Keruing, Apitong, (Dipterocarpus spp.),chhoeuteal (KH), nhang (LA), (NL), yang hin, yang na (TH) keroewing, (VN) uzun dzao.

Keruing, Apitong, (Dipterocarpus spp.),chhoeuteal (KH), nhang (LA), (NL), yang hin, yang na (TH) keroewing, (VN) uzun dzao.

keruingKeruing, (Dipterocarpus spp.)

Ortak İsim (ler):  Keruing, Apitong,chhoeuteal (KH), nhang (LA), (NL), yang hin, yang na (TH) keroewing, (VN) uzun dzao,Yang, Kanyin, Gurjun Mai Nhang, Apitong,Keruing Belimbing

Bilimsel Adı:  Dipterocarpus spp.

catsKeruing333

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tanım :Avustralya kullanılan diğer yaygın ismi Apitong ve İng, Gurjun, Yang ve Bagac gibi diğer yaygın isimler gruplama Dipterocarpus 70 türleri üzerinde olmasına rağmen Avustralya kullanılmamaktadır. Keruing Hindistan, Sri Lanka ve Burma kadar uzanan Güney Doğu Asya’nın tüm alanlarda büyük parke yerli bir orta. Çok yüksek dağlık alanlarda ve 30 ila 50 metre yükseklik aralığında toprak ve düşük deniz seviyesi ormanlardan iklim koşullarının çok geniş bir yelpazede yetişir,ahşap yavaş ve dikkatli bir bölme bilmek ve bu nedenle 3,5-7% arasında yüksek çekme oranına olan ortamın kontrol sona kurutularak gerekmektedir. Doğru işlendiğinde iyi çalışır, ancak bazı yırtılma çeyrek kesim yüzleri oluşabilir,ahşap dokusu büyük ölçüde değişir ama genellikle düz taneli ve herhangi bir farklı şekilde eksik kaba genellikle gayet iyi. türlerin bazı reçine yüksek varlığı zor tutkal ve boya yapabilirsiniz.

Çünkü geniş türlerin öz odun renk yaşı en koyulaşması ile koyu kırmızımsı kahverengi en yaygın soluk pembemsi kahverengi için, mor, turuncu-pembe oldukça zengindir değişir. lyctid delici duyarlı diri odun, kahverengi sarımsı genişlikte 100mm kadar olan ve bazen ayırt etmek zor soluk ışık gri, genellikle solgun olduğunu.Güney Doğu Asya’da Keruing genel yapı ve doğrama uygulamaları ve yaygın tür konteyner üsleri ve kamyon tepsiler gibi ticari döşeme ürünleri kullanılmaktadır.

Sadece küçük miktarlarda Avustralya’ya ithal olmasına rağmen genellikle yüksek dereceli kereste gibi merdiven malzemesi, mobilya ve döşeme gibi iç doğrama için kullanılan eğilimindedir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

20mKeruing Belimbing

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım:  Güneydoğu Asya,Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Burma, Tayland, Laos, Vietnam, Kamboçya, ve Indomalesia.

Ağaç Boyutu:  boyunda 100-200 ft (30-60 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  46 £ / ft 3 (745 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,59, .74

Janka Sertlik:  1390 £ f (6.170 N)

Kopma Modülü:  16.710 £ f / içinde 2 (115.2 MPa)

Elastik Modülü:  £ 2.293.000 f / içinde 2 (15.81 GPa)

Kırma Gücü:  8900 £ f / içinde 2 (61.4 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.5, Teğet: 10.8%, Volumetrik:% 16.3, T / R Oranı: 2,0

Renk / Görünüm: Heartwood koyu kırmızımsı kahverengi orta sarımsı kahverengi bir ışık değişmektedir. Genel görünüm ve tahıl desenleme oldukça homojen ve mülayim.Sapwood iyi tanımlanmış ve gri renkli-kahverengidir. Öz odun koyu kırmızı-kahverengi hava, kırmızı-kahverengi veya mor-kırmızı. Donuk ve genellikle yapışkan Yüzey. Hemen hemen düz Tahıl: doku orta kaba ve hatta. Bu soluk reçineli kokusu vardır. Reçine terleme bazı türlerin yetersiz görmüş ahşap oluşabilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsKeruing22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tahıl / Doku: Tahıl genellikle düz hafif kenetlenmiş etmektir. Bir orta ile doku ve orta doğal parlaklığını kaba.

Endgrain: Yaygın gözenekli; sadece yalnız; özel düzenleme, çok az çok büyük gözenekler; parankim diffüz-in-agrega, vasicentric; Normal aralığı geniş ışınları, orta.

Rot Direnç: genelde orta dayanıklı bildirilen olsa, türlere bağlı olarak değişir; kötü böcek direnci orta.

İşlenebilirlik: ahşap silika mevcut donuk kesiciler eğilimi olsa da genellikle kolay, el veya makine araçları ile çalışmak. Ayrıca, reçine ahşap terlemek ve araçları kurmak ve aynı zamanda ahşap bitirme zorlaştırabilir. Hizmet hareketi oldukça büyük.

Koku: çalışılan zaman farklı reçineli kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Keruing cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsKeruing44

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu: Yaygın Kuzey Amerika’da ithal değil, Keruing kereste veya döşeme plakalar gibi bazen mevcuttur. Fiyatlar bir ithal kereste için ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen, ancak Dipterocarpus birçok türü IUCN Kırmızı Listesi’nde dahil değildir. Onlar nedeniyle doğal aralık ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 80’in üzerinde bir nüfus azalması, kritik tehlike altında olarak listelenmiştir.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, döşeme, römork güverte ve yardımcı kereste.Döşeme, Merdiven, Kaplama, Köprüler (değil su ile temas parçası), Ağır marangozluk, Ahşap çerçeve ev, Dış ve İç Doğrama, Deck

Yorumlar:  Keuiring Dipterocarpus cins sayısız yakından ilişkili türler (şimdi kritik tehlike altında olan çoğu) ve renk, ağırlık değişkenlik iyi bir miktar oluşur, ve özellikleri çalışma normaldir edilir. Ağaç da ismi Apitong altında satılan, ya da daha az sıklıkla Asya Maun biraz arzulu adı altında bir. Keruing daha az boyutsal olarak sabit orijinal daha maun .

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates