Hint Laurel ,Terminalia elliptica, (syn T. tomentosa.)

Hint Laurel ,Terminalia elliptica, (syn T. tomentosa.)

Terminalia elliptica, Indian Laurel, IndiaHint Laurel (Terminalia elliptica)

Ortak İsim (ler):  Hint Laurel

Bilimsel Adı:  Terminalia elliptica (syn T. tomentosa.)

Dağıtım:  Güney Asya (öncelikle Hindistan ve Myanmar)

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  54 £ / ft 3 (855 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .73, .86

Janka Sertlik:  2340 £ f (10.390 N)

Kopma Modülü:  14.710 £ f / içinde 2 (101.4 MPa)

Elastik Modülü:  £ 1.806.000 f / içinde 2 (12.46 GPa)

Kırma Gücü:  8220 £ f / içinde 2 (56.7 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.8, Teğet:% 7.4, Volumetrik:% 13.2, T / R Oranı: 1.5

Renk / Görünüm:  Değişir açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar koyu, neredeyse siyah çizgiler ile. Diri odun açıkça sınırını çizmek bir soluk pembemsi bir renk vardır.

Tahıl / Doku:  Tahıl, genellikle düz veya hafif kenetlenmiş ya da düzensiz. Bir ortam ile homojen doku ve düşük doğal parlaklığını kaba.

Endgrain:  Veri yok.

Rot Direnç:  orta dayanıklı olarak Anma; zavallı böcek direnci.

OkariNut

İşlenebilirlik:  kilitli veya düzensiz tahıl ile bölümler daha sorunlu olmasına rağmen, işe Genellikle kolay. Açar ve bitirme.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Hint Defne cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  dekoratif kaplama olarak en yaygın kullanılan. Fiyatlar bir ithal parke için ılımlı olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları:  Kaplama, mobilya, dolaplar, tekne yapım, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel öğeler.

Terminalia elliptica (syn. T. Alata Heyne eski Roth, T. tomentosa (Roxb.) Adası & Arn.) bir türü olan Terminalia güney ve güneydoğu için yerli Asya’da yılında Hindistan , Nepal , Bangladeş , Myanmar , Tayland , Laos , Kamboçya , ve Vietnam .1000 m’ye kadar güney Hindistan’da, kuru ve nemli yaprak döken ormanlar hem önemli bir parçasıdır.

Ortak isimler Asna , Saj veya Saaj , Hint-defne , Matti , Taukkyan (Burma), Sadar, Matti veya Marda (Hindistan), අසන – Asana (Sri Lanka), nedeniyle karakteristik kabuğu deseni kayıtsızca “timsah kabuğu”.

Bu bir ağaç 1 m gövde çapı 30 metre boyunda büyüyen,. meyve beş kanat meyve apeks ötesinde değil ile, 3 cm uzunluğunda, oval olduğunu. kabuğu yangına dayanıklıdır. Ağaç oldukça iri biraz parlak ve herhangi bir koku veya tat olmadan donuk, taneli düz. odun koyu kahverengi veya kahverengi, siyah birkaç işaretler ile açık kahverengi arasında değişir ve koyu çizgiler düşündüm. Diri odun beyaz kırmızımsı ve keskin farklılaşmış olduğunu. Öz odun orta dayanıklı ve diri odun tozu-sonrası böceği saldırı sorumludur.

Terminalia tomentosa kuru sezonunda tür mağaza su bazı üyeleri: dikkat çekici bir özelliği vardır. Yapılan bir araştırma Bandipur Milli Parkı , Hindistan ağaçların bir kısmının su depolamak ve su depolama çevresi bağımlı sıklığında artış ve miktarı olduğunu göstermiştir. Bu su depolama mekanizması ve ecophysiological önemi bilinmemektedir.

250px-Water_storage_in_terminalia_tomentosa

Kullanım

Ağaç için kullanılan mobilya , cabinetwork, doğrama , lambri, özel öğeleri, tekne-bina, demiryolu çapraz bağları (tedavi), ve dekoratif kaplamalar.

Yaprakları tarafından gıda olarak kullanılan Antheraea paphia ( ipek böceği ipek tassar (üretmek) Tussah ), ticari önemli bir formu vahşi ipek . kabuğu karşı ilaç olarak kullanılan ishal . oksalik asit ondan elde edilebilir . kabuğu ve özellikle meyve verimi pirogallol ve katekol için boya ve bronzluk deri .

Kök saklanan su genellikle vurdu ve orman halk tarafından yaz aylarında içme suyu kaynağı olarak kullanılır. Aynı zamanda mide ağrısı için şifalı değere sahip olduğu düşünülmektedir.

Yerli aralığın dışında, güney yetiştirilmektedir

İlgili Türler:

Idigbo  (Terminalia ivorensis)

Hint Gümüş Greywood  (Terminalia bialata)

Limba  (Terminalia Superba’nın)

Nargusta  (Terminalia amazonia)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates