Oregon White Oak,Oregon Beyaz Meşe,Quercus garryana

Oregon White Oak,Oregon Beyaz Meşe,Quercus garryana

oregon-white-oak-sealedOregon Beyaz Meşe (Quercus garryana)

Ortak İsim (ler): Oregon Beyaz Meşe,

Bilimsel Adı: Quercus garryana

Oregon beyaz meşe (Quercus garryana) , iç Pacific Coast boyunca ortak bir yapraklı yaprak döken parke, batı meşe-Vancouver Island, British Columbia, Güney California arasında en uzun kuzey-güney dağılımına sahiptir. Bu British Columbia ve Washington’da sadece yerli meşe ve Oregon başlıca biridir.

Ak meşe ahşabı, doğal çürüme direnci, çok yüksek mukavemet dahil olmak üzere birçok arzu edilen özelliğe sahiptir ve sıvı geçirmezdir (kestane meşesi hariç). Sonuç olarak, beyaz meşe demiryolu bağlantıları, gemi inşası (özellikle omurga ve kaburgalar), köprüler, çitler, sıvılar için fıçılar (şarap ve viski) ve maden keresteleri için kullanılmıştır.
Kırmızı meşe ile karşılaştırıldığında, ortalama olarak, beyaz meşe daha ağır, daha güçlü ve genellikle daha koyu renklidir. Ak meşe çok daha büyük (daha uzun ve daha geniş) ışın hücrelerine sahiptir (kırmızı renkte 1/2 inç uzunluğunda ve beyazda 1-1 / 2 inç veya daha uzun), bu da beyaz meşeye çeyrek şafak yüzeylerinde çok güçlü bir ışın lekesi deseni verir. Bugün, beyaz meşenin ağır taneli, yüksek figürlü ve dramatik ışın benek desenleri, onu Görev tarzı mobilya ve dolaplar için oldukça cazip hale getirmektedir. Yerli beyaz meşe kerestesinin çoğu Japonya ve Avrupa’ya ihraç edilmektedir. Beyaz meşe, uygun şekilde yaşlandırıldığında şarap için mükemmel fıçı yapar – muhtemelen dünyadaki en iyi meşe şarap fıçıları. Viski fıçıları meşe için bir başka mükemmel kullanımdır.

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Dağıtım: Pasifik Kuzeybatı Amerika Birleşik Devletleri, Coğrafi Aralığı bu aralığın güney ucuna doğru bir çalı formunda alır rağmen Oregon beyaz meşe, güney California Vancouver Island (enlem 49 ° N) (enlem 34 ° K) kadar geniş bir enlem yelpazesine sahiptir. Bu sıra Sahil aralıklarının iç yamaçlarında batı Cascade Range ve Sierra Nevada vadilerinde boyunca dağıtılır.

 Ağaç Boyutu: boyunda 65-85 ft (20-25 m), 3-4 ft (1-1.2 m) gövde çapı

 Ortalama Kuru Ağırlık: 51 £ / ft 3 (815 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,64, .81

 Janka Sertlik: 1640 £ f (7.310 N)

 Kopma Modülü: 10.200 £ f / içinde 2 (70.3 Mpa)

 Elastik Modülü: £ 1.090.000 f / içinde 2 (7.51 GPa)

 Kırma Gücü: Kullanılabilir veriler yok

 Çekme: Radyal:% 4.2, Teğet: 9.0%, Volumetrik:% 13.2, T / R Oranı: 2.1

Renk / Görünüm: renk varyasyon adil bir miktar olabilir ama, orta kahverengi renk bir ışık vardır. Tersine, Kızıl Meşe biraz daha kırmızımsı olma eğilimindedir, ancak güvenilir bir yöntem anlamına tarafından meşe tipinin belirlenmesi.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsguutTahıl / Doku: orta-geniş gözenekler ve oldukça kaba tahıl vardır.

 Rot Direnç: İyi rot direnci: sık tekne yapım uygulamalarda kullanılır.

 İşlenebilirlik: Kolay tutkal ve leke sürer ve çok iyi bitirir için.

 Koku: En meşe ortak bir Gammaz kokusu vardır. En cazip buluyorum.

Oregon Meşe, Quercus garryana çok Quercus lobata gibi yaprak döken ağaç ama bükülmüş ve biraz eğildi. Bir ‘beyaz meşe’. ‘Beyaz meşe’ aralığı Southern California, kuzey Vancouver Island, British Columbia Kern ilçenin yüksek orta yüksekliklerde gelen Redding kuzey Los Angeles / Orange hakkında Quercus lobata ve Quercus garryana olarak, Quercus engelmannii görünüyor. Ben Oregon Meşe, derdim Quercus garryana yaz nem takip görünüyor, ama onlar Tehachapi çevresinde meydana gelir. Tamamen su ile kaplı böylece Peattie hangi devlet onlar kadar yalan, Ağustos ve Eylül aylarında (meşe palamudu) ..gathered yerli kabilelerin birkaç, ve göllerin kenarlarında çukurlar yatırılır ve akarsular Douglas “tırnak onlar dışarı alınır ve sadece silerek başka herhangi bir hazırlık yapmadan zaman, kış sonrasında onlar food.The kokusu bir makale tahmin edilebileceği gibi, nahoş olduğu gibi yenir, onlar çok lezzetli bir tat “olmaktan vardır. Vay be, ben ebay bu satabilir. Peattie da Oregon beyaz meşe baş güzellik kabuğu hafif renk tonu olan “diyor, neredeyse kemik-beyaz, bazen. Büyük sandıklar, bir kış alacakaranlık, yaprakları düşmüş zaman, neredeyse mezarlık döşeme gibi dışarı durabilir Bir garip hayalet etkisi ile, ama gün kendi soluk kabuğu serin zerafet görünüme sahiptir. Bazen, sis veya yağmur ağır olduğu, sandıklar ve dalları onlar gibi bakmak kadar budaklı dalları her büküm akan zümrüt yosun ile rimed edilir Bir Grimm masal dışında bir şey. ” Şimdi bu ağaçları satmak için nasıl. O, odun güçlü sert, yakın taneli ve sert olduğu gibi geçmişte bu beyaz meşe arabaları, vagon ve kabine yapımında kullanılmıştır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsıjjou Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, meşe bir olduğu bildirildi . hassasiyetini Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz ve deride tahrişe, yanı sıra astım benzeri belirtiler vardır.

 Fiyatlandırma / Durumu: Biraz daha pahalı Red Oak, Beyaz Meşe iyi / sürdürülebilir arz ve orta fiyatlı. Kalın 8/4 plakalar, ya quartersawn panoları hafifçe kurulu ayak başına daha pahalıdır.

 Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

KurutmaAk meşenin kurutulması çok zordur – çoğu durumda kırmızı meşeden daha serttir. Yüzey kontrolü, son kontrol ve bal peteği en yaygın kurutma kusurlarıdır. Bu kusurlar kurutmada çok erken geliştiği için, ilk kurutma ortamlarının yakından kontrol edilmesi gerekir. Tüm kalınlıkların son kaplaması ihtiyatlıdır. Depo ön kurutucuları muhtemelen 4/4 ve 5/4 için en iyi seçenektir; ikinci en iyi şey açık hangarlar olacaktır. Kurutmada çekme yaklaşık yüzde 8 ila 10’dur.
Ak meşe için nihai nem içeriği yüzde 6,5 ile 7,0 MC arasında olmalıdır. Ak meşenin yüksek çekmesi nedeniyle daha yüksek MC’ler kabul edilemez; daha düşük MC’ler aşırı talaşlı taneye neden olur.
Yapıştırma ve Talaşlı İmalatAk meşe, yüksek yoğunluğu nedeniyle yapıştırırken çok affetmez. Yüzeyler düz, pürüzsüz ve yeni hazırlanmış olmalıdır. Kelepçe taşıyıcıları muhtemelen bu ahşap için en iyisidir. Herhangi bir iyi ahşap işleme yapıştırıcısı mükemmel sonuçlarla kullanılabilir.
Makineler ve bıçaklar tam olarak ayarlanmadıkça meşe işlenmesi yoğunluğu nedeniyle zordur. Bıçaklar keskin değilse yontma tanecik yaygındır. Kör bıçaklar ayrıca büyük kap hücrelerinin yerleştirildiği pürüzlü bir düz biçimli yüzey ile sonuçlanır. Doğru MC kritiktir. Uygun bıçaklar ve makinelerle yüzey kalitesi mükemmeldir. Genellikle, takım tezgahlarının daha büyük bir takım (veya keskinlik) açısına sahip olması gerekir, böylece takımdaki metal miktarı artar. Keskinleştirmenin daha sık olması gerekebilir. Yavaş ilerleme hızları veya küçük kesme derinlikleri, hızlı matlaşmaya neden olur.
Güç. Ak meşe, en güçlü yerli sert ağaçlardan biridir. Eğilme mukavemeti (MOR) ortalama 13.000 psi’dir. Sertlik ortalama 1360 pound. Sertlik (MOE) ortalama 1,6 milyon psi’dir.

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özellikleri: Oregon beyaz meşe farklı büyüme halkaları ve çok önemli ışınları olan bir sert, ağır ahşap. Diri odun açık kahverengi beyazımsı; Öz odun genellikle hafif yeşilimsi döküm, bir soluk, sarımsı, gri-kahverengidir. kuru odun karakteristik koku veya tat vardır. Oregon beyaz meşe halka gözenekli; earlywood gözenekler her büyüme halkası ile göze çarpan bir grup oluşturan, büyük ve belirgindir. latewood gözenekler küçük ve çoktur, ve görüntülemek için bir el lens gerektirir. Işınları geniş ve dar iki tip, vardır. geniş ışınları çıplak gözle kolayca görülebilir ve çok dar ışınları için çeşitli ile ayrılır. Meşe quartersawn olduğunda, bu ışınlar belirgin fleck olarak görünür. earlywood gözenekleri sıvılara aşılmaz ahşap yapar tyloses olarak bilinen bir membranöz büyüme ile takılır. Ticari amaçlar için, Oregon beyaz meşe USDA Orman Hizmetleri isimlendirme diğer beyaz meşe ile sınıflandırılır.

Renk ve Tahıl. Beyaz meşe, türe bağlı olarak tipik olarak soluk beyaz ila açık ten rengi ila koyu kahverengidir. Yıllık halka desenleri beyaz meşeye ağır damarlı bir görünüm verir. Ağır ışın lekesi ahşaba karakter katar. Meşe içindeki büyük gözenekler, kızıl meşe, ceviz, yaban mersini ve dişbudaklarının yaptığı bazı bitirme problemlerini ortaya çıkaracaktır.

 Yorumlar: Beyaz Meşe, onun kardeşi Kızıl Meşe ile birlikte, yaygın yerli kereste türleri kullanılır. Sert, dayanıklı ve Orta fiyatlı, Beyaz Meşe marangozlar-o kadar yaygın dolap ve mobilya yapımında kullanılan açıklıyor için olağanüstü bir değer sunuyor.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsıohgOregon beyaz meşe ahşap olağanüstü mukavemet özelliklerine sahiptir ve aşınmaya karşı sertlik, tokluk, esneklik ve direnç olduğunu kaydetti. Bu preboring olmadan bölecek, çünkü onun yoğunluğu ve sertlik, iyi çivi tutar.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kurutma ve Çekme: Oregon beyaz meşe düzgün şekilde döşeme, mobilya, doğrama gibi iç veya ürünler için uygun bir düzeye MC azaltmak için uzun bir fırın programı sırasında detaylara özel bakım ve dikkat gerektirir. Kurutma kusurları ciddi downgrade neden olabilir. Yılsonuna ve yüzey kontrol kontrolsüz veya aşırı hızlı kurutma sonucunu; petek, çöküşü ve halka yetmezliği nedeniyle wetwood nedeniyle oluşur. Tanenler bazı metaller irtibata geçtiğinizde Demir lekeleri oluşturan ve kötü hava sirkülasyonu varsa gri diri odun boyama neden olur. Ağaç Yeşil MC genellikle 67 yüzde 72 (fırınlamak) etmektir. Yeşil radyal ve 9.0 yüzde teğet (orijinal yeşil boyutuna göre) ortalama yüzde 4,2 oranında fırınlamak için Çekme değerleri. Bu (uygun fırın programı için aşağıdaki tabloya bakınız) tüm üst sınıflarda hava kurutulmuş bir zaman çizelgesine göre kurutulmuş ocakta daha sonra yüzde 20 MC ve olması önerilmektedir.

Makinede:İyi Oregon beyaz genel meşe, makine dahil, beyaz meşe grubundaki türler. Onlar uçak iyi (yüzde 87 hatasız adet), iyi (yüzde 85 kusur ücretsiz) çevirin ve sıkılmış ve mortised zaman doğru büyüklükte, düzgün taraflı delik verim. Beyaz meşe da buharda sonra derece iyi viraj. Beyaz meşe üzerinde, zımpara az veya hiç tüylenme ile pürüzsüz, nispeten çiziksiz bir yüzey oluşturur. Bu ormanda sertliği, tanen içeriği ve yoğunluğu önemli bir araç matlaşma ve zımpara aşınmasına neden olur. Bu testereler ve diğer araçlar, beyaz meşe optimum performans için 55 ° 15 ila 20 ° ve keskinlik açıları kanca açıları olması önerilir. Bakım bu ahşap aşırı besleme veya makine yakmak ya da yüzey pürüzlülüğü neden olabilir, çünkü bir kerede çok fazla stok çıkarmaya çalışmayın değil alınmalıdır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catspuoulYapıştırıcılar:Yapıştırma şartları iyi kontrol edildiğinde Oregon beyaz meşe bağlar tatmin edici ve hiçbir olağandışı sorunlar vardır. Tutkal eklemlerin Dikkatli sertleşme / kuruma sonraki işleme gelen batık gluelines önlemek için gereklidir.

 Binaların :Bu tahıl doldurmak için gerekli olabilir, ancak tüm beyaz meşe, iyi bitirmek. Dramatik renk değişiklikleri aranır özellikle boyalar veya şeffaf lekeler ile en iyi beyaz meşe rengi. Bakım ahşap fazla pigment kaldırmak için alınması halinde pigment içeren lekeler de kullanılabilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Dayanıklılık: Oregon beyaz meşe Öz odun çürümesine karşı dayanıklı olarak sınıflandırılır. OSU Orman Ürünleri Bölümü personeli tarafından yapılan testlerde, işlenmemiş çit direkleri kesintisinden önce 18 yıllık bir ortalama sürdü. Diri odun hiçbir çürüme direnci ve hızla bozulacaktır. Demir leke ve oksidatif leke bazen Oregon beyaz meşe oluşur.

catsuıuyy8y8 Kullanımları : Oregon beyaz meşe mobilya, döşeme, demiryolu bağları, Fıçı, virajlara, kaplama (dilimlenmiş), doğrama, çit direkleri, maden ahşap, kolları, kutular, kasalar, paletler, çekmeceler, kağıt hamuru cips, ve yakacak odun kullanılır.

İlgili Türler:

Siyah Meşe (Quercus velutina)

Bog Meşe

Kahverengi Meşe

Bur Meşe (Quercus macrocarpa)

California Siyah Meşe (Quercus kelloggii)

Cherrybark Meşe (Quercus pagoda)

Kestane Meşe (Quercus prinus)

İngilizce Meşe (Quercus robur)

Holm Meşe (Pırnal meşe)

The Laurel Oak (Quercus laurifolia)

Canlı Meşe (Quercus virginiana)

Overcup Meşe (Quercus lyrata)

Pin Meşe (Quercus palustris)

Post Oak (Quercus stellata)

Kırmızı Meşe (Quercus rubra)

Scarlet Meşe (Quercus coccinea)

Sapsız Meşe (Quercus petraea)

Shumard Meşe (Quercus shumardii)

Güney Red Oak (Quercus falcata)

Bataklık Kestane Meşe (Quercus michauxii)

Bataklık Beyaz Meşe (Quercus bicolor)

Türkiye Meşe (Quercus cerris)

Su Meşe (Quercus nigra)

Beyaz Meşe (Quercus alba)

Willow Meşe (Quercus Phellos)

catsyfjkdkgg

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates