Deglupta, Kamarere, Mindanao sakız,(Okaliptüs deglupta)

Deglupta, Kamarere, Mindanao sakız,(Okaliptüs deglupta)

kamarere-sealed-psDeglupta (Okaliptüs deglupta)

Ortak İsim (ler):  Deglupta, Kamarere, Mindanao sakız

Bilimsel Adı:  Okaliptüs deglupta

Dağıtım:  Güneydoğu Asya (ayrıca tropik boyunca tarlaları yetiştirilen)Bu ağaç çoğunlukla Yeni Gine, Amerika Birleşik Devletlerinde olan Yeni Britanya’da ve Endonezya sınırları içerisinde yer alan Sulawesi’nde bulunur.

Okaliptüs (Eucalyptus): 700’den fazla türü vardır. Gövdesi renkli olan tür, Gökkuşağı okaliptüsü (E. deglupta)’dür. Bilimsel adı Eucalyptus deglupta olan gökküşağı okaliptus yaklaşık 1.8 metre genişliğine ve 61 metre uzunluğuna ulaşabilen bir ağaçtır. Ağacın ayırt edici özelliği eşsiz çok renkli gövdesidir. Anavatanı Avusturalya olan Okaliptus ağacının insan hayatına birçok farklı alanda faydasını görmek mümkün. Mersingillerden olan bu çok yetenekli ağaç türünün su emme kapasitesi günde otuz tona kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle de ülkemiz de dahil birçok farklı ülkede bataklık kurutma amaçlı kullanılabiliyor. Ayrıca boyu yüz metreye kadar çıkabilen okaliptus ağacının gövdesindeki müthiş esanstan pek çok farklı tür koku ve tat elde etmek mümkündür; öyle ki günümüzde birbirinden farklı şekerleme ve ilaç firmalarının vazgeçilmez kaynaklarından biri haline gelmiş.

Üstün su emme kapasitesinden dolayı bazı bilimadamlarına araştırma konusu olmuş bu ağaç türü, araştırma verilerine göre yılda iki yüz elli ton su emerek dünya su dengesini kötü etkilemektedir. İnce, uzun ve sivri yapraklarıyla yaz kış yeşil kalabilen okaliptus ağacına ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyıları boyunca çok sık rastlanabilmektedir. Özellikle Bodrum’da hoş kokusuyla güzel bir atmosfer yaratma ve foseptik çukurlarının etkisini kırma amaçlarıyla fazlaca bulunan okaliptus ağacı, yavru vatan Kıbrıs’ta da efgalipto adıyla bilinmektedir.

Kıbrıs adasına sömürge zamanlarında yine bir ingiliz sömürgesi olan Avusturalya’dan bölgedeki bataklıkları kurutmak amacıyla getirilmiştir. Anakara ülkemize ise ilk olarak 1885 tarihinde getirilmiş, pazar sorununun olmaması ve doğal türlerimize göre çok daha hızlı gelişmesi nedeniyle Çukurova bölgesinde ekimi günümüze kadar devam etmiştir.

Okaliptus ağacı yetiştiği bölgede başka ağaçların yetişmesine izin vermez, ayrıca kökleriyle diğer türleri zehirleyebilme özelliğine sahiptir. Yangında çok çabuk alev alıp tutuşabilmesine karşın toprağa çabukça yeni filizler atabilir ve böylece de yaşamını sürdürebilir. Mersingillerden bir ağaç cinsi. ana vatanı Avusturalya’da yüzlerce türü olup türkiye‘de bu bir kaç tür ile sınırlıdır. günde 30 ton su emilimi gerçekleştirebilir bu nedenle de ülkemizde bataklık kurutma amaçlı kullanılmıştır. sıtma ağacı olarak bilinmesinin nedeni budur. pratik amaçlı bir diğer kullanımı köylerde kanalizasyon yakınlarına dikimi iledir.

‘Eucalyptus Deglupta’adıyla bilinen türü görenleri rengarenk oluşuyla hayrete düşürmektedir. Bu türün gövdesi farklı renklere boyanmış gibi rengarenktir.Son olarak bu çok yönlü ağacın yüzlerce farklı türü olmasına karşın ülkemizde yalnızca birkaç türle sınırlıdır.

catsDeglupta (Okaliptüs deglupta)

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu:  boyunda 100-200 ft (30-60 m), 3-6 ft (1.2-1.8 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  31 £ / ft 3 (500 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .38, .50

Janka Sertlik:  650 £ f (2,880 N)

Kopma Modülü:  11.550 £ f / içinde 2 (79.6 Mpa)

Elastik Modülü:  £ 1.565.000 f / içinde 2 (10.79 GPa)

Kırma Gücü:  6780 £ f / içinde 2 (46.7 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.8, Teğet: 8.5%, Volumetrik:% 15.5, T / R Oranı: 2.2

Renk / Görünüm: Heartwood orta kırmızı bir ışıktır. Her zaman açıkça odun gelen çizilmiş olsa diri odun, bir soluk sarımsı kahverengidir. Quartersawn yüzeyleri, şerit şerit modelini arzetmektedir.

Tahıl / Doku:  Tane iri doku ve iyi bir doğal parlaklık için bir üniforma ortamla, kilitlenir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; sadece yalnız; diyagonal / radyal düzenleme, az çok geniş gözenekler; parankima vasicentric; oldukça yakın aralığı dar ışınları.

Rot Direnç:  dayanıksız olarak Anma; zavallı böcek direnci.

İşlenebilirlik:  koparma nedeniyle şiddetle kilitli tahıl quartersawn yüzeylerde yaygın olsa Genellikle kolay, el veya makine araçları ile çalışmak. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Deglupta ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: bu kereste olarak nadiren kullanılabilir olsa birçok ağaçlar, hamuru için hasat edilir. Fiyatlar bir ithal parke için ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları:  Kağıt (bilançolar), kaplama, mobilya, doğrama ve.

Yorumlar:  ağacın kabuğu çok renkli dış yamalar gibi tonlar ilginç bir dizi üreten, döken sık çünkü ağaç bazen Gökkuşağı Okaliptüs denir. Deglupta bazen ticari ismi Kamarere altında satılmaktadır.Plantasyon yetiştirilen stok plantasyon ağaçlardan kereste komplikasyon olmadan kurumaya kolay da olsa, yabani yetişen ağaçlardan daha hafif ve yumuşak olma eğilimindedir; Ahşap tüm ticari olarak temin edilebilen okaliptüs türlerinin yumuşak biridir. Yukarıda listelenen Mekanik veriler plantasyon yetiştirilen ağaç içindir.Bu ağaçlar karakteristik gövdeleri sebebiyle süs amacıyla yetiştirilmektedir. Gövdeleri boyunca çoklu-renkli bir tabakaya sahiptir. Bu tabakanın farklı bölgeleri, yılın farklı zamanlarında soyulur. Soyulma ile birlikte açık yeşil olan iç tabaka ortaya çıkar. Havayla temas ettikçe bu bölgeler koyulaşarak, mavi, mor, turuncu ve kestane tonlarını alır. Bu renklerin gövde üzerinde dağılımı bu ağaca kendine has bir görüntü yaratır

catsDeglupta (Okaliptüs deglupta)e

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Blue Gum  (Okaliptüs globulus)

Kahverengi Mallee  (Okaliptüs dumosa)

Coolibah  (Okaliptüs Coolabah)

Cerrah  (Okaliptüs marginata)

Karri  (Eucalyptus diversicolor)

Lyptus ®  (Okaliptüs urograndis)

Messmate  (Okaliptüs obliqua)

Dağ Kül  (Okaliptüs regnans)

Kırmızı Mallee  (Okaliptüs oleosa)

Nehir Red Gum  (okaliptüs)

Gül Sakız  (Okaliptüs grandis)

Bataklık Maun  (Okaliptüs robusta)

Beyaz Kutu  (Okaliptüs hemiphloia)

Sarı Kutu  (Okaliptüs melliodora)

Sarı bir zamk  (Okaliptüs leucoxylon)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates