Garapa,Apuleia leiocarpa

Garapa,Apuleia leiocarpa

Garapa,Apuleia leiocarpa

 

Garapa (Apuleia leiocarpa)

DİĞER İSİMLER: Brezilya Ash, Grapia, Brezilyalı Meşe, Garrote, Barajuba, Marotoa Muiratua, Muirajuba

Bilimsel Adı: Apuleia leiocarpa

BİLİMSEL ADI: Apulela leiocarpa (Vogel) Macbride, Leguminosae..

AİLESİ: Caesalpiniaceae

DİĞER İSİMLER COMMONS: Aslo Grapiapunha, Grapiá, Amarelinho, Gema-de-ovo, Garapeira altında da bilinir. AĞACI: Ticari yükseklik: 25 m 30 ; çap: 60-100 sm. Gövde: cilindric / hafif kıvrımlı, ince Barck, sert, cebire: orta kahverengi-sarımsı, sert plakalar gevşek olsun AHŞAP ÖZELLİKLERİ: Bej-sarımsı veya sarı. Öz odun: hafifçe pembe-kahverengi, üniforma için pembe; Diri: Beyaz-sarımsı. Tahıl: düzensiz, interlocked; pürüzsüz, parlak yüzey, Doku: Orta; Koku: belirgin değil.

KÖKENİ: Yaygın güney Brezilya genelinde ve Atlantik kıyısı ormanları dağıtılanAğaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 51 £ / ft 3 (820 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .65, .82 AĞIRLIK: £ 54. / Cu. ft.

Janka Sertlik: 1650 £ f (7.350 N)

Kopma Modülü: 18.530 £ f / içinde 2 (127.8 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.257.000 f / içinde 2 (15.57 GPa)

Kırma Gücü: 9030 £ f / içinde 2 (62.3 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.2, Teğet:% 7.5, Volumetrik:% 11.7, T / R Oranı: 1.8

YOĞUNLUK: Janka ölçekli sertlik zor ve dayanıklı hale, 1650 olduğunu

KURUMA: istikrarlı Orta. Küçülme yeşil fırınlamak için: radyal% 4.2; teğet% 7.5; hacimsel: 11.7%

Renk / Görünüm: Garapa yaş koyulaşır kahverengi renk, sarımsı altın vardır. Odun oldukça chatoyant ve farklı aydınlatma açıları ışık boyama karanlıkta kaydırmaya görünür. (Bu mühürlü ahşap taranan görüntüde belirgin aşağıda sadece aydınlık / karanlık ahşap yamalar olarak görünür.)

Tahıl / Doku:  Tahıl, genellikle düz, ama aynı zamanda kilitlenebilir. Doğal parlaklık bir orta miktarda Düzgün orta doku.

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; özel düzenleme, orta sayısız büyük gözenekler orta; sarımsı kahverengi maden yatakları ortak; parankima pastil, kanatlı ve birleşik; dar ışınları normal aralık.

Rot Direnç:  savunmasız olsa termitler ve diğer böcek saldırılarına dayanıklı olarak Anma.

İşlenebilirlik: Garapa yoğunluğu rağmen, çalışmak oldukça kolaydır. Tutkal ve bitirir de, ve boyutsal kararlılık için ortalama hakkında.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Garapa cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: bazen döşeme ve zemin kaplaması için kullanılan olsa Garapa, kereste şeklinde yaygın mevcut değildir. fiyat gibi diğer Güney Amerika ithalat benzer karşılaştırarak, bir ithal parke için ılımlı olmalıdır Cumaru veya Jatoba .

Sürdürülebilirlik: Bu ağaç türleri Ekvador, endemik bir tür hariç, CITES Ekler veya Tehdit Altındaki Türlerin IUCN Kırmızı Listesinde değildir Carapa megistocarpa nedeniyle% 50’nin üzerinde bir nüfus azalma ile tehlike olarak listelenir, doğal aralığında bir düşüş nedeniyle son üç kuşak.

cats

Ortak Kullanım Alanları: Döşeme, zemin kaplaması, rıhtım ve tekne yapım.

Ayrıca Brezilyalı Kül olarak bilinen Garapa Ağaç, yoğun ve doğal dayanıklı Brezilyalı kereste olduğunu. Onun altın rengi, ince taneli ve orta maliyeti Tik veya Ipe gibi daha pahalı sert ağaçlarına çekici bir alternatif sunuyor. Garapa Ahşap böyle zeminini gibi dış mekan uygulamaları için mükemmel bir seçim yapma, çürümeye karşı dayanıklıdır. Uzun bir zaman sürer, ama bir iç parke güzelliği vardır sadece. Bu outlasts gibi muamele Çam, Sedir, Redwood ve Douglas Fir gibi diğer popüler ahşap zemin kaplaması türleri.

GÖRÜNÜM: Öz odun ışığı açık beyazımsı diri odun gelen demarcated yaşla birlikte açık kahverengi, olma, kahverengi sarımsı. Düz işaretlenmiş veya düzensiz tahıl ve bazı kesim parçalar halinde ribboning etkisi kilitli ile Orta doku; ayırt edici koku veya tat olmadan.

İşlenebilirlik: ahşap, tüm operasyonlarda iyi puan yüksek yoğunluğu rağmen çalışmak orta kolay. Bu çivi ve vidalar iyi ama ön sıkıcı gereklidir. Yapıştırma iyi bir bağ elde etmek için özel bir bakım gerektirir. Dilimleme, yüksek silis içeriğine ve düzensiz kenetlenmiş tahıl zor olabilir.

tropical-floor-tiles

DAYANIKLILIK: ahşap delici saldırılara karşı çok dayanıklıdır. Mantarlara ve termitler karşı Orta dayanıklı.

KORUMA: Herhangi bir koruyucu tedavi gerektirmez.

TERBİYE: Herhangi bir diğer doğal ahşap gibi, bitmemiş bırakılırsa, Garapa Ahşap gri dönecek. İPE ile karşılaştırıldığında tedavi ahşap nüfuz için Garapa Wood orta yoğunluğa bağlı olarak, daha az güçtür. Dış yatay bir yüzeye elemanları, bakıcı düzenli olarak kat yeniden bekleyebilirsiniz

garapa_7

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates