Monkeypod, Maymun Pod, Raintree,Samanea saman (. syn Albizia saman, saman Pithecellobium)

Monkeypod, Maymun Pod, Raintree,Samanea saman (. syn Albizia saman, saman Pithecellobium)

monkeypodMonkeypod (Samanea saman)

Ortak İsim (ler): Monkeypod, Maymun Pod, Raintree

Bilimsel Adı: Samanea saman (. syn Albizia saman, saman Pithecellobium)

 Dağıtım: Orta ve Güney Amerika, aynı zamanda / dünyanın pek çok tropikal bölgelerde vatandaşlığa ekili

 Ağaç Boyutu: boyunda 100-125 ft (30-38 m), 3-4 ft (1-1.2 m) gövde çapı

 Ortalama Kuru Ağırlık: 38 £ / ft 3 (600 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .48, .60

 Janka Sertlik:  900 £ f (4,010 N)

 Kopma Modülü:  9.530 £ f / içinde 2 (65.7 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.149.000 f / içinde 2 (7.92 GPa)

 Kırma Gücü: 5790 £ f / içinde 2 (39.9 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.0, Teğet:% 3.4, Volumetrik:% 6.0 T / R Oranı: 1.7

 Renk / Görünüm: Renk, bazen koyu çizgiler, koyu kahverengi bir altın olma eğilimindedir. Sapwood genellikle ince ve sarı / beyaz, açıkça öz odun gelen demarcated olduğunu. Monkeypod bazen çok düşündüm kıvırcık veya vahşi tahıl desenleri ile görünüyor edilir.

$_57 (1)

 Tahıl / Doku: Tahıl, genellikle düz değil, aynı zamanda kilitli veya dalgalı olabilir. Doku büyük açık gözenekler ve ılımlı bir doğal parlaklık orta ile orta-kaba.

 Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme büyük gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; Öz odun mevduat bazen mevcut; nedeniyle marjinal parankimaya belirsiz ya da farklı büyüme halkaları; lens olmadan genellikle görünmez ışınları; parankim, paratrakeal parankima vasicentric, aliform (pastil) ve konfluent bantlı.

Büyük ağaç, çoğu örnekleri çok daha küçük kalır ama ağaç, uzun boylu olduğu kadar geniş olabilir dev taç ile, 100ft + büyüyebilir. Yapraklar oldukça büyük ve bi-pinnate. Yağmur çarptı Onlar geceleri kadar yakın ya da. Fırfırlı, süs pembe çiçekler Albizia en karakteristik ve ağaç bazen bu cinsin dahildir. meyve birkaç tohum ve tatlı ve yenilebilir sözde şeker hamurunun ihtiva odunsu bakla vardır.

Rot Direnç: Çok dayanıklı ilişkin çürüme direnci dayanıklı olarak Anma, Monkeypod aynı zamanda en böcek saldırılarına karşı dayanıklıdır.

 İşlenebilirlik: Herhangi kenetlenmiş tane işlemleri planya sırasında bulanık veya yırtılmış tahıl neden olsa Monkeypod, hem el ve makine aletleri ile çalışmak genellikle kolaydır. Tutkal ve bitirir iyi.

 Koku: yok karakteristik koku.” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

 Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Monkeypod ahşap tozu göz tahriş edici olarak rapor edilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

 Fiyatlandırma / Durumu: ithal ahşap yüksek aralıkta orta olma olasılığı. Monkeypod genellikle eğilimleri biraz daha ucuz fiyata Koa , tüm diğer şeyler eşit olmak. Figür tane desen çok daha pahalı olması muhtemeldir.

 Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

cats464644Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kontrplak, doğrama / Döşeme, oyma, kabini, mobilya, müzik aletleri (gitar ve ukuleles), ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

 Yorumlar:  Yani spiral şekilli meyve bakla ağaç ayılar için adlandırılmış. Hawaii dışında, türler için en yaygın isimlerden biri yağmur altında bitkilere geniş gölgelik geçmesine izin geceleri veya yağmur dönemlerinde katlayın Yaprakların ‘eğilimi nedeniyle Raintree vardır. Ağaçlar genellikle bir süs çalı ya da gölge ağacı olarak tropikal bölgelerde ekilir.

Monkeypod birçok farklı kültürlerde farklı isimlerle adlandırılır ve onun kereste aynı şekilde yarar ahşap ve inşaat amaçlı ince mobilyaya kadar yerele bağlı olarak farklı amaçlar bir dizi için kullanılır.” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

80331_260_190

Leguminosae – Baklagil aile     Roger G. Skolmen     Maymun-pod ( Pithecellobium saman ), İspanyolca Saman, Orta Amerika ve Kuzey Güney Amerika’daki yerli habitatlar gelen dünya genelinde birçok tropikal ülkelerde tanıtıldı hızlı büyüyen bir ağaçtır. Genellikle gölge ağacı ve süs olarak dikilen rağmen, birçok ülkede vatandaşlığa edilmiş ve büyük ölçüde sığır için gölge gibi meralarda değerlidir. Açık büyüdüğü zaman yakından aralıklı zaman uzun, nispeten düz kök oluşturur, bir yayılma taç ile, kısa-boled. Onun ahşap oymalar oldukça ve mobilya (7) bazı yerlerde değerlidir.     türler için en yaygın kullanılan ortak ad ağaç gece yağmur üreten inancından, Raintree olduğunu. bildiriler yağmur taç ile kolayca geçmesine izin ağır bulut altında gece veya yukarı kapatın. Bu özellik çim kuraklık zamanlarında ağaçların altında yeşil kalması sık görülen gerçeği katkıda bulunabilir. Ancak, taç gölgeleme etkisi, bu baklagil ağaçtan çöp ayrışmasından toprağa azot eklenmesi, ve muhtemelen, ağaçlar ağustosböceği böceklerin yapışkan pisliği bu fenomen (3) katkıda bulunur. Bilimsel adı mantıksal türetme çünkü Hawai ortak adı, maymun-pod, burada kullanılan  Pithecellobium (Yunanca maymun küpe). Latin Amerika’da kendi adı maymun-pod, Raintree ve saman, yanı sıra, ağaç Filipinler Mimoza denir.” HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates