Leyland Cypress,Cupressus ,leylandii,(Cupressus x leylandii)

Leyland Cypress,Cupressus ,leylandii,(Cupressus x leylandii)

leyland-cypress-sealedOrtak İsim (ler):  Leyland Cypress

Bilimsel Adı:  (Cupressus x leylandii)

Dağıtım:  Galler, İngiltere’de melez olarak kökenli; doğal aralığı

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  31 £ / ft 3 (500 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .41, .50

Janka Sertlik:  430 £ f (1,890 N)

Kopma Modülü:  12.000 £ f / içinde 2 (82.7 Mpa)

Elastik Modülü:  989.000 £ f / içinde 2 (6.82 GPa)

Kırma Gücü:  5510 £ f / içinde 2 (38.0 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.8, Teğet: 6.7%, Volumetrik: 9.6% T / R Oranı: 2.4..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

thumb_180_plant_leylandii_x_cupressocyparis_1_77Renk / Görünüm: Heartwood bir soluk sarımsı veya kırmızımsı kahverengidir. Dar diri odun soluk ve genellikle açıkça öz odun gelen demarcated olduğunu.

Tahıl / Doku: küçük knot daha düzensiz tane desen oluşturarak, bazen mevcut olmasına rağmen Tahıl, genellikle düzdür. İyi bir doğal parlaklık İnce, üniform doku.

Endgrain:  Reçine mevcut canals; kademeli latewood geçiş, orta, düşük renk kontrast earlywood; orta küçük trakeid çapı; parankim diffüz.

Rot Direnç:  orta dayanıklı olarak Anma; böcek saldırı karışık direnç.

İşlenebilirlik: Kolay Genel knot civarında alanlar sorunlu olabilir ama, el ve makine aletleri ile çalışmak. Bend buhar Bildirildi zor. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: En selvi Cupressus cinsinin ayrı, kokulu kokusu var.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsLeyland CypressıAlerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Leyland Cypress cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: yaygın kereste şeklinde satışa görmedim, en ekili ağaçları fidan için kullanılır.

Sürdürülebilirlik:  Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok. (Hiçbir doğal yelpazesi ile sadece bir melez olduğundan, korunması için dikkat edilmesi gereken uygun değil.)..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsLeyland CypressıuKayda değer Özellikleri:Cuprocyparis leylandii yaygın Leylandiler adlandırılan, Monterey selvi arasında (bi-jenerik verimli melez Cupressus macrocarpa ) ve Nootka yanlış selvi ( Kamesayperis nootkatensis ). Bu hızlı büyüyen (ilk yıllarında yılda “18-36) yaprak dökmeyen bir yoğun, geniş kolumnar ile kozalaklı dar-piramit tipik 60-70 bir ağaç olarak büyür alışkanlığı ‘(daha az sıklıkta 100’) uzun boylu manzara aksi budanmış. Onun Nootka yanlış selvi ebeveynden, onun alışkanlığı, yeşillik ve kış tahammül devralır ve onun Monterey selvi ebeveynden, bu desen ve hızlı büyüme dal devralır. Özellikler 8 ölçeklerde, her (3/4 “çapında kadar) ince dik şube ve koyu kahverengi meyve konileri gri-yeşil yaprakları olan spreyler basık. Pullu, kırmızımsı-kahverengi kabuğu.Cins ismi ebeveynlerin cins isimleri bir kombinasyonudur.Belirli sıfat ve ortak adı onur 1888 yılında Galler, Leighton Hall, Welshpool bu melezler ilk bazıları büyüdü CJ Leland.

Leylandii Tarihi:(Bu hala tartışma olmasına rağmen!) x Cuprocyparis leylandii şu anda resmi botanik adı, Leylandii ve genellikle Cupressocyparis leylandii x olarak adlandırılan ya da ortak isim olmasına rağmen Leyland Cypress.Leylandii Amerika Birleşik Devletleri’nin farklı bölgelerinden kaynaklanan iki kozalaklı arasında bir melez haç. Leylandii büyüme hızlı hızlı alır hangi – – iki kozalaklı Monterey Cypress (Cupressus macrocarpa) ama bu çok cesur değil – ve Nootka Cypress (Kamesayperis nootkatensis, daha yakın zamanda adlı Xanthocyparis nootkatensis) hangi yavaş büyüyen ama hangi Leylandii onun tahammül alır. Bunlar normal şartlar altında bir araya olmaz, aynı ülkeye hem yerli olmasına rağmen, bunlar ABD’de birbirinden uzun bir yol yaşıyor.

Bitki avcıları 19 İngiltere ve İrlanda’ya geri kozalaklı iki tür getirdi inci Yüzyılda. Genellikle ilk çapraz 1888’de Galler’de Leighton Salonu’nda Sayın Leyland tarafından keşfedildi bildirildi Ancak, onun kökeni resmen kayıtlı olmamasına rağmen ilk çapraz, Rostrevor, Kuzey İrlanda County Down yaklaşık 1870 oldu anlaşılmaktadır. Alan Mitchell, İngiltere Orman Komisyonu için bir kozalaklı uzmanı, orijinal fide bahçede ekili Rostrevor de bahçıvan verildi keşfetti. Orijinal ağaç Birinci Dünya Savaşı öncesi aşağı uçurdu rağmen Çelikler, 1908 yılında ondan yetiştirildik. Mitchell ağacının büyüklüğü ve yaş tahmini ve orijinal melez çapraz 1870 (Mitchell, 1985) etrafında meydana gelmiş gerektiği hesaplanmıştır. 1908 yılında kaldırdı kesimler dikilen ve yetiştirilen ve kesimler 1949 yılında Castlewellan alınan ve dikilmiştir bu ağaçlardan olduğunu bulundu.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Resim106Leylandii adı İngiltere’de en zengin adamlarından biri olan John Naylor adında bir Viktorya sanayici tarafından sahibi olduğu 1888 Leighton Salonu’nda Galler’de Welshpool yakınında, Leighton Salonu’nda bir Nootka Cypress bazı tohumlar kimin aldığını Sayın CJ Leyland alınır ve O, birçok bitki evinin bahçesinde geri denizaşırı getirdi vardı. Sayın Leyland tarafından ekilen tohum altı kalanından farklı ve bu altı bitkileri bahçede ekili ve üzerinde yetiştirilmiştir Northumberland Haggerston Castle onun tarafından alınmıştır. Çelikler yıl sonra 1897, 1906, 1911 ve bunların alındı. Bu kesimler yetiştirilen üç ağaç Kyloe Wood 1897 yılında ekilen ve 1906 yılında bir edildi.

images (1)1911 yılında, Sayın Leyland’ın yeğeni, Yüzbaşı JM Naylor, Nootka Cypress 50 metre büyüyen, Leighton Salonu’nda bir Monterey Cypress bir koni aldı. Fide İki diğerlerinden farklı olduğu görüldü ve Leighton Hall (Mitchell, 1985) arkasında bir tepe üzerinde yarım mil dışında dikilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catspğLeyland CypressOrtak Kullanım Alanları:  Yardımcı kereste, çit direkleri, müzik aletleri (flamenko gitar), mobilya, tekne yapım, ve nesneleri döndü…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Yorumlar:  Galler’de 1800’lerin ortalarında bir kaza sonucu melezleme olarak başlayan kazançlı (ve bazen hor) fidan ağacına haline geldi. Leyland Cypress arasında bir melez Monterey Cypress (Cupressus macrocarpa)  ve  Alaska Sarı Sedir (Cupressus nootkatensis) . Genellikle Birleşik Krallık’ta kullanılan hızlı büyüyen, adaptif ağaç çitlerin-olsa onun hızlı büyüme oranı mülkiyet hatları boyunca kalın gölgeleme ağaçların üzerinde komşular arasında çok sayıda anlaşmazlıkları neden oldu demektir.

Leyland Cypressoİlgili Türler:

Alaska Sarı Sedir  (Cupressus nootkatensis)

Gowen Cypress  (Cupressus goveniana)

Akdeniz Cypress  (Cupressus sempervirens)

Meksika Cypress  (Cupressus lusitanica)

Monterey Cypress  (Cupressus macrocarpa)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates