Moabi, Afrika Armut Ağacı,Baillonella toxisperma

Moabi, Afrika Armut Ağacı,Baillonella toxisperma

moabi1123Moabi (Baillonella toxisperma)

 Ortak İsim (ler):  Moabi, Afrika Armut Ağacı, Ticaret ve yerel isimler: adjap, ayap (CM); (GQ) ayap; m’foi (GA); Muamba jaune (CD); Afrika Armut Ağacı (GB). Njabi, Ağza, Afrika Armut Ağacı, Dimpampi,

Ülkeler: Angola (Angola, Cabinda); Kamerun; Kongo; Kongo, Demokratik Cumhuriyeti; Gabon; Nijerya

 

Bilimsel Adı:  Baillonella toxisperma

Yöresel adları Moabi, Afrika Armut Ağacı (En). Moabi (Fr). Muabi (Po). Kökeni ve coğrafi dağılımı Moabi Gabon, Kongo ve güney-batı Kongo güney Nijerya’dan oluşur. Kullanım Moabi ahşap kapı, pencere, bahçe mobilyaları ve deniz inşaatı için örneğin, dış uygulamalarda doğrama ve marangozluk kullanılır. Onun üniforma kırmızımsı kahverengi renk ve ince taneli kaplama, mobilya, dekoratif kullanım ve döşeme için popüler hale. pestil, taze yenir o lateks içerir rağmen. tohumu kozmetik amaçlar için ve geleneksel tıpta, pişirmede kullanılan bir yağlı yağ içerir. Yağlı saçlar için bir merhem olarak tatbik ve sabun imalatında kullanılan ve romatizmal ağrıları tedavi etmek için harici olarak tatbik edilir. Yağ çıkarma kalıntıları bazen balık zehiri olarak kullanılmaktadır. Kabuk decoctions böbrek problemleri, diş ağrısı, raşitizm, vajinal enfeksiyonlar ve solunum ve sindirim yolları duygularına tedavi etmek için kullanılır. Ağaç birkaç ritüel kullanımları vardır.

Dağıtım: Ekvator Afrika

 

Ağaç Boyutu:  boyunda 165-200 ft (50-60 m), 5-8 ft (1.5-2.5 m) gövde çapı

 

Ortalama Kuru Ağırlık:  54 £ / ft 3 (860 kg / m 3 )

 

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .71, .86

 

Janka Sertlik:  1790 £ f (7.960 N)

 

Kopma Modülü:  23.240 £ f / içinde 2 (160.3 MPa)

 

Elastik Modülü:  £ 2.416.000 f / içinde 2 (16.66 GPa)

 

Kırma Gücü:  10.560 £ f / içinde 2 (72.8 Mpa)

 

Çekme: Radyal:% 6.2, Teğet:% 8.0, Volumetrik: 14.0%, T / R Oranı: 1.3

Renk / Görünüm:  Heartwood oldukça muntazam pembemsi kahverengi, bazen koyu kırmızımsı kahverengi. Renk yaş karartmak eğilimindedir. Diri odun grimsi kahverengi. Figürlü tahıl desenleri aynı zamanda pommele, kapitone, benekli ve Beeswing gibi, görülür.Özellikler Öz odun pembemsi kahverengi oldukça belirgin pembemsi beyaz veya grimsi kahverengi diri odun sınırını çizmek, kahverengi kırmızımsı. tahıl düz biraz doku ince, kilitli etmektir. Çeyrek biçilmiş yüzeylerde saten parlaklık Ahşap. Büyüme halkaları fazla veya daha az belirgin. yoğunluk% 12 nem içeriği 820-940 kg / m³. kereste yavaş kurur, ama kontrol ve çözgü olmadan bakım o mevsim. büzülme oranları kuru 5,8-6,5% radyal ve 6,9-8,6% teğet fırın için yeşilden, orta vardır. % 10-12 bir nem muhtevasına değin yavaş kurutma doğrama veya doğrama kullanım için gereklidir. Kuruduktan sonra, ahşap stabildir. % 12 nem içeriğinde, kopma modülü 148-218, N / mm, elastikiyet 15.100 N / mm, tanecik 57-84 N / mm, bölme 18-24, N sıkıştırma paralel modülüdür / aa ve Chalais-Meudon yan sertlik 5,6-7,0. odun nedeniyle silika (% 0.2-0.3) varlığında çalışmak zordur ve zor çünkü. Yayını uçlu testere dişlerinin ihtiyaç vardır. ahşap yapıştırıcılar, çivi ve bitirir iyi ve iyi buhar-bükme özelliklerine sahiptir. Boyama ve sorunlara neden olmaz başlıca sanayi ürünleri ile vernik. 48-60 saat buharda sonra, döner soyma ve dilimleme kaplama ve tatmin edici kalitede kontrplak verir. Moabi ahşap dayanıklıdır. Bu mantarlar dirençli Lycutus böcekler ve termitler. Bu deniz kurtlarının oldukça dayanıklıdır. . Koruyucular ile emprenye zor veya imkansız olan , allelopatik bileşik 3-hydroxyuridine yapraklardan izole edilmiştir ve sapları Moabi kökleri;

cats4125777

 

Tahıl / Doku:  Tahıl düz dalgalı. Ince, hatta doku ile.” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

 

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; radyal / diyagonal desen, birkaç düzenlenmiş geniş gözenekler; parankima ağsı; oldukça yakın aralığı dar ışınları.

 

Rot Direnç:  Çok dayanıklı olarak Anma; İyi böcek direnç.

 

İşlenebilirlik: Figürlü ahşap daha eğilimli işleme operasyonlarında yonga ve koparma için olsa Genellikle kolay, el veya makine araçları ile çalışmak. Ayrıca, Moabi yüksek silika içeriğine sahiptir ve kenarları, özellikle takım çeliği hızla sıkıcı kesme olacaktır. , Açar yapıştırıcılar ve iyi bitirir. Iyi buhar bükme yanıt verir.

 

Koku: yok karakteristik koku.” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

 

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Moabi göz ve burun tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

 

Fiyatlandırma / Durumu:  Bazen kereste veya dekoratif kaplamalar olarak görülmektedir. Çok figürlü kereste veya kaplamalar çok daha pahalı olmasına rağmen fiyatları, ithal bir parke için ılımlı olmalıdır.” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

 

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak IUCN Kırmızı Listesi’nde üzerinde listelenen değil. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olarak listelenir.

Kamerun, örneğin Dja orman Moabi ağaçları zengindir. Dja ormanda çap sınıfı 10-40 cm ağaçların maksimum numarası ve 160-190 cm ikincil maksimum vardır. Kamerun büyük Moabi ağaçları birincil Congolean yağmur ormanı kuzey sınırında bol, ama rejenerasyon yoktur. Moabi bataklık toprak. Hariç tüm toprak türlerinde bulunabilir Yayılması ve dikim taze tohumların çimlenme kapasitesini (>% 85) yüksek olduğu, fakat yağ asitlerinin hızlı bozulmaya depolama 6 hafta sonra% 5 hızla düşer.

 

Ortak Kullanım Alanları:  Kaplama, ince mobilya, kabini, ve küçük özel öğeler nesneleri döndü. Bina inşaatı, Kabin inşaatı, Dolap, oymalar, İnşaat, Dekoratif kaplama, Figürlü kaplama, armatürü, Döşeme, Mobilya, Doğrama, Döşemeler, Işık inşaat, Parke döşeme, Tornacılık, Kaplama, Ağaç işleri

Tağşişler ve yerine Moabi ahşap diğer o ile karışabilir Sapotaceae ağır ve kırmızımsı kahverengi ahşap, özellikle mukulungu sahip türlerin ( Autranella congolensis (De Wild.) A.Chev.), Makore ( Tieghemella heckelii (A.Chev). Roberty) ve Douka ( Tieghemella africana Pierre). Yağlı tohum yağı benzer olan Tieghemella ve shea yağı ağacının ( Vitellaria paradoxa . CFGaertn) ve benzeri amaçlar için kullanılabilir.

cats65489865454

Doğal ormanda, kök çapı 10 cm Moabi ağaçları 1 mm yıllık ortalama çap büyüme var. Ağaç bole çapında 1 metre ulaşmıştır ve kron ulaştı ya da orman gölgelik geçtikten sonra, çap büyümesi 9.5 mm / yıl kadardır. Bu büyüme halkaları ve C tahmin edilmiştir 14 1 m bole çapında bir ağaç 260 yaşında ve 2.8 m 600-700 yıllık bir çapa sahip biri olduğunu kalma. Ekouk bir 11 yaşındaki plantasyon tam güneş yetiştirilen (Gabon) ağaçları 130 cm ve 165 cm kısmi gölgede altında yıllık ortalama yükseklik büyüme gösterdi. Yoğun Libreville yakınlarındaki eski 67 yıllık ağaçlandırma 9 mm ulaşan en güçlü ağacı, 3.5 mm ortalama yıllık çap artımı vardı (570 / ha kaynaklanıyor); Yıllık hacmi artışı düz ve silindirik gövdesini olan ağaçların 15 m 23 ortalama% açık gövde ile, 4.2 m³ / ha olarak tahmin edilmiştir. ulaştığı zaman ağaç 50-70 yıllık bir yaşta çiçekli başlar Ormanın üst katında, ancak düzenli meyve verme ışık bole çapı 70 cm ulaştığında, daha sonra yine başlar. Meyve yılda üretilen, ancak seri üretim 3 yılda bir gerçekleşir. Ağaç başına yaklaşık 6000 tohum 3 yıl döngüsü içinde üretilir; Tek bir ağaç tohumu çekirdekleri 327 kg olmak üzere meyve 2460 kg, üretti. Kamerun çiçekli Þub-Nis olarak, kısa yağışlı sezon uzun kuru mevsim ve başında sonunda başlar içinde. Bu ağacın tam yaprak dökümünden eşlik eder; Ağaç çiçek değil yaptığında, onun yaprakları kısmını korur. Meyve sadece uzun yağışlı sezon başlamadan önce, Haziran-Ağustos olgunlaşır. meyve sezonu tek bir ağacın 4 haftaya kadar sürer, ama bütün nüfus için 3 ay sürebilir.” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

Hastalıkları ve zararlıları diri odun böcekler ve mantarlar tarafından saldırı duyarlıdır. Kesilen günlükleri diri odun etkileyen böceklerin bazıları (örneğin Platypes ve Scolytes spp.) öz odun ulaşabilir. hala ağaca bağlı Meyve böceği larvaları tarafından saldırıya Carpophilus sp. ve güve Mussidia sp. Onlar embriyoyu ulaştığınızda, tohum çimlenme olmaz; aksi takdirde fide gelişimi güçlü zekalı olabilir. Bush, domuz ve Kirpiler tohumları yemek ve etli kotiledonlar ve genç sürgün yerken çalı domuz ve antilop fide yok. Hasat Kamerun Moabi ticari sömürü sadece kötü şekilli ağaçlar bırakarak, çapı 100 cm yukarıda ağaçların% 90 kesim ima . 300 yıl sonra hasat hacminde% 84 oranında yeniden kurulmuş olduğu tahmin edilen ve 500 yıl sonra,% 92 olmuştur. Doğal ormanda Moabi Sürdürülebilir üretim nedenle mümkün değildir. Genellikle, uygulanan ciddi Moabi popülasyonları tehdit olarak, 30 yıllık döngüleri Kesme. Kamerun meyve toplama Temmuz ya da Ağustos ayında başlar. Pigme aileleri ağaçların kümeleri bulundu ve 2-8 hafta boyunca orada kalmak olan yerlerde hareket.

 

Yorumlar:  Ahşap true küçük botanik ilgisi yoktur olsa Bazen, Afrika Armut denilen Armut (Pyrus cinsi) . Moabi sık Figürlü kereste ve kaplama elde çok büyük bir Afrika ağacı, olduğu; değil çok farklı Makore .” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates