KERESTE NEYE DENİR

KERESTE NEYE DENİR

TOMRUKKERESTE NEYE DENİR

Tomrukların boyuna biçilmesiyle elde edilen ve marangozluk ile inşaat sektöründe kullanılan

nitelikli ağaçlara “kereste” denir. Çevremizde gördüğümüz birçok ahşap eşyanın yapımında
kullanılmak üzere işlenip hazırlanmış olan odunlardır. Başka bir tanım ise; Odunun biçilmesi
kesilmesi ya da yontulmasıyla elde edilen birbirine paralel en az iki yüzü bulunan parçalara
“kereste” denir.
Kereste ağaçların gövdelerini ve dallarını meydana getiren sert bir maddedir. İnşaat
malzemesi, kâğıt ve yakıt yapımında hammadde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, tahta yalıtkan
bir maddedir. Bulunduğu şekliyle kullanılmayan ağaç önce kesilir sonra marangoz atölyelerinde
kereste haline getirilir. Keresteler sınıflandırılır, kurutulur, gerekiyorsa son işlemler yapılıp
pazarlanır. Dünyada ortalama olarak kesilen ağaçların yarısı yakacak olarak diğer yarısı da
kağıt imalatında ve çeşitli işlerde kereste olarak kullanılmaktadır. Kullanılacağı yere göre çeşitli
ağaçlardan kereste elde edilir. Sertliklerine bağlı olarak bazı ağaçları şöyle sınıflandırabiliriz;
• Çok Sert Ağaçlar : Ceviz, karaağaç, kara salkım
• Sert Ağaçlar : Kayın, dişbudak, karasakız, karaağaç ve bazı kavak cinsleri
• Yumuşak ağaçlar : Kestane, sarı kavak, selvi, sedir
• Çok yumuşak ağaçlar : Beyaz çam, ladin, ıhlamur, söğüt
Yapı Keresteleri en çok iğne yapraklı ağaçlardan elde edilir. “n” kesit boyutlarına göre lata,
kadron, tahta, azman gibi isimler alır. Yine keresteler 1. 2. ve 3. sınıf olmak üzere sınıflara
ayrılır.
1. Sınıf Kerestelerin taşıyıcı özellikleri yüksek ve görünümleri düzgündür. Özel işlerde
kullanılırlar.
2. Sınıf kerestelerin taşıyıcılık özellikleri normaldir. Yapıda bu tip keresteler kullanılır.
3. Sınıf kerestelerin taşıyıcılık özellikleri çok azdır. Yapının önemsiz kısımlarında kullanılır.

catsLHLŞJŞAğaç nedir?

ağaç türlerinin sayısı dünya çapında onbinlerce olduğunu. Tam olarak nasıl kimse söyleyebilir. Özellikle tropikal ormanlar tam olarak anlaşılamamıştır uzak neredeyse şaşırtıcı dizi sunuyoruz. Uzmanlar arasında Anlaşma sadece bu konuda şunlardır: Birçok lanet ağaçları vardır. Farklı özelliklere sahip ve bu yüzden pek çok tür. Bu yazıda biz insanlığın en eski yapı malzemesi bileşimi ışık tutacak Yani, doğal sadece temel “reçete” gidebilirsiniz.Bu ağaçlar odun ve diri odun arasındaki renk farkı güçlüdür.

Bir ağaç bir canlı organizma olduğunu ve bu nedenle ancak canlı hücre, atomların (ölü şeyler gibi) yoktur. Birlikte alındığında Bunlar çevresinden gelen ağaç aldığı besinlerin üzerinde büyür bir doku oluşturur. Bu nedenle, hatta ahşap her zaman tam olarak aynı özelliklere belli bir türü vardır. Kaliteli ağacının yaşam bireysel koşullara bağlı olarak değişir – örneğin, onu ulaştığı yağış ve güneş radyasyon miktarı, yerel hava kalitesi veya zararlı istilası derecesi. Kısacası: Prensip olarak, her ağaç bir yüz yüzde başka benzeri bir tahta parçası benzersiz, değil. Hatta tek bir ağaç malzemeyi kesmek kök ne kısmına bağlı, ahşap kalitesini değişir. ahşap temel bileşenlerini Ama tabii tüm bireysellik rağmen hakkında söyleyebileceğim bir kaç şey var “kendisi Wood.” Selüloz, lignin ve hemiselüloz: olursa olsun yaprak döken veya iğne yapraklı ormanları, üç temel maddeler olup olmadığını tüm ağaçlar, dahil etmek. Ayrıca, su ve örneğin şeker, nişasta, protein, reçine gibi diğer maddelerin küçük miktarlarda, tanen ve mineral mumlar kullanılabilir.

Tek hücre ahşap genellikle iç sadece su veya hava ihtiva eden bir boru şeklinde bir yapıdır. selüloz molekülleri, hücre duvarlarının iskeletini oluşturan ve dışarıdan çekme kuvvetleri alır. Onlar ahşap betonarme için metal takviye olarak benzer bir anlama sahip. Yaklaşık 60-70 selüloz moleküllerinden daha büyük birimler oluşturmak üzere bir araya – sözde mikro-iplikçiklerin. Bunun aksine, burada lignin bir bağlayıcı olarak işlev görür. Selüloz omurgası sertleşir ve ahşap hücre duvarlarının özellikle basınç dayanımı takviye. Lignin su içinde çözünmez ve hücre duvarlarının, katı kohezyon, beton çimento macuna benzer, içerir. hemiselülozlar bir Kittwirkung var: Onlar selüloz fibrilleri ve Ligninmatrix arasındaki bağlantı gibidir. kambiyum: Hücrelerin Kökeni henüz bir ağaç gövde en vazgeçilmez parçası nedir göze çarpmayan ve? Cevap: Sözde kambiyumu. Bu kabuk ve gövde hemen altında bulunan bir ince katmanlı kumaş tamamen sarar olup. Kambiyum ağacın tüm hücrelerin oluştuğu malzeme olduğundan, bu, aynı zamanda, bir doku formasyonu diye de anılır. Bu gerçek ahşap hücreleri ve aynı zamanda “Lif” olarak adlandırılır, iç kabuk ve dış hücre içinde üretir. Bu hücre bölünmesi ile yapılır: bir iki kambiyal hücreler ortaya için, bir ahşap ya da sadece Bast için, diğer hala kambiyal mevcut bölme gibi yetenekli iken. Yoldan ağacın ölü sak-hücrelerinin dış kabuğu, ağaç kabuğu oluşturulur çağırdı.

KLKKUUMalzeme merkezine doğru yaşlanma sırasında bir ağacın küçük ağaç gövde kesitinin dış bölgelerindeki neden hücre kökenli modu açıklanmaktadır. Ağaçlar aynı zamanda genişliği, sadece havada değil büyür. Gövde enine kesitte kalınlığı bu büyüme mevcut ağaç kabuğu sonunda açık patlar ve kalıplar haline yeni dış ahşap halkalar giderek daha geniştir. Sonra dışarı kambiyum ancak yeni kabuğundan. Yine oluşturan öz odun ve diri odun , bir ağacın ömrü yaklaşık 20 yıl sonra ve ahşap yavaş yavaş ölmek gövde ortasında başlar. Wasserleitbahnen giderek kesintiye çünkü bu olur. Ve ölür, ama aynı zamanda sürekli yenilenen kabuğu, aksine, sözde öz odun kalıcı ölü kalır. Bir ayrım doğrudan kambiyumda altında, yani bir ağaç gövde genç ölü iç öz odun taze sap yapılır. öz odun genellikle çok kurudur Böyle meşe, karaçam ve çam gibi diri odun ve ağaç türlerinin gibi, o da diri odun (fotoğraf) daha koyu. Sap ve öz odun rengi (z. B. ladin, köknar ve kayın) farklılık göstermemektedir ağaç türleri de vardır. Özel bir durum Diri bir (z. B. huş ve kızılağaç) sözde. Bu diri odun lider suyu, sadece gecikmiş ve onlarla çok yavaş öz odun münhasıran oluşur. Bu ağaçlarda, bu nedenle tüm gövde kesit renk, ne de nem ne farklar vardır. çekirdek ölü ağaç olması, faydasız olacağını anlamına gelmez. Aksine, birçok türde odun, daha sert, sağlam ve diri odun daha mantar ve böceklere karşı daha az duyarlıdır. Özellikle ev ve bahçe dış mekanlarda, sertlik ve dayanıklılık için takdir örneğin tropikal kereste, tropikal parke türlerinin odun gelen genellikle. Ve hatta eski güzel meşe birinde sadece öz odun bina için kullanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates