Hackberry,şeker çitlembiği, Celtis occidentalis, Celtis laevigata

Hackberry,şeker çitlembiği, Celtis occidentalis, Celtis laevigata

Hackberry3Hackberry (Celtis occidentalis)

Ortak İsim (ler): Hackberry, şeker çitlembiği

Bilimsel Adı: Celtis occidentalis, Celtis laevigata

Dağıtım: Doğu Kuzey Amerika

Ağaç Boyutu:  boyunda 40-60 ft (12-18 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 37 £ / ft 3 (595 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,49, 0,60

Janka Sertlik: 880 £ f (3,910 N)

Kopma Modülü: 11.000 £ f / içinde 2 (75.9 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.190.000 f / içinde 2 (8.21 GPa)

Kırma Gücü: 5440 £ f / içinde 2 (37.5 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.8, Teğet:% 8.9, Volumetrik: 13.8%, T / R Oranı: 1.9

Renk / Görünüm: Heartwood gri açık kahverengi. Geniş diri odun zıt açık sarıdır. Mavi-gri mantar boyama Duyarlı derhal işleme değilse. Bu genel görünüm külüne benzer olduğunu ( . Fraxinus spp ), ve bazen de kül yerine kullanılır.

Tahıl / Doku: Tahıl, genellikle düz ya da bazen hafif bir çok kaba düzensiz doku ile, kilitlenir.

Endgrain:  Yüzük-gözenekli; Çok büyük bir büyük earlywood gözeneklerin 2-3 satırları; dalgalı teğet bantlarında orta latewood gözenekler küçük; Ortak tyloses; parankima vasicentric, (marjinal) bantlı; orta genişlikte ışınları, geniş aralığı.

Rot Direnç: bozulabilir olmayan dayanıklı olarak Anma. Mantar renk ve böcek saldırı da duyarlı.

İşlenebilirlik:  Her iki el ve makine aletleri ile Genellikle iyi çalışma karakteristikleri, kilitli tahıl ile knot, ya da bölümleri ile küçük parçalar işleme zorlukları teşkil olsa. Buhar bükme için mükemmel Yanıtladı. Tutkal, lekeler, döner, ve iyi bitirir.

Koku: çalışırken hafif bir koku alabilir miyim.

Alerjiler / Toksisite:  Hackberry cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: doğal aralığın dışında yaygın olarak kullanılabilir değil, Hackberry düzenli hasat ve doğal aralığında mütevazı bir fiyata yarar kereste olarak satılmaktadır. Spalted ve / veya lekeli adet bazen artmış fiyata satılmaktadır. Kereste yakından ilgili şeker çitlembiği ile değiştirilerek satılır  (Celtis laevigata) .

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, kutular / sandık, kaplama, nesneleri ve bükülmüş parçalar döndü.

Yorumlar:  dış görünüş açısından, Hackberry kül yakın bir benzerlik taşımaktadır; anatomik, ancak karaağaç en yakın olan (Ulmus spp.), dalgalı teğet bantlar karaağaç özelliğidir (ulmiform düzenleme) düzenlenmiş gözeneklere sahip. Hackberry Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yerli sert ağaçlarına arasında bükme buhar çok iyi ormanları arasında ünlüdür.

Hackberry2

Ahşap kimlik

Aslında, tüm sürü aynı görünümlü Kuzey Amerika’da dört çitlembik türler vardır. Ortak çitlembik (Celtis occidentalis) büyük yelpazesine sahiptir, ancak güney çitlembik, şeker çitlembiği denilen, çoğu ticari kereste üretir. Ancak her çitlembik türlerin özellikleri aynı kalır. Aslında, karıştırılmış ve birlikte satılmaktadır. Hackberry tabanlarına kalın ormanlarda iyi yetişir. Aslında, Mississippi Nehri boyunca, yaklaşık 4 ‘çapı ve 120’ uzun boylu kaydedildi örnekler. Diğer alanlarda, çitlembik sadece yarısı boyutunu elde edebilir. Çitlembik tanıma zor değil. Sadece kabuğu bak. Açık kahverengi renk arasında değişen gri gümüşi için, genellikle sırtları ve kaba, düzensiz siğiller sahiptir. Ve yaz aylarında, çitlembik sivri sona 2-4 “uzun, yuvarlak, diş kenarlı yaprakları taşır. Kübik ayak hava-kurutulmuş başına 37 pound sonbaharda olgunlaşır Küçük mor, cherrylike meyve (kuşlar tarafından yenilebilir). , çitlembik ahşap hakkında siyah ceviz aynı ağırlığında ve yaklaşık olarak sert değil gibi güçlü. Ancak şaşırtıcı, o şok direnci ceviz outranks. çitlembik aralıkları rengini (bazen grimsi döküm) ile krem ​​beyazdan bronzluk sarımsı bir ışık , odun ve diri odun arasında keskin bir kontrast. Onun tane kül benzer.

Eğer sert, uzun ömürlü gölge ağacı için arıyorsanız, çitlembik (Celtis occidentalis) sadece sağ ağaç olabilir. Doğu Amerika Birleşik Devletleri ve Midwest Yerli, çitlembik ağaçları ile 9 2 Onlar zarif, açık gölgelik bir dik, arching form var Tarım bitki tahammül bölgelerinin US Department gelişirler. Bazı ağaçlar 100 metre boyunda ya da daha fazla ulaşmak rağmen sağlıklı ağaçlar büyük metre için onları en uygun hale, 40 ila 60 metre boyunda büyüyebilir.

Hackberry ağaçları çekici tırtıklı yaprakları vardır ve ilkbaharda açık yeşil çiçekler üretmek. Mor çekirdeklerinin kahverengimsi orta yaz oluştururlar. Kuşlar çoğunlukla tercih ediyorsanız rağmen bu meyveler, yenilebilir. Sonbaharda yapraklar bırakarak önce mülayim bir sarı renge çevirir. Hackberry ağaçları kabuğu üzerindeki mantar doku ve siğil büyümeleri için bilinir.

DCF 1.0

Hackberry Ağaçlar Dikim

Hemen hemen her toprakta bitki hackberry ağaçlar. Onlar biraz nemli, organik toprak tercih, ama onlar kil, sıkıştırılmış toprak, alkali toprak ve kuraklık tolere. Kök topu gibi geniş en az iki katı kadar derin bir delik kazmak ve. Hafifçe ağacı ayarlayın ve düz olduğundan emin olmak. Toprak tam delik yarısını doldurun ve su iki galon ekleyin. Su kalan toprakla delik doldurmadan önce boşalmasına izin verin. Herhangi bir hava cepleri kaldırmak için ayak hafifçe toprak firma.

Çitlembik ağaçları için güneşli bir yer seçin. Onlar kısmi gölge tahammül, ama onlar tam güneş iyi büyür. Ayrıca, bu ağacın ne zaman olgun ve buna göre uzay onları büyük boyutu için hesap emin olun. Kökleri tesis haline gelene kadar, özellikle kuru koşullarda, ekimden sonra her haftasını ağacını ilk sezonunda sulayın. Daha sonraki yıllarda, muhtemelen hava ağacı bir sulanan çim yakın oturur, özellikle kuru yalnızca sulama ile elde edebilirsiniz.

reclaimed-hackberry-dining-table2_0

Hackberry Ağaçlar Bakımı

Kurulan sonra, çitlembik ağaçları zaman zaman budama ötesinde küçük bakıma ihtiyaç. Onlar ölü ve hastalıklı dalları, ya da birbirlerine karşı dikey veya ovmak büyüyen dalları çıkarmak için atıl yaparken kış sonu onları budamak.

Hackberry ağaçları kaldırımlar ve teraslı bir çöp sorunu oluşturabilir drupes ve tohum, bırakın. Düzenli süpürme uzak bu alanlarda veya planın onları bitki. çitlembik ağacının odun, yumuşak ve nispeten zayıf, ve ahşap düşer ve elemanları maruz hızla zaman azalır.

images

Hackberry Ağacı Zararlıları ve Sorunları

Hackberry meme safra muhtemelen çitlembik ağaçları bulaştırmak için en yaygın hastalıktır. Bu yapraklar ve renk üzerinde diken diken kaldırdı neden olur. O ağacı zarar vermez rağmen, bozan olduğunu. Cadı süpürge şube ve sürgün uçlarında yoğun, bükülmüş üremesine neden olan bir başka yaygın bir sorundur. Ayrıca çoğunlukla kozmetik sorundur.

buna karşı en iyi savunma hastalığa dirençli çeşitlerin bitki olduğunu. ağaçlar bazen, genellikle göz ardı ya da fungisit uygulamaları ile tedavi edilebilir olabilir külleme, muzdarip. Hackberries karaağaç ile ilişkili olmasına rağmen, bunlar Alman karaağaç hastalığı muzdarip değildir.

Bildiğim kadarıyla böcek zararlıları gitmek gibi, en yaygın sorun ağacından suları emme dallarda koloniler formu ve sapları küçük böceklerdir ölçekler, vardır. Küçük ağaçlar böcek yağ veya böcekler boğmak için sabun ile püskürtülür olabilir. Büyük ağaçlar tedavi zordur.

seth-deysach-lagomorph-design-hackberry-desk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates