Hollandalı Elm,Avrupa karaağaç,Dağ karaağacı,Ulmus glabra

Hollandalı Elm,Avrupa karaağaç,Dağ karaağacı,Ulmus glabra

wych-elm-sealed-s

Hollandalı Elm (U. glabra )

Ortak İsim (ler): Hollandalı Elm

Bilimsel Adı: Ulmus Hollandica × (Hollanda Karaağaç gelen, Avrupa karaağaç melez U. glabra x U. minor ve / veya diğer türlerin çeşitli)

Dağıtım: Doğu Avrupa, Batı Avrupa

Ülke:     Danimarka, Estonya, Finlandiya, Letonya, Litvanya, İsveç, İngiltere

Ağaç Boyutu: boyunda 80-115 ft (25-35 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 36 £ / ft 3 (575 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .48, .58

Janka Sertlik: 850 £ f (3,790 N)

Kopma Modülü: 9.960 £ f / içinde 2 (68.7 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.091.000 f / içinde 2 (7.52 GPa)

Kırma Gücü: 4640 £ f / içinde 2 (32.0 Mpa)

Çekme: (diğer türlere çok benzer Büyük olasılıkla mevcut veri yok Ulmus cinsi )

Renk / Görünüm:  Heartwood orta kırmızımsı kahverengi ışık. Solgun diri odun genellikle iyi tanımlanmıştır.

Tahıl / Doku:  Tahıl (bölünmesine çok dirençli hale) kilitlenir. Biraz kaba, düzensiz doku ile.

Rot Direnç:  dayanıksız olarak Anma; böcek saldırı duyarlı. Yaşayan ağaçlar Hollanda karaağaç hastalığı duyarlıdır.

İşlenebilirlik:  Bir meydan okuma, özellikle quartersawn yüzeylerde, çünkü kilitli tahıl çalışmak olabilir. Rendeleme koparma ve / veya bulanık yüzeylere neden olabilir. Zavallı boyutsal kararlılık. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi. Bükme buhara iyi yanıt ve iyi çivi ve vida tutar.

Koku: Elm genellikle güçlü, hoş olmayan bir kokusu vardır yeşil; bir kez kurutulmuş olsa da çok az bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Elm Ulmus cinsi bir şekilde bildirilmiştir hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz ve deri tahrişine bulunmaktadır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: olgun ağaçların kullanılabilirliği büyük ölçüde Hollanda karaağaç hastalığı azalmış olmasına rağmen orta, Avrupa’daki doğal yaşam içinde fiyatlı olmalı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kutular, sepetler, mobilya, değnekler, kaplama, odun hamuru, kağıt yapımı ve.Tekne yapımı, Dolap yapımı, Çekmeceler, Sandalyeler, Mobilya, Kalaslar, Turnery, Yatak odası takımları, Bükülmüş parçalar, Kanolar, Sandıklar, Gizli parçalar (Mobilya), Masalar, Yemek odası mobilyaları, Dübel pimleri, Dübeller, Çekmece kenarları, Güzel mobilyalar, Kat lambalar, Mobilya parçaları, Mobilya kareleri veya stoğu, Kepenkler, Mutfak dolapları, Örtüler, Oturma gurubu mobilyalar, Ofis mobilyaları, Radyo, stereo, TV kabini, Rustik mobilya, Gemicilik, Tabureler, Masalar, Yardımcı mobilyalar, Gardrop

Yorumlar: Elm ağaçları yaygın Hollanda karaağaç hastalığı, karaağaç kabuk böceklerinin tarafından yayılan bir mantar hastalığı bulaşmış. DED dünya Elm ağaçların milyonlarca sildi etti.

fsfvsv

Karaağaç türlerin en temel bölümü sert ve yumuşak karaağaç arasındadır. (bazen kaya karaağaç olarak anılacaktır) sabit karaağaç ahşap genellikle 41 ila 47 kg / m arasında değişen 3 yumuşak karaağaç, genellikle / ft 35 38 lbs bir yoğunluğa sahip iken,

Anatomik Kimlik: karaağaç türlerini ayırt birincil eleman earlywood gözenekler bulunur. Kuzey Amerika’da karaağaç, sert karaağaç latewood gözenek boyut olarak daha yakın olan daha küçük earlywood gözenekler ile karakterize edilir. earlywood tek kırık aralıksız kadardır.

IMG_3386-1024x768

Ağacın 100 ila 125 feet (30 ila 38 m) yüksekliğe ulaştığı ve 60 santim (150 cm) ulaşabilen gövde çapı olduğu bildirilmiştir. Genellikle aşağıya bir dizi ana gövdeye bölünmüş ve yayılmış ve zarif bir görünüme sahiptir.

Buna karşılık, yumuşak karaağaç büyük earlywood gözeneklere sahip olma eğilimindedir. earlywood Kırmızı Elm (U.S. rubra) ‘de olduğu gibi, Amerikan karaağacının (Ulmus americana)’ de olduğu gibi, ya da 2-4 gözenekleri geniş bir veya iki sıra geniş olabilir.Ancak, Avrupa ve Asya’dan gelen karaağaç türler her zaman Kuzey Amerika türler aynı earlywood modellerini takip etmeyin. En önemlisi, İngilizce Elm (U. procera) ve Wych Elm (U. glabra) hem küçük earlywood gözeneklerin tek aralıklı satırlar var, ama yumuşak karaağaçların kabul edilir.

nebb1_600px

Öz odunun çürümeye karşı çok az direnç gösterdiği ve diri ağacının toz postu ve ortak mobilya böcekleri tarafından saldırıya açık olduğu bildirilmektedir.

Kırmızı Elm bulunan çok sayıda earlywood satır haricinde, hem sert ve yumuşak karaağaç ayrı ayrı türler de ayrıca bir tür seviyesine kadar ayrılamaz.

elm bark beetle

Hollandalı Elm Hastalığı

Bu mantar hastalığı karaağaç kabuk böceklerinin tarafından yayılır ve Kuzey Amerika ve Avrupa’da karaağaçlar on milyonlarca ölümü sorumlu olmuştur. Sonuç olarak, hastalık dirençli çeşitlerin ve melezleri dışarı aranmıştır. Hibrid karaağaçlar kimlik karıştırıcı ana ağaçlar birinden özelliklere sahip olabilir.

Ağaçlar 2.5m kadar büyük 45m ile 36m ve çapa sahip bir yüksekliğe kadar büyür, ancak büyük çaplı ağaçlar merkezinde sık sağlıksız olduğu için, bir 1 m çapında ya da biraz daha iyi ticari açıdan.

Kereste -Öz odun açıkça tanımlanmış, sıkıcı kahverengi bir renk olduğunda açık renkli diri odun yeşil. Birlikte ahşap çapraz taneli karakteri ile düzensiz büyüme halkaları o çekici bir görünüm verir, ancak büyük erken ahşap gözenekler oldukça kaba bir doku üretmek. Kıta üzerinde yetiştirilen bu türlerin kereste genellikle daha eşit ve daha düzgün tahıl ile homojen büyüme. Kurutulmuş zaman İngilizce karaağaç yaklaşık 560 kg / m3 ve Hollandalı karaağaç yaklaşık 580 kg / m3 ağırlığında.

Kurutma – Oldukça hızla nem bırakmadan rağmen, ahşap çarpıtmak için çok belirgin bir eğilim var, ve kalın boyutlarda meydana çöküşü için bazı yükümlülüğü yoktur. Bakım nedenle gereklidir; sopa düzgün hizada olmalıdır, ve kazık üstleri aşağı ağırlıklı.

Güç -Hem İngilizce ve Hollandaca karaağaç benzer mukavemet özelliklerine sahip, ve Hollanda karaağaç İngilizce karaağaç daha kayda değer sert olmasına rağmen genel olarak, meşe gücü altında yüzde 30, bazı vardır, ve o da bükme için çok daha iyi ahşaptır.

Odunun Avrupa kayından (Fagus sylvatica) biraz daha zayıf olduğu bildiriliyor. Hava-kuru durumunda (yaklaşık yüzde 12 nem içeriği) eğilme mukavemeti oldukça yüksektir. Maksimum ezilme mukavemeti veya taneciğe paralel sıkıştırma mukavemeti de oldukça yüksektir. Sertlik, ortam olarak derecelendirilmiştir. Bu yoğun ve yoğun.

Kesici takımlardaki körtleştirme etkisi orta olarak derecelendirilmiştir. Çapraz kesim ve dar bant testere işlemlerinin tatminkar olduğu bildirilmiştir. Kerestenin iyi işleme özelliklerine sahip olduğu ve diğer elmler ile uygun olduğu bildirilmiştir. Planyalama, tornalama, zıvanalama, delme ve tüm işleme operasyonlarında tatmin edici olarak derecelendirilmiştir. Odunun iyi yapıştırıldığı bildirildi. Çivileme özelliklerinin iyi olduğu bildirilmiştir. Vidalama kalitesi tatmin edici olarak değerlendirilmiştir. Zımpara işlemlerinin tatmin edici olduğu bildirilmiştir. Ahşap, parlatma özelliklerine sahiptir. Odunun tatmin edici lekelenme özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir. Kuru durumdaki düz taneli malzemenin çok iyi buhar bükme özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir, ancak yeşil malzeme tokmak ve kırılma eğilimindedir. El aletlerine verilen cevabın genel olarak iyi olduğu bildirilmiştir.

İlgili Türler:

Amerikan Elm (Ulmus americana)

Karpat Elm (Ulmus procera)

Cedar Elm (Ulmus crassifolia)

İngilizce Elm (Ulmus procera)

Kırmızı Elm (Ulmus rubra)

Kaya Elm (Ulmus thomasi)

Kanatlı Elm (Ulmus alata’nın)

Wych Elm (Ulmus glabra)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates