Oregon Ash,(Fraxinus latifolia),Dişbudak,Oregon kül   ,Oregon Esche

Oregon Ash,(Fraxinus latifolia),Dişbudak,Oregon kül ,Oregon Esche

oregon-ashOregon Kül (Fraxinus latifolia)

Ortak İsim (ler): Oregon Kül,Oregon Esche

Bilimsel Adı: Fraxinus latifolia

Oregon kül (Fraxinus latifolia) olduğu tek yerli türler Fraxinus Pacific Northwest. Genellikle kıyıdaş habitatlarda bulunan ve kereste üretimi için yönetilen değil. Bu ağaç, sonra yavaş yavaş büyür, 250 yaşına ulaşabilir ve hızlı o yıllarda ilk üçte büyüyor.tohumlar kuşlar ve sincaplar tarafından yenir. ahşap yakacak odun olarak en çok kullanılan olduğunu.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

map_of_Fraxinus_latifolia

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Batı, Kuzey Amerika,Oregon kül kuzey Washington’dan Güney Kaliforniya bulunmuştur. Güneybatı British Columbia büyüyen yabani bulunan bazı ağaçlar dikildi süs  tarafından yayılan tohumdan gelmiş düşünülmektedir. Washington’da, Oregon kül batı Cascade Range, Puget Sound kıyılarında yetişir ve güneybatı kıyısı boyunca, ama Olimpiyat Dağları . Bu Oregon Dalles  doğu kıyısında Columbia Nehri boyunca büyür. Batı Oregon, Batı Cascades içine kıyıdan oluşur ve belirgin olan vadiler-özellikle Willamette Vadisi . Stok büyüyen fazla 2,5 milyon m³ (90 milyon ft³) Oregon ve Washington meydana gelir. California’da, Oregon kül Coast Santa Clara kadarıyla güney Aralıkları kuzey (10) bulunur. Ayrıca Sierra Nevada ve Büyük Vadisi delta bölgesinde yetişir. türler Pit ve Sacramento Rivers  kanyonları yaygındır.Anavatanı; Kuzey Amerika’dır. 25 m boy yapabilir. Bileşik yaprakları oval,3-4 cm genişliğinde ve 6-12 cm uzunluğundadır. Hastalık belirtilerini ilk önce yapraklarında gösterir. Yapraklarında hafif kahverengi bir renk görülür. Kanatlı meyveleri 3-5 cm genişliğindedir. Nemli ve gevşek toprakları severler. Güneşli ortam bitkileridir. Gri-kahverengi gövdesi ileriki yaşlarda çok ince dikine çatlaklıdır. Çiçekleri fazla dikkat çekmeyen, yeşil-beyaz renkli ve kümeler halinde bulunurlar.

Ağaç Boyutu: boyunda 65-80 ft (20-25 m), 1-3 ft (0,3-1,0 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 38 £ / ft 3 (610 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .50, .61

Janka Sertlik: 1160 £ f (5.160 N)

Kopma Modülü: 12.700 £ f / içinde 2 (87.6 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.360.000 f / içinde 2 (9.38 GPa)…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsash

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Özellikleri:Fraxinus latifolia dar taç ile bir hızla büyüyen orta boy yapraklı ağaç türüdür. Onun koyu yeşil yaprakları 35cm uzunluğunda kadar, tam tersi garip pinnate ve 9 broşürler kadar içerir. Her broşür uzunluğunda 10cm ve 4 cm geniş kadar, tüm marjları ile ovat olduğunu. Onun gövde 80cm kadar bir çapa elde edebilir. Genç çatıldı ve yaşla birlikte gri / kahverengi olma zaman onun kabuğu pürüzsüz ve gri / yeşil. Onun yeşil / beyaz ikievcikli çiçekler, küçük ve yoğun kümeler halinde karşılanır vardır. Onun çiçekleri rüzgar tozlaşma ve kendine verimli değildir. Meyvesi uzun 5cm kadar bir Sumara olduğunu. Fraxinus latifolia yaygın Oregon Kül olarak bilinen, ABD’nin batı maliyeti bölgeye özgüdür. Doğal yaşam içinde yaygın olarak yetişen yaşam alanları bulunur. Fraxinus latifolia ile eşanlamlıdır Fraxinus oregona.binom adının etimolojik kökü Fraxinus için eski Latince isminden olan Fraxinus excelsior . latifolia  Latin türetilmiştir latus ‘geniş’ ve anlam Folium ‘yaprak’ anlamına gelir,peyzaj mimarı bulabilirsiniz  latifolia Fraxinus nedeniyle dik alışkanlığı bir sokak ağacı olarak faydalıdır. Bu ağaç atmosferik kirlilik ve deniz koşulları hoşgörülü olduğunu.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsOregon kül

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özellikleri:Oregon kül ahşap orta sert ve ağır, farklı büyüme halkaları ile. Diri odun neredeyse beyaz ve geniş. Öz odun hafif grimsi döküm sarımsı-kahverengi, olduğunu. Ahşap biraz parlak olduğunu. Bu karakteristik koku ve tadına sahiptir. Oregon kül ahşap halka gözenekli; earlywood gemiler 2-4 genişliğinde gözenekler ve çıplak gözle görülebilen belirgin bir grup oluşturan, büyük. latewood geçiş ani. Latewood gözenekler, çıplak gözle zorlukla görülebilir küçüktür. yoğun ölçüde gözenekli taneli earlywood tezat latewood burada earlywood ve latewood arasındaki değişkenliği, düz kesilmiş yüzeyler üzerinde, özellikle belirgindir. Rays çıplak gözle ayırt etmek kolay değildir.

Ağırlık:Oregon kül yaklaşık £ 48 / ft3 ağırlığındadır yeşil ve yüzde 12 nem içeriği (MC) ile 38 £ / ft3. Ortalama özgül ağırlığı 0.50 (yeşil) ya da 0.55 (fırınlamak) ‘dir.

Mekanik Özellikler:Oregon kül orta karar sert ve ağır olduğu için, mukavemet ve bükülme sertliğinin içinde bir ara madde olarak derecelendirilmiştir. Onun darbe dayanımı, ancak, yüksek olarak değerlendirilmiştir. Onun sertlik ve basınç dayanımı iyidir; böylece en mobilya, lambri, döşeme veya uygulamaları için uygundur. Tırnak ve vida bölme meşe gibi diğer, daha yoğun ormanları ile daha az sorunlu. Oregon kül tırnak tutan yeteneğidir iyi.

Kurutma ve Çekme:orta kontrollü şartlar altında, Oregon kül hızla ve en az kusuru ile kurur. Kurutma kusurlar genellikle wetwood ile ilişkili ya da yüzeye ve son kontrol ile sonuçlanan kontrol edilemeyen hava kurutma, kaynaklanır. Sapstains ve etiket lekeleri de ahşap düşürebilir. Oregon kül ahşap ortalamalarının Yeşil MC yüzde 49. Fırınlamak yeşil kurutulmuş Oregon kül Çekme değerleri radyal yüzde 4,1 ve yüzde 8,1 teğet vardır. Bu değerler, diğer kül türlere benzer. Aşağıdaki tablo, uygun bir kuru fırın zamanlamasını sağlar. Kalın Stokta için, ek programları için osu de Orman Ürünleri Bölümü ile görüşün….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Fraxinus latifolia)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kırma Gücü: 6040 £ f / içinde 2 (41.7 Mpa)…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Çekme: Radyal:% 4.1, Teğet:% 8.1, Volumetrik:% 13.2, T / R Oranı: 2,0

Renk / Görünüm: odun koyu tonları da görülebilir olsa, açık kahverengi renk, bazen satılan Zeytin Ash .

Tahıl / Doku: meşe benzer doku kaba bir orta vardır. bazen kıvırcık veya figürlü panolar bulunabilir olsa tahıl, hemen hemen her zaman düz ve düzenli.

Rot Direnç: cebire bozulabilir olarak puan ya da çürümeye konuda sadece biraz dayanıklı olduğunu. Kül da böcek saldırısına karşı dayanıklı değildir.

İşlenebilirlik:  el veya makine araçları ile iyi sonuçlar üretir. Iyi buhar bükme yanıt verir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: çalışılan zaman farklı, orta tatsız koku verir.

Alerjiler / Toksisite: Ash Fraxinus cinsi ciltte tahrişe ve akciğer fonksiyonlarında azalmaya neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Kül yurt mevcut en pahalı programı Sertağaç arasında; o benzer karşılaştırmak gerekir meşe fiyat açısından.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsasd22Ortak Kullanım Alanları: alet sapları gibi Döşeme, doğrama, kutular / sandık, beyzbol sopaları ve diğer torna nesneler. Bugün, bu ağaç mobilya, döşeme, doğrama, lambri, kutular ve yakıt için odun sağlayan batıda sadece ticari açıdan önemli kül vardır. Ayrıca Pacific Coast boyunca gölge ağacı olarak hizmet vermektedir.

Yorumlar: Oregon Kül türlerin bir avuç biridir Fraxinus cinsi ticari kereste olarak kullanılmaktadır. Oldukça güçlü veya ilgili olarak yoğun değil Beyaz Ash (Fraxinus americana) .

Özel Kullanımları:Oregon kül en önemli kullanım yakıt için; kolayca böler ve yüksek ısı değerine sahip. Oregon kül simetrik şekli, hızlı büyüme hızı ve dayanıklılık bir süs ağacı ve güneybatı British Columbia Doğu Amerika Birleşik Devletleri’nde doğal aralığında şehirlerde sokak ağacı, gibi ve Avrupa’da dikilen kendi varlık sonuçlandı. Bu batı ve orta Avrupa’da  botanik bahçeleri bulunur. Oregon kül ahşap aracı kolları, spor malzemeleri, kutular, fıçı ve mobilya  için doğal aralığında kullanılmaktadır..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Siyah Kül (Fraxinus nigra)

Blue Ash (Fraxinus quadrangulata)         ash-skirting-board-lambs-tongue-base_22 ash-architraves-scotia-base_3

Avrupa Kül (Fraxinus yonga)

Yeşil Kül (Fraxinus pennsylvanica)

Kabak Kül (Fraxinus profunda)

Beyaz Kül (Fraxinus americana)

Zeytin Kül

Bataklık Kül

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates