İroko Kereste,(Milicia excelsa),İroko, Kambala, Abang, Odoum, Rokko

İroko Kereste,(Milicia excelsa),İroko, Kambala, Abang, Odoum, Rokko

iroko-veneer-figuredİroko (Milicia excelsa)

Yöresel İsimleri: İroko, Kambala, Abang, Odoum, Rokko,iroko (DE, FR, GB, NL, NG), kambala (GA, CG, CD), odum (GH, CI), abang, bang (CM), amoreira (AO), chamfutu (MZ), semli (LR), rokko (NG), lusanga (CD). 

Bilimsel Adı: (. syn Chlorophora Excelsa, C. regia) Milicia Excelsa, M. regia

20mMilicia excelsa22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Tropikal Afrika,Etiyopya Guinee-Bissau tropikal Afrika’da ve güneye doğru Angola ve Zimbabve Yaygın

catsİROKO

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 100-130 ft (30-40 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı
Ortalama Kuru Ağırlık: 41 £ / ft 3 (660 kg / m 3 )
Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .55, .66
Janka Sertlik: 1260 £ f (5.610 N)
Kopma Modülü: 12.700 £ f / içinde 2 (87.6 Mpa)
Elastik Modülü: £ 1.360.000 f / içinde 2 (9.38 GPa)
Kırma Gücü: 7840 £ f / içinde 2 (54.0 Mpa)
Çekme: Radyal:% 2.8, Teğet:% 3.8, Volumetrik:% 8.8 T / R Oranı: 1.4
Renk / Görünüm: Heartwood zamanla karartmak eğilimi renk ile,genellikle altın ya da orta kahverengi bir sarı.
Tahıl / Doku: İroko açık gözenekler ve kenetlenmiş tahıl ile, doku kaba bir orta vardır.
Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme büyük gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları;
Ortak tyloses; büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünür ışınları; parankim, paratrakeal parankima vasicentric, aliform (kanatlı ve pastil) ve konfluent bantlı.

Rot Direnç: İroko çok dayanıklı ve çürüme ve böcek saldırı hem dayanıklıdır; bazen Tik ağacı yerine kullanılan bir ağaçtır..
İşlenebilirlik: Genellikle kolay yüzey işlemleri sırasında bazı koparma neden olabilir onun kilitlenmiş tahıl dışında, çalışmak için. Aynı zamanda, kalsiyum karbonat yatakları kesiciler üzerinde önemli bir matlaşma bir etkiye sahip olabilir ki, zaman zaman mevcuttur. İroko yapıştırıcılar ve bitirir iyi.kaliteli ahşap genellikle tik yerine kullanılır. Bu önemli ticari değere sahiptir ve uluslararası yüksek fiyatlar komutları. Yerel o mobilya, tekne yapımı ve genel amaçlı bina kereste Kullanılır. İyi termitler direnir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsDECK

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koku: yok karakteristik koku.
Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, İroko bir olduğu bildirildi hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz, cilt ve solunum tahriş vardır. İroko ayrıca astım benzeri semptomlar, çıban ve hipersensitivite pnömonisi gibi hassas bireylerde diğer sağlık etkilerine neden olabilir.
Fiyatlandırma / Durumu: İroko bazen ithal ve ılımlı bir fiyata mevcuttur. Kaplama da satışa görülebilir ve aynı şekilde ödenebilir fiyatlı.
Sürdürülebilirlik: Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak IUCN Kırmızı Listesi’nde üzerinde listelenen değil. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olarak listelenir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İROKODECK

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, döşeme, mobilya, dolaplar, tekne yapım, öğeleri, ve diğer küçük özel ahşap öğeleri döndü.
Yorumlar: Orijinal yüksek fiyatları göz önüne alındığında Tik , Iroko düşük maliyetli bir alternatif olarak düşünülebilir. Ahşap dayanıklı, istikrarlı, ve biraz Teak benzer bir genel görünüme sahiptir.Uygulamalar İroko Kereste Kapı ve pencere çerçeveleri, zemin, duvar kaplamaları, merdiven ve adımlar, mobilya-sanayi gemi inşası ve kaplama için güverte: Bu ahşap olumlu nitelikleri gibi birçok uygulama için uygun hale getirir. Bu açma ve kesme ve yontma için de kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

DECK

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlendikten sonra stabilitesi çok iyidir. Çarpılma ve şekil bozukluğu yaşanmaz. Ağaç işlendikten sonra sarımsı bir renkte olup oksijen ile temasa geçtiğinde 1 ay içerisinde kahve ve çikolata rengi arası bir renge dönüşür ve bu renk tüm ürün yüzeyinde aynı tonda olur.Iroko doğal çürümeye, kabuk altı böcek ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir. Kolay kuruyan, çürümeyen, suya ve rutubete karşı dayanıklılığı sebebiyle özellikle tercih edilen bir ağaç türüdür.

Iroko ağacının kullanım alanları oldukça geniştir. Bahçe mobilya, parke, tekne, yat, gemi, deck yapımında da kullanılan vazgeçilmez bir ağaç türüdür. HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ.

İroko deck her zaman bulunur özel sipariş ölçülerde yapılır , Aparatlı aparatsız modeller en uygun fiatlara temin ederiz .

cats

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tanım  :Büyük, dioecious ağaç kadar 50 m boyunda; bolus, düz, çapı 2.5 (-3) m’ye kadar silindir 25’e kadar (-30) m dalsız, mevcut değildir ya da az payandaların; genellikle uzun ve belirgin, kırmızı-kahverengi, sarı lenticels yüzey kökleri; olma, lenticelled, kahverengi veya siyah koyu pullu, iç kabuğu dış kabuğu gri, kalın, lifli, krem ​​renkli, beyaz veya sarımsı lateks exuding, turuncu-kahverengi lekeler ile benekli; yayma taç; dalları obliquely artan. Distichously alternatif, basit bırakır; stipules hafif, kök clasping, ücretsiz en fazla 5 cm uzunluğunda, caducous; Yaprak sapı 1-6 cm uzunluğunda; eliptik için dikdörtgen bıçak, 6-20 (-33) cm 3,5-10 (-15) cm, geniş taban kordat ×, genellikle çok eşitsiz, apeks acuminate, kösele neredeyse dalgalı tüm ama çocuk örneklerinde dişli, kâğıt gibi marjı, Yukarıda yoğun kısa kıllı ince damarlar arasında, pinnately yanal venlerin 10-22 çifti ile damarlı altında, tüysüz veya ana damarlar üzerinde biraz tüylü.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77  Twigs, bracts sıraları ile alternatif uzunlamasına sıralar çok sayıda beyaz tüylü, çiçekleri dibinde yaprak axils veya yapraksız düğümleri genellikle yalnız bir catkin, çiçeklenme; 0.5-1 cm x erkek çiçeklenme 8-20 (-32) cm, asılı, sapı 0.5-2.5 cm uzunluğunda; kadın çiçeklenme 0.5-2 cm, sapı 0.5-2 cm uzunluğunda x 2-4 cm. Çiçekler cins, 4-yanında bir çok, sapsız; erkek çiçekler c. 1,5 mm dorsalde erimiş uzun, beyaz, tepals 4, 4 organlarındaki ve tomurcuk, ilkel dişilik organı şimdiki inflexed; 4 dorsalde kaynaşmış tepals, yeşilimsi, yumurtalık üstün, c 2-3 mm uzunluğunda dişi çiçekler. 1 mm uzunluğunda, 1-hücreli, 1 mm uzunluğunda, diğeri 2 tek 3-7 mm uzunluğunda tepeciklidir. 1.5 cm x 5 cm kadar infructescences düzenlenmiş 2.5-3 mm uzunluğunda Meyve bir elips, sıkıştırılmış aken.

İroko bir büyük parke tropikal batı kıyısında ağaç Afrika . Bazen olarak anılacaktır ormanda biridir Afrika Tik o ilgisi olmasına rağmen, tik ailesi. ahşap rengi başlangıçta sarı fakat zamanla daha zengin kahverengi koyulaştırır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

iroko232

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Batı Afrika Iroko ithal edilir, özellikle fırınlanmış. Taze hızla orta, sonra koyu kahverengi) için hangi değişiklikleri işlenmiş zaman sarı. Böyle bahçe mobilyaları gibi dış doğrama için kullanıldığında tedavi edilmezse eğer gümüş gri olacak. İroko yaygın nedeni Tik en kıt doğası ve sıkı ihracat yasaları için, Tik ucuz bir alternatif (onlar yaşlanma sonra yoğunluk, tane yapısı ve rengi çok benzer) olarak kullanılır. Işlenmiş zaman dikkatli ön-doğrultma rağmen, bazı ürünler dönebilir ve işleme kısa bir süre sonra yay. Bu sorunun bir parçası aşağı kereste ve bunun parçası darlık olan kilitli tahıl olması için aşağı. Ağır kumlama ile yok edilmese bile ağaç ve böylece zaman zaman değişen bir “kaba” etkiye neden merkezi etrafında kenetlenmiş tane spiraller, bu genel olarak azaltılabilir.

 

Çok dayanıklı ahşap; açık havada kullanıldığında İroko yağ veya vernik ile düzenli tedavi gerektirmez. O tik olarak neredeyse dayanıklı olmasına rağmen, aynı istikrarı yoktur.Olumsuz Özellikleri İroko WoodBazen Iroko ahşap kireç taş alanlarında bu ahşap, çalışma kadar etkileyebilir ki, bulunur. Ahşap duyarlı insanlara ciltte inflamasyonlar ve mukoz zarlar neden olabilir maddeler içerir. Kadar çalıştıysa, iyi havalandırma gereklidir. Çimento ve beton ile temas halinde bu ahşap kurutma işlemini yavaşlatır. Demir ile temas ahşap renkleri siyah gri. Bu maddeler de açık bitirmek etkileyebilir. İlk başta ahşap yüzey sentetik reçine ile kapalı bitmeden tiner ile temizlenir gerekir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsİROO

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İroko parke değerli, egzotik kat. Kahverengi tonlarında zengin içine sarı tonları derinleşmesini Zaman ve gün ışığı doğal tahıl getirmek. Taze iroko renk tonu yellownish olduğunu, ancak güneş ışığına bağlı koyu kahverengi çizgili koyu kahverengimsi kırmızı döner. Tahıl deseni düz veya hafif dalgalı olduğunu.Türler (Chlorofora excelsa) dağıtım Gine Mozambik Afrika’da ekvator ormanları. İroko 300 cm gövde çapı 50 m bir yüksekliğe ulaşır.HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ.

catsMilicia excelsa33Kullanım  : ahşap Milicia Excelsa ve yakından ilişkili Milicia regia (A.Chev.) CCBerg kereste ticaretinde ayırt edilmez ve ticari ismi altında Gana ‘Iroko’ ya da ‘Odum’ işlem görmektedir. Diğer sık kullanılan ticari adları Milicia Excelsa ‘kambala’ait’ ve ‘mvule’ vardır. Iroko talep büyük olduğu için Afrika’da bir çok değerli ticari kereste vardır. Bu inşaat çalışmaları, gemi inşa ve deniz marangozluk, uyuyanlar, savak kapıları, çerçeve, kamyon, boşaltma panoları, açık ve kapalı doğrama, merdiven, kapı, çerçeve, bahçe mobilyaları, Marangoz, paneller, dekoratif ve için zemin ve profil kartları için kullanılır yapısal kullanımlar. Aynı zamanda oyma, yerli mutfak eşyaları, müzik aletleri ve oyuncaklar için kullanılır. Bu asitler ve bazlar dayanıklı olduğu için, gıda ve kimyasal ürünler ve laboratuvar tezgahları için tanklar ve fıçılar için kullanılmaktadır. Bu dilimlenmiş kaplama olarak kullanılan ancak nadiren olarak döner kaplama edilir. Ahşap aynı zamanda. yakacak olarak odun kömürü ve yapımında kullanılan olgun meyve ve pişmiş genç yaprakları  Milicia Excelsa yenilebilir. Meyve suyu Hindistan lezzet için kullanılır. Olgun yapraklar, zımpara olarak kullanılmıştır. kabuğu deri ve kumaş boyama ve evlerin çatıları için kullanılmaktadır. Eskiden, genç ağaçlarının kabuğu loincloths yapmak için kullanılmıştır. Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77 Ağaç toprak koruma ve malç üretimi için kullanılan ve bir süs ve gölge ağacı olarak almaktadır. Nijerya’da bu çiftlikleri veya köyler arasındaki sınırları işaretlemek için dikilir. Aynı zamanda yenilebilir tırtıllar çekmek için dikilmiş edilmiştir. Ağaç mantarı yetiştiriciliği için bir substrat olarak test ediliyor Lentinus subnudus , Nijerya. popüler örneğin Milicia Excelsa yaygın Afrika geleneksel tıpta kullanılır. Bir kök kaynatma dişi kısırlığı tedavi etmek için alınır. Kök ve kök kabuğu bir kaynatma bir afrodizyak olarak kabul edilir. Kabuğundan Hazırlıklar öksürük, astım, kalp sorun, lumbago, dalak ağrısı, mide ağrısı, karın ağrısı, ödem, asit, dismenore, gonore, genel yorgunluk, romatizma, burkulma tedavisi için alınır ve bir galactagogue afrodizyak, tonik olarak ve purgative. Bark hazırlıkları dışarıdan uyuz, yaralar, saç, ateş, zührevi hastalıklar ve burkulma kaybını tedavi etmek için uygulanır. Onlar kazıklar, ishal ve dizanteri tedavisi için bir lavman olarak uygulanmaktadır. lateks yanıklar, yaralar, yaralar ve egzama ve diğer cilt problemlerine karşı uygulanır. Aynı zamanda, mide problemleri, hipertansiyon karşı ve galaktagog olarak alınır ve bu tümör ve boğaz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Yapraklar delilik tedavisi için yenir; Bir yaprak maserasyon galaktagog olarak içilir. Yaprakların bir kaynatma safra taşlarının tedavisi için alınır. Yaprak hazırlıkları dışarıdan yılan ve ateş tedavisinde uygulanan ve göz gibi Filariasis tedavi düşer vardır. Milicia excelsa genellikle kutsal bir ağaç olarak kabul edilir ve sık sık evlerin yakınında ve ekili alanlarda korunur. Benin yaprakları bir fetiş olarak kullanılır ve Nijerya’da ağaç folklor ve halk gelenekleri içinde özel bir yere sahiptir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsİROKO22

Fırın Kurusu Mallarımız.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Üretim ve uluslararası ticaret  :Milicia excelsa ve Milicia regia hem iroko olarak işlem gören ve payı vardır Milicia Excelsa bu ticarette bilinmemektedir. Iroko uluslararası ticarette önemli bir kereste olduğu; 1960’larda Fildişi Sahili iroko günlükleri yaklaşık 55.000 m³ ve yılda iroko Kesilmiş tahtaya 6000 m³ ve Kesilmiş tahtaya Gana 28.000 m³ ihraç etti. 1973 yılında Fildişi Sahili günlükleri kadar 136.500 olarak m³ ve Kesilmiş tahtaya 16.000 m³ ihraç etti. 1994 yılında Kamerun günlükleri 65.000 m³ ve Kesilmiş tahtaya 12.000 m³, günlükleri Kongo 10.000 m³ ve Kesilmiş tahtaya Gana en az 47.000 m³ ihraç etti. Sezon 1998-1999 yılında, iroko kereste tahmini 133.400 m³ Kamerun kesildi. 1998’den 2003’e kadar Gabon yılda günlükleri yaklaşık 28.500 m³ ihraç etti. Iroko günlükleri İhracat şimdi Fildişi Sahili, Gana ve Kamerun yasaktır, ancak Kesilmiş tahtaya ihracat izin verilir. 2003 yılında Kamerun iroko Kesilmiş tahtaya (ABD $ 948 / m³), iroko günlükleri Kongo 28.000 m³ (US $ 33.000 m³ ihraç 221 / m³) ve iroko kaplama / m³ (US $ 343) günlükleri, Orta Afrika Cumhuriyeti 2000 m³ (US $ 412 / m³) ve Kesilmiş tahtaya (US $ 465 / m³), Gana 8000 m³ 5000 m³ 1000 m³ sawnwood (ABD $ 754 / m³) ve Togo Kesilmiş tahtaya 1000 m³ (US $ 260 / m³). Geçen Tanzanya ve Uganda’da iroko önemli tedarikçileri vardı ve küçük hacimleri hala Doğu Afrika’dan ihraç edilmektedir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

3007

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Mekanik Özellikler :. Bu orta yoğunluklu ahşap şok yüklerine orta eğilme ve kırma gücü çok düşük sertlik ve direnci ile sınıflandırma bükme ılımlı bir buhar olan Çalışma Özellikleri : Malzeme el ve makine aletleri ile tatmin çalışır .. azalma 15 kesme açısını ° kilitlenmiş tahıl nedeniyle planya çeyrek biçilmiş yüzeylerde pürüzsüz bir yüzey için gereklidir. . ağaç çivi ve vidalar iyi, yapıştırıcılar tatmin edici ve tahıl dolduğunda, mükemmel bir finiş elde edilebilir Dayanıklılık : diri odun tozu sonrası böceği tarafından saldırı yükümlü olduğu, ancak Afrika’da termitler karşı son derece dayanıklıdır. Öz odun çok dayanıklı ve koruyucu tedaviye son derece dayanıklıdır. . Diri odun geçirgen kullanır : Gemi ve tekne yapımı, iç ve dış doğrama, laboratuar tezgahları, mobilya imalatı ve oyma. Bu kazık çakma ve deniz iş ve yerli zeminler için uygun bir yapı ahşap olduğunu. Ayrıca kontrplak için üretim ve duvar kaplamaları, gömme kapı ve dekoratif kaplama için dilimlenmiş.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsMilicia excelsa

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özellikler  :Öz odun çikolata kahverengi bazen sarımsı veya yeşilimsi kahverengi ya da maruz koyulaşma, sarı sarı soluk; açıkça 5-7.5 cm genişliğinde sarımsı beyaz diri odun den demarcated edilir. Tahıl rakam benekli, kaba, doku orta kilitlenir. Odun biraz yağlı ve kokusuzdur. Kapalı ormandan Kayıtlar genellikle düz ve silindirik, ancak savana ağaçlar genellikle yangında zarar görür ve onların ahşap eksantrik büyüme, batık kabuğu veya kalsiyum karbonat fişler etkilenir.,ağaç% 12 nem de 550-750 kg / m³ yoğunluğunda içerik. Yeşilden Küçülme oranları kuru 1,7-4,1 (-5.6)% radyal ve 2,4-6,3 (-9,8),% teğet olan fırın. ahşap küçük kusuru ile, açık havada ve fırınlarda iyi kurur. Kalın 4.2 cm levhalar% 60,% 15 nem, 50-80 ° C’lik bir kurutma sıcaklığında 8 gün içinde içeriğine ve% 40 ila 85% bir mukabil görece nemden kurutuldu, fırında edilebilir. Ahşap kuruduktan sonra, hizmet hareketi küçük, % 12 nem içeriği ise, kopma modülü 75-156 N / mm², tahıl 42-65 N / mm² elastisite 8300-13,300 N / mm², sıkıştırma paralel modülü olan , 5,4-14,1 N / mm², bölünme kesme 10,3-20,9 N / mm, Janka yan sertliği 4400-5610 N ve 5360-6640 N. Janka uç sertlik  el ve makine aletleri özelliklerini çalışmak genellikle iyi ama değişkendir; kenetlenmiş tane testere ve planya engel olabilir. ahşap nedeniyle kesici kenarları künt edebilirsiniz (özellikle kalsiyum karbonattan oluşan ‘iroko taşları’) sabit mevduat, varlığı oldukça aşındırıcı olduğunu. Planya sulanma 15 ° veya daha az kesim açıları kullanılarak önlenebilir. ahşap, vidalama Zıvana ve özelliklerini yapıştırma, iyi çivileme vardır ve kolayca döner. İyi tamamlanır, ancak dolgu gereklidir. ahşap kurutma yağ bazlı boyalar engelleyen stilben türevi chlorophorin içerir ve onunla temas halinde metali aşındıran hangi. Ahşap Buhar bükme özelliği orta bulunmaktadır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

IMG-20150413-WA0000

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Öz odun genellikle çok dayanıklı olarak kabul edilmesine rağmen deniz deliciler ve termitler değişir, onun direnci bildiriyor. Bu, mantar istilasına karşı dayanıklıdır. Diri odun saldırısına yükümlüdür Lyctus böcekleri. Öz odun koruyucu geçirmeyen, fakat diri odun geçirgendir.  ahşap ve talaş nedeniyle chlorophorin varlığı, burun ve boğazda ve astım reaksiyonlar dermatit, tahrişe neden olabilir. Chlorophorin melanin biyosentezi üzerinde inhibitör etki göstermiştir; Bunu daha kararlı bir türevi hexahydrochlorophorin cilt beyazlatıcı ajanlar olarak kullanım için ve pigmentasyon bozuklukları tedavi etmek için bir potansiyele sahip olabilir. İki fenolik bileşikler (chlorophorin ve iroko) in vitro anti-amip aktivitesi göstermiştir. Kök kabuğu, bir metanol özü farelerde ve sıçanlarda in vivo olarak anti-inflamatuar özellikleri göstermiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsİROKO

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates