Dark Red Meranti,Lauan, Philippine Mahogany, Shorea spp.

Dark Red Meranti,Lauan, Philippine Mahogany, Shorea spp.

ph_big_merantidarkredDark Red Meranti Koyu Kırmızı meranti (Shorea spp.)

Ortak İsim (ler): Filipin Maun Koyu Kırmızı Meranti, Lauan,

Bilimsel Adı: Shorea spp.

Koyu Kırmızı Meranti Filipinler, Malezya, Endonezya ve Tayland’da yetişir.

Cinsinin Shorea (Dipterocarpaceae) olarak koyu kırmızı ve hafif kereste için standart Malezya Adı. Kullanılan Yöresel isimler de çeşitli sıfatları, nemesu (Yarımada Malezya), nemusu (Yarımada Malezya), seraya (Yarımada Malezya ve Sabah), obar suluk (Sabah) ve çeşitli sıfatları, seraya (Sabah) ile meranti (Yarımada Malezya ve Sarawak) dahil Çok sayıda çeşitli yerel isimler burada listelemek için. Bu kereste üreten önemli türleri, S. acuminata (kısmen), S. argentifolia, S. curtisii, S. ovata, S. Monticola, S. pauciflora, S. ve S. platyclados slootenii bulunmaktadır. Diri odun gri belirti ile pembe ve açık koyu kırmızı-kahverengi koyu kırmızı orta kırmızı öz odun, gelen tanımlı değil. Ayrıca Koyu Kırmızı Meranti (Brunei) olarak bilinen; Meranti ketuko, meranti Merah ve Meranti merah tua (Endonezya); Koyu kırmızı Lauan, Koyu Kırmızı Filipinler Maun, Mayapis, Kırmızı Lauan, Tangile ve Tiaong (Filipinler); Saya Saya ve-Daeng (Tayland) ve.Genel açıklama

Açık kırmızı meranti daha kurumaya Yavaş. Bazı türler biraz silis içerebilir, ancak çalışmak için nispeten kolay. Araçlar yünlü yüzey. üretmek önlemek için keskin tutulması gerekir iyi Nails ve yapıştırıcılar. buhar bükme için uygun değildir.

cats58658

Dağıtım: Güneydoğu Asya

Ağaç Boyutu: boyunda 65-130 ft (20-40 m), 3-6 ft (1-2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 42 £ / ft 3 (675 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .55, .68

Janka Sertlik: 800 £ f (3,570 N)

Kopma Modülü: 12.710 £ f / içinde 2 (87.7 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.743.000 f / içinde 2 (12.02 GPa)

Kırma Gücü:  7070 £ f / içinde 2 (48.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.9, Teğet: 7.8%, Volumetrik:% 12.5, T / R Oranı: 2,0

Renk / Görünüm: Genellikle koyu kırmızımsı veya morumsu kahverengi; genellikle beyaz reçine çizgiler mevcut olan.

Tahıl / Doku:  Tahıl düz veya kilitli olabilir. Bir kaba doku ve düşük doğal parlaklık ile.

Endgrain:  Yaygın gözenekli; özel düzenleme çok büyük gözenekler büyük, çok az birkaç; 2-3 yalnız ve radyal katları; bazen mevcut tyloses; parankima vasicentric, kanatlı ve gömülü reçine kanalları ile bantlı; Normal aralık orta ışınları, dar.

Rot Direnç: direncini çürümeye konuda dayanıksız orta derecede dayanıklı olarak bildirilen, ancak böcek saldırıya karşı hassastır.

İşlenebilirlik: Genellikle kolay herhangi bir kilitli tane planya sırasında sorun sunmak olsa, çalışmak ve Koyu Kırmızı meranti çok kötü buhar-bükme özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir. Bazı türler, ahşabın silika mevcut olan az miktarlarda araçları üzerinde hafif bir köreltme bir etkiye sahip olabilir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, içinde Meranti Shorea cinsi göz, boğaz ve deri tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: meranti yaygın olarak dünya çapında hasat ve mevcuttur. Bu orta İthal olmasına rağmen fiyatlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik:  meranti CITES Ekler listelenen değil, ama Shorea cinsinin birçok türü IUCN Kırmızı Listesi’nde bulunmaktadır. Shorea türlerinin çoğunluğu eleştirel doğal aralık ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 80’in üzerinde bir nüfus azalması, nedeniyle yok olma tehlikesi altındaki listelenir. Meranti Sürdürülebilir / sertifikalı kaynaklar da mevcuttur.

cats658966Kullanım

ahşap doğrama, mobilya, yüksek sınıf iç terbiye, döşeme, zemin kaplaması, lambri, bölümleme, pervaz, süpürgelik, fantezi kapı, kapı ve pencere çerçeveleri ve eşikleri, merdiven (açı blokları, kaba braket ve sırtının), kontrplak, demiryolu için uygundur uyuyanlar, mesajlar, kirişler, döşeme kirişleri, kirişler, paletler (harcanabilir tipi), araç gövdeleri (çerçeve, döşeme tahtaları ve kalaslar), gemi ve tekne yapımı (omurgaların, keelsons, çerçeve ve genel kalıpları), soğutma kulesi (yapısal olmayan üyeler) ve diğer hafif inşaat işleri.Doğal Dayanıklılık

Ormancılık Araştırma Enstitüsü Malezya (FRIM) tarafından yürütülen işlenmemiş numuneler standart mezarlık testleri orta dayanıklı 3,9 yıl (S. platyclados) yaklaşık 2.0 yıl arasında değişen bir ortalama ömrü (S. Singkawang) ile koyu kırmızı Meranti sınıflandırdı. Türler S. curtisii, S. pauciflora, S. ve S. platyclados acuminata’dan için, öz odun (2-5 yıl ortalama servis ömrü ile) olarak orta dayanıklı sınıflandırılır. Prenses Risborough (İngiltere) S. pauciflora üzerinde benzer testler kereste (ılıman koşullar altında) 10-15 yıllık bir ömrü ile orta dayanıklı olduğunu göstermiştir. koyu kırmızı meranti diri odunu sonunda öz odun yayılabilir termit saldırıları, ahşap kurumaya hassastır. Ancak, öz odun bir başlangıç ​​işgali oluşma olasılığı daha azdır. S. curtisii işlenmemiş kereste sadece biraz Port Klang (Thomas, 1933) sekiz ay batıklık sonra deniz kurtlarının saldırısına uğradı. Oliver & Woods (1957, 1959) tarafından yapılan ön çalışmalar geçici olarak bu tür saldırılara karşı dayanıklı olarak koyu kırmızı Meranti sınıflandırdı.

Yorumlar:  Koyu Kırmızı meranti bazen denir Kırmızı Lauan , odun Shorea cinsine çok yaygın güneydoğu Asya’da kullanılan ve fark türler arasındaki çeşitliliği bir bolluk var: farklı çalışma özellikleri, görünüşleri ve mekanik mukavemet değerleri ile her .

Shorea spp Ana gruplar. şunlardır: Işık Kırmızı Meranti , Koyu Kırmızı Meranti , Beyaz Meranti , Sarı Meranti ve Balau . Bu sayfanın en üstünde listelenen gücü ve mekanik değerleri karşılık gelen grup içinde türlerin bir avuç ortalamasını temsil etmektedir.

catsğpoıjKusur 

Meranti grubundaki tüm ahşap atış-delik ve pin-hole böcekler tarafından saldırıya yükümlü, ancak atak genellikle koyu kırmızı meranti türlerinde ciddi değildir. Bu saldırıların en canlı ağaçlar yer alacak olmasına rağmen, kesilmesi sonrasında çıkarma herhangi bir gecikme de ciddi hasara yol açabilir. Süngerimsi kalp kırmızı meranti grubunda yaygın bir kusurdur. Bu kusurun sahip ahşap derece kırılgandır ve sıkıştırma yetmezliği ve kuvvet özelliklerinde mukabil bir düşme neden olabilir. Koyu kırmızı meranti ve Perak devlet, Seraya yaklaşık 30 günlükleri (S. curtisii) ışık kırmızı meranti günlüklerinden bir çalışmada, nemesu (S. pauciflora) ve hafif kırmızı meranti 100’den fazla günlükleri 40 günlükleri bulundu süngerimsi kalp değişen derecelerde içerir. Süngerimsi kalp Bu varlığı daha az şiddetli ve aynı zamanda daha az ışık kırmızı meranti daha koyu kırmızı meranti yayılmış oldu. Ama koyu kırmızı meranti (seraya ve nemesu her ikisi de) büyük ölçekli günlükleri saçaklar (Mohd. Alwy, 1961) aktif termit saldırı ile içi boş bir çekirdek bırakarak merkezinde uzakta çürümeye eğilimindedir. Koyu kırmızı meranti biri belirgin özellik, bazı kullanıcıya objectional olabilir reçine kanalları son derece sayıda ve göze çarpan çizgiler, varlığıdır. Küçük reçine cepleri mevcut ama onlar nadiren çoktur. Bir olgu S. ovata’nın anormal büyük yatay reçine kanalları kereste görünümünü gölgeleyen hangi kaydedildi.

 Ayrıca denilen Filipin maun , meranti “true” maun olarak kabul edilir ne hiçbir ilgisi Swietenia ve Khaya cins.

İlgili Türler:

Balau (Shorea spp.)

Işık Kırmızı meranti (Shorea spp.)

Beyaz meranti (Shorea spp.)

Sarı meranti (Shorea spp.)

Lauan

Filipin Maun

ROSIN REÇİNE YARARLARI

Endonezya’nın ormanlarının Zenginlik son derece çeşitli flora, ve reçine biri odun dışı orman ürünlerinin, çeşitli türleri vardır. Faydaları reçine veya sık da adlandırılan reçine, endüstriyel hammadde gibidir. Kaliteli Singapur ağırlıklı olarak ihraç ederken Düşük kalite reçine reçineler, Endonezya düşük kaliteli boya fabrikası kullanılır. Singapur, bir kez işlenir ve daha sonra gelişmiş ülkelerde ensest ya da temel malzemeleri sanayi, boya, mürekkep ve boya olarak ihraç. Küçük bir kısmı batik endüstrisi için Endonezya’ya ihraç ve düşük kaliteli ensest oluşturmak olduğunu. Bugün, Güney Sumatra, Kalimantan ve toplam üretimin% 80 reçine reçine özellikle ana üreticileri.

damar-resin-1yyy

Reçine cinsi birkaç türden elde edilen bir reçine dipterocarp meranti (Shorea spp) da dahil olmak üzere. Reçine gövde dokunarak hasat edilir hala hayatta. Maluku 20.000 kg s / d 715 000 kg (Anonim 2007) arasında değişmekteydi son 5 yılda ortalama potansiyeli ile 4 yani türleri damar reçine, reçine pilavı, reçine taş ve reçine eti vardır. Batı Seram bölgesini yayıldı. Bitkilerin hastalıklı veya hasarlı ahşap diri odun (1998 Appanah ve Trumbull) üretilen reçine. reçine reçine reçine sıvı ve katı reçine halinde gruplandırılmış. Sıvı reçine içeren, reçine ve uçucu yağlar (oleresin) yerine göre sıvı ve ayırıcı bir aromaya sahip. Katı reçine, bir kısmı uçucu yağ buharlaştı bir katı madde olarak bir reçinedir. Katı reçine kolay kırılan ya da (Appanah ve Trumbull, 1998) kırık. Damar reçine gurjunik asit (C22H34O4) ve uçucu nafta ve kristalize bir dizi. 30 ° C jelatin dönüşür de petrol reçine Benzersiz fiziksel özellikleri olduğunu. toplumun geleneğinde, reçine reçineler yakıt lambaları, yama tekneler ve el sanatları olarak da kullanılır.Bu reçine, ham malzemelerin tütsü ve dezenfektan tütsü olarak kullanılan bu Styrax benzoin gibi aromatik reçinelerin bir karışımı halinde kullanılmaktadır. Endüstriyel ölçekte Moluccas’a dışında, reçine reçineler bir hammadde cila, karbon kağıdı, daktilo şeritleri, plastik, vernik ve mikroskobik nesneleri taşıyan olarak da kullanılır. Reçine de üst kaplama, kontrplak yapıştırıcı ve asbest gibi kullanılabilir.

catsfggf

Reçine reçineleri cilt hastalıkları için ishal ve dizanteri, merhem için geleneksel bir ilaç olarak kullanılan ve işitme kaybı, diş çürümelerini, göz ağrısı, ülser ve yaraların (Appanah ve Trumbull, 1998) tedavi edilebilir. Teknik olarak, bir boya, boya batik, mum, baskı mürekkebi, linolyum ve kozmetik olarak kullanılabilir. Reçine izole triterpenler I ve II (Poehland ve diğerleri, 1996). Hastalık herpes simplex virüs tipi için in vitro antiviral yetiştirilmesi için bir ortam olarak kullanılmaktadır hammadde olarak reçine reçinenin kullanımını bilmeyen bir topluluk geleneksel olarak kullanılan daha başka yoktur Günlük aydınlatma. Reçine reçineleri hammadde olarak halen satılmakta ve ayrıca işlenir. Satış fiyatı bunu içeren pazar yoktur. Ayrıca karlı değil yani Hasat ve işleme teknikleri, geleneksel hala reçine ve hasat teknikleri, seçimi ve gradingnya çok gerekli arazi sahibi reçine Sosyalleşme. Güney Sumatra bölgeye Eğitim ve çıraklık daha iyi yönetmek ve kaliteli damarnya çiftçileri motive edebilir kehribar reçinesi üretmeyi başarmıştır.Bir odun dışı orman ürünleri olarak, orman kaynakları, söz konusu ağacın ölümünü engellemek gerekir reçine hasat nasıl yanı sıra yeniden ağaçlandırılması ile korunmuş olması gerekir.Kaynak: Manuhuwa, E, 2009. odun dışı orman ürünleri Maluku’da orman gelişiminin bir parçası olarak. Pattimura Üniversitesi’nde Ziraat Orman Fakültesi Bölümü Açılış Konuşması Pozisyonu Profesör. Ambon.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates