Monkey Puzzle,Şili Çam,Araucaria Araucana

Monkey Puzzle,Şili Çam,Araucaria Araucana

monkey-puzzleMonkey Puzzle (Araucaria Araucana)

Ortak İsim (ler):  Monkey Puzzle, Şili Çam

Bilimsel Adı:  Araucariaceae ve (syn. Araucaria imbriicata) A Latin Amerika ahşap, ayrıca Monkey Puzzle Pine ve Şili Pine olarak bilinen.

Ortak Ad:Apeboom, araucaria du Şili, Şili çam, uzun boylu, Chili çam, uzun boylu Chili, Chilie çam, parana çam, Pehuen, Pilon, pim du Chili, pino, pino araucaria, pino de Chile, pino de Neuquén, pino Şili de Paraná, piñonero, çam fıstığı, sapin du Chili, Pehuen. Hazar Ahşap İşleme Merkezi

Dağıtım:  Şili ve Arjantin; Ayrıca bir süs ağacı olarak dikilen, Arjantin (Neuquén); Şili (Biobío, La Araucania, Los Lagos) kuzey Patagonya  Hazar Ahşap İşleme Merkezi

catsğıuu

Ana ICSI’nin Şili batı yamaçlarında standları çoğu, Andes sınırlıdır. Arjantin’de uzunluğunda 200 km hakkında dar bir şerit sınırlıdır; En önemli ormanlar 30 ila 50 km genişliğinde ve 150 kilometre uzunluğunda. Doğu-en standları, muhtemelen önceki bir, geniş dağıtım kalıntıları olarak izole gruplar (Burns 1993) meydana gelir. Bunlar parçalanmış standları (Bekessy genetik varyasyonun yüksek düzeyde göstermek ve ark.  2002, Marchelli  ve ark. 2010) ve bu arka kenar subpopülasyonunun ‘genetik çeşitliliğin uzun vadeli korunması için orantısız önemli’ olarak kabul edilir (Hampe ve 2005 Petit) . Şili kıyı cordillera iki küçük alt popülasyonlar, çoğunlukla Parque Nacional Nahuelbuta ve Villa Las Araucarias küçük güney, korumasız site tarafından sınırlı birine sahiptir.

Araucaria Araucana 50 metre boyunda büyüyebilir ve 1000 yılı boyunca yaşamak mümkün olduğuna inanılmaktadır Büyük bir kozalaklı olan Arjantin ve Brezilya’nın orta ve güney Şili ve komşu bölgelere yerli. Bu Şili’nin ulusal ağacı, ve tüm Araucaria cinsi son derece eski, daha fazla veya daha az mevcut haliyle fazla yüz milyon yıldır hayatta olan bir. A. Araucana ‘ın İngilizce ortak adı, monkeypuzzle ağaç, yol onun dalları katman ve sert iğneler geliyor. Onun tohumları yenilebilir ve besleyici ve doğal Mapucheleri ve Pehuenche kabilesi için önemli bir besin kaynağı olmaya devam etmektedir. Hazar Ahşap İşleme Merkezi

catsujgj

Araucaria Araucana büyüdükçe kendine özgü silueti yol, alt dalları tutuyor. Doğal aralığın dışında, bir çok popüler süs ağacı. Doğal aralık içinde, önceki aşırı tüketimi türlerin dik düşüşe yol açtı. Onun IUCN Kırmızı Listesi durumu “savunmasız” dir.

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-115 ft (20-35 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  34 £ / ft 3 (545 ​​kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .40, .52

Janka Sertlik:  320 £ f  (1,420 N)

Güney-orta Şili ve 40º20’S ’37º20 den enlem üç derece kapsayan nispeten sınırlı bir dağılıma sahiptir güneybatı Arjantin Yerli (Veblen ve diğ.  , 1995). Onun dağıtım Şili’de Cordillera de Nahuelbuta hem Andes yanlarını ve diğer iki disjunct küçük alt popülasyonlar straddling ana alanı arasında bölünür. Arjantin ve Şili’de doluluk (AOO) toplam fiili alanı 392,51 km 2 .

Şili : Bu ​​güneyinde Bölge X Bölge VIII (İl Biobío, 37º20’S) (İl Valdivia, 40º20’S) den oluşur. Bu alanda da 253,71 km gerçek bir AOO vardır 2 (Echeverría ark . 2004) Andes nüfusun% 97 ile. Bölgeler VIII ve IX kıyı Cordillera de Nahuelbuta küçük subpopülasyonunun 37º40 arasında’S ve 38º29’S ve 74.35 km²’lik bir AOO var (Echeverría ark . 2004). kuzey kıyı alt popülasyonu (37º44’S ve 37º51’S) Parke Nacional Nahuelbuta baskın olarak ve daha küçük güney alt popülasyonu (38º29’S 38º26’S) Villa Las Araucarias bulunmaktadır.

Arjantin: O Gölü Alumine ve Lago Lolog arasında meydana Neuquén Province sınırlıdır; sürekli arasındaki 38º40’to 39º20’S oluşur, ancak disjunct standlar kadar kuzey 37º50’S (Rechene 2000) olarak bulunabilir. Bu 138,80 km gerçek Aoo sahip 2

Renk / Görünüm:  Heartwood bazen sarı veya kırmızı renk tonu ile, açık kahverengi. Solgun diri odun açıkça tanımlanmış değil. Bazen düzgün kurutulmuş değil, özellikle mavi / gri mantar boyama ile tutulmuş. (Bazı uygulamalarda, bu boyama ahşap da zıt kırmızımsı knot özellikleri, özellikle dekoratif olarak kabul edilir).

Tahıl / Doku:  Tahıl orta üniforma doku para cezası ile, genellikle düzdür. Orta doğal parlaklık.

Endgrain:  Reçine mevcut canals; earlywood kademeli geçiş, düşük renk kontrastı latewood için; trakeid çapı orta-büyük.

Rot Direnç:  bozulabilir olmayan dayanıklı olarak Anma; zavallı böcek direnci. Mantar boyama da duyarlı.

İşlenebilirlik:  ahşap Temizle bölümleri el ve makine aletleri ile çalışmak kolaydır. Knot bölümler sorunlu olması nedeniyle iki bölgenin yoğunluk farkına koparma ya da düzensiz zımparalama neden olabilir. Tutkal, bitirir, ve iyi döner. Hazar Ahşap İşleme Merkezi

dgdgdggbKoku: yok karakteristik koku.

 Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Araucaria cinsi ahşap deri tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  Maymun Bulmaca Uluslararası ticaret oldukça hiçbir ağaçlar doğal aralıktan hasat ile sınırlıdır. Ara sıra boşlukları doğal aralığının dışında dikilen savaşırken süs ağaçları mevcuttur. Fiyatları yerli yumuşak ahşapta yüksek olmasını bekliyoruz.

Kullanın ve Ticaret: A. Araucana ışık, kereste, döşeme, kağıt hamuru ve gemi direkleri (Delmastro ve Donoso’nun 1980) için kullanılan yumuşak, orta-ağırlıklı ahşap vardır. Nedeniyle Ek I üzerindeki liste kadar kereste hiçbir yasal uluslararası ticaret olduğunu CITES; Şu anda Arjantin ve Şili’de sadece yerel kullanım vardır. tohumlar karbonhidrat ve protein yönünden çok zengin olan ve bir zamanlar yerli halkın diyetin önemli bir parçası olduğunu; tohumlar haşlanmış veya kavrulmuş ve onların tadı kestane benzer olduğunu vardır. Bugün, tohumlar hala yerel sakinleri, hem yerli halk ve yerleşimciler tarafından yenir. Aynı zamanda son derece (özellikle Büyük Britanya genelinde) ve Kuzey Amerika bölgelerinde Avrupa’da bir süs ağacı olarak ödüllendirildi.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri içinde (bitmiş ahşap ürünler dahil) Ek I CITES ve IUCN Kırmızı Listesi’nde yer almaktadır. Bu nedeniyle az 500 kilometre kare (az 193 mil kare) doluluk doğal alana sahip olmaya tehlike altında olarak listelenen ve IUCN de alan da ciddi parçalanmış ve azalan olduğu tahmin edilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları:  Mobilya, kontrplak, kağıt (bilançolar), nesneleri döndü, ve küçük özel ahşap ürünler.

Yorumlar:  Yani süs ağaçları gibi İngiltere’ye getirilen ve yetiştirilen erken tohum adlı ilk gözlemcileri neden dikenli dalları maymun tırmanmaya için bir bulmaca olacağını sözler için.

O gerçek bir çam teknik olmasa Şili ulusal ağaç, Monkey Puzzle bazen, Şili Pine olarak adlandırılır  Pinus  aslında kuzey yarımkürede sınırlıdır cinsi. Ancak, Monkey Puzzle üyesi olan  Araucaria  bir güney yarımküre meslektaşı düşünülebilir cins,  Pinus  cinsi. Hazar Ahşap İşleme Merkezi

catsgdgdgdKayda değer Özellikleri

(Da yaygın Chilian çam denir) Maymun bulmaca ağaç Şili ve Arjantin’de Andes Mountains yükseklik kadar 6.000 metre ormanlık volkanik yamaçları yerli bir yaprak dökmeyen kozalaklı olduğunu. Bu Şili’nin ulusal ağaçtır. Bu bildiriliyor ekvatorun güneyinde dünyasında alanlarına herhangi bir ağaç yerli en iyi kış tahammül vardır. Genellikle 20-30 büyür ‘yetiştiriciliğinde uzun boylu, ama 90-130 ulaşabilir’ doğal yaşam alanı uzun boylu. Bu eşsiz şekli için olduğunu belirtti. Ağaçlar gevşek piramidal ve zaman genç açın, ama onlar yaş olarak alt dalları kaybı ile bir şemsiye gibi taç geliştirmek. Yatay, yukarı-arching dalları ip gibi ağızları ile gövde etrafında kıvrımları görünür. Bark, gri-kahverengi ve çıkıntılı olduğunu. Yoğun, kösele, üçgen, radyal düzenlenmiş yaprakları (2 “uzun) sivri noktaları var. Bireysel yaprakları 10 ila 15 yıl devam. Ağaçlar ikievcikli (ayrı erkek ve dişi ağaçlar) bulunmaktadır. Kadın kozalakları (6” uzun) 2 almak -3 yıl (1 1/2 “uzun her) somun benzeri tohumları serbest bırakmak için vade sonunda parçalanan, olgun. Tohumlar ( Pinones ) yenilebilir ve çam fıstığı anımsatan. Spesifik sıfat olan Araukanya insanlara referans olduğunu Şili yerli. Arauco güney Şili bir İl olduğunu. Ortak ad bildirildi Cornwall büyüyen bir örnek ağacının bir gözlemci o ağaca tırmanmak için bir maymun bulmaca olacağını belirtti 1800’lerin ortalarında İngiltere’de yapılan bir açıklama geliyor. Maymun bulmaca ağacı bugün Şili’de tehlike ve (Yabani Hayvan ve Bitki Nesli Tehlike Altında Olan Türlerin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) CITES şimdi Ek I kapsamında korunmaktadır.

Gerçekler

Şili’de ağaç Pehuen denilen ve yerel Pehuenche insanlara kutsal olan: onun tohumları kendi diyet eski elyaf bulunmaktadır.

O dikenli yaprakları onun whorls tırmanmaya maymunlar için gerçek bir bulmaca olurdu çünkü ağaç muhtemelen adını kazanmıştır, ama Şili’de hiçbir maymunlar vardır!

Ağaç 200 milyon yıl önce yaşayan ve dinozorlar ile omuz ovuşturdu. Onun omurga benzeri iğneler artık uzun soyu tükenmiş eski otlayan hayvanlardan koruma olarak görev yapmıştır.

Bu 1.000 yıl yaşamak ve üzeri 3m bir gövde çapı ile yüksek 50m büyür yapabilirsiniz. Onun büyük tohumlar, Pinones, olgun iki yıl sürer.

Bu kayalık volkanlar eteklerinde yetişir ve kabuğu yangına dayanıklı, bu nedenle ağaçların ‘adaları’ bile lav akıntıları yaşayabilir!

catshfhhffh

Nerede büyür

Arjantin Andes dağlarının dağların Şili Kıyı Aralığı (Kıyı Cordillera) Gönderen. Bu, hafif asidik, volkanik toprak iyi drene ama neredeyse her toprak tipi iyi drene sağlayan tahammül edecektir büyür. Genellikle kendi doğal yaşam 1000m yükseklikte üstünde bulunur.

 

Ortak kullanım alanları

Maymun bulmaca ilk Concepción, Şili sanayi kalbinde liman çevresinde inşa kömür alanları, çelik işleri, kağıt fabrikaları ve seramik sanayi erişim için demiryolu Eshab yapmak için yoğun biçimde kullanıldı. Daha sonra ahşap genel marangozluk, merdivenler, kayaklar, piyano iç, kürekler, cetveller ve hatta uçaklar için kullanılmıştır. İngiltere’de, maymun bulmaca bir arketip Victoria parkı ağaç oldu.

 

Koruma hikayesi

Bu ağaçlar ağır onların ince düğüm-serbest kereste için bir yüzyılı aşkın bir süredir yaptınız. 1976 yılında da ‘doğal anıtlar’ ilan ve onların kesimi kesinlikle yasaklanmıştır. Milli doğa rezervleri onları korumak için kuruldu, ama onlar hala tehdit altında olan ve iğne yapraklılar Korunması en Doğa Küresel Kırmızı Listesi Uluslararası Birliği ‘tehlike’ olarak sıraladı. Hazar Ahşap İşleme Merkezi

araucaria-araucana-trunk

İlgili Türler:

Hoop Çam  (Araucaria cunninghamii)

Norfolk Adası Çam  (Araucaria heterophylla)

Parana Çam  (Araucaria angustifolia)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates