Freijo, Laurel Blanco, Cordia spp. (C alliodora, C goeldiana),Defne,Kahve Ceviz,

Freijo, Laurel Blanco, Cordia spp. (C alliodora, C goeldiana),Defne,Kahve Ceviz,

laurel-blancoFreijo (Cordia alliodora)

Ortak İsim (ler):  Freijo, Laurel Blanco, laurel blanco wood,

Diğer yaygın isimler: Kahve Ceviz, Ceviz mu, kalıplar, mo, kürek, kürek sıkı duman, ocak, çubuk duman, siyah defne,Linnet. (Kolombiya). Linnet.(Venezuela). Defne, siyah, sıkı defne, defne erkek, beyaz defne, dağ defne, dağ defne, defne. (Ekvador).Sarımsak Ağacı. (Peru). Sarımsak. (Bolivya). Lauro, amarello lauro, uruazaeiro. (Brezilya).

Bilimsel Adı:  Cordia spp. (C alliodora, C goeldiana)

Defne (Cordia alliodora) olan Arjantin Meksika yetişen tropikal parke. Ayrıca Capa prieto olarak bilinir. türler sık sık kahve ağaçları ve çiftlik hayvanları için gölge olarak hizmet vermektedir. Ahşap çalışmak kolay ve koyu renkli odunu ince marangozluk için marangozlar bir favori.

Freijo (Cordia alliodora)Tanım:Dağıtım:  Brezilya güney Meksika’dan,Defne en yaygın türler olan Cordia, çalılar büyük ağaçların arasında değişen yaklaşık 200 türün de dahil olmak üzere bir cins. coğrafi enlem aralığı 25 ° N 25 ° S., oldukça geniş, ya da kabaca Arjantin Misiones Meksika’da Sinaloa Devletten , aralığı da Batı Hint Adaları çoğunu içerir. Defne Jamaika tanıtıldı ve ilk 1967 egzotik bir plantasyon türler olarak Surinam’da dikildi düşünülmektedir. Aynı zamanda Florida’da bir süs  olarak dikilmiş oldu. Yerel dağılım haritaları Meksika ,Kolombiya dışında, genellikle mevcut değildir ve Porto Riko aralıkları, coğrafi ve siyasi bölgeler hem de verilmektedir nerede. Puerto Rico defne 13 Devlet Orman 8 yılında, belediyelerin yarısından fazlasında büyür ve Luquillo’daki Deneysel Orman Biyosfer Rezerv.

Defne kereste ( Cordia alliodora ) son derece değerli ve doğal aralığında yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Özgül ağırlık 0,38-0,73 değişir, ve 0.53 kendine özgü temel ortalama ağırlığı o kadar orta ağır ahşap sınıflandırır. Ancak, fiziksel özellikleri orta olmak, ahşap kökenli göre değişir çok ıslak habitatları üzerinde ışık olabilir. ahşap genellikle kereste derece eğimli bölgeleri geldiğinde hariç, düz taneli olduğunu. doku ince ve oldukça homojen olduğunu. parıltı ortalama, ama onun radyal yüzeylerde yüksek parlaklığa sahiptir ve şekil dikey çizgili gösterir. Diri odun açık sarımsı kahverengi, ve öz odun koyu kahverengi veya siyahımsı damarlar ile koyu grimsi kahverengi renk gösterir. Kurutma orta hızlı ve ahşap görünür kusurları görünmüyor. boyutsal kararlılık mükemmel. Ahşap kolayca korumak için kolay, çalıştı ve yüksek doğal dayanıklılık.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsFreijo (Cordia alliodora)44

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cordia alliodora yaygın iç ve dış inşaat, genel marangozluk, mobilya, demiryolları, köprü yapıları, kaplamalar, tekneler, ve eğimli tahta kullanılır, ve bu hamuru, kağıt üretimi için çok iyi.

Bu ahşap mekanik özellikleri coaba (maun, benzer olan Swietenia macropylla ). Özgül ağırlık coaba ve caobilla benzer olduğunu,alliodora Bu cinsin en yaygın türdür. Tüm Orta Amerika ve Güney Amerika Paraguay, Güney Brezilya ve Arjantin kuzey boyunca, Meksika doğal olarak yetişmektedir. Kosta Rika, bu tür Orta Volkanik Range, Pasifik kıyısında, kuzey bölgesi ve Karayip tarafı üzerinde yaygındır. Ağaç yanı sıra deniz seviyesinden Central Valley yakın 1200 m (3937 feet), ekolojik koşullar ve toprakların çeşitli altında yetişir. Ancak, türler sıcaklık 24 º C (75 ° F) hakkında ve arazilerde tepeler, hafifçe dalgalı veya düz 800 m (2625 fit), daha düşük rakımlarda üzerinde daha iyi bir büyüme ulaşır.

Bu yüksekliğinde 40 m (131 ft) kadar büyüyebilir bir ağaçtır. Bu silindirik gövde vardır. Kabuğu grimsi kahverengi grimsi beyaz. Bu 1500 mm (60 inç) üzerinde bir yıllık yağış var Kosta Rika hem yamaçlarda yağmur ormanları tipik bir türdür. Atlantik bölgesi içinde Cordia alliodora genellikle büyük bir yüksekliğe ulaşır ve dar, açık taç ve silindirik, beyazımsı-gri kök ince bir ağaçtır; Pasifik tarafında ise gövde siyahımsı kaba doku kabuğu ile, bükülmüş ve dallanma olduğunu. Çiçeklenme Eki-Mar gözlenen ve meyveler Kasım ayından Nisan ayına kadar olmuştur. Tohumlar ağacın taç toplanan edilmelidir.

Defne ağacı tarlaları ile bazı dezavantajları sonra, insanlar türler fakir topraklarda tahammül ve saf tarlaları gibi büyüme biraz hayal kırıklığı olmuştur yüzden fazla yönetim ve bakım gerektirecek gibi görünüyor, çünkü, site koşulları hakkında çok seçici olmadığını fark etti. Ancak verimli sitelerinde tam üstten ışık, hızlı erken büyüme yeteneğine sahip güçlü ağaçlar, özellikle tarımsal ormancılık sistemlerinde üretilebilir.

catsFreijo (Cordia alliodora)54

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık:  35 £ / ft 3 (565 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .48, .57

Janka Sertlik:  890 £ f (3,970 N)

Kopma Modülü:  12.570 £ f / içinde 2 (86.7 Mpa)

Elastik Modülü:  £ 1.874.000 f / içinde 2 (12.93 GPa)

Kırma Gücü:  6670 £ f / içinde 2 (46.0 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.9, Teğet: 6.7%, Volumetrik:% 10.0, T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm: Orta kahverengi açık sarımsı gelen cebire renk aralıkları, bazen koyu çizgiler. Öz odun Çakmak kısımları açıkça diri odun sınırını çizmek değildir.

Tahıl / Doku: Tahıl düz sığ kenetlenmiş etmektir. Doku ince gelen kaba değişebilir. İyi doğal parlaklık.

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; özel düzenleme büyük gözenekler orta, orta sayısız birkaç; Mevcut tyloses; parankima vasicentric; Normal geniş aralığı orta ışınları.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsFreijo (Cordia alliodora)98

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Rot Direnç:  Değişken, genellikle ahşap koyuluğuna bağlı. Açık renkli panoları daha az dayanıklı olmasına rağmen, dayanıklı olarak puan. Karışık böcek direnci.

İşlenebilirlik: Kolay el veya makine araçları ile çalışmak. Tutkal, döner, ve bitirir iyi.

Koku: çalışılan sırasında hiçbir karakteristik koku, olsa koyu renkli adet baharatlı kokusu olabilir.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Freijo bir olduğu bildirildi hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece cilt tahriş içerir. Talaş da kuru eller, yanı sıra aşırı susuzluk neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Kurutma:Açık kurutma yanı sıra, geleneksel fırın kurutma, orta zor ılımlı kusurların gelişimi ile, orta hızlarda meydana gelen.
Kurutma programları T6-D2 ve sırasıyla geleneksel fırınlarda kurutma için tavsiye edilir 1 ve 2 inç kurulları için T3-D1.

Doğal Dayanıklılık:türleri çürüyen mantar açısından dayanıklı olarak kabul ve ahşap termit saldırılarına karşı dayanıklı, ancak deniz kurtlarının saldırısına karşı son derece hassastır edilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsFreijo (Cordia alliodora)56

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Çalışma Özellikleri :Hem manuel araçları ile ve geleneksel makinelerle çalışmak kolaydır. Bu çok. Tırnak kolay zımparalama ve mükemmel, iyi, torna kalıp, delme ve kazıma için mükemmel tahıl yırtılma minimum yüzdesi ile iyi bir performans sahiptir onun orta ölçekli nedeniyle bu elde etmek için mühürleyen en az üç kat gerektirir gözenekler kaliteli bitirmek. Doğal ahşap rengi güzel olduğundan, şeffaf bitirmek. En yeterli kullanır yüksek kaliteli oturma odası, yemek odası ve yatak odası mobilya, kapı, dekoratif paneller, el sanatları, oyuncak ve yapısal elemanlar için kullanılır, Genel o olmaz Ağır yüklere maruz.

Fiyatlandırma / Durumu: kaplama veya daha küçük dönüm veya zanaat boşlukları Genel olarak mevcut sınırlı boyutlarda kereste bazen mevcut su yüzüne çıktı. Beklenen fiyatlarının ithal parke için orta aralığında olması.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, mobilya, açık nesneler, kabini, tekne yapım ve doğrama

Yorumlar: Freijo (örneğin Defne Blanco gibi) ortak isimlerin bolluğu ile bilinen, ve daha yaygın bilinen Bocote ve Ziricote bir akrabası olduğunu. Onun görünümü kıyasla olmuştur tik veya maun da birine doğrudan botanik ilgisi yoktur olsa.

Freijo-2

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

KULLANIMI ;İnşaat:,Doğrama,kapılar,jaluzi,çerçeveler • : İç Işık, Dekoratif wainscoting panelleri çerçeveler düzeltir gömlekleri • İç yapısal atın: çıtaları

Mobilya:Yüksek kalite:İnce mobilya,dekoratif mobilya,Diğer kullanım alanları:iddiasız merdiven veya genişletilebilir miktarları,iddiasız merdiven veya genişletilebilir adım,spor malzemeleri ve oyuncaklar,müzik aletleri veya parçaları,kalıpları ve modelleri dekorasyon ve süsleme.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsFreijo (Cordia alliodora)4556

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özel Kullanımları:Yelpazesini boyunca, defne ayrıca kahve ve kakao plantasyonları bir gölge ağacının yanı sıra mera kullanılır. İnsanlar bazı yerlerde meyve yemek ve tohumlar ve yaprakları hem ev tıbbi amaçlar için kullanılır. Defne kentsel yerleşim alanlarında süs kullanım için uygundur ve bol çiçekli nedeniyle bal üretiminde kullanılmak üzere denenmiştir. Brezilya kuru malzemenin tonu başına etanol 266 litre (70 galon) elde; Bu tarafından üretilen ton başına 325 litre (86 galon) bir verim ile karşılaştırır Protium spp., 25 türün en test .

Defne hala hamurlama için tam değerlendirilmek üzere; Kesilmiş ve Kütük fiziksel ve mekanik özellikleri oldukça iyi. Genel mukavemet özellikleri ve iyi maun benzer olan. Özgül ağırlık 0.44 den 0.52 ila arasındadır. Taze sadece hafif bükülme ve kontrol hızla maddi mevsim devrilmiş; hacimsel büzülme yüzde 9 civarındadır. Ahşap çalışmak kolaydır, sorunsuz tamamlandıktan ve kolayca yapıştırıcılar. Öz odun koruyucu tedaviye açık değildir, ancak mantarlar, termitler ve deniz kurtlarının için bir dirence sahiptir. Direnç derecesi açık renkli öz odun daha dirençli olması odun boyama, koyu renkli ahşap ile ilişkili görünmektedir. Öz odun boyama da defne blanco (ışık) ve defne negro Orta Amerika’da (koyu) ahşap ayırt etmek için kullanılır. Eski yumuşak ağaçlık ilişkili Cordias, gibi C alliodora, ikinci (0.84 kadar özgül ağırlık 0.63) daha sert, daha ağır yoğunluğu ile ilişkili Cordias C gibi gerascanthus. Iki büyük grupların herhangi içinde öz odun boyama değişimler yerel site özellikleri yanı sıra yaş neden olabilir.

1

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 İlgili Türler:

Bocote  (Cordia spp.)

Louro Preto (Cordia megalantha)

Ziricote  (Cordia dodecandra)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates