European Hornbeam, Common Hornbeam, Carpinus betulus,Ak gürgen

European Hornbeam, Common Hornbeam, Carpinus betulus,Ak gürgen

european-hornbeamAvrupa Gürgen (Adi gürgen)Ak Gürgen

Ortak İsim (ler): Avrupa Gürgen, Ortak Gürgen

Bilimsel Adı: Adi gürgen(Carpinus betulus)

Dağıtım: Avrupa ve Batı Asya

Türkiye‘de Marmara, Karadeniz veTrakya‘da doğal yayılış yapar.

Trakya, Ege, Marmara Bölgesi, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yayılış gösterir. Genellikle kuzey ve güney kıyı bölgelerimizin karışık ormanlarında bulunur. Ülkemizde hektar koru, hektar baltalık gürgen ormanı bulunmaktadır. Girintili grimsi kabuklu gövdelere sahip ağaç ya da ağaçcıklardır. Yumurta biçimindeki yapraklarının kenarları dişlidir.

Ağaç Boyutu: boyunda 50-65 ft (15-20 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 46 £ / ft 3 (735 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .53, .74,

Janka Sertlik: 1630 £ f (7.260 N)

Kopma Modülü: 16.010 £ f / içinde 2 (110.4 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.755.000 f / içinde 2 (12.10 GPa)

Kırma Gücü: 7320 £ f / içinde 2 (50.5 Mpa)

Çekme: Radyal: 6.8%, Teğet: 11.5%, Volumetrik:% 18.4, T / R Oranı: 1.7

Adi gürgen (Carpinus betulus), huşgiller (Betulaceae) familyasından kerestesi değerli bir orman agacı türü. Ilıman iklimlerde iyi büyüme yapar ve genellikle 600 m yükseltilerde görülür. Çoğunlukla meşe bazı yerlerde kayınla kurduğu meşçerelere rastlamak mümkündür. Dik kayalık yamaçlarda ormanlar oluşturur.

ççlo

Renk / Görünüm: En kurulları ve kereste tamamen diri odun oluşması ile Gürgen en diri odun, çok kalın. Renk neredeyse beyazdır. Soluk sarımsı kahverengi öz odun açıkça diri odun sınırını çizmek değil.

Tahıl / Doku: Tahıl düz biraz ince, hatta doku ile iç içe etmek.

Endgrain: Yaygın gözenekli; genellikle radyal bir düzenleme içinde küçük gözenekler; yaygın 2-4 radyal katları; bazen mevcut tyloses; büyüme halkaları belirsiz; , lens olmadan görünür lens olmadan bazen mevcut ve açıkça görünür çok daha büyük agrega ışınları ile değil, küçük ışınları; parankimi yaygın-agrega olarak, (marjinal) bantlı.

Rot Direnç: Gürgen direnç çürümeye açısından bozulmaz olmayan dayanıklı olarak puan, hem de böcek saldırı duyarlı olduğunu. Ancak, Gürgen mükemmel aşınma direnci ve aşınma vardır.

İşlenebilirlik: Genel olarak, gürgen yoğunluğu ve dayanıklılığı nedeniyle çalışması zor olarak kabul edilir. Ancak, para cezası ve hatta tahıl ile birleştiğinde, bu aynı yoğunluk, mükemmel bir dönüm ahşap yapmak. Lekeler, yapıştırıcılar ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Bir gölge ağacı olan ak gürgen yumuşak yapılı verimli ve nemli toprakları tercih eder. Yana doğru genişleyen sığ kök sistemine sahiptir. Kesildiğinde yeniden sürgün verme özelliği vardır. Peyzaj çalışmalarında uygun budama yapılarak uzun boylu çit olarak kullanılır.Yapı marangozluğu ve mobilya üretiminde kullanılması uygun değildir. Küçük boyutlu fakat sağlam olması gereken yerlerde olumlu sonuç verir. Ağaçtan yapılan aletlerde kullanılır. ( Mutfak aleti, ayakkabı kalıbı, Ölçü aletleri vb.)

Odunu ağır ve serttir bu yüzden alet yapımı ve bina inşaatı çalışmalarında kullanılır. Yavaş yanması ve çok ısı yayması dolayısıyla çok uygun bir yakacak odundur.

ŞKKĞK

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Gürgen cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: ahşap fiyatları doğal aralığı boyunca ılımlı olmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın ihraç değil.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: yakacak odun, döşeme, kaplama, müzik aletleri (vurmalı çalgılar), jantlar, kolları, şaftlar, nesneleri döndü, ve diğer küçük ahşap parçalar.

Yorumlar: Yani adlandırılmış, ya 1) orijinal kullanım biri bir öküz boyunduruğu olarak çünkü, ya da 2) ahşap gibi sert olarak tanınmış ve bir boynuz gibi sert.

GDG

Gürgen Ağacı, Gürgengillerden, kerestesi çok tutulan bir ağaç türüdür. Yurdumuzda Karadeniz bölgesinde pek çok gürgen ormanı mevcuttur. Kerestecilikte çok kullanılır. Yakıt olarak da kullanılır. Gürgen, kibar şartlar isteyen nazik bir ağaç çeşidi değildir. Kurak ve kötü topraklarda olgunlaşabilir. Başlıca çeşitleri; Akgürgen, Amerikan gürgeni, yürek yapraklı gürgen ve Japon gürgenidir. Yurdumuzda en fazla akgürgen yetişir. Sürgünlerde iki sıralı sarmal olarak sıralanmış olan sivri uçlu tomurcuklar, çok sayıda kiremitvari sıralanmış olan pullarla kaplanmıştır. Kayınlarda olduğu gibi sürgünler sıkışmış bir açı yapmaz. Onlarda yatmış durumdadır. Uzun saplı yapraklar iki sıra durumunda sıralanmıştır. Kenarları keskin, iki dişlidir.

 Erkek ve dişi çiçekler ilkbaharda yetişir. Bunlarda birinciler önceki yılın kısa sürgünlerinin ucunda aşağı bakan yalancı başak durumları meydana getirirler. Boyları 4-6 cm tir. Çember yapıda ve aralıklı çiçeklidir. Dişi çiçekler, son yıllara ait yeni teşekkül etmiş olan uzun sürüngenlerin uç kısmında bulunur ve aşağı bakan durumlardan meydana gelirler. Meyveleri yassı, sivri uçlu, sert kabuklu ufak fındıksı şekillidir. Meyve örtüsü, onun etrafa yayılmasına yarayan kanat durumu görür. Çiçek açma ilkbaharda yapraklanma ile beraber olur. Meyveler ise sonbaharda yetişir. Gürgen ağaçlarının ışık istekleri azdır. Gölgeden hoşlanırlar. Bu nedenle meşe ormanları için değerleri bir dolgu ağacıdır. Fakat nem ve toprak istedikleri yüksektir. Kütük sürgünü verme özellikleri yoğundur. Meyveleri ekildiği zaman çoğu zaman gelecek baharda çimlenir ve olgunlaşır. Gürgen cinsinin halen Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da doğal olarak olgunlaşan 26 kadar çeşidi vardır. Bunlardan sadece ikisine Türkiye’nin farklı orman bölgelerinde rastlanır.

Carpinus betulus (Avrupa veya genel gürgen), Güney Doğu İngiltere de dahil olmak üzere Batı Asya ve güney doğu ve güney Avrupa’da yaşayan bir gürgentürüdür. İyi bir büyüme için sıcak bir iklim gerektirir ve sadece 600 m’ye kadar yükselmelerde görülür. Meşe ve bazı bölgelerde kayınla karışık tarlalarda yetişir ve aynı zamanda ağaçlık ormanlarda da yaygın bir ağaçtır.

AÇIKLAMA

Küçükten orta büyüklüğe sahip olan ve 15 derecelik yüksekliğe ulaşan ağaçtır ve nadiren 30 m’dir ve çoğu zaman yivli ve eğri bir gövdeye sahiptir. Kabuk düzgün ve yeşilimsi-gri, eski ağaçlarda bile. Kayınların aksine, tomurcuklar en fazla 10 mm uzunluğunda ve dallara yakın basılır. Yapraklar alternatif uzun oluklu dokular veren belirgin damarlar ve tırtıklı kenar boşluğu ile birlikte 4’lüdür. Tek renktir ve rüzgarla tozlaşmış erkek ve dişi yavruları yapraklardan sonra yaz başlarında görünür. Meyve, 7 – uzunluğunda, kısmen üç süslü yapraklı bir çiçek sapı ile çevrili küçük bir fındıktır; sonbaharda olgunlaşır. Tohumlar ekimden sonraki ikinci yılın baharına kadar çimlenmez. Gürgen, verimli bir tohum ekme makinesidir ve güçlü doğal rejenerasyon ile işaretlenmiştir. Carpinus betulus gölge sever bir ağaçtır, orta derecede toprak verimliliği ve rutubetini tercih eder. Derisi sığ, genişleyen kök sistemine sahiptir ve kesildiğinde kütük filizi üretimi ile işaretlenmiştir. Çünkü geri kesmek için oldukça iyi duruyor ve yoğun yaprakları var, bu büyük oranda bahçede, özellikle de uzun çitler için ve topiary için kullanılıyor. Ağaç ağır ve sert olup, aletler ve yapı inşaatları için kullanılır. Ayrıca, sıcak ve yavaş yanar ve çok uygun bir yangın yapıyor. Ağaç Gülü Ağaç Profili Bu, ağzı açma ve dolaylı olarak dolaylı olarak ve yoğun yaprakları var, bu büyük oranda bahçede, özellikle de uzun çitler için kullanılıyor. Ağaç ağır ve sert olup, aletler ve yapı inşaatları için kullanılır. Ayrıca, sıcak ve yavaş yanar ve çok uygun bir yangın yapıyor.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates