chinaberry ([tarafından değerlendirme Meksika’da, Arjantin’de bir yerel olmayan olarak ortaya , dünyanın [bölgesinin ve diğer sıcak sıcaklık parçaları]) .

Chinaberry ekili ve 16. yüzyıldan beri dünyanın pek çok yerinde dikildi. Kuzey Amerika’da, başlangıçta bir süs olarak Güney Carolina ve Gürcistan’a 1830 yılında tanıtıldı (incelenmek ). Chinaberry kolayca ekimi ve rahatsız siteleri ve Wildlands yayılır.

TANIM:Kimin bilimsel adı White Cedar olan tespih ağacı L. da yaygın Farsça Leylak, Chinaberry ve Şemsiye ağacı olarak bilinir. Diğer eşanlamlı bilimsel isimleri şunlardır Melia japonica ,Melia australis ve Melia sempervivens .

Chinaberry morumsu, kırmızımsı kabuğu ile Meliaceae veya Maun Aile bir yaprak döken bir ağaçtır. Yüksekliği 30 metreden daha az ağaç daha yaygın olmasına rağmen bu, yüksekliği 50 metreye büyümeye yapabiliyor. Yapraklar, alternatif ve 2-3 kez Bileşik (8-18 inç). Bildiriler kenarları dişli ve 1-3 inç uzunluğunda olması.

Melia 2 türün küçük bir cinstir. tespih ağacı Çin, Hindistan ve Japonya, Endonezya, Avustralya ve Pasifik Adaları uzanan geniş bir doğal dağılımına sahip en iyi bilinen türdür. Aynı zamanda dünyanın birçok yerinde yaygın olarak dağıtılan ot türüdür. Avustralya bitkiler olarak sınıflandırılır tespih ağacı var. australasica bazı kültür bitkileri, doğal olmayan formlar olabilir, ancak. Beyaz sedir ortamda, yüksekliği 6 ila 35 metre yaprak döken ağaç küçük olduğunu. kabuğu çizgili görünüm vermek dar oluklar ile kahverengi. Yaprakları 20 70 mm uzunluğunda eliptik şekilli broşürler için oval bipinnate ve rengi koyu yeşildir. Yaprakları genellikle bu tür kış yaprak döken birkaç Avustralyalı yerli ağaçlar biri yapar kışın dökülür. lila çiçekler pembe, yıldız şeklinde olan çapı yaklaşık 18 mm ve çikolata kokusu var. Genelde bahar aylarında ancak maty yaz içine uzanan çiçekli, yaprak axils göze çarpan kümeler meydana gelir. çiçekler, insanlar ve hayvanlar tarafından yenir, birçok kuş onlara kısmi görünüyor ve etkilenmez, ancak zehirli meyve sarı kümeleri tarafından takip edilmektedir.

catsChinaberry,(Melia azedarach),Tespih ağacı,Zamzalak55

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlkbaharda, uzun, kokulu, lila gibi çiçekler yaprak axils üretilmektedir. Sarı-yeşil yuvarlak çekirdeklerinin Sarı çiçekli sonra oluşur ve sonbaharda yaprak düşüşten sonra devam edebilirsiniz. Meyve sert, yuvarlak, zamk ve yapışkan; mermer gibi tohum. Kuşlar etkin bir tohum yayılmış, ancak meyve insanlara ve diğer memelilere zehirlidir. Tohumlar zehirli olduğundan, kuşlar tohum sindirerek sonra felç olabilir. Chinaberry ayrıca ağaç bitki yoğun bir standı oluşturan emicilerin üreten kesilir vejetatif zaman üretir.

Tespih ağacı dağılımıBeyaz Sedir Avustralya ve Güney Doğu Asya’ya özgüdür. Özellikle başta Queensland ve doğu Yeni Güney Galler Avustralya kuzey kesiminde dağıtılır. Ayrıca Kimberleys bulunur.

Beyaz Sedir maun ailesine Meliaceae aittir. Bu yuvarlak taç ile bir yaprak döken, gölge ağacıdır. Ağaç vade ve (bazen doğal ortamında 30m kadar) 6-8m bir genişliğe sahip en 12m yüksekliğe ulaşabilir. Bitki yaklaşık 20 yılda bir ortalama ömrü vardır.

Çiçek beş soluk mor ve beyaz yaprakları ile küçük. çiçekler genellikle kümeler halinde büyüyen bulunur. Stamenler uzun 6-8mm silindirik koyu mor tüpe kümelenmiş. Beyaz Sedir meyve olgun zaman renkli yuvarlak (1.5cm çapında), etli ve sarıdır. Meyveler insanlara zehirli ve diğer bazı memeliler ama kuşlar meyve yiyin ve böylece Gübreleri yoluyla tohum dağıtmak edebiliyoruz. Bazı raporlar öneririz 6-8 meyve insanlar için ölümcül olabilir .

Beyaz Sedir genellikle nedeniyle yoğun izni kaplaması bir gölge ağacı olarak dikilir. Bu parklar, bahçeler, kamu, dere bankalar ve yan yürür veya yol kenarı boyunca dikilir. kokulu lila çiçek Beyaz Sedir sarı meyveler bir çekici süs ağacı yapmak. bitkinin sabit tohumları da tespih için boncuk yapmak için sanayide ve zanaat içinde kullanılabilir.

Bitki açık güneş tercih ve çok kısmi gölgede iyi yapabilirsiniz. Çoğu donlarından dayanıklı ve uzun süren kurak dönemini dayanabilir. Aynı zamanda toprak koşulları geniş bir yelpazede adapte olabilir.

Ağaç Boyutu: boyunda 30-50 ft (9-15 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 38 £ / ft 3 (610 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,47, .61

Janka Sertlik: 990 £ f (4,40 N)

Kopma Modülü: 14.100 £ f / içinde 2 (97.2 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.300.000 f / içinde 2 (8.97 Mpa)

Kırma Gücü: 8100 £ f / içinde 2 (55.9 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.0, Teğet: 8.5%, Volumetrik: 13.6%, T / R Oranı: 1.7..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsChinaberry,(Melia azedarach),Tespih ağacı,Zamzalak343

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Renk derin bir kırmızımsı kahverengi bir ışık pembemsi portakal kadar uzanabilir. Renk ışığa uzun süre maruz kaldığında koyulaşır. İyi tanımlanmış diri odun daha hafif sarıdır.

Tahıl / Doku: bazen kenetlenmiş olsa Tahıl, genellikle düzdür. Doku olsa belirgin bir doğal parlaklık ile, kaba ve düzensiz olduğunu.

Endgrain: Halka-gözenekli (ya da bazen yarı-halka-gözenekli); Teğet, diyagonal veya kümelenmiş düzenlemede orta latewood gözenekler küçük büyük earlywood gözeneklerin, 2-4 sıra; earlywood mevcut kahverengi öz odun kırmızımsı mevduat; ışınları lens olmadan zar zor görülebilir; parankima vasicentric, birleşik ve bantlı (marjinal).

Rot Direnç: Chinaberry dayanıklılığının birçok çelişkili raporlar vardır. Öz odun genel olarak, en azından orta derecede dayanıklı ve böcek saldırısına bir şekilde dirençli olarak kabul edilir.

İşlenebilirlik: o, keser de uçaklar, kum ve yapıştırıcılar: ılımlı yoğunluğu ve genellikle düz tahıl var için, Chinaberry çalışmak oldukça kolaydır dolayı. Belki de tek zorluk pürüzsüz parlak bir yüzey isteniyorsa, özellikle doldurulması gerekebilir çok açık ve grenli bitmiş bir görünüm vermek eğilimindedir geniş gözenekler, yer almaktadır. (Olduğu gibi, bir rustik bir görünüm istenen uygulamalarda iyi hizmet veren bırakılırsa rağmen.)

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Chinaberry cilt ve solunum yollarında tahrişe, yanı sıra baş ağrısı neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

catsChinaberry,(Melia azedarach),Tespih ağacı,Zamzalak543

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu: kereste olarak piyasada mevcut değil, Chinaberry çoğunlukla küçük ölçekli sınırlıdır ve hobisi kullanır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan çoğu parçaları ithal değil, ancak (tanıtıldı) yerel olarak yetiştirilen ağaçlardan hasat edilir. Fiyatlar böyle bir özel türler için ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, oymalar, mobilya ve nesneleri döndü.

Ekonomik ve diğer kullanımlar: maun andıran ahşap, tarım uygular, mobilya, kontrplak, kutular, direk, alet sapları üretimi için kullanılır; Bu kabine yapımında ve inşaat nedeniyle termitler olan direnç kullanılır. Sulu yaprak ve alkollü ekstreleri tohum bildirildi birçok böcek, akar ve nematod zararlıları kontrol eder. Içerdikleri Ancak, toksik bileşenler, bakım bunların kullanımı gereklidir. tespih ağacı de onun tıbbi kullanımlar için bilinir. Çekirdekli meyve İdeal boncukları yapmak ve kolye ve tespih yapımında kullanılır. Ancak, bu kullanımlar, bu bitkinin genel olumsuz etkilerini telafi edemez.

Yorumlar: Bazen sözde “Farsça Leylak,” adı genellikle oldukça bir melez leylak atıfta olsa Leylak cinsi. Chinaberry yakın gerçek leylak ile ilişkili değildir, ancak bunun yerine maun çeşitli ilgilidir  Meliaceae etti.Belki küçük bir kesimidir ve altında takdir rağmen Chinaberry, Asya’daki doğal aralığı boyunca bir potansiyel ticari değerli kereste ağacı. Şimdi bir istilacı türler olmak üzere birçok kişi tarafından kabul edilir olsa da Chinaberry, bir süs ağacı olarak güneydoğu ABD’de girmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

tesbihagacııı

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bu bitki güneyde Hatay adana çevresinde yoğun şekilde var ve Zamzalak ağacı denir. Tespih ağacı daha çok çalı biçiminde, ineklerin yemeyi çok sevdiği, gerçekten mavi damarlı tespih taneleri yetişen bir ağaç.Tesbih ağacı “Melia azedarach” Böcek ilacı yapımında sahip olduğu etken maddelerle önemli ağaçlardan biri.Pis kokulu meyve eti çıkarıldığında dilimli yapıya sahip tohumu ortasındaki yumuşak doku delinerek tespih tanesi olarak kullanılır.

 Sedef hastalığında cilt bakımı oldukça önemlidir bu rahatsızlık için cildinizin bakımına oldukça fazla özen geöstermelisiniz. Doktorunuzun size yazdığı ilaçlara ilaveten, çörek otu yağı, hindistan cevizi yağı, shea butter, tespih ağacı yağı, çay ağacı yağı gibi yağlarla sedefli bölgelere bakım yapabilir, bu yağların içerisine e vitamini, a vitamini, skualen ilave ederek yağların etkisini arttırabilirsiniz.

Anlamı İsim: tespih ağacı

Melia – yaprakların benzerliği kinaye Ash Tree Yunanca ismi. isim aslen geldi meli Ash birkaç tür tatlı özsuyu olduğu gibi, = bal.azedarach – zehirli bir ağaca Farsça hekim Avecinnia (980-1037) tarafından verilen isimdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates