Hard Maple,Sert Akçaağaç,Sugar Maple,Maple Kaya,Acer saccharum

Hard Maple,Sert Akçaağaç,Sugar Maple,Maple Kaya,Acer saccharum

?????????????????????????????????????????????????????????????Sert Akçaağaç (Acer saccharum)

Ortak İsim (ler): Hard Maple,Sert Akçaağaç, Sugar Maple, Maple Kaya

Bilimsel Adı: Acer saccharum,Şeker akçaağaç, Aceraceae ,Acer saccharum Marsh.

Yaprak: , karşısında, basit ve palmately damarlı 3-6 inç uzunluğunda, 5 ince yuvarlak lobları, tüm kenar; . Yeşil Yukarıda, soluk aşağıdaki Çiçek: . Açık sarı-yeşil, küçük, kümelenmiş olan veya biraz erken ilkbaharda yaprakları huzurunda, bir ince, uzun (1-3 inç) kök asılı Meyve: İki kanatlı at nalı şeklinde Samaras yaklaşık 1 inç uzunluğunda, zaman olgun sonbaharında kümeler görünen, kahverengi. Twig: Brown, hafif lenticels ile ince ve parlak; . Sıkı terazi ile, sivri, çok keskin terminal tomurcukları kahverengi Bark: Değişken, ama koyulaşır eski ağaçlar üzerinde, genellikle kahverengi, dışa uzun, kalın, düzensiz kıvırıcı ile oluklar, firma sırtları geliştirir. Form: Orta boylu ağaç (100 . Çok yoğun eliptik taç ile feet)

Dağıtım: Kuzeydoğu Kuzey Amerika Şeker akçaağaç (Acer saccharum), bazen sert akçaağaç veya kaya akçaağaç adlandırılan en büyük ve sert ağaç daha önemlidir. Yaklaşık 12,5 milyon hektar (31 milyon hektar) veya parke arazi yüzde 9 üzerinde büyür ve yaklaşık 130 milyon m3 (26 milyar fbm) ya da Amerika Birleşik Devletleri’nde parke sawtimber hacminin yüzde 6 net hacme sahip. büyük ticari hacimleri Michigan, New York, Maine, Wisconsin, Pennsylvania ve (53) halen bulunmaktadır. Çoğu bölgede, sawtimber ve büyüyen stok hacmi hem daha yakın yakacak odun testere günlükleri, ahşapla artan üretimi ile, artan ve edilir. Şeker akçaağaç kuzey sınırı neredeyse orta Ontario, New Brunswick ve Nova Scotia güney Quebec üçüncü ve tüm aracılığıyla Manitoba aşırı güneydoğu köşesinde doğuya doğru uzanan 35. Yıllık ortalama izotermi, paraleldir. Amerika Birleşik Devletleri içinde türler daha sonra güneye Tennessee güney sınırına Kuzey Carolina batı kenarı boyunca, Appalachian Dağları merkezi New Jersey ile güneybatıya uzanan, New England, New York, Pennsylvania, ve orta Atlantik Devletleri boyunca bulundu. Batı sınırı Kansas, Iowa doğu üçte ve Minnesota doğu üçte iki küçük alana Missouri uzanır. Birkaç aykırı topluluklar kuzey Kansas, Gürcistan, ve Carolinas bulunur.

Ağaç Boyutu: boyunda 80-115 ft (25-35 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı

Şeker akçaağaç 50 yaşında yaklaşık 24 m (80 ft) yaklaşık 12 metre (40 ft) bir site endeksi arasında değişen sitelerin çeşitli yetişen (12,17,21,25,46,91). Tipik kaliteli İkinci büyüme genellikle 50 yıl baz yaşta şeker akçaağaç site indeksi 17 ve 20 m (55 ft ve 65) arasında düşme duruyor. Yükseklik büyüme doğu bölgelerinde 50 yaşından sonra yavaş. En iyi siteler hariç, toprak ve ana malzemenin türüne derinlik sitesi endeksi  üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir.

Şeker akçaağaç kumları, tınlı kum, kumlu loams, loams ve silt loams yetişen ama en iyi üzerinde iyi drene loams yapar . Bu kuru, sığ topraklarda iyi büyümek değil ve nadiren eğer hiç bulundu bataklıklarda olduğunu .Şeker akçaağaç kuzey Gölü Devletleri’nde toprakların çok çeşitli güney bölgelerde özel ama bol toprak-sitedir. Çoğunlukla toprak siparişler arasında Spodosols, Alfisol ve Mollisols bulunur. New Hampshire, şeker akçaağaç bol organik madde sahip siteler ile ilişkilidir ve Batı Virginia yüksek meşe sitesi endeksleri alanlarda en bol.

Şeker akçaağaç hafif alkali için (pH 7.3) kuvvetli asit (pH 3.7) arasında değişen topraklarda yetişir, fakat en sık 5,5-7,3 bir pH topraklarda yetişir , akçaağaç eğilimi şeker tipik ağır yaprak çöp Toprağın pH ve besin durumunu değiştirin. yaprak kuru ağırlığına göre yaklaşık 1.81 oranında kalsiyum, 0.24, yüzde magnezyum, yüzde 0.75 potasyum, 0.11, yüzde fosfor, 0.67, yüzde nitrojen ve 11.85 oranında kül ihtiva etmektedir. pH 4,0-4,9 aralıkları bırakır. Kalsiyum içeriği nispeten 4,5-7,0 arasında bir pH aralığına sahip büyüyen ağaçlar muntazam kalır ama kirler, daha asit hale geldikçe damla . Göl Devletleri’nde, şeker akçaağaç kötü drene alanlar arasında ve en az 1 su tabloya (3 ila 5 ft) m 1.5 ile toprağa sırtlarında kadar -En yaygın 490 m (1,600 ft) yüksekliklerde bulunur. Kuzey New England ve New York State o kadar 760 m (2,500 ft) yüksekliklerde yetişir. Vermont Green Mountains ve New Hampshire White Mountains, özellikle, üst limit Boreal orman tiplerine dar geçiş bölgesi ile keskin yatay bant yatıyor. Alt seviyeleri genellikle soğuk kuzey yamaçlarında sınırlı güney Appalachians üst yükseklik, 1680 m (5,500 ft) 910 m (3,000 ft) arasında değişir. Yelpazesini güney ve güneybatı kesimlerinde, şeker akçaağaç daha tipik nemli daireler ve haddeleme topografya ara yüksekliklerde ravines boyunca büyür.

catskllşp

Ortalama Kuru Ağırlık: 44 £ / ft 3 (705 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .56, .71

Janka Sertlik: 1450 £ f (6.450 N)

Kopma Modülü: 15.800 £ f / içinde 2 (109,0 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.830.000 f / içinde 2 (12.62 GPa)

Kırma Gücü: 7830 £ f / içinde 2 (54.0 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.8, Teğet:% 9.9, Volumetrik: 14.7%, T / R Oranı: 2.1

Renk / Görünüm: Diğer çoğu sert ağaçların aksine, diri odun Sert Akçaağaç kereste en yaygın olarak odun yerine kullanılır. Diri renk bazen kırmızımsı veya altın rengi ile, bir off-beyaz krem rengi, neredeyse beyaz arasında değişmektedir. Öz odun koyu kırmızımsı kahverengi olma eğilimindedir. Birdseye Maple da diğer türlerde az sıklıkla bulunursa olsa, bir rakam Sabit Maple bulunan en yaygın olduğu. Sert Akçaağaç de görülebilir kıvırcık veya kapitone tahıl desen.

Tahıl / Doku:  Tahıl, genellikle düz, ancak dalgalı olabilir. Para cezası, hatta dokuya sahiptir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; eşit aralıklı olan küçük gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; tyloses veya mineral yatakları yoktur; marjinal parankim; hem dar ve geniş ışınları normal aralık.

Rot Direnç: bozulabilir olmayan dayanıklı ve böcek saldırı duyarlı olarak Anma.

İşlenebilirlik: Oldukça kolay biraz daha zor olsa da, her iki el ve makine aletleri ile çalışmak Yumuşak Maple nedeniyle Sert Maple en yüksek yoğunluk. Maple böyle bir yönlendirici gibi yüksek hızlı kesiciler ile işlenmiş edilirken yakmak için bir eğilimi vardır. , Açar yapıştırıcılar ve boyanması sırasında lekeler oluşabilir rağmen, iyi bitirir, ve bir ön-klima, jel leke veya toner bir hatta renk elde etmek için gerekli olabilir.

Koku: yok karakteristik koku.

figuredR59lp3

Özel Kullanımları

Şeker akçaağaç ağaç akçaağaç şekeri başlıca kaynağıdır. ağaçlar erken genellikle sahip sap ilk akışı için bahar aday olan yüksek şeker içeriği. özsuyu toplanıp kaynatılmış ya da bir şurup haline buharlaştırılmıştır. Buharlaştırma ile daha da konsantre edilmesi akçaağaç şekeri üretir. Şeker akçaağaç sap ortalama yaklaşık yüzde 2.5 şeker; sap yaklaşık 129 litre (34 galon) şurup 3,8 litre (1 galon) veya şeker 3,6 kg (£ 8) yapmak zorundadırlar. Kılavuzlar doğal tribünden bir şeker çalı geliştirmek için basılmış .Damızlık deneyleri şeker içeriği belli aileler ve bireysel ağaçların şeker içeriği yıllık bir süre içinde tutarlı yüksek olduğunu tespit ettik (64.104). 7,4 oranında bir şeker içeriği biraz daha düşük içeriği seçilen iki anne geçerek elde edilmiştir (64 ). şeker içeriği de sap hacmi verimi ile ilişkilidir.

Alerjiler / Toksisite: Sert Akçaağaç, diğer akçaağaç birlikte Acer cinsinin ciltte tahrişe, burun akıntısı, ve astım gibi solunum yolu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: orta daha olsa biraz daha pahalı fiyatlı olmalı Yumuşak Akçaağaç . Böyle kuş gözü, kıvrılma, ya da yorgan gibi Ayrıca, düşündüm adettir çok daha pahalı olması muhtemeldir.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Döşeme, kaplama, kağıt (bilançolar), müzik aletleri, kesme tahtaları, kasap bloklar, tezgahlarda, beyzbol sopaları ve diğer açık nesneler ve özel ahşap ürünlerinin (basketbol sahaları ve dans katlarda bowling sokaklar ve Residential).

Yorumlar: Ağaç formunda, Sert Akçaağaç, genellikle Şeker Maple olarak adlandırılan ve en sık akçaağaç şurubu aday ağacı olduğunu. (Resimde Şeker Maple yaprakları aşağıda ) çoğu insan akçaağaç yaprakları ile ilişkilendirmek şekli vardır; Onlar genellikle sarıdan kırmızı morumsu kadar boyama canlı sonbahar ile 5 ya da 7 lobları, var.

Sert Akçaağaç kralı olarak kabul edilmesi gerektiğidir Acer cinsi . Onun ahşap kereste şeklinde piyasada mevcut Maple diğer türlerin hepsi daha güçlü sert, zor ve yoğundur. (Aynı zamanda bu devlet ağacı ABD’de dört farklı devletlerde.) Daha fazla bilgi için, makalesine bakın Sert Akçaağaç ve Yumuşak Maple Arasındaki Farklar .

İlgili Türler:

Büyük sert Akçaağaç (Acer macrophyllum)

Siyah Akçaağaç (Acer nigrum)

Box Elder (Dişbudak yapraklı akçaağaç)

Saha Akçaağaç (Acer campestre)

Norveç Akçaağaç (Çınar yapraklı akçaağaç)

Kırmızı Akçaağaç (Acer rubrum)

Silver Maple (Acer saccharinum)

Çizgili Akçaağaç (Acer pensylvanicum)

Çınar Akçaağaç (Acer pseudoplatanus)

Ambrosia Maple

Birdseye Maple

Kıvırcık Akçaağaç

Kapitone Maple

Yumuşak Akçaağaç

Spalted Akçaağaç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates